Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Член 35​
(1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
(2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема од 70 km/h.
(3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
(4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со закон.
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член.
(6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над дозволената брзина
Е сега дали има врска што не ме застанале или не(дека веќе имаа застанато друго возило)?Дали има некој вакво искуство?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Е сега дали има врска што не ме застанале или не(дека веќе имаа застанато друго возило)?Дали има некој вакво искуство?
Може да ти стигне дома пријава ако те имаат на радар фатено, ќе пишат дека немале услови безбедно да те сопртат ;)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.
Не верувам дека ќе ти стигне нешто за брзо возење на овој булевар. Ретко кој вози тука 50, сите цепаат преку дозволеното во овој дел зошто нема семафори и пешачки. Ако почнат да лупаат казни во овој дел ќе треба цела Македонија да плаќа.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Не верувам дека ќе ти стигне нешто за брзо возење на овој булевар. Ретко кој вози тука 50, сите цепаат преку дозволеното во овој дел зошто нема семафори и пешачки. Ако почнат да лупаат казни во овој дел ќе треба цела Македонија да плаќа.
Искрено у нашава вукојебина не ме чуди ништо па така и ова.
Може да ти стигне дома пријава ако те имаат на радар фатено, ќе пишат дека немале услови безбедно да те сопртат ;)
Не беше класичен радар, камера имаше на такви штаки.Ми кажаа вчера дека купиле нови камери партал праеле, мада веројатно и ме зезале.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Искрено у нашава вукојебина не ме чуди ништо па така и ова.


Не беше класичен радар, камера имаше на такви штаки.Ми кажаа вчера дека купиле нови камери партал праеле, мада веројатно и ме зезале.
не те зезале, сега скоро на обиколница фаќаа со таков радар и те сликаат, плус може да фаќа неколку коли истовремено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Искрено у нашава вукојебина не ме чуди ништо па така и ова.


Не беше класичен радар, камера имаше на такви штаки.Ми кажаа вчера дека купиле нови камери партал праеле, мада веројатно и ме зезале.
Не те зезале тие се веќе во употреба околу 1-2 години проект имаше во пријавите да стигаат со се слика на суд како доказ за да нема не бев ја ;)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
вака дечки овие два дена ми се дешава да прелетам на партизанска најверојатно до 100ка предмене друго возило сто се движи побрзо и го застанвуаат него и вчера и денес ме интересира пошто слушам дека има радари дали има шанси да ми стигне некоја казна и мене со оглед на тоа што не ме застанале и притоа денеска возилото пред мене одби да застане и продолжи да возии,но мене пак не ме застанаа и одкоа ке ги забележам на некој 500-300 метри намалувам брзина штознам не ми текнува точна брзина можда 60-70 незнам не сум видел
Дај боже да те сликале и да ти стигне казна, може ќе ти дојде памет дека 100-ка не се вози во населено место.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Изречена ми е прекршочна санкција, забрана за управување со моторни возила од Б категорија, да се изврши по правосилност на одлуката.
Како е редот да одам во МВР, или треба да чекам известување од таму да ме повикаат?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Ќе ти дојде полицаец на врата да те извести кога да ја однесеш дозволата да ти ја напишат забраната(може заедно да се договорите кој ден).
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Изречена ми е прекршочна санкција, забрана за управување со моторни возила од Б категорија, да се изврши по правосилност на одлуката.
Како е редот да одам во МВР, или треба да чекам известување од таму да ме повикаат?
Треба да ти дојде на домашна адеса известување од МВР да одиш и да ја однесеш возачката.
-Ако отидеш, ке ти ја земат и ќе ти дадат нова возачка на која ќе биде отштампано периодот на забраната.
-Ако не отидеш, ќе возиш на ризик и ќе чекаш да помине застарување ( мислам 2 години )
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Изречена ми е прекршочна санкција, забрана за управување со моторни возила од Б категорија, да се изврши по правосилност на одлуката.
Како е редот да одам во МВР, или треба да чекам известување од таму да ме повикаат?
сами ќе те побараат и ќе ти пратат известување..прво судија за извршување санкции треба да донесе решение врз основа на пресудата со која ти ја изрекле мерката, кога ќе им стигне од полиција ќе те повикаат тие да се сликаш за нова возачка..на неа позади ќе ти ја пишува забраната..ако случајно застари меркава кога ќе примиш решение од суд ќе си бараш застареност
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Од лично искуство напишав,Полиција те бара на врата!
Ако не те најдат пак ке те побарат,ќе пратат абер по комшиите итн.
И тоа со дозволата дека ќе те барат за сликање за Нова дозвола незнам дали е така.На истата ти куцат дата забрана од-до.Така беше барем пред 10 години :cautious:
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Од лично искуство напишав,Полиција те бара на врата!
Ако не те најдат пак ке те побарат,ќе пратат абер по комшиите итн.
И тоа со дозволата дека ќе те барат за сликање за Нова дозвола незнам дали е така.На истата ти куцат дата забрана од-до.Така беше барем пред 10 години :cautious:
ехе од пред 10 години до сега колку измени има во закони....значи јас имам работено во прекршочно одделение во суд и знам до пред 1 година како одеше процедурата, сега ако се сменала тоа е друго..од кога ќе те прогласат за виновен дури да ти почне забраната има време..ако е помала забраната од судот побрзо ќе достават до МВР решение зошто спротивно мерката ќе застари, ако е подолга имаат поголем прозорец за чекање (иначе извршувањето застарува за дупло време од времетраењето на забраната, ако е 3 месеци тогаш за 6 месеци судот ако не донесе решение и достави до МВР, тоа е веќе застарена мерка и можеш да приговараш)..и со биометрискиве возачки знам дека те викаат да те сликаат од ново и ти прават нова со запишана забрана позади зошто на пластична картичка неможат да ти пишат забрана со пенкало или да ти искуцаат од-до
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.121
Поени од реакции
5.228
Од лично искуство напишав,Полиција те бара на врата!
Ако не те најдат пак ке те побарат,ќе пратат абер по комшиите итн.
И тоа со дозволата дека ќе те барат за сликање за Нова дозвола незнам дали е така.На истата ти куцат дата забрана од-до.Така беше барем пред 10 години :cautious:
Слушај вози си така немој да се лажеш да идеш, прво ке ти ја соберат па ке плаќаш за нова возачка у која ке ти пишува забрана и има веројатност после пак да плаќаш да ти дадат нова на која нема да пишува забрана - ова у случај ако не пишуваат до кога трае забраната. Овака полицаецот кога ке те стопира не проверува дали имаш забрана само запишува податоци така да терај си додека да ти истече возачката и у меѓувреме поднеси си за бугарски пасош хахаха додека да ти истече ке си извадиш бг документи win-win ситуација и да ти лупнат забрана тука ке си купиш кола бугарска ке си ја тркалаш со тие документи плус ке можеш да ја шитнеш од државата :D
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442
Овака полицаецот кога ке те стопира не проверува дали имаш забрана само запишува податоци така да терај си додека да ти истече возачката
Од каде си ти толку сигурен дека само ќе му запише податоци ? Јас знам стотици случаи каде што полицаецот по радио врска проверува дали лицето ИМА ЗАБРАНИ за некоја категорија ? Најчесто тоа се случува кога ќе запрат некого, а дечкото нема возачка во него. Кажува матичен и проверуваат дали има положено и дали има забрани. :)

Така да, шансите се 50:50. А па шансите да те запре полиција, ако си возиш нормално се многу мали, така да... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom