Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364
За кое интерју станува збор, може да го постираш тука со транскрипт по можност?[DOUBLEPOST=1489223250][/DOUBLEPOST]
Може е најдобар термин за тоа што го мислев е да се инсталира нов оперативен систем.
Не може нов оперативен vault7 сите системи се хакирани.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ili se prifatil ama mu fufka da kaze pa laze dur ne prezeme kontrola vrz mvr, sud itn... Implementacija za godina dena, sega da gi resi grujo i kompanija i da go stopri slucajot protiv nego. Do togas prazna debata...

Alo be ako grujo se prfatil osven sjo mislite ali nafta pie pa ke si dogovori debata? Eve da e vistina ova zosto voopsto bi go podrzale... Mnogu mnogu naivno a neli banjati bevte :pos:
Па не прифатил, кажа дека нема прифатено. Како сега од „нека каже дека не прифатил“ па ќе му веруваме доаѓаме до „па што ако кажал дека не прифатил, кога он лаже“. Да дојде Заев и да ти каже (карикирам, не ме сфаќај погрешно) „абе имав тројка со ќерка ти и жена ти, еве ти видео, глеј ги што праат луди се и двете“ ти пак нема да му веруваш, пошто нели Заев лаже по автоматизам, така?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.040
Поени од реакции
16.133


козата Заев лаже, Аљи не лаже


а што к*р им се на албанците банкноти денарски кога работаат само со евра и швицарци ??
..едино прифаќам оваа банкнота да биде на албански
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.883
Поени од реакции
23.769
Па не прифатил, кажа дека нема прифатено. Како сега од „нека каже дека не прифатил“ па ќе му веруваме доаѓаме до „па што ако кажал дека не прифатил, кога он лаже“. Да дојде Заев и да ти каже (карикирам, не ме сфаќај погрешно) „абе имав тројка со ќерка ти и жена ти, еве ти видео, глеј ги што праат луди се и двете“ ти пак нема да му веруваш, пошто нели Заев лаже по автоматизам, така?

Vidi mene mi e smesno sto trubevte deka grujo se prifatil iako vmro javno kaza kade bil problemot. Ovde nema podobra ponuda spored zaev a ovie taka glatko prifatile. Zaev e lazgo, lazese za prisluskuvanjeto, lazese za da izbegne rocista... Fakt e deka ako kaze se sto prifatil nema ni mandat da dobie a nema ni do sobrabanie sa moze da pripari. Zatoa i mislam deka laze.

Vo idnina ne tropaj gluposti i saraj bez veze. Ke te sfatam gresno.[DOUBLEPOST=1489240320][/DOUBLEPOST]
Pa ne smee Aljia da se dogovori, sepak stranskiot faktor go saka Grukale vo zatvor, pogotovo zverot Van Hojte...
Zverot van hojte :pos: ziv li e? Go snema od segde.

Odgovorot ti e u stil ko cekaj sega tramp ke go pomogne grujo...

Ne deka ne si vo pravo za strancite posebno bejli ama van hojte be...:eek:
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Не биди наивен.Како ли само се лажете тоа чудо едно.Доџи,да чика бону...и готово.

http://press24.mk/komandat-nacist-so-zakana-do-ivanov-arm-naskoro-kje-se-soochi-so-nashite-borci-koi-se-rasporedeni-na

http://www.tetova1.mk/2017/03/10/uck-aksh-tetove-jemi-grup-prej-80-ushtaresh-shume-shpejt-do-ta-shpallim-republiken-e-ilirides/

- „АРМ наскоро ќе се соочи со нашите борци кои се добро подготвени. 80 борци се распоредени на Шара, и наскоро ќе ги ослободиме териториите на етничките Албанци за да ја прогласиме Република Илирида“, порачува командант Нацист од УЧК.
Овие наводни најави за терористички напади, од штаб ви ги пишуваат ?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Владе не отече со новиов материјал за мастурбирање - да не треба и видеово од германецов на шител да стои над анкетата, а?
Кое видео од кој германец?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Vidi mene mi e smesno sto trubevte deka grujo se prifatil iako vmro javno kaza kade bil problemot. Ovde nema podobra ponuda spored zaev a ovie taka glatko prifatile. Zaev e lazgo, lazese za prisluskuvanjeto, lazese za da izbegne rocista... Fakt e deka ako kaze se sto prifatil nema ni mandat da dobie a nema ni do sobrabanie sa moze da pripari. Zatoa i mislam deka laze.

Vo idnina ne tropaj gluposti i saraj bez veze. Ke te sfatam gresno.
Кано, сега не ме сфаќај погрешно. Кано, не трескај глупости, не ме ставај во ист кош и нечии ставови не ми ги препишувај мене. Не сум трубел јас ништо, за мене да ми контрареплицираш со тоа што некој некогаш нешто напишал, сфаќаш? Подоле, мојот став за „оправдувањето“, како тоа еден може а друг не може или смее да прифати некаква квази платформа.

Па добро, реално, тоа што дпмне прифатиле не значи дека по автоматизам треба да замижиме што и есдеес прифатиле и тоа да биде еден вид изговор на поддржувачите на есдеес.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Во однос на анкетата сметам дека не е добро поставена бидејќи двојазичноста во Македонија е неуставна, и не може да биде во рамки на Уставот.

Доколку зборуваме за двојазичност на локално ниво тоа е нешто друго.



Ова не е едноставна работа. Затоа и светските велесили се многу внимателни при носење такви резолуции, а не пак, ние, едно сардисано парче земја среде дивиот Балкан.
При носење на таква резолуција се зазема страна во историски спор, а Србите, ги сакале ние или не, ни се едни од малкуте пријатели во опкружувањето. Впрочем, ако се погледне реално само тие не го спорат нашиот етнонационален идентитет и истовремено не се закана за територијалниот интегритет.
Уште повеќе што ако се набројува страдањето на населението поради примена на систематски терор, измачувања и етнички чистки, Албанците се кандидат број еден кој треба да влезе во листата на геноцидни народи (или во нивниот случај племиња бидејќи пред се се работи за Гегите) и нивни вооружени формации кои убивале и малтретирале недолжни цивили. Гегите (чии внуците се Албанците во Македонија и на Косово) тоа го правеле од почетокот на 17 век се до крајот на Втората Светска Војна.
Како бе ти текнува што се случувало во 17-ти век, а на рамковниот од 2001-ва не ти текнува. Тебе да не те замрзнале како во филмовине со Сталоне?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Како бе ти текнува што се случувало во 17-ти век, а на рамковниот од 2001-ва не ти текнува. Тебе да не те замрзнале како во филмовине со Сталоне?
Молам?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кое видео од кој германец?
Тоа со др. владе Заморано види.[DOUBLEPOST=1489241122][/DOUBLEPOST]
Што значеа уставните измени во 2001-ва ако не де факто воведување двојазичност?
Тоа го потпишаа две македонски партии. Од кај твојава теорија сега?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Што значеа уставните измени во 2001-ва ако не де факто воведување двојазичност?
Тоа го потпишаа две македонски партии. Од кај твојава теорија сега?
Двојазичноста на локално ниво не е спорна и е спроведена во 90% од институциите.
Нема никаква уставна основа да се спроведе двојазичност (читај задолжителна примена на албанскиот јазик) на околу осумдесетина проценти од територијата на Македонија каде што не живеат Албанци.
Сега јасно е или да почнам да ти цртам?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.963
Поени од реакции
26.637
Кое видео од кој германец?
@мкд владе спомнуваше некакво видео и некакво интервју кога му реков да го стави рече дека веќе го гледале луѓето, не сме стасале на време....[DOUBLEPOST=1489241537][/DOUBLEPOST]
Кано, сега не ме сфаќај погрешно. Кано, не трескај глупости, не ме ставај во ист кош и нечии ставови не ми ги препишувај мене. Не сум трубел јас ништо, за мене да ми контрареплицираш со тоа што некој некогаш нешто напишал, сфаќаш? Подоле, мојот став за „оправдувањето“, како тоа еден може а друг не може или смее да прифати некаква квази платформа.
Никој не смее да прифати ништо од албанската платформа и кој и да прифати ќе се соочи со народот порано или подоцна. Може секој да си преговара единствено приватно во негово име...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@мкд владе спомнуваше некакво видео и некакво интервју кога му реков да го стави рече дека веќе го гледале луѓето, не сме стасале на време....[DOUBLEPOST=1489241537][/DOUBLEPOST]
Никој не смее да прифати ништо од албанската платформа и кој и да прифати ќе се соочи со народот порано или подоцна. Може секој да си преговара единствено приватно во негово име...
Во спротивно што ќе се деси, ако некој прифати?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.963
Поени од реакции
26.637
Во спротивно што ќе се деси, ако некој прифати?
Еве зајо прифати и официјално ги доби потписите. Ќе видиме што ќе се случува... Верувам дека нема да биде добро по зајо.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Еве зајо прифати и официјално ги доби потписите. Ќе видиме што ќе се случува... Верувам дека нема да биде добро по зајо.
Биди бе конкретен, што во спротивно, доколку еве прифати нешто од таа такозвана тиранска платформа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom