Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Не сме се разбрале, никаде не коментирав за температурата. Ти кажав имам пример каде дневната е добра навечер кога ќе згасат се намалува имам и пример во стара зграда кај што се отвараат прозорци. Само што ни едните ни другите немаат така ниски сметки за парно. Тоа ме интересираше на кое парно си шти ти е така ефтино.
БЕГ, сметките се ниски пошто сме скоро сите уклучени и има минимални топлински загуби бидејќи зградата е енергетски ефикасна.

Sent from my Huawei P9
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
после многу читање гледање предомислување и уше шо се не, а нарочито тепм. последниве неколку дена ке кажам ти ибам и инвертор и се. дефинитивно се решив за парно на пелети. еве за ова се решив поточно https://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/interio па додека уше не сум склопи дил. некој нешо да каже pro/cons и сл.

п.с. поточно интерио-20
фала
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
после многу читање гледање предомислување и уше шо се не, а нарочито тепм. последниве неколку дена ке кажам ти ибам и инвертор и се. дефинитивно се решив за парно на пелети. еве за ова се решив поточно https://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/interio па додека уше не сум склопи дил. некој нешо да каже pro/cons и сл.

п.с. поточно интерио-20
фала
Ne sum koristel peleti a i ne mislam. Nejkam da ti pametuvam ama ke ti kazam na zapad masovno gi isfrlaat skapo platenite pecki i gorilnici na peleti i masovno gi zamenuvaat so toplotni pumpi. Peletite se relativno skapi i ne se isplakjaat. Zaebancija so skladiranje na peletite i so cistenje na peckite ima isto kako so drvata. Mnogu slucaevi ima sto se prodavaat skart peleti pa posle peckite gi nejkat. Na eden prijatel lani ova mu se sluci, edvaj gi vrati nazad peletite nekoj bosanski zema. Ima obicna pecka na peleti ne e za parno i nonstop se zali deko mnogu mu trosi i deka ne se isplakalo. I vika deka cenovno skoro isto bilo kako so termo da se grees. Go izlazale deka malce troselo ama sega realno se gleda deka e daleku od toa.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ne sum koristel peleti a i ne mislam. Nejkam da ti pametuvam ama ke ti kazam na zapad masovno gi isfrlaat skapo platenite pecki i gorilnici na peleti i masovno gi zamenuvaat so toplotni pumpi. Peletite se relativno skapi i ne se isplakjaat. Zaebancija so skladiranje na peletite i so cistenje na peckite ima isto kako so drvata. Mnogu slucaevi ima sto se prodavaat skart peleti pa posle peckite gi nejkat. Na eden prijatel lani ova mu se sluci, edvaj gi vrati nazad peletite nekoj bosanski zema. Ima obicna pecka na peleti ne e za parno i nonstop se zali deko mnogu mu trosi i deka ne se isplakalo. I vika deka cenovno skoro isto bilo kako so termo da se grees. Go izlazale deka malce troselo ama sega realno se gleda deka e daleku od toa.
Prednost vo odnos na drvata e ramnomerna regulacija, i moznost za avtomatsko palenje t.e. startuvanje. Za cenata na cinenje i higienata go delam tvoeto mislenje
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
абе шо знам, еве имам двајца колеги, буквално, едниот има 50 квадрата стан и ја користи помалата а другиот има 140 квадрата стан и ја користи оваа поголемава, и они па за разлика ми се фалат. пелети купувале од мак петрол и од прилика еве со овој што има 140 квадрата стан разговарав утрово последниов месец му потрошило 1,2 тон пелети, по 11 денара ги купувал, а греел нон стоп + високи температури, така да кај мене станот е 100 квадрата, има одлична изолација, и кога ке видиш дека моментално се греам на инвертор и една панелка vailnat 2,5 киловати и плакјам 10 000 денари за струја месечно а скоро ич не сме стоплени, ова на крај на денов со пелети ми се исплати. имам место каде да ги складирам пелетите, жена ми е нон стоп дома, значи има кој да го одржава. + проблем е кај мене што дневната ми е салон така поголе, скоро 35-40 квадрата и нема шанси со ништо да го стоплам. така да во греење со пелети кај мене складирањето, чистењето и сл. не се проблем.

а и цената, на човек (еве јас) кој што палка 10 000 денари месечно за струја и со која што едвај стоплува една соба, тогаш 12 000 или 15 000 за да е стоплен целиот стан е смешка. така да согледајте ми ја и таа мака :)))
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
после многу читање гледање предомислување и уше шо се не, а нарочито тепм. последниве неколку дена ке кажам ти ибам и инвертор и се. дефинитивно се решив за парно на пелети. еве за ова се решив поточно https://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/interio па додека уше не сум склопи дил. некој нешо да каже pro/cons и сл.

п.с. поточно интерио-20
фала
Pros:
- Грее :)

Cons:
- Секоја зима ќе плаќаш х3 за греење во споредба со инвертер, во иднина повеќе од х3
- Цените на пелетите (како и на дрва) растат многу подрастично во споредба со струја
- Никој не ти гарантира дека утре нема да се појави недостаток на пелети
- Некои ставале песок во пелетите за да бидат потешки
- Замарање со набавка и складирање
- Замарање со чистење
- Ќе станеш нов загадувач во маало


Стави си топлотна пумпа воздух-вода. Го добиваш практично истиот начин на греење како пелетите, само без сите овие cons што ти ги набројав. Инвестицијата ќе си ја исплатиш преку пониските сметки. Ете @macci сподели една Midea за 2.400 евра.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
1. не е проблем плакање
2. и тоа не ми е проблем
3. е тоа во право си
4. ок, за тоа ке купувам од по саалам фирми, да речеме мак петрол, може ке се поскапи малку ама барем ке бидам колку толку сигурен, ваљда нема мак петрол да се клосарат и тоа да го прават, сепак се фирма
5. не е проблем, имам и луге и план :)
6. не е проблем, имам дома некој што по цел ден седи
7. е тука не знам шо да кажам :)

ај прати ми линк до мидеа-та, топлотна пумпа до кај 3000 евра ако има без размислување ја ставам. ама ко што гледав 6000 евра нема да ме раскрстат а толку ич не ми се дава.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@yamaha10 izracunaj mi cop :) nekako ja racunam ama strasno mi izgleda 4.95 a ne e u-crown, change e
Ako tocno sum merel eve vaka bese podesena: postavena na 30c vo vtora brzina na izduv. Nadvor bese -14c a vo sobata 21c na visina od 1m. Termometarot na usis pokazuvase 28c a na izduv 53c a potrosuvacka od 1720w, znaci izmereno na najvisoki mozni vrednosti. Mozebi na izduv ce otidese I malu povece ama mislam deka I ce otidese vo defrost da ja ostavev uste malu
Едит:Еве сега видов дека и ROLI прашал за истото
Стрелец многу важна информација не пиша а тоа е која била внатрешната температура во собата или колку Т било на влез?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
ај прати ми линк до мидеа-та, топлотна пумпа до кај 3000 евра ако има без размислување ја ставам. ама ко што гледав 6000 евра нема да ме раскрстат а толку ич не ми се дава.
Не знам дали имаат сајт, еве линк до постот. Гледав Mitsubishi нудат низ Европа модели што почнуваат од околу 3.000 евра. Прашај нашиве увозници што имаат или можат да ти донесат. Или едноставно сврти еден круг по продавнициве низ Скопје, они ќе прашаат за тебе.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
не барај COP на 53с издув, знаеш дека ќе биде мал. Но еве за тебе и за сите други нека рачунаат, а посебно за монтажерот @macci да научи нешто корисно
0.34 x 25 x 410m3 = 3485w топлина дава на излезот, поделено со 1720 = 2.02 COP
Во ред е да научам нешто :)
но кој монтажер бре,јебо те монтажер :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Да пишам и јас со моето беко инвертер ,греам околу 35 квадратни метри на температура 22 со i feel ја одржава таа температура без проблем деновиве ,проблемот е кога луфтирам и паѓа температурата после морам да пуштам друго грејно тело за да качи температура. Задоволен сум од климата како се држи на овие температури,размислувам да земам една 5.5ка натаму по можност подна.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
oд формулата само 430м3 претпоставувам дека е проток на воздух низ внатрешната единица другите ако сакаш да ги објасниш што и од кај се извадени за да знам како се пресметува, и јас сакам да научам нешто топеќе за COP-от.
Не го прашувај кога незнае и он :)
Копирал од нет

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
1. не е проблем плакање
2. и тоа не ми е проблем
3. е тоа во право си
4. ок, за тоа ке купувам од по саалам фирми, да речеме мак петрол, може ке се поскапи малку ама барем ке бидам колку толку сигурен, ваљда нема мак петрол да се клосарат и тоа да го прават, сепак се фирма
5. не е проблем, имам и луге и план :)
6. не е проблем, имам дома некој што по цел ден седи
7. е тука не знам шо да кажам :)

ај прати ми линк до мидеа-та, топлотна пумпа до кај 3000 евра ако има без размислување ја ставам. ама ко што гледав 6000 евра нема да ме раскрстат а толку ич не ми се дава.
pod 7 posto imas pari kupi gi site objekti vo maaloto i toa si go resil :)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Значи тотално разочарување од Грее и од представниците.
Само што ми се јави другарот кој имаше проблеми со Хансолот, кој го зеде на мое наговарање. И после 2 месеци молење и пријавување во сервис на проблеми во работата сеуште никој не дошол да го погледне и да го испита.

Блажо Зорба денеска дека повторно ќе го испрател монтерот, кој патем го праќа 2 месеци и кој се оградувал дека не е специјализиран сервисер за Грее и дека најдобро би било од сервисот да го средат проблемот, но од Грее биле премногу зафатени во 2 месеци да си најдат термин да ја испоштоваат гаранцијата.

На крајот уште и имал лице да му каже дека ќе ја измереле ампери и волти и толку од нив. А за тоа дали ги испорачува декларираните перформаси: топлина, консумирана енергија, одржување на температура (сите оние што и беа проблематични) ниту знаеле ниту можеле да ги проверат.

После ваквиот однос јас дефинитивно не си преземам ризик да препорачам ниту еден прозвод од ГрееМак. Иако производите се можеби добри и секаде може да се јави дефектен производ, ваквиот однос дефинитивно не е.

А како што гледам на форуов ова изгледа е пракса на ГрееМак. Изгледа и Goran0505 имал слични проблеми со климата па мака мачел на крајот да ја заменат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom