Најекономично греење и ладење

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Na nivniot web sajt ima ceni 5600 denari kanta 16 litri a za kolku kvadrati e ne znam narackite se preku internet
Незнам каков ефект ќе има ако се нанесе на внатрешната страна од надворешните ѕидови, ако е ок би било идеално, поготово за нас кои живееме во згради каде што е проблематично изолирање на фасадата.Според упатството „Нормата за потрошувачка на материјалот за еден слој со дебелина од 1мм изнесува 1 л/ m“ излегува дека за изолација на просечен стан би требало 2-3канти или 200-300евра(само за надворешни ѕидови). Што е далеку поефтино и побрзо за изработка од било која друга изолација.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Gree change trosese 1830w na turbo i postaveno 30c, i toa ja doprev jas, kaj ce i bese krajot ne znam. Do sega ja nemam videno do olkava potrosnja da odi :)
I postigna vo sobata 30c i toa za edna kratka turbo sesija. Predhodno napravi eden defrost za da nabilda sila
Ima odlicna masina se vrti kako rece kako kawasaki
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Gree change trosese 1830w na turbo i postaveno 30c, i toa ja doprev jas, kaj ce i bese krajot ne znam. Do sega ja nemam videno do olkava potrosnja da odi :)
I postigna vo sobata 30c i toa za edna kratka turbo sesija. Predhodno napravi eden defrost za da nabilda sila
мојата 9-ка на 23с дигна 1650, можам да замислам на 30 ако ја ставам над 2 киловати ќе јаде
@valvoline не е важно колку троши, важно е да грее Мојата на 350-400w одржува 22с во 20м2 на -5 надворешна Т. Значи и -15с да фати нема да ме остави не згреан да мрзнам, па макар да порасне потрошувачката и над 1 киловат, сигурен сум дека ќе грее перфектно
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
20 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
9
Незнам каков ефект ќе има ако се нанесе на внатрешната страна од надворешните ѕидови, ако е ок би било идеално, поготово за нас кои живееме во згради каде што е проблематично изолирање на фасадата.Според упатството „Нормата за потрошувачка на материјалот за еден слој со дебелина од 1мм изнесува 1 л/ m“ излегува дека за изолација на просечен стан би требало 2-3канти или 200-300евра(само за надворешни ѕидови). Што е далеку поефтино и побрзо за изработка од било која друга изолација.
Vaka sve izgleda super eftino brzo, samo da se najde nekoj koj ima iskustvo so ovaa izolacija,kako sto procitav mozeza nadvoresni i vnatresni sidovi i ne samo sidovi i mnogu drugi materijali cevki itn itn
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.626
Поени од реакции
22.439
Вака сега,ми нудат замена за Teslata..
Нео 12 - ка
Беко 12 - ка
Даикин 12 - ка , Но Даикинот ми е прескап.
Хаиер 18 - ка
Горење 18 ка , и таа прескапа

Сакам да прашам каква е потрошувачката на 18-ка климите ?
И што да земам од тие?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Вака сега,ми нудат замена за Teslata..
Нео 12 - ка
Беко 12 - ка
Даикин 12 - ка , Но Даикинот ми е прескап.
Хаиер 18 - ка
Горење 18 ка , и таа прескапа

Сакам да прашам каква е потрошувачката на 18-ка климите ?
И што да земам од тие?
На работа имам 12 Беко инвертер стара 7-8 години ја користам во преоден период и сега кога е многу ладно од сабајле додека загрее парното.Дува доста топло, дефрости не сум приметил да прави работи по 2-3ч на 30с пошто ми треба инстант топлина.За потрошувачка не знам.Има само една маана бучна е надворешната, но можеби е лошо намонтирана зашто во другата просторија имаме иста таква таа помалку бучи.Не знам колку е иста со сегашниве но според далечинското најверојатно се работи за ЛГ машина пошто е идентчно со друга ЛГ клима.
Што се однесува до потрошувачката на 18-ките не може да се генерализира, секоја е различна и секој простор е приказна за себе така да и потрошувачката ќе биде различна.Ако ти е од помош имам Даикин 18-ка во 35м2 за декември сметката ќе биде околу 2400ден Т од 21-24С.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.626
Поени од реакции
22.439
На работа имам 12 Беко инвертер стара 7-8 години ја користам во преоден период и сега кога е многу ладно од сабајле додека загрее парното.Дува доста топло, дефрости не сум приметил да прави работи по 2-3ч на 30с пошто ми треба инстант топлина.За потрошувачка не знам.Има само една маана бучна е надворешната, но можеби е лошо намонтирана зашто во другата просторија имаме иста таква таа помалку бучи.Не знам колку е иста со сегашниве но според далечинското најверојатно се работи за ЛГ машина пошто е идентчно со друга ЛГ клима.
Што се однесува до потрошувачката на 18-ките не може да се генерализира, секоја е различна и секој простор е приказна за себе така да и потрошувачката ќе биде различна.Ако ти е од помош имам Даикин 18-ка во 35м2 за декември сметката ќе биде околу 2400ден Т од 21-24С.
Сметката е само од климата или целосна?Оти и кај мене сметките ми се од 2500 па до 3500,климата ја имам месец ипол нетроши економична е ама еве додека пишувам си прави дефрост и не ме грее воопшто.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Сметката е само од климата или целосна?Оти и кај мене сметките ми се од 2500 па до 3500,климата ја имам месец ипол нетроши економична е ама еве додека пишувам си прави дефрост и не ме грее воопшто.
Само климата.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
И кај мене е отприлика така, 2500-3000 само климата за 40-45м2

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Значи вака се работи за Whirlpool spiw412ll кога ке ја ставам на high fan speed дува млак воздух и послабо загрева само на low се осеќа топло дали има некаков проблем или нормално е?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Значи вака се работи за Whirlpool spiw412ll кога ке ја ставам на high fan speed дува млак воздух и послабо загрева само на low се осеќа топло дали има некаков проблем или нормално е?
Нормално е.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
И кај мене е отприлика така, 2500-3000 само климата за 40-45м2

Sent from my EVA using Tapatalk
тебе те греат и комшиите, да си на отворено како мене не ти бегаат 100 евра за струја :D
немој да се навредиш, не мислам ништо лошо
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom