Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
1 февруари 2014
Мислења
319
Поени од реакции
230
Колку години си ?
22. Пијам трибулус и протеин нормално, некој ми велеа дека никако не се пијал креатино со трибулус па зато реков тука да побарам некој постручен да ми кажи нешто со трибулусо.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
Не требало да зимаш трибулус дека си млад и имаш високо ниво на тестостерон али коа веќе си земал, можеш да пиеш со креатин немаш никаков проблем таму.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не требало да зимаш трибулус дека си млад и имаш високо ниво на тестостерон али коа веќе си земал, можеш да пиеш со креатин немаш никаков проблем таму.
Во теорија да, во реалноста not so much.

П.С. Бегајте од кикирите, семките од тиква ви се 1000x подобра и поздрава варијанта. Кикириките се како да кажам, ЏАНК.


semki od tikva.png

kikiriki.png
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во теорија да, во реалноста not so much.

П.С. Бегајте од кикирите, семките од тиква ви се 1000x подобра и поздрава варијанта. Кикириките се како да кажам, ЏАНК.


Прегледај го приврзокот 167085

Прегледај го приврзокот 167086
Семките и кикиритката се релативно добри или лоши за било кој, на тој што му треба очајно некое кило, кикиритките му бркаат работа, споредено што нудат и цената водат во однос на семките во тој поглед, на некој што не му треба дополнително ектремно голем внес на калории подобра алтернатива му се семките, јас сум за баланс, разновидна исхрана, ако секојдневно јадете иста храна, брзо ќе ви скисне и брзо ќе се откажете, на долги дистанци добро е разновидност.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
Во теорија да, во реалноста not so much.
Се однесува на нивото на тестостерон? Точно, ако е млад немора да значи дека има високо ниво на тестостерон, но општо земено луѓето во тие години имат повисоки нивоа на тестостерон? Како и да е, факт е дека тест-бустерите се едни од најбескорисните суплементи.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
трибулус + порнхаб :pos:

22. Пијам трибулус и протеин нормално, некој ми велеа дека никако не се пијал креатино со трибулус па зато реков тука да побарам некој постручен да ми кажи нешто со трибулусо.
друже тој трибулус ти е заебанција реален ефект од него скоро ич, ако веке ти се иде на дарк сајд, земи си некоја нормално шема, например со метанче, инаку лично не ти препорачувам и размисли си 10005000 пати пред да користиш некој ас
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Се однесува на нивото на тестостерон? Точно, ако е млад немора да значи дека има високо ниво на тестостерон, но општо земено луѓето во тие години имат повисоки нивоа на тестостерон? Како и да е, факт е дека тест-бустерите се едни од најбескорисните суплементи.
Што е бескорисно поточно?

Иначе да, не е правило.
Семките и кикиритката се релативно добри или лоши за било кој, на тој што му треба очајно некое кило, кикиритките му бркаат работа, споредено што нудат и цената водат во однос на семките во тој поглед, на некој што не му треба дополнително ектремно голем внес на калории подобра алтернатива му се семките, јас сум за баланс, разновидна исхрана, ако секојдневно јадете иста храна, брзо ќе ви скисне и брзо ќе се откажете, на долги дистанци добро е разновидност.
Лен + бадеми + ораси има доста избор, кикириката кај е подложна на создавање на мувла, па уште и најмалце бенефити има од неа генерално. Види и квалитет на протеин, тиња.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Некој нешто да кажи во врска со козјата сирутка, велат добар додаток бил во склад на вежбањето, ја конзумирале спортисти, ја подобрувало мускулатурата.
Некој шо конзумирал да дај мислење, колку пати на ден се пие, дали има врска пред или после вежбање ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Некој нешто да кажи во врска со козјата сирутка, велат добар додаток бил во склад на вежбањето, ја конзумирале спортисти, ја подобрувало мускулатурата.
Некој шо конзумирал да дај мислење, колку пати на ден се пие, дали има врска пред или после вежбање ?
jas ja koristev do pred 4 meseci fakticki do pred da zemam gejneri! nema vkus nema miris,se rastvora vo mleko ili ovosen sok. so mleko nemas vkus a dobro bi bilo vo blender da se mesa so malce sladoled edna banana oves so vkus na malina. se pie na sabajle odma od ko ke stanis od spienje se pie nagladno usedna doza odma posle trening i uste edna doza pred spienje ali surutkata ti e samo frlanje na pari nisto drugo. nemas nekoja dobivka odnea. poarno zemisi micelar casein 100 od trec nutrition vo 30 grama imas 22 grama na protein. ili hydro whey itoj e dobar.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво до сите...

Вака...не сум нов во теретана, но очигледно е дека правам работи погрешно штом не добивам резултати. Any kind of results, that is.

"Рекреативно" одев во теретана во текот на 2015-та година. Па направив една поголема пауза, се до ноември 2016. Па, почнав повторно. Во меѓувреме, држев одредени "диети" (менував режими на исхрана поради x причини) и се хранев релативно ОК и здраво, но немав промени во тежината. Да, ги читам сите постови наназад во форумов, и ги запишувам сите добри совети, но, може некој ќе ми акцентира што е проблемот тука. :)

Имено, 193 cm со моментални 99/100 кг. Забележлив вишок на кг во пределот на стомакот (surprise, surprise!). Ќе да е до генетика штом никако не можам да симнам кг, а сум менал начин на исхрана и вид на исхрана (во текот на минатата година имав различни режими на исхрана со целовремено имање на иста килажа!) :(

Ви прикачив режим на исхрана подоле, би сакал да симнам максимум 10 кг до накај јули. Совет? На другите им изгледам слабо, btw, претпоставувам ради висината и kind of немањето големи biceps/triceps.

Исто, одам во теретана 6 пати во неделата, сите групи на мускули се вежбаат x2. Од овие денови стартувам и возење точак рано наутро, некои 15-тина километри (пошо конечно добро време!). Ова сакам бар минимум 3 пати во неделата. Сметам дека треба да одам на градење на мускули, не на дефиниција (hello bigger biceps & chest!).

И ЗОШТО НА НАС ВИСОКИТЕ НИ Е ПОТЕШКО ВО ГРАДЕЊЕТО МУСКУЛИ? :tapp::pos:

Поздрав и благодарам за советите тука, и на други теми низ форумов.

*ваљда не им го земав бизнисот на овие со meal plans. Прикачениот е правен од моја страна, по одредени сугестии и комбинација на др планови.
Capture.PNG
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Значи бадијала да не земам :)
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Протеин после тренинг не пред. и место у 12 протеин мегу м5 и м6 стај го
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Kajgana Shop

На врв Bottom