Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кој ке ја подобри економијата Заев и Села.Не знам јас досега не сум видел на албанските политички емисии некој од нив да зборува за подобрување на економија главна дискусија им е федерализирање на државата.Зоран Заев со можеше навистина да му помогне на народт ако економијата му беше главна цел уште пред изборите а не да оди во швицарска и да кажува како ние сме виновни за се а не албанците и ќе добиеше многу повеќе македонски гласови вака сега саму му помага на режимот да остане на власт.
А што ќе ти помогне ако нема двојазичност? Како ќе ти се подобри животот? Заев најавува правда, враќање на украдените пари, ништо не е ако му се даде шанса година две и ќе видиме како ќе оди. Со таквото размислување дека готово и тие ќе крадат, ништо нема да се подобри, нема нигде да стигнеме. Демек ако остане вмро така преку ноќ ќе се подобри се? Ете видовме за 10 години што се подобри, за 10 години држава нова може да се направи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.321
Поени од реакции
18.965
А ако има двојазичност нешто ќе ми помогне нели и ќе ми се подобри животот.Не може човек како Заев да најавува правда.Правда можат да донесат ликови како Апасиев (значи може да донесат не викам дека со сигурност).На Македонија и требаат многу поголеми промени и многу нови личности.Најпрво ни треба обединувае на македонскиот народ во сите сфери да се запре оваа поделба која ја прават Грујо и Заев и да се стави крај со албанците шо им се дало до сега им се дало од сега па повеќе ни 1мм да нема отстапка.Ако успееме во тоа сме завршиле гоема работа бидејќи сме ја зачувале државата за наредедни 2-3 децении.А потоа ни требаат масовни работнички протести кои ќе стават крај еднаш за секогаш на маката на работникот во Македонија.Џабе ти и економија и 100.000е плата ако немаш држава.Нормално дека секој кој размислува со своја глава би посака Грујо и фамилијата да се пикнат у затвор но каква корист би имал јас кога овие кои идат ќе го прават пак истото.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Каков е тој било каков начин?
Двојазичност на цела територија.10.000е плата нека даваат не се сложил со тоа
Eпа тогаш работи за 200е плата и не се сложувај, абре македонче.[DOUBLEPOST=1489838980][/DOUBLEPOST]
На цела територија ја немаме.
На цела ја нема, а на пола ја има. А тоа дека на албанците им е многу гајле
На македонецот у Тетово знаеш колку му е гајле дали Пехчево ќе било двојазично? Тој кутриот чека некој од патриотиве да го викне на протест у неговиот град ко што има у 33 града, али тешко. Виде чоекот дека патриотите со нивните протести нешто друго бранат а он најбоље да си најде чаре како и до сега што било пошто ВМРОвциве од толкаи патриоти му го направија Тетово Техеран.
Исто ни на албанците не им е важно дали Пехчево или Струмица ке бидат двојазични, ама нашле овци да ги лажат и овие им веруваат.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Она кога не правиш разлика меѓу федерализација и канализација..
Или како што викав при очи ќорав..

https://youtu.be/RxM6w1T0NVI

Sent from my MI+5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Патриотите молат да коалицираат со клетите албанци. Тогаш ќе исчезне дебатата за знамето? Или патриотски ќе се договорат а вие ќе ќутите? Чудни сте вие идиотите, еднаш не ви смета, сега ви смета.
Она кога не правиш разлика меѓу федерализација и канализација..
Или како што викав при очи ќорав..

https://youtu.be/RxM6w1T0NVI

Sent from my MI+5s using Tapatalk
Не знам дали твојот идиотски мозок може да разбере ама веќе 8 години нели живееме во федерација?
А ако има двојазичност нешто ќе ми помогне нели и ќе ми се подобри животот.Не може човек како Заев да најавува правда.Правда можат да донесат ликови како Апасиев (значи може да донесат не викам дека со сигурност).На Македонија и требаат многу поголеми промени и многу нови личности.Најпрво ни треба обединувае на македонскиот народ во сите сфери да се запре оваа поделба која ја прават Грујо и Заев и да се стави крај со албанците шо им се дало до сега им се дало од сега па повеќе ни 1мм да нема отстапка.Ако успееме во тоа сме завршиле гоема работа бидејќи сме ја зачувале државата за наредедни 2-3 децении.А потоа ни требаат масовни работнички протести кои ќе стават крај еднаш за секогаш на маката на работникот во Македонија.Џабе ти и економија и 100.000е плата ако немаш држава.Нормално дека секој кој размислува со своја глава би посака Грујо и фамилијата да се пикнат у затвор но каква корист би имал јас кога овие кои идат ќе го прават пак истото.
Затоа прашањето за двојазичност не треба да е приоритет, бидејќи ништо нема да ти смени. Сфаќаш мислам ама попален си за глупости.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Сега и у федерација живееме?
Не сум знаел ај читни погоре ви го уашсиле дилерот ке намалите со дрогите малку

Sent from my MI+5s using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005

Attachments

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Патриотите молат да коалицираат со клетите албанци. Тогаш ќе исчезне дебатата за знамето? Или патриотски ќе се договорат а вие ќе ќутите? Чудни сте вие идиотите, еднаш не ви смета, сега ви смета.

Не знам дали твојот идиотски мозок може да разбере ама веќе 8 години нели живееме во федерација?

Затоа прашањето за двојазичност не треба да е приоритет, бидејќи ништо нема да ти смени. Сфаќаш мислам ама попален си за глупости.

Koj moli? Pa grujo neli barase 63 pratenika, kade vide molenje. Ne se dogovorija, go vrati mandatot. Tolku.

Vo kakva federacija ti zivees? Ili veke si napravi film za posls da ne mora da kukas?

A sto ke mi smeni ako aboliciran politicar stane premier? Imame eden obvinet za kriminal premier i drug aboliciran kandidat koj bega od rocista za veke vtor otvoten slucaj protiv nego.

I ti sfakas ama si tvrodoglav.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Koj moli? Pa grujo neli barase 63 pratenika, kade vide molenje. Ne se dogovorija, go vrati mandatot. Tolku.

Vo kakva federacija ti zivees? Ili veke si napravi film za posls da ne mora da kukas?

A sto ke mi smeni ako aboliciran politicar stane premier? Imame eden obvinet za kriminal premier i drug aboliciran kandidat koj bega od rocista za veke vtor otvoten slucaj protiv nego.

I ti sfakas ama si tvrodoglav.
Молеле, ќе му викале на Хан дека треба да се почитува коалицирањето победник со победник, а тоа што Албанците не сакаат со нив нема врска демек. И готово ете Хан демек во вторник ќе ги послуша и ќе рече ај тогаш договорете се за нови избори, а сите знаеме дека ништо нема да сменат нови избори ниту после нив ќе ја снема платформата, само што тогаш ќе ќутат овие што протестираат. Само џабе филмови си прават, идиотско размислување. Овие надвор па бетер, еднаш им смета еднаш не им смета, на копче се, идиоти.
Како не живееме во федерација. Дали во овие 8 години важат законите исто за Македонците и Албанците? Дали се тргнати поставените албански знамиња низ селата во Кичево, Гостивар, Тетово? Дали полицијата влегла во Арачиниво некогаш? Едните си гледаат за нив, другите за нив. Тоа не е федерација? И што се мешаш ти уствари, ниту живееш тука ниту ќе се враќаш. Уште те боли што ви ги скинаа пратениците, ама ако, нема ни да ги добиете повеќе.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://republika.mk/747397

Регата- а таму четири чамци има вкупно.

Туку овие протестантиве, бидејќи е не спорнен факт дека повеќето се буџетари, кој директор, кој наставник, кој службеник, работат нешто у животот, оти цел ден да се влечеш по улици не верувам дека влијае позитивно на ефективноста во работата.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.818
Поени од реакции
2.683
Тоа е и трагедијата во оваа држава, што аболициран доаѓа на власт, а паѓа аболициран шо мамата ни ја поеба последниве 10 години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.929
Поени од реакции
15.933
Edvaj cekam da ne prekrstat i odednas da pocneme da zemame 500 evra plata, kaj ke ni bide krajot posle.



и ќе се легализира дрогата а не некој вмровски полицаец ги гони политички луѓево за троа хероин
 
V

viktora

Гостин
Патриотите молат да коалицираат со клетите албанци. Тогаш ќе исчезне дебатата за знамето? Или патриотски ќе се договорат а вие ќе ќутите? Чудни сте вие идиотите, еднаш не ви смета, сега ви смета.

Не знам дали твојот идиотски мозок може да разбере ама веќе 8 години нели живееме во федерација?

Затоа прашањето за двојазичност не треба да е приоритет, бидејќи ништо нема да ти смени. Сфаќаш мислам ама попален си за глупости.
Не живееме 8 год во федерализација.8 год живееме во држава каде едно малцинство не ги почитува законите во државата.И тоа не е кривица на една партија него на сите македонски партии.
А федерализација официјално ќе бидеме кога СДСМ ќе ја потпише платформата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Молеле, ќе му викале на Хан дека треба да се почитува коалицирањето победник со победник, а тоа што Албанците не сакаат со нив нема врска демек. И готово ете Хан демек во вторник ќе ги послуша и ќе рече ај тогаш договорете се за нови избори, а сите знаеме дека ништо нема да сменат нови избори ниту после нив ќе ја снема платформата, само што тогаш ќе ќутат овие што протестираат. Само џабе филмови си прават, идиотско размислување. Овие надвор па бетер, еднаш им смета еднаш не им смета, на копче се, идиоти.
Како не живееме во федерација. Дали во овие 8 години важат законите исто за Македонците и Албанците? Дали се тргнати поставените албански знамиња низ селата во Кичево, Гостивар, Тетово? Дали полицијата влегла во Арачиниво некогаш? Едните си гледаат за нив, другите за нив. Тоа не е федерација? И што се мешаш ти уствари, ниту живееш тука ниту ќе се враќаш. Уште те боли што ви ги скинаа пратениците, ама ако, нема ни да ги добиете повеќе.
тоа не се вика федерација, туку сецесија у покушај.. Секогаш на крајот завршува заебано за сецесионерите и нивните хановци ин слични странски џукели. За нив нема женевски и други заебанци..само бетонско ѕидче и ефтин кинески 7.62 пута два пута за секој случај. За оние од брисел и глогов колец...:sneaky:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom