Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
A friendly reminder... ќе почекаме уште малце па да напраиме round up колку од овие излегоа да се култни филмови како дел од епската 2016та -револуционерна година за киното. :rolleyes:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
A friendly reminder... ќе почекаме уште малце па да напраиме round up колку од овие излегоа да се култни филмови како дел од епската 2016та -револуционерна година за киното. :rolleyes:
Класик можеби ниеден ама Midnight Special, Star Trek Beyond и Civil War беа солидни. Суперхеројските филмови навистина подфрлија оваа година, посебно Suicide Squad и Batman vs Superman за кој имав високи очекувања. Deadpool ми беше ОК, ама многу од форите ми беа туп американски хумор.

Останува на Assasin's Creed, Doctor Strange и Rogue One да ја спасат годинава. Инаку за убедливо најлош блокбастер според мене е Ghostbusters (женска верзија), ако не земе Златна Малина ќе биде скандал на векот.

едит: заборавив за што дојдов на темата :S
рандом сандеј
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Еве за тие што ги интересира малку повеќе: оценките според кои се подредени филмовите во ТОП 250. Ако не видовте, денес ги презентирав од 100 до 91 место:

100. La Haine = 5.41/30
99. Inside Out = 5.41/30
98. Gladiator = 5.43/30
97. Braveheart = 5.43/30
96. Magnolia = 5.52/30
95. The Fountain = 5.60/30
94. Dial M for Murder = 5.61/30
93. Heat = 5.67/30
92. Blade Runner = 5.67/30
91. Schindler's List = 5.71/30
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Не можев да посакам поубав роденден: конечно се појави мојата прва десетка од филмовите за 2016, и тоа од нигде-никаде, односно филм за кој вчера немав ни слушнато. Perfetti sconosciuti (Perfect Strangers), италијанска драма во режија на Пауло Џеновезе. Филмот беше ежење од старт, до крај.

Имате тајни? Дали им ги кажувате на вашите блиски (сопруг, сопруга, мајка, брат, сестра, другар, швалерка...) или има нешто што го чувате само за себеси? По филмов, убеден сум дека постои нешто кое ги знае сите ваши тајни: вашиот телефон. Затоа, чувајте го како очите и на крај памет да не ви падне да играте некаква глупава игра слична како оваа од ова мало ремек дело.

A must see! ОДМА!

:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Класик можеби ниеден ама Midnight Special, Star Trek Beyond и Civil War беа солидни. Суперхеројските филмови навистина подфрлија оваа година, посебно Suicide Squad и Batman vs Superman за кој имав високи очекувања. Deadpool ми беше ОК, ама многу од форите ми беа туп американски хумор.

Останува на Assasin's Creed, Doctor Strange и Rogue One да ја спасат годинава. Инаку за убедливо најлош блокбастер според мене е Ghostbusters (женска верзија), ако не земе Златна Малина ќе биде скандал на векот.

едит: заборавив за што дојдов на темата :S
рандом сандеј
Со самиот факт што 90% од филмовите ти се суперхеројски, а кај 100% визуелниот впечаток е побитен него ли приказната и кога стигнавме Авенџерс да го класифицираме ко солиден филм, збори на кај се движи меинстрим филмографијата. Али како и да е, на што се ложи новиот или староновиот аудиториум е правопропорционално со заработката од блокбастерите, да се надеваме само дека е тренд, иначе филмот го чека истото она што и се случи на поп музиката. И порано имаше блокбастери и акциони филмови, али човек не се осеќаше ко телетабис дур гледаше филм или дека некој со сила го враќа у претшколска возраст, таму забавата беше најбитна. И што е најбитно имаше доволно избор од сите жанрови. Денес имаш избор Марвел или ДЦ, и за филмови и за серии.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ако 90% се суперхеројски, кои се тогаш тие филмови што влегуваат како избор за оскар?
Кога последен пат имаше суперхерјски како номинација за оскар?
Хит Леџер за The Dark Knight?

Ако може да престане ова цимолење за квалитетни драми ко демек нема, само јас ШТО ИЗБЕГНУВАМ ДРАМИ се изнагледав еден куп годинава, драмите никогаш не биле блокбастери deal with it, и преку кур, ете Nerve е добар, одете гледајте го и доста плачете.
Оваа година излегоа ЦЕЛИ 5!!!! филмови базирани на comic books, премногу wow, се на се годинава излегоа околу 100 филмови што НЕ се базирани на comic books, 30 од нив сигурно ќе влезат како номинација за Оскар must watch, може попродуктивно ќе го искористите времето да гледате филмови што вас ви лежат отколку да се жалите за целите 5 ФИЛМА базирани на comic books што излегоа годинава.

Enough with the bitching, and stay cool,
Love, Corvus
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Обично нејќам да пишувам за глума и слични ствари пошто не се разбирам и нејќам да јадам гомна (а иронично, генерално јадам гомна). Како и да е, го глеав The Age of Adaline, и ми се деси еден од тие ретки моменти да сум импресиониран и сериозно да приметам квалитетна и неверојатно добра глума која тотално ми го мења погледот на филмот, у случајов тоа беше глумата на Харисон Форд. Викам јебеш ти Стар Ворс и Индиана Џоунс, перформансот таму не му е ништо посебно, поготово кога ќе земеш да споредиш со на пример тоа како глуми у ваков филм.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Не можев да посакам поубав роденден: конечно се појави мојата прва десетка од филмовите за 2016, и тоа од нигде-никаде, односно филм за кој вчера немав ни слушнато. Perfetti sconosciuti (Perfect Strangers), италијанска драма во режија на Пауло Џеновезе. Филмот беше ежење од старт, до крај.

Имате тајни? Дали им ги кажувате на вашите блиски (сопруг, сопруга, мајка, брат, сестра, другар, швалерка...) или има нешто што го чувате само за себеси? По филмов, убеден сум дека постои нешто кое ги знае сите ваши тајни: вашиот телефон. Затоа, чувајте го како очите и на крај памет да не ви падне да играте некаква глупава игра слична како оваа од ова мало ремек дело.

A must see! ОДМА!

:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:

Ремек дело. :cuc::cuc::cuc:

Уште да беше на англиски да немораше да го бркам преводот , зборуваат 300 на саат како улави. :ROFLMAO:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Продолжуваме со одбројувањето кон првото место (90-81):

90. Lucky Number Slevin = 5.72/30
89. Requiem for a Dream = 5.76/30
88. Raging Bull = 5.78/30
87. Gone Girl = 5.78/30
86. Love Actually = 5.83/30
85. The Imitation Game = 5.86/30
84. One Flew Over the Cuckoo's Nest = 5.86/30
83. Persona = 5.88/30
82. Before the Rain = 5.88/30
81. The Elephant Man = 5.89/30
 
W

wicked_1

Гостин
"купишта филмови излегвуале" , каква компир логика.:icon_lol:

Тешко на срце зимаат критика за нападниот маркетинг кој пере пари низ киносали..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Кој беше тука што го пофали Nerve да се порасправаме малце? Толку очајна реализација на филм со толку добри темели и идеја која ветува толку многу, не сум видел. Му дадов 5/10, заради некојаси (квази)оригиналност која ја нуди и заради пораката која ја испраќа, иако заслужува многу помалку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom