Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

PewDiePie

Гостин
Што знае Кире бе најдобриот ракометар во историјата па да биде загрижен,сигурно така пишал за да го спаси Груевски "од затвор" :свиркам:
 
V

viktora

Гостин
Добро, што пишува во таа платформа ќе видиме ли некогаш? Или пак јас нешто не сум во тек со настаните, ја имаат ли некаде изјавено целата платформа со сите нивни барања?

Иначе се согласувам со претходните коментари за анкетата да биде јавна, баш ме интересира на кого не му смета двојазичност.
Еве ти ја и прочитај ја внимателно.Остави овие црпнати што ти продаваат муда за бубрези.Сне го штителе криминалот.


1. Постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот Договор и Уставот

– Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на РМ, каде Албанците се сметаат како државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива која ja зајакнува националната рамноправност за албанското население.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија”.

– Сеопфатна дебата за знамето, химната и државниот грб на Република Македонија, со цел државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност.

– Усвојување на Резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот од 1912 до 1956 година.

2. Постигнување економска рамноправност и општествената благосостојба, особено преку рамномерен регионален развој

– Создавање нов механизам, во форма на една државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините.

– Создавање министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, како надлежен орган за почитување на правата на заедниците и поттикнување на економскиот и социјалниот развој во неразвиените подрачја.

– Остварување правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата.

– Остварување правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции.

3. Зајакнување на владеењето на правото, како предуслов за напредок на евроатлантскиот интегративен процес

– Спроведувањето на реформите во согласност со Договорот во Скопје, Препораките на Прибе, итните препораки на Европската комисија како и Препораките од Пристапниот дијалог на високо ниво со ЕУ.

– Поддршка за непристрасно вршење на работата на Специјалниот обвинител, без етнички и политички предрасуди.

– Целосно расчистување на прашањата и судските постапки како „Сопот”, „Бродец”, „Монструм” и „Куманово” преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган.

4. Создавање дух на доверба во функција на добри меѓуетнички односи како суштински елемент за политичка стабилност во земјата

– Преземање на афирмативни мерки за обезбедување финансирање на албанските културни институции на централно и локално ниво.

– Создавање на една централна институција за унапредување на јазиците на заедниците, која ќе обезбеди подготовка на преведувачи, уредници и предавачи.

5. Решавање на спорот со името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право

– Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија е обврзува активно да се вклучи кон решавањето на спорот со името.

– Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција.
6. Добри односи со соседите

– Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија.

– Соработка со Косово и Албанија за интегрирано гранично управување.

– Отворање на нови гранични премини.

7. Брза интеграција во НАТО и во Европската унија

– Исполнувањето на горенаведените точки ќе го деблокира патот на Македонија кон целосна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија.

Исполнувањето на овие цели ќе се следи преку организирање тркалезна маса на албанските парламентарни партии. Тркалезната маса на албанските парламентарни партии ќе се одвива во согласност со принципот на ротација и ќе служи како платформа за усогласување на политичкото дејствување и транспарентна комуникација со меѓународните партнери на Македонија, особено барајќи ја поддршката на Европската Унија и меѓународните институции. Тркалезната маса ќе ги определи роковите за спроведување на горенаведените цели, во согласност со законите и Уставот на Република Македонија.

http://zase.mk/platforma-na-albanskite-partii-vo-makedonija/
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.967
Поени од реакции
11.608
Што знае Кире бе најдобриот ракометар во историјата па да биде загрижен,сигурно така пишал за да го спаси Груевски "од затвор" :свиркам:
Ok da eden od najdobrite rakometari e shto nekad igrale, nikoj ne go negira toa.
Kakva vrska ima toa so toa on shto go zbori? (Nez dali e on voopshto, ne znam koj mu go vodi FB profilot.)
Prasanje e dali on ja ima celata slika vo predvid ili komentira za del od slikata?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.028
Поени од реакции
16.114
Во минатите години извршена е реадмисија на бегалзи од РМ во Грција. Еве ти една вест која го потврдува ова. Ме мрзи да барам уште.
а што праиме со бегалците кој диво влегуваат од Грција во РМ, па имаше орда мигранти што влезе преку реката, помогнати од соросоиди... не е тоа така како што кажуваш, кога ќе начукаат тука од ЕУ 100.000 со реадмисија ќе те прашам дали ќе ги вратиме во Грција...
Што има да се заканува ЕУ на западен балкан со Реадмисија кога сите мигранти се дојдени во западен Балкан преку ЕУ !!! ( Грција, Блгарија...)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
а што праиме со бегалците кој диво влегуваат од Грција во РМ, па имаше орда мигранти што влезе преку реката, помогнати од соросоиди...
тие не постојат во ни една евиденција и комотно може да се стрелаат и закопаат
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
@Нuкола Сакам да ви уочам пропуст во анкетата, на прашањето

Сеедно ми е
Не е јасно дефинирано за што е Сеедно, дали ни е сеедно за целосната платформа.
Сеедно е затоа што е во склоп на уставот.
Или Сеедно ми е затоа што на никој начин не влијае врз откривањето на криминалите.
Мислам дека последната опција е нај соодветна.
Согласно со тоа мислам дека треба да биде редефинирана и променета анкетата и истата рестартирана.
Благодарам на разбирањето.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Што знае Кире бе најдобриот ракометар во историјата па да биде загрижен,сигурно така пишал за да го спаси Груевски "од затвор" :свиркам:
Ова во затвор во наводници ми е малку чудно. Мислиш дека не треба Грујо да оди во затвор?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Нuкола Сакам да ви уочам пропуст во анкетата, на прашањето

Сеедно ми е
Не е јасно дефинирано за што е Сеедно, дали ни е сеедно за целосната платформа.
Сеедно е затоа што е во склоп на уставот.
Или Сеедно ми е затоа што на никој начин не влијае врз откривањето на криминалите.
Мислам дека последната опција е нај соодветна.
Согласно со тоа мислам дека треба да биде редефинирана и променета анкетата и истата рестартирана.
Благодарам на разбирањето.
владе инфаркт ќе го спука. Ќе му го упропастиш сексуалниот живот. Глеј колку ретко пишува пошо му се зафатени рацете со анкетава.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065

Не е аплоадирано уште ама не се прави и ти како Жорж и Превара, попаметен си каде каде. Нели гледаш дека го фаќа за рака Бетмен за да не се пали како трактор по удолница?
Богдан се вади сеа: Шефе, овој стана прв, не бев ја. Не ме маај молим те. Плиз.
А Илче го брани: Ама немој шефе, стварно, он не стана прв. Не го маај, види каков е сладок.
Илче: Немој по фацата, молим те шефе
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.319
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
владе инфаркт ќе го спука. Ќе му го упропастиш сексуалниот живот. Глеј колку ретко пишува пошо му се зафатени рацете со анкетава.
Мислам дека само така би била коректна анкетата[DOUBLEPOST=1488907483][/DOUBLEPOST]
Тоа дека ти е сеедно за платформата, а ја имало, а ја немало баш те боле, нема врска платформата со криминалите.

Навистина дискутабилно прашање(n)
Видете вака, секое прашање треба да биде јасно дефинирано, Сеедно ми е, ама за што ми е се едно ?
Не можам да си дозволам толкување на прашање од страна на лице со посебни потреби.
Ете јас мислам дека платформата има врска со криминалите, ако ти не мислиш така не гласај за таа опција.
Толку.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom