Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Прва кино проекција за годинава и Ла ла ленд.
Без прочитани рецензии, мислења и слично. Ептен го онака трубевте филмов, што искрено ги разбирам оние што не го сакаа или им бил досаден. И мене на моменти ме фаќаше досада, плус не сум љубител на мјузикли така што од мене има 8.5/10. Иако мислам оцената и до 8 ќе му спадне кај мене.

Филмов визуелно е волшебен, магичен, да не речам совршен.Фонтот на почетокот и на крајот е баш ко од старите вестерн филмчиња. Музиката како што кажаа и погоре, иако не сум џез фан, беше супер.

Сценографија и кинематографија петка. Ема малце ме иритираше со очите ко ракометни топки, али океј сега, таква е.
Гослинг ми беше прав даса, шармер, глумичиште за секоја улога. Од драма, преку акција, комедија, до мјузикл. Без ниеден друг изгледан филм, ќе навивам за него на Оскарите. И искрено по ова, ќе го очекувам секој негов филм со нетрпение.

Да, филмов е правен по стар ков, ко филмовите од 50-60тите, да Шазел е одличен режисер. По Вајплеш има уште еден добар филм, али жалам што ќе речам, ама Вајплеш во секое време би го ставил пред филмов. Иако и двата добија 9ки од мене и иако и Вајплеш беше филм со иста тематика, Вајплеш е сепак пореален филм. За разлика од филмуваната бајка во Ла Ла Ленд.

П.С. Here's to the ones who dream за Оскар. (y)
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Јас и моите пресметки велиме дека може да има од 11 до 14 номинации. Не верувам дека ќе го собори рекордот, сепак.
 
B

Blade Torch

Гостин
Вчера во исчекување на превод за оскаровците, го гледав Burn After Reading :ROFLMAO: Која актерска екипа, не ми се веруваше. Бред Пит е цар за гримаси, ме умре со тоа дека он бил добриот самарјанин :pos:.
И ме потсети филмот дека заборавив да го ставам во темата за омилени господинот Џон Малкович. Каков Бог е тој! Никој не глуми појак рејџ на филм од него! :ROFLMAO:


Сега го изгледав (некој конечно стави анг превод) за Hacksaw Ridge. Wow. Мора да има награди и за него на Оскарите, посебно ми копа на оскар за главна машка улога. Не ми се веруваше дека ликот постоел го реалноста. :cuc:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Трејлеров ми е глуп али плотот ми звучи многу интересно:
A world where scientists several years ago found out that after-life does exist and the movie takes place several years after when everyone just starts killing themselves because they are like "why am i wasting my time here?".
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Трејлеров ми е глуп али плотот ми звучи многу интересно:
A world where scientists several years ago found out that after-life does exist and the movie takes place several years after when everyone just starts killing themselves because they are like "why am i wasting my time here?".
ама ако се самоубиеш не одиш во рајот туку одиш на она другото место :D

а netflix имаат направено некој добар филм? имам гледано неколку нивни филмови се безвеза беа
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
ама ако се самоубиеш не одиш во рајот туку одиш на она другото место :D

а netflix имаат направено некој добар филм? имам гледано неколку нивни филмови се безвеза беа
Не е тоа поентата. Прочитај го плотот уште еднаш, гледај што напишале пеер. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сметајте ме за ненормален, линчувајте ме јавно на плоштад ако сакате ама..

American Honey > La La Land


мислам дека по гледањето на Moonlight и Manchester By The Sea веќе ќе можам да кажам кој ќе си стое на врвот, вака и после Ла Ла, American Honey ми остави повеќе впечаток.

9/10 од мене за La La Land, филмот е преубав да не се лажеме, како што и мислев, прекрасна режија, кинематографијата врв, музиката исто ненормално добра, ама нешто ми фалеше, она нешто што после гледањето на Whiplash, ете и American Honey ми се идеше уште три пати да го пуштам филмот после тоа (што со Whiplash) и беше така, поради тоа што во недела дена може со 3-4 пријатели го изгледав само за да им ги гледам реакциите. Со тоа можам да кажам дека Whiplash од перспектива на како тоа влијае врз гледачот, мислам дека е посилен филм од La La Land. Не ги споредувам многу и двата, иако музиката е доста застапена и таму и таму, сепак сосем различен концепт имат иако едно е јасно дека Шазел сака да си игра со мечтаењето, остварувањето на соништата и борбата за успех.

Крајот беше преубав, да го гледав во кино, што не успеав, сигурно уште поубав впечаток целиот филм ќе ми оставеше. Ема Стоун и Рајан се преубав пар, пленат со хемија, ненормално уживам да ги гледам само нив двајца да ги има на екран два часа ќе ги гледам и нема да трепнам, но далеку од тоа дека имаат Оскар перформанс, номинација можеби, но награда никако.
 
G

grande-juve

Гостин
Сега го изгледав (некој конечно стави анг превод) за Hacksaw Ridge. Wow. Мора да има награди и за него на Оскарите,
Ја мислам за звучни ефекти/монтажа би требало да биде сериозен фаворит, звукот во кино беше фантастичен..

@MyloXyloto штета што на скринер си го глеал, го пуштив и ја на скринер баш да видам како е, не се споредуе..
Инаку за мене Виплеш е динамитска бомба од филм, али Ла Ла е друго чудовиште, повеќеслојно и пораскошно.. и по две недели уште ми седи у глава.

И препорака за сите кои уживаа во Ла Ла Лендот, првиот филм на Шазел, сиромашен со буџет али голем во душа(иначе не постои превод за него али не е ни толку битно)

И за крај, го глеав Џеки, некако мех у смисла дека поише очекуев.. ок си е филмот, убаво стокмен, Натали супер си одлуми(ако не ја знам вистинската Џеки шо праела и како се однесувала), али не се поврзав со Џеки, некако музиката ко да не ми одговараше(репетативен саундтрак у стилот на Лобстер), и што знам, онака само ми помина... 6 иполче
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Стварно е магичен La La Land, само не знам дали ќе биде култен. Времето ќе покаже. :)

P.S. не го гледајте сами. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Whiplash беше добар филм, да, но La La Land за мене е скалила, скалила погоре. Многу позрело, поцврсто, покомплетно остварување. Рече Шазел, или некој од продуцентите, не се сеќавам, на доделувањето на Глобусите - пред да почне да се снима филмот, кога ќе кажеле дека намерата им е да снимат оригинален мјузикл сместен во Лос Анџелес им се смееле и ги правеле луди заради фактот што темите во мјузиклите се до таа мера исцрпени, што било незамисливо да се направи нешто ново, што не е веќе видено. И успеале! Шазел е магионичар, дефинитивно. А La La Land за мене не е најдоброто само од 2016, туку едно од најдобрите филмски остварувања во новиот милениум.

American Honey беше cute, feel good филмче, La La Land е филмиште, нешто што нема да биде заборавено и по 50 години.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Си отиде Мiguel Ferrer


Солиден глумец, скоро секогаш епизодист, но никогаш незабележлив. Присутен во извесен број добри филмови и серии. Можеби малку потценет. Лесна му земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom