A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
29 август 2008
Мислења
5.216
Поени од реакции
3.604
Си грми интернетов :D
Odlicni se Kombo M 50/3 da ne gi urocime i dasi prodolzat i vo novava 2017 vaka da bide.-
a pak kaj tebe druze 150 .....leta, 18mb/sek torent--- jako e,a kako sto spomna nekoj pogore neka prodava telekom Magenti za ic brzina i mnogu $......
 

Attachments

Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Odlicni se Kombo M 50/3 da ne gi urocime i dasi prodolzat i vo novava 2017 vaka da bide.-
a pak kaj tebe druze 150 .....leta, 18mb/sek torent--- jako e,a kako sto spomna nekoj pogore neka prodava telekom Magenti za ic brzina i mnogu $......
Нека си продаваат Магенти за многу пари и ич брзина, а во меѓувреме јас ќе си останам задоволен со ваквата Интернет брзина.

 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Нека си продаваат Магенти за многу пари и ич брзина, а во меѓувреме јас ќе си останам задоволен со ваквата Интернет брзина.

Види друже Вип не е распростанета секаде додека Телеком во најодалеченото село има мрежа .До крајот на 2017 година ке биде 90% покриеност со оптика ,ете јас го имам пакетот Магенда 1 М тој стариот на оптика и сум презадоволен.
 
Последно уредено:

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Види друже Вип не е распростанета секаде додека Телеком во најодалеченото село има мрежа .До крајот на 2017 година ке биде 90% покриеност со оптика ,ете јас го имам пакетот Магенда 1 М тој стариот на оптика и сум презадоволен.
Ама цената на Магента М е лудница. Нормално дека е побрз интернетот, но цената е висока за наши стандарди.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.216
Поени од реакции
3.604
Ама цената на Магента М е лудница. Нормално дека е побрз интернетот, но цената е висока за наши стандарди.
Nema sporedba eve i preku adsl nivna mreza(telekom) od vip na pola e cenata so neoranicen soobrajkaj, znaci samo za internet zboruvame,bidejki po selata site gledaat ili total tv ili boom tv, bidejki kade sto imaat telekom ako pustat tv, nema net i obratno ako pustat internet koci slikata na resiver,-sum go videl toa licno,bidejki se slabi liniite tamu,i se za telefonija a na telekom nemu se vlozuva saka samo da zema,
 

Attachments

Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Види друже Вип не е распростанета секаде додека Телеком во најодалеченото село има мрежа .До крајот на 2017 година ке биде 90% покриеност со оптика ,ете јас го имам пакетот Магенда 1 М тој стариот на оптика и сум презадоволен.
Види друже, кабелската мрежа на Вип ТВ е достапна во мојата населба, и тоа преку оптички кабли, и јас во целост сум задоволен од квалитетот на услугата која ја добивам за парите кои ги давам за истата услуга.

Од друга страна, за Македонски Телеком слободно можам да кажам дека нивните Магента се прескапи и нивните цени се неоправдани од гледна точка на НЕквалитетот на услугата која се добива за тие пари, ова не ти го кажувам како поранешен корисник на услугите на поранешен Ти-Хоум, туку како некој кој има искуство работејќи на терен со бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Фирмите со кои јас сум соработувал даваат технички услуги за сите телекомуникациски оператори во Македонија и иако не им ги знам на памет сите кабли и бандери низ Македонија, од реоните во кои имам работено можам да ти потврдам дека бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком може вода да и` носи на кабелската телекомуникациска мрежа на Вип ТВ.

За оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком е прерано да разговараме, чаршиските муабети во Македонски Телеком пролетта 2016 и летото 2016 беа дека до крајот на 2016 година треба да биде покриена целата територија на Македонија со оптичка телекомуникациска мрежа, а можам да ти потврдам дека ни 40% од територијата не е покриена. Од раководството на Македонски Телеком чаршиските муабети се дека новиот краен рок за покривање на целата територија на Македонија со оптичка телекомуникациска мрежа е крајот на 2017 година, бидејќи во 2018 година државата ќе си ја земела назад бакарната телекомуникациска мрежа, а Македонски Телеком не сака да плаќа за концесија. Кај монтерите и техничарите кои работат на терен и од лично искуство знаат со колкава брзина се проширува оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, чаршиските муабети се дека целата територија на Македонија нема да биде покриена со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком пред крајот на 2020 година.

Така да, за парите кои јас сега ги давам на Вип ТВ, наспроти парите кои би му ги давал на Македонски Телеком, јас сум позадоволен од квалитетот на услугата која ја добивам од Вип ТВ наспроти квалитетот на услугата која би ја добивал од Македонски Телеком за значително повисока цена.

За волја на вистината, од летото 2016 и во мојата населба и во мојата зграда е достапна оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, поради што сега можам да се вратам на Македонски Телеком, но бидејќи - ако се вратам - би се вратил во целост, односно би зел пакет со 3 услуги - фиксна телефонија, оптички Интернет и MaxTV, дополнителните цени за третиот и четвртиот телевизор во мојот дом можам до некаде да ги прифатам, но MaxTV телевизиската понуда е тапа за мојот личен вкус, поради што дефинитивно не планирам во блиска иднина да се враќам на Македонски Телеком.

:jeeee: :ojeaa: Среќна Нова 2017 Година на сите !!! :ojeaa: :jeeee:
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.143
Дечки на Близоо сум од 2012 и повеќе од времето има интернет се е океј, се случувало да има проблеми да неам нет до 1ден максимум ама океј е и тоа сфаќам дека тешко е да се одршуваат машините кај нив. Цело време ми е интернетот 15/1 ( волку и треба да иам според договорот за цена од 1050денари ) и задоволен сум. Но сега последните 10дена на секој 5минути ми паѓа интернетот, и додека играм Онлајн игри многу ми смета овој проблем. Им се јавив уште од пред 5дена ми рекоа ќе прателе екипа. После 5дена уште не е средено проблемот , некој да не има ваков проблем ???
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.755
Дечки на Близоо сум од 2012 и повеќе од времето има интернет се е океј, се случувало да има проблеми да неам нет до 1ден максимум ама океј е и тоа сфаќам дека тешко е да се одршуваат машините кај нив. Цело време ми е интернетот 15/1 ( волку и треба да иам според договорот за цена од 1050денари ) и задоволен сум. Но сега последните 10дена на секој 5минути ми паѓа интернетот, и додека играм Онлајн игри многу ми смета овој проблем. Им се јавив уште од пред 5дена ми рекоа ќе прателе екипа. После 5дена уште не е средено проблемот , некој да не има ваков проблем ???
Не, барај ги пак мора досаден да бидеш.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Дечки имам проблем со интернетов од ВИП 8-9 дена.Download ми е 3 мб на спидтест проверувам и не мрда од кај 14 часот до 2 наутро.спуштам бајги ствари а не мрда повеќе од 200 кб download .Им се имам јавено неколку пати ама уште ги нема.А и другарче што живее блиску до мојата куќа има идентичен проблем а имаме и исти пакет од 150мб/с.Ако знае некој што може да биде би бил благодарен на помош зошто овие од ВИП абер немаат да ми го средат.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.755
Дечки имам проблем со интернетов од ВИП 8-9 дена.Download ми е 3 мб на спидтест проверувам и не мрда од кај 14 часот до 2 наутро.спуштам бајги ствари а не мрда повеќе од 200 кб download .Им се имам јавено неколку пати ама уште ги нема.А и другарче што живее блиску до мојата куќа има идентичен проблем а имаме и исти пакет од 150мб/с.Ако знае некој што може да биде би бил благодарен на помош зошто овие од ВИП абер немаат да ми го средат.
Веројатно до сигналите е... Пиши у Search 192.168.100.1 и прати Screenshot од јачината на сигналите.

ПС: Зошто не идат? Што ти викаат од контакт центарот? Кај мене секогаш доаѓале, но пак со малце досадување во контакт центарот.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Веројатно до сигналите е... Пиши у Search 192.168.100.1 и прати Screenshot од јачината на сигналите.

ПС: Зошто не идат? Што ти викаат од контакт центарот? Кај мене секогаш доаѓале, но пак со малце досадување во контакт центарот.
Ми бара јусер и и пасворд.Пасвордот го знам,а јусерот појма немам и не можам да се логирам.
И ме барале за Божиќ ама не видов и го затвориле налогот па ми отвараа нов и еве после 4 дена од новиот налог уште не се дојдени a ги барам секој ден.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Ми бара јусер и и пасворд.Пасвордот го знам,а јусерот појма немам и не можам да се логирам.
И ме барале за Божиќ ама не видов и го затвориле налогот па ми отвараа нов и еве после 4 дена од новиот налог уште не се дојдени a ги барам секој ден.
Нема корисничко име, се внесува само лозинката admin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom