Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.297
Поени од реакции
22.074
Абе сеа "бунар жеље" ќе праиме за вас небањати - избори секој втор месец.
Глупчо ќе пишеш нешто на темава?
Или за мене се логираш на форумов?
Незнам што да пишам после вакви генијални постови кои редум излегуваат од твојата тастатура освен да се сложам со теоријата за билијардско топче и неговата сличност со твојот мозок.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.529
Поени од реакции
36.486
Незнам само до кај се списоците за регрутација и луѓе под оружје што ги спремаше Јамајка. Дали собраа доволно патриоти за одбрана на татковината и пресметка со предавниците.

Ама најјак ми е зашто се он ги куди и Вмро и Сдсм, ама се некако ставовите му се како преземени од прес конференција на Дпмне.

Абе бегај таму :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Незнам само до кај се списоците за регрутација и луѓе под оружје што ги спремаше Јамајка. Дали собраа доволно патриоти за одбрана на татковината и пресметка со предавниците.

Ама најјак ми е зашто се он ги куди и Вмро и Сдсм, ама се некако ставовите му се како преземени од прес конференција на Дпмне.

Абе бегај таму :pos:
Толку можеш да сватиш што пишувам. Ама ете за среќа ти потврди и твојот сакан геро, ама кога го кажува он тогаш е наука, кога го кажам јас тоа е вредно за потсмев. Уште еднаш ќе кажам, не за тебе, туку за тие што читаат. Реално сценарио дпмне да проба насилно да остане на власт. Резервата е активна, а и редовната полиција не му е баш наклонета на зајо, а војската е под капата на Хорхе, па сега ти направи проста математика, кој би го јадел стапот.. И пак ќе кажам, тоа не е моја желба, тоа е фактичката состојба, која ја гледа зајо и поради која и на него му е јасно дека не може да направи влада.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ми пикаш зборови во уста? Кај сум рекол да не се казнат криминалите? Јас не сум за грујо да остане на власт, јас сум против зајо да дојде, поради неговите задни намери и селективна правда.
Не сакам јас така, така е!! Императив на широка народна маса се продава реваншизам, „ќе им ебеме мамата“, и на крај завршува како „секое чудо за два дена“. Зајо со својата селективна правда не нуди нешто што не сме го виделе, ситнопартиски, дневнополитички пазарења, ништо повеќе.
Не е само тоа проблемот, проблемот и бедата. Со кој и за кој ќе правиш бизнис? Во Македонија нема никаков обрт на пари.
Јас ја гледам состојбата каква што е, и таква ја презентирам. И никаде не сум рекол дека е нормална, тоа што фактичката состојба што ја презентирам ја сваќаш како моја желба тоа е твој проблем. Ова што се случува во последните 27 години во оваа држава е далеку од нормално и тешко може да се најде пример во историјата за ова лудило што ни се случува.
Целата реторика и користење изрази „селективна правда“, „задни намери“ ти е прорежимска. Не знам кои се „предни намери“, ама селективна правда тера ЈО на Зврлевски, селективна правда тераат судовите, антикорупциска, која нема ниеден случај сработено во последниве 10 години. Што е за тебе „селективна правда“? Тоа што СЈО објавува истраги само за дпне и неговите функционери? Не е за тебе индикативно што опозицијата му ги има предадено истите материјали и на ОЈО и на СЈО и првите немаат ниеден процес повлечено, а наспроти тоа експресно го подигнаа ПУЧ и осудија (со присила) луѓе за еден месец? Тоа не ли е „ќе им ебеме мамата“? Што е, ај објасни и кој врз кого го прави.
Обрт на пари нема затоа што државата ги испорика бизнисите. Измислуваа закони со кои државата како должник е едно, ама државните фирми се друго, општините трето, само за да се испозаташка задолженоста и да се прикрие фактот дека секој и што сака и што не сака работи во корист на популизмот на паторот, а тој не му должи никому. Тоа никој не го правеше пред тоа.
И пак не е се така црно за бизнисот како што мислиш во смисол дека Македонија може да биде конкурентна со производи во регионов, не подалеку. Не можеш да ме убедиш дека стопанствениците не знаат да водат бизнис. И во вакви услови има луѓе што живуркаат, ама фамилијата тие ги раситни да се бројат на прсти. Ги збудале со рекет, давачки, присилни вработувања во приватен сектор по партиска линија - да, и тоа го има и тоа поприлично. Има и „добра“ позадина на ова - се задолжува секојдневно за исплата на плати на администрација и пензии, гради рингишпили и други непродуктивни говна што ни јапонска економија не може да ги издржи и тие кредити нема друг начин да се платат освен од репресивен однос кон домашни бизниси. Оди побарај со фирмата поврат на ДДВ од УЈП да видиш што ќе ти се случи - ќе ти преспијат инспектори у фирма и ќе ти најдат дека ти фали некоја запирка на фактурите па не само што нема да си ги земеш парите што ти следуваат, туку и ќе те попарат со казни. Е тоа е реваншизам бе дечко. Тоа е „товарање на магарето“ без усул. Ако го слушаш бетон шупелката - сенс за бизнис за него ти е да лапосаш тендер и да ги делиш пари со распишувачот на тендерот, а да не сработиш ништо - тоа е сенс за криминал, за лоповлук и тоа не усидрува у го**ава и не смее да не се казни.
Не викаш дека е „нормална состојбава“, ама ај да не менуваме, тоа викаш. Не би ти реагирал инаку на ваква аматерска релативизација на состојбите.[DOUBLEPOST=1491210457][/DOUBLEPOST]
Дури и на лица со пречки во развојот? Што може тој да сфати жити се?
Ти имаш нешто против лицата со пречки во развојот? Треба да ти го санкционираат постов за дискриминација.
Тоа се луѓе што немале шанса во животот, за разлика од тебе што си се родил здрав, прав, ама си останал затуцан, исфрустриран и глуп ко коњ - си имал шанса, ама толку ти бил паметот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Не викаш дека е „нормална состојбава“, ама ај да не менуваме, тоа викаш. Не би ти реагирал инаку на ваква аматерска релативизација на состојбите.
Не викам јас да не менуваме, ти тоа го викаш. Ти викаш да остане ситуацијата иста, само да го смениме султанот. Јас викам да направиме револуција и да ги затвориме сите.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Слободно можеш да ме цитираш, не се плаши.

Дали спомнав двојазичност во постот? Истото важи и за албанците, Турците, ромите, пошто тие исто така спаѓаат во моите пријатели, пошто јас сум растен во Топаанско. Поготово животот на ромите, кој воопшто никој не ги споменува, а живеат во најголема беда.
Не спомна никаде ама против тоа се борите, двојазичноста. Значи сакате едните да не воведат двојазичност туку другите, бидејќи веќе се договорени уште од лани. Па сега е нејасно тоа како сакаш подобра економија и подобар живот, ама кога станува збор за двојазичност тогаш животот и економијата не ја спомнуваш. Ако има двојазичност ќе пропадне државата, ако нема двојазичност готово ќе бидат богати сите.
A od koga ke staneme dvojazicni ke bideme bogati, a pak koga ke se odpisime od Makedonci e tek togas krajot ne ke mozeme da najme, sto ke mu prajme na parite.
Зборот е дека тоа се две различни работи и немаат врска една со друга. Двојазичноста не влијае на економијата, значи ако сакаш подобар живот тогаш ќе гледаш кој нуди подобро, ако не сакаш двојазичност тогаш гледај тоа, ама не можеш да викаш дека готово ќе ја снема Македонија ако има двојазичност. Нема да ја снема, тука ќе си е уште само разликата ќе биде дали уште ќе те крадат а ти ќе викаш Македонец сум, или некој ќе го судат зошто те краделе па после да се бориме да ги вратат сите пари.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082
.... дека Ѓорѓи Иванов ислезе личност со најголем интегритет и лична храброст, иако многумина тврдеа дека е само случајно посаден фикус во Македонската бавча...
Албанската платформа да влезе во Уставот на РМ
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=A55D570E66BBD247B4C61204F178F501
Рама изброи дека во Македонија има 35% албанци
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=D08A8A1106078844BA8D58C2B4843B48

Хорхе има само едно чаре да ја спаси РМ од гниење, да предложи итен референдум за влегување на РМ во федерација со Турција....
влегување во федерација со Србија, Блгарија или Грција не е можно бидејќи гЕУ и УСА нема да дозволат.
Ако веќе мора да има и друг државен јазик подобро турскиот, а Турција ќе ја задржи целовитоста и идентитетот на РМ подобро и од ЕУ и НАТО....
Сега како е Ердоган скар со ЕУ, ова може и да го прифати...
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Толку можеш да сватиш што пишувам. Ама ете за среќа ти потврди и твојот сакан геро, ама кога го кажува он тогаш е наука, кога го кажам јас тоа е вредно за потсмев. Уште еднаш ќе кажам, не за тебе, туку за тие што читаат. Реално сценарио дпмне да проба насилно да остане на власт. Резервата е активна, а и редовната полиција не му е баш наклонета на зајо, а војската е под капата на Хорхе, па сега ти направи проста математика, кој би го јадел стапот.. И пак ќе кажам, тоа не е моја желба, тоа е фактичката состојба, која ја гледа зајо и поради која и на него му е јасно дека не може да направи влада.
...ги испушташ од равенката 101-ва ерборн и косовските банди за брзи интервенции зајакнати со локални качаци и башибозук, на кои зајко и сдсм сметаат одкога и ја почнаа авантурава. Не се тие до толку мутави... :) :) :)
 
B

Bafra

Гостин
Па немора да е гатач човек да ги ѕирне намерите на зајо. Само треба да види што и како се дешава. Преговорите со ДУИ на пример не ти говорат доволно?
Намерите на зајко ми се небитни, бидејќи човекот НЕ бил на власт 10 години. Грујо НЕ го затвори кога требаше, значи Грујо дозволи сценариото да тече.
А намерите на Грујо и последиците од неговиот тоталиризам сега ги осеќаме и уште долго ќе ги осеќаме.
Во 2015 кажав, па да се повторам:
Неколку дена после последните избори 2013 , седев со еден другар чиј роднината има јаки врски во разузнавање. Уште тогаш викаше : за 2 години ќе влезе СДСМ во власта и заедно со ВМРО ќе го сменат името и после пак ВМРО ќе си биде на власт. (дај боже да е грешка , ама се натака ми изгледа работава)
Е сеа дал името или нешто друго, битно ќе го јадеме :D

Има еден виц: петелот бркал 2 кокошки, а овие викаат ај ќе свртиме уште еден круг да не испаднеме лесни.

Така и со сегашниве пред собрание, божем ја бранат татковината а веќе се е договорено од фамилијата,но за да имаат оправдување црпко е виновен.
Притоа:
- вработени на државна цицка од 120.000 на 180.000
- неефикасност и корумпираност
- долгот зголемен неколку пати, за да се врати кога ќе почнат да растат даноци :D
- регулации,ограничувања и закони да се чудиш,божем нуклеарка правиш
- образование -уништени генерации
Убаво се грижите за татковината, само чија ;)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Албанската платформа да влезе во Уставот на РМ
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=A55D570E66BBD247B4C61204F178F501
Рама изброи дека во Македонија има 35% албанци
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=D08A8A1106078844BA8D58C2B4843B48

Хорхе има само едно чаре да ја спаси РМ од гниење, да предложи итен референдум за влегување на РМ во федерација со Турција....
влегување во федерација со Србија, Блгарија или Грција не е можно бидејќи гЕУ и УСА нема да дозволат.
Ако веќе мора да има и друг државен јазик подобро турскиот, а Турција ќе ја задржи целовитоста и идентитетот на РМ подобро и од ЕУ и НАТО....
Сега како е Ердоган скар со ЕУ, ова може и да го прифати...
Човек што трола можи гомна да јади за твоиве мислења на темава. А замисли ти си мртов озбилен и сериозно ги пишуваш овие глупости.
 
S

silmarillion

Гостин
Така и со сегашниве пред собрание, божем ја бранат татковината а веќе се е договорено од фамилијата,но за да имаат оправдување црпко е виновен.
Оправдување пред кого? : )))
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.529
Поени од реакции
36.486
Толку можеш да сватиш што пишувам. Ама ете за среќа ти потврди и твојот сакан геро, ама кога го кажува он тогаш е наука, кога го кажам јас тоа е вредно за потсмев. Уште еднаш ќе кажам, не за тебе, туку за тие што читаат. Реално сценарио дпмне да проба насилно да остане на власт. Резервата е активна, а и редовната полиција не му е баш наклонета на зајо, а војската е под капата на Хорхе, па сега ти направи проста математика, кој би го јадел стапот.. И пак ќе кажам, тоа не е моја желба, тоа е фактичката состојба, која ја гледа зајо и поради која и на него му е јасно дека не може да направи влада.
Војската или кој и да е нема што да му биде наклонета на Зајо или не. Војската си работи според устав и закон а не дали нешто и се свиѓа или не.
Не е ова некоја Арапска Република (иако блиску сме и до тоа).

Добро вие дали сте свесни што значи тоа војна за државава и за луѓето што живеат тука.
Сега земјава е дупка во Европа, тогаш на што ли ќе личи. Очекуваш младите да останат тука после?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
lans не сум сигурен дали е тоа така.., со нешто ко закон не може да се прекине попис, нема потреба. Секое гласање у Собрание ваљда не се нарекува закон.... :) :) А хартија и портали трпат се па и измислени шпекулации. Нема тука закон незакон , кога уса силеџиите рекле ОСТАВ.., па тогаш се прекинуе и попис и арачиново и незнам што се не друго.
А што може да се прави, да се влегуе онака шут у оружен конфликт со рогат???[DOUBLEPOST=1491211638][/DOUBLEPOST]
Војската или кој и да е нема што да му биде наклонета на Зајо или не. Војската си работи според устав и закон а не дали нешто и се свиѓа или не.
Не е ова некоја Арапска Република (иако блиску сме и до тоа).

Добро вие дали сте свесни што значи тоа војна за државава и за луѓето што живеат тука.
Сега земјава е дупка во Европа, тогаш на што ли ќе личи. Очекуваш младите да останат тука после?
..не бе .., једино ми пречи ти што остануеш, па ни загадуеш атмосфера ..да неможе човек без затнат нос ни пиво да испие раат на тераса.... :cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom