Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ti si prevartant druze i nisto pojse....boli i mene kurac kaj si gi pikal termometrite pred da gi slikas...ama prevara si po Default(zenojebac ti e komentarot na profilot i toa e dovolen dokaz...ebi nekoj drug ne nas tuka)....koj ti e kurac be na tebe....kupi LG a se grees na kotle na struja od 24Kw???....meris termonetri AMA ne na LGto inverterot svercan od grcka tuku na eban Favorit 10god star On/Off i go meris stapot so sto??? so Gree ? A be goni se leci se na drugo mesto.
Lepi,ti stvarno si zabegan.sum imal dobro mislenje za tebe ama posle ova NE.
Ubavo te viknav na gosti da ti pokazam so sto se gream,ne te vikav da ti se pustam :)
Tocno e ova sto go pisa,imam parno na struja 24kw(uste go nemam pusteno ovaa zima),imam on off favorit na koja se grejam sega na prizemje,a na potkrovjeto mi e lg to.uste ne sum vselen.
Pa uste si pisal jas sum bil prevarant? :)
So sto tolku te prevariv?
Pa ima li pogolem prevarant od tebe za koi pisuvaat 90℅ clenovi po celava tema?

Uste ednas ke pisam

Bas sakam da vidam 60C na amberot.

Ama na vlez od 23-24 pa na bilo koja nadvoresna temperatura.
moze i na +5

P.S.
Zbesnat si od koga go kupi Amberot, svati deka se poeba na cisto.
se primetuvas po nervoznite komentari ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Pa ima li pogolem prevarant od tebe za koi pisuvaat 90℅ clenovi po celava tema?
Za mene pisuvaat 90%, za tebe ni 9% :D
Tie sto pisuvaat za mene mozea i da gi izmerat klimite ama ete nemale pari za merac, nemale za termometar so sonda od 200den....jebi ga zatoa i ke kjutat sea u ladnovo ama sigurno ke bidat glasni u mart i april ko ke stane +15C......
Pa ubedi ne deka e poeftino na kombinacija kotle od 24Kw+Favoritka On/OFF od LG inverter.....ja bi go merel LGto i sekako bi se preselil....edino ako tato mi plakja struja(sto e verovatno tvojot slucaj)
[DOUBLEPOST=1485043513][/DOUBLEPOST]
@Strelec ne se praj mnogu pameten tuku napisi gi oznakite na kompresorite za 2.5 i 3.5 na gree lomo lclh, tolku e tesko?
Tablica da ti napravam so oznaki na kompresori od Midea do Toshiba pa ti biraj koja 9ka ja sakas ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Strelec ajde sega na detsko nivo ce se dopisuvame. Nejse od tebe i ne barav odgovor tuku od @GT1 ama ti uleta mozebi i stvarno ste eden lik pa ne si primetil so koj user pisuvas
U koj post si baral odgovor od GT1? Si gi pomesal loncinjata i me oznaci vo prethodniot post, unazad da citam i da baram kaj i od kogo si baral mislenje tolku ne si mi biten....sekako ke ja utnes rabotata :D
Ustvari za sto si ti tuka tolku raspisan, biras pak klima, sovet baras?.....Changot sto go plkjukase u dukjanot vidovme deka sega ti se pogodi u spalnata.....daj pofali se u dukjanot so sto se grees sega i kolku KW e ...ne bidi peer :D
Eve @macci LGto neka ti go dade za u dukjan i taka ne go koristi :D
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Toj muabet na 100tici strani se provlekuva unazad niz temava i verovatno znaes deka e zamajavanje narod so interes, ako neznaes i ti si u zabluda....SITE go Pravat toa....BAS SITE....i Euroventgiite stavaat isti kompresori vo 9ki i 12ki....ako na toa ti e akcentot na linkov ozbilno ke ti pravam tablica nema drugo, ama posle tablicata so ke zboris ke ti zatnam usta i na tebe i na tzlatko i sto?
A da ti pravam tablica za da svatis i izberes poasalna klima ne mi e prioritet....prioritet mi e da te zaebam da zemes poglupa klima.....ti drugo i ne zasluzuvas:D
Leka noc....ti go imas tzlatko komsi iste, najdobriot sovetnik, on ke ti izbere klima...sto samo zamaras tuka koga znaeme koj ke ti dade pamet, brkaj rabota so nego.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Bitnoto e vo oznakata 12 QB
A drugiot del od oznakata pokazuva koja e vnatresna ( postojat poveke modeli vnatresni edinici na raspolaganje)
Vo toa e razlikata.
Значи држи муабетот дека овој модел не се продава на никое друго место освен во МК. Некој седнал и земал ефтина надворешна, па ефтина внатрешна, па и па дури имало простор во цената и вифи модул да стави, и создал клима со добра цена, и 5 години гаранција(1+4) ако сервисерите доаѓале да ја одржуваат, кое одржување кога нема никакво упатство за ништо. Упатствата се за други модели кои реално постојат.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
ако убаво го разбрав овој гласноговорников на грее што е на форумов кажува дека деловите им се исти само пластиките се различни демек иста машина купиваш само различен дизајн
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@goran0505

A mene na primer kako sto velis ti mi bode oci na primer Ovaj vivaks AEZI 12 ka koj e cenovno ist so Lomoto economic. - I ako da receme ne znaeme nisto za Edna klima kolku volumen na kompresorot ima koj kompresor go ima izmenuvac ednoreden - dvoreden edinstveno merodavno ni e PDIZAJN H. ( ne znam dali so ova ke se slozis ama pdizajn h e Bitnoto toa barem kazuva nesto malku od malku za jacinata na edna klima)
https://klimi.mk/product.php?id=122

Ovaj vivaks ima 25 kg nadvoresna I ima pdizajn h 2600w a 9 kata AEZI ima pdizajn h 2400w.- zatoa i iskomentirav deka vsusnost 12 kata po pdizajn h e isto kako 9 ka.
A vsusnost I kaj drugite vivaks- Midea
9 ki i 12ki e ist slucajot ama toa e filozofija na rabota prezemena od Toshiba.
Eve go katalogot ima kaj site vivaks klimi pdizajn h ist e slucajot I kaj poskapite modeli I poevtinite modeli.( a toa znaci mali pdizajn h na 12 kite)

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.getim.info/sites/getim/files/images/Katalozi/2016/getim_vivax-katalog-klima-2016.pdf&ved=0ahUKEwiry-ColdXRAhUDsxQKHSQVBpoQFggXMAA&usg=AFQjCNEOAjFOAf9h_ixUpls4KYB2N_Qz0g

Ist e slucajot I kaj ovaa vivaks nesto poskapa od lomoto economic

https://klimi.mk/product.php?id=131

Ima 29 kg nadvoresna I.ima Pdizajn h 12 kata 2600w.a 9 kata 2400w( isto ti se faka dali 9 ka ili 12 ka ke zemis,12 kata samo imeto go nosi 12 ka a ima pdizajn h kolku 9 kata.
I za vivaksot - midea nema na raspolaganje nikakvi informacii od servisni, test report i slicno ima samo nekoi sajtovi so karakteristiki ama nema oficijalni servisni kako kaj Gree.

E Sega za Lomo economic ako go vide test reportot ( koj e odlicen) vide deka ima Pdizajn H 3.2 kw ima 10.2 cm 3 kompresor ima 31 kg nadvoresna tvojata change 12 ka ima 9.6 cm3 volumen na kompresorot. ( tvojata topli dobro kolku sto kaza) i drugo ima na test reportot energetska nalepnica- koja e najvaliden podatok I od tamu se gleda pdizajn h,scop.
E Sega neka kazi ovaj prijatelot moj @ante1 kako mu toplese vo najladnoto Vivaksot 12 AERI vo spalnata sto go premesti? -ako mene ne mi veruvate.
I.cenata, na Lomoto economic mu e treba da se priznae odlicna za ona sto go nudi.
@goran0505
Mene vaka gledano vo nacinot na rabota I pdizajnite h Gree mi e poblizok kon Fucicu a ne kon Daikinot.

A.za Lomo LCLH ima kompresor po se izgleda posposeben zatoa i cenata e povisoka.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Ne ti ne si svatil....Aeri/Aesi/Aezi ima Vivaksi mnogu, definiraj koj e toj sto go ramnjas so LomoEco a postiras link od Lomoto koe ne e 19990 ama ti ne svakjas ni sto e razlikata pomegju 2te Lomoa...linkot na Uk ti e za drugoto Lomo so greacite do -20 so EEV i dvoredniot....ako toa go ramnjas so Vivaxite da si kupis Vivax najubo....za tvoe info (i na tzlatko) toa Lomo LCLH go ima na Eurovent ama dodeka svatite vie dvajca....ke vi kazeme odkoga ke si kupite vivaksi :D[DOUBLEPOST=1485038855][/DOUBLEPOST]
Eve kolku vadi LomoECO nepoznatata klima sto iljadnici ja kupija i ne se zalat.... 2,9KW na -7 i 3,2Kw na -10 dovolno li e za cenata?
Kolku dava Vivaxot za cenata za koj navodno "SVE SE ZNAE" si tropna eden i si ostana madro? Daj da vidime sto e toa "POZNATO" ? Kade e bre testot za Vivaxite ? ?Daj da vidime kolku vadi toa Toshibino kompresorce made in Guanzghou China.
Прегледај го приврзокот 163907
Paneli vkupno 12(sto za mene e glupost), nadvoresna edna edinstvena(site navedeni vo TestReportot(dole e u atach))....modelot ja nosi oznakata sprema paneleot kazano tuka stopati na temava...zatoa guglate u prazno i ne ja naogjate...ako sakate site 12 paneli da vi se donesat tuka pa da izberete displej na levo ili desno podobro izvadete si karta za Kina pa tamu birajte vnatresna edinica. Ovde eden panel se nosi C4 ili K3DNC4D i toa e toa, zatoa i modelot e so naziv K3DNC4D no ona QB vo GWH12QB e ona bitnoto i ja definira serijata kako sto vi kaza i @GT1.Ona drugoto LomoLCLH so greacite e QC(GWH12QC) i toa ne e isto Lomo so ova QB LomoEco(GWH12QB).
Прегледај го приврзокот 163912Прегледај го приврзокот 163913
I kako GWH12QB-K3DNA1D da ja barate i kako GWH12QB-K3DNA6D pak istite performansi ke gi dobiete, ista energetska nalepnica i ista nadvoresna edinica....razlikata e samo koj uvoznik kakov panel izbral, dizajnot e razlikata a ne performansite momentot na koj Gree treba ozbilno da poraboti....isti K* u 100 primerka na nikoj ne mu treba samo stvaraat zabuna.
Јас не знам колку ја купиле и не ме итересира, само јасно е дека никаква документација не можам да најдам за таа клима на гри. Таа клима не постои и не се продава на ниедно друго место освен во мк. Значи податоците според мене, не се важечки. Јас не велам дека климата не грее на -15, ама дали загрева, колку троши и трае, тоа е друго прашање. Вакви производи само може тука у банана држава да се продаваат
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
ако убаво го разбрав овој гласноговорников на грее што е на форумов кажува дека деловите им се исти само пластиките се различни демек иста машина купиваш само различен дизајн
Ako go vidis servisnoto kaj vnatresnata edinica podatocite kako tezina,protok na vozduh, imputi na ladenje, greenje kapaciteti za istite se e isto samo sekoja oznaka pokazuva razlicen dizajn I samo moze da se javi razlika dali ima wi fi, ifeel i takvi raboti ama toa sto e bitno kako performansi na samata vnatresna site vnatresni se isti i toa e bitno a dodeka nadvoresna e ista za site. Ne znam vo sto e nejasna rabotata demek.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
мислам дека истото го кажав и јас, ''демек'' е напишано како дел од објаснувањето а не како дел од сомнеж.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Муабетот е дека треба да знам што купувам, за дадената клима gree lomo eco gwh12qb-k3dnc4d ако ја побараш на гугл, нема да најдеш ништо за неа освен на клими.мк или на тим компјутерс, или на овој форум овде. Не постои таков модел на за друг пазар освен за МК, не постои упатсво за употреба, не постојат карактеристики или сл. Се плашам дека е некоја кованица направена само да се постигне добра цена, или грешам. Дали ќе се заебам ако ја купам или не. Вивакс кои мислам дека се послаби кавлитет и карактеристики, и имаат достапна документација и повеке информации за моделите.
[/quote]
Jas imam vivax aeri 3.5 gree povrshina 25m2 i da vi kazam deka sum prezadovolen na najgolemite minusi me pokaza nikakva slabost konstantno si odrzuvashe temeratura ali nemam na nejze merac za da vi kazam kako so potroshuvacka na naj ladnoto[DOUBLEPOST=1485082351][/DOUBLEPOST]
@goran0505
Aj poleka smiri se....koj vivaxi se tie za koi zboruvas sto imaat Toshiba i Mitsubishi ?
GMCC e ili Toshiba e ? A za Mitsubishi mozes da sanjas u vivax
Tie kompresori u Gree se =Daikin ako se onie od Guangzhou China ili GMCC za tebe =Toshiba....e tolku mozam da ti go plesnam ;)
Zlatko koga zborese za magnetite u kompresorite i Niobiumot da ti go linkam ili nema potreba ?
Ako tolku si siguren u Vivaxot so ne zemes be eden Vivax za u dukjan da se poraduvame site :D
Ili....na 31 zadaena znam deka e banja ama znaes kolku struja vlece??
Sakas bannja na Amber na -2 da vidis ?
31 zadadena vika :pos:
Ajde nekoj junak so Vivax da izmerime vecer ke bide ladno....Amberot ke digne 60C stava nekoj kladba ?
Jas ke izmeram i ke postiram i za 12 aeri i za 18 aeci
 

Kajgana Shop

На врв Bottom