Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
20.028
Поени од реакции
16.114
Секој граѓанин кога со правосилна судска одлука ке биде осуден на казна затвор истиот се упатува на издржување на таа казна независно од тоа дали има вложено вонреден правен лек или покренал ,,уставна жалба,,. Бучковски со правосилна пресуда е осуден на казна затвор и прашањето е зошто пичкобркавиот и сваровски не го пратат на издржување на казната? Исто и крмнакот Миленко е со правосилна пресуда осуден на казна затвор и пак не го праќаат на издржување на казната. Зошто ЈО и судовите не си ја бркаат работата и не ги упатат на издржување на казната? Ке повторам дека никакви вонредни правни лекови и гомнарии од типот на ,,уставни жалби,, не го одлагаат извршувањето на казната. Зошто ЈО не покренат постапки против луѓето кои краделе во време на СДСМ па да расчистат со тие криминали? Да не случајно тие араамии сега им се нивни видни членови па нешто не им се гонат? Ниедна власт нема право да труби како тоа некој пред нив бил криминалец туку има обврска да тој криминал го гони, оти трубењето е алатка на опозицијата додека оној кој раководи со институциите на системот има обврска и алатки да го расчисти тој криминал а не да труби.
Предходно и Циле беше осуден па на крај беше ослободен... има многу политика а и опозицијата исто ја користи... посебно во изборни периоди... Ајде да видиме случајот Титаник, имаше таму за менување изборни резултати во Чаир, СЈО бараше и за тоа притвор...
Има големи манипулации и дигање прашина и магла, ама и странците кој се вмешуваат се пристрасни и си гледаат само нивни интереси...[DOUBLEPOST=1488932411][/DOUBLEPOST]
Мислам дека писмата што ги испраќа Иванов на Трамп му се битни колку статијата за дневен хороскоп.

Му се јавил на Обама да го праша кој е Иванов и одговор, "де бе не ти текнува на оној што му намигнав еднаш"
Битен е тајмингот... Хитлер кога ја нападна Полска бираше ден кога нема безбол натпревари за да биде на првата страна на ЊујоркТајмс :icon_mrgr:
.. а можел да напише јас сум председател на државата од каде е градот Велес, каде праеја веб сајтови за време на изборите во УСА... тоа повеќе го знаат во уса одколку пљатформи и други керефеки
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.028
Поени од реакции
16.114
Што знае Кире бе најдобриот ракометар во историјата па да биде загрижен,сигурно така пишал за да го спаси Груевски "од затвор" :свиркам:
загрижен е бидејќи ракометната репка не е по теркот на пљатформата, многу е националистичка и еднојазична..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.786
Поени од реакции
23.574
Ok da eden od najdobrite rakometari e shto nekad igrale, nikoj ne go negira toa.
Kakva vrska ima toa so toa on shto go zbori? (Nez dali e on voopshto, ne znam koj mu go vodi FB profilot.)
Prasanje e dali on ja ima celata slika vo predvid ili komentira za del od slikata?

Cudno ova kako samo vie ja imate cela slika. Ako se zeme vo predvid deka poveketo makedonci vo mkd ja nemaat, deka i del od onie sto glasaa za sdsm eve sega ja izgubile slikata, deka ni onie u dijasporata ja nemaat stvarno sreka golema sto ve imame vas del sareni del zelni za vlast plus siptaranata ste taka dobro okokoreni pa sve gledate. Definitivno nisto ne moze da vi izbega. Tolku dobro znaete kako i ste taka precizni i transparentni da glupo e nie mnozinstvoto makedonci vo sopstvenata drzava uopste i da barame objasnuvanja od lider, aboliciran kriminalec.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
31
Поени од реакции
1
Така, гледам топ тема. До првите реклами Милошовски го утепа спасовски со тоа дека не е важно за што преговарале. Не се договориле и точка. Ама имале доделен мандат. Навистина Хорхе еба маjката на уставот за што така наречената партиjа СДСМ ако беше партиjа требаше да повика на протест. Претседателот го крши уставот. Тоа е тоа.
 
D

deli

Гостин
Така, гледам топ тема. До првите реклами Милошовски го утепа спасовски со тоа дека не е важно за што преговарале. Не се договориле и точка. Ама имале доделен мандат. Навистина Хорхе еба маjката на уставот за што така наречената партиjа СДСМ ако беше партиjа требаше да повика на протест. Претседателот го крши уставот. Тоа е тоа.
Кога и да излезел фикус ќосе со секоја до сега своја одлука дополнително ја дестабилизирал државата и ги зголемувал меѓуетничките односи.Демократски/нормален пат е да се даде церемонијално мандатот на мнозинската коалиција за да не личи ко држава.
Секакви иницијативи за контрапротест се злонамерни,тие потенциално можат да доведат до регионална дестабилизација и затоа странците бараат разум од фикус ќосе да го даде мандатот на оној кој има мнозинство од парламентарни мандати.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
31
Поени од реакции
1
Секакви иницијативи за контрапротест се злонамерни,тие потенциално можат да доведат до регионална дестабилизација и затоа странците бараат разум од фикус ќосе да го даде мандатот на оној кој има мнозинство од парламентарни мандати.
Ова се полни глупости. Протестот не треба да биде контрапротест на нешто си. Ова треба да биде револт на грагjаните за тоа што председателот на државата го крши Уставот. За каква дестабилизациjа, регионализациjа и така натаму простотии збориш?
 
D

deli

Гостин
Ова се полни глупости. Протестот не треба да биде контрапротест на нешто си. Ова треба да биде револт на грагjаните за тоа што председателот на државата го крши Уставот. За каква дестабилизациjа, регионализациjа и така натаму простотии збориш?
Немаш доволно познавање на ситуацијата.
edit:
или си злонамерен провокатор.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
31
Поени од реакции
1
Джафери му еба матер на Милошовски.Се убедувам дека абанците се попаметниот народ во вашата држава.Продолжувам да гледам .[DOUBLEPOST=1488936247][/DOUBLEPOST]Хе хе водителот го утепа албанецот му даде хартиjа да пишува историjата:) А боби Христов вчера ги остави оние мутанти да имат селска расправа. Браво Чомовски:)
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ми се лоши кога гледам како Македонскиот народ е суштински поделен на црвени и сини или ако сакате наречете ги патриоти и предавници, додека пак Албанците се секогаш заедно сплотени кога станува збор за нивните интереси. Мене не ми е јасно како може овој народ да брани двајца политичари за кои постојат докази дека правеле криминал, краделе пари, местеле тендери и што ли уште не.

И Груевски и Заев треба да одговараат за тоа што го направиле. Заев еднаш беше аболициран од Претседателот Црвенковски за криминалите со ТЦ Глобал. Груевски треба да одговара за сите криминали што ги направил во овие 10 години владеење. Сума сумарум, ни едниот ни другиот не се цвеќе за мирисање.

Но она што најмногу боли е фактот што Македонските политичари воопшто немаат проблем да свиткаат кичма кога станува збор за исполнување на барањата на Албанците. Не ми е јасно како може да се прифаќаат платформи и услови на малцинство народ во една држава, односно тоа малцинство да го држи во заложништво мнозинството. Нема држава во светот која е 100% чиста, но ниту една од нив досега не дозволила да биде уценувана од некое малцинство. Со своите 20%(?) Албанците де факто ја држат Македонија и Македонците под заложништво. Македонците во соседните држави немаат никакви права, воопшто не се признаени како малцинство и се постојано малтретирани додека Македонија на малцинствата им ги даде сите права достојни за 21 век и пак не чини, секогаш се бара повеќе. Доволен доказ за тоа е изјавата на Премиерот на Албанија Еди Рама пред неколку години дека неможе да бараат нешто од некого што и самите не можат да го дадат. Тогаш зошто од Македонија секогаш се бара повеќе и повеќе?

Не сакам некој погрешно да ме разбере и да мисли дека ширам говор на омраза или каков било друг вид на негирање на Албанците но ова што се случува во Македонија не е нормално по ниту една основа од остатокот од светот. Мене не ми пречи тоа што Македонија е мултиетничка држава и што во неа живеат малцинства, меѓутоа тие малцинства треба да знаат дека оваа држава има свој народ, свој идентитет, јазик итн и неможе никој тоа да го нарушува. Што треба да прават тогаш држави како Германија, Франција, Англија, САД, Австралија и многу други кои се целосно поплавени од разни народи? Не гледам јас никој таму да бара двојазичност или разни други услови, туку сите се прилагодуваат на тамошните обичаи.

Не знам што повеќе да напишам и како да се изразам на сето ова што се случува во Македонија. Едноставно лудило на секој можен чекор и начин. Младите немаат никаква перспектива и сите сакаат да избегаат од државата, постарите скоро сите се мрднале од памет бранејќи туѓи политички интереси, а има и такви кои немаат леб да јадат и воопшто не ги интересира политика и никому не му е гајле за нив оставени се на милост и немилост сами да се борат колку можат. Жално е што во 21 век вакви работи се случуваат кои прават една држава и еден народ да страдаат поради поединци и туѓи интереси.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.758
Поени од реакции
44.100
Inace vcera, na top tema, milosovski potvrdi deka sodrzinata na bombite e 100% tocna, nit se lepeni, nit se seceni, samo problemot bil narativot na sdsm i nacinot na koi tie, vo slucajot, razgovorite kade sto on e ucesnik, bile tolkuvani, kako i sekako nacinot na koi tie bile steknati ...
Mislam deka ne se znae koj jade koj pie momentalno kaj niv vo partija, sekoj si tera svoj film, garant shaltaat po televizii sekoj den da vidam koj sve nivni gi pretstavuva niz mediumive i sto istiot zbori, i normalno ke se deshavaat vakvi ( golemi ) propusti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom