Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
абе брат нема повод
онака сакам да и подарам нешто
незнам така ми текна и затоа
иначе се немаме видено околу две недел
и утре ке се видиме конечно
Доколку не е материјалистка, смисли нешто уникатно, или направи нешто рачно, вложи малку повеќе труд, и ќе биде воодушевена.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Купи и мече али без црвени детаљи и нешто на што има ``I love you``или слично нешто.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Девојко, треба да расчиштиш сама со себе. Дека го сакаш, не го сакаш - љубовта ретко се наоѓа. Онаа, вистинската. Ама близок ти е.
Тоа што ти се случило со бившиот не е причина да си го уништуваш понатамошниот живот. Некој со кој си идела 3 месеци, и да те напушти без да ти каже нешто, некако, и не ме асоцира на толкава болка. Или си преемотивна или гадно си заебала нешто, па сега се каеш. Во спротивно, нема логика. И ти за 3 месеци успеа да му се отвориш и да му кажеш се, да му го препуштиш твоето срце на него? Пак ќе кажам - не го сакаш. Тој ти е опсесија и за 2 месеци најмногу ќе се смееш кога ќе ти текне како ти било сега. А ако целта ти е/ти била да го заборавиш бившиот па затоа излегуваш со него, подобро раскини му уште сега. Само повеќе дотураш на огнот и него го повредуваш. Ниедно машко не би можело да се помири со фактот дека бил замена на некоја само за да го преболи бившиот. Се додека бившиот ти се меша у врска, неможеш да имаш долга врска со многу љубов. Get over it, ќе имаш уште многу дечковци, животот е пред тебе.

Пред извесно време кога и мене ми беше вака тешко, добив многу убав совет од еден другар. Гласеше вака: ниедно машко, со ниедна негова постапка, со ништо на светов што ќе направи не заслужува ниедна твоја солза.

Рано ти е за разочарувања. Ќе те очекуваат уште многу понатаму - припреми се. И остави ги парите на страна. Понатаму ќе се нервираш за пари.

Ме интересира, на која возраст си (секако, доколку сакаш да кажеш) и повеќе околу тоа, дека твоите дома ти збореле за него?
Pa na nekoj nacin ubavo sto te napustil bez zbor znaes zasto?koga videl deka ne si od opustenite devojki togas videl deka nema sto so tebe da pravi pa poubavo ke ti bide so nekoj sto ke znae da te ceni,onoj sto ke te saka i obrnuva vnimanie postojano,vo oova loso sto go kazuvas i ima nesto dobro.Pricina da prodolzis ponataka,ne ja gubi samodoverbata zs i za ponataka ke ti treba,vrska ne se samo 3 meseci,nisto od toa toj sto te saka i ke te ceka i ke te postuva bez razlika sto ti se slucuva.Pricina + da najdes nekoj poasalen VERUVAJ,podobro sto taka ti napravil,samo ne si go unistuvaj zivotot poradi nego ne vredi.Neka si najde nekoja sto moze svasta da i pravi pa i toa na kraj ke mu se zdosadi.Samo ti uzivaj si;)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Pa na nekoj nacin ubavo sto te napustil bez zbor znaes zasto?koga videl deka ne si od opustenite devojki togas videl deka nema sto so tebe da pravi pa poubavo ke ti bide so nekoj sto ke znae da te ceni,onoj sto ke te saka i obrnuva vnimanie postojano,vo oova loso sto go kazuvas i ima nesto dobro.Pricina da prodolzis ponataka,ne ja gubi samodoverbata zs i za ponataka ke ti treba,vrska ne se samo 3 meseci,nisto od toa toj sto te saka i ke te ceka i ke te postuva bez razlika sto ti se slucuva.Pricina + da najdes nekoj poasalen VERUVAJ,podobro sto taka ti napravil,samo ne si go unistuvaj zivotot poradi nego ne vredi.Neka si najde nekoja sto moze svasta da i pravi pa i toa na kraj ke mu se zdosadi.Samo ti uzivaj si;)
Јас... Не побарав совет, колку што се сеќавам :smir:
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
abe mene mi koci nesto tuka pc i namesto na taa sto pisala nad tebe mene na kraj mi se prefrli kaj tebe:)2 pat mi se desava pa ne mi e cudno :);)pozz
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
stvarno ne mi e jasno,eve situacija pa objasnete:
masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego,no toj slucajno preku edna drugarka doznava deka go saka...pocnuva da se oddalecuva od devojceto,ramnodusen e,ne i posvetuva mnogu vnimanie(drugarski),skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca,taa custvuva kako toj pocnuva da ja mrazi no ne i e jasno zosto?sto tolku loso napravila pa toj taka da se odnesuva kon nea?toa e samo iskrena ljubov...nivnoto drugarstvo pocnuva da ovenuva samo poradi edna iskrena nevozvratena ljubov...taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

ova ne e moja situacija no ja imam zabelezano kaj mnogu drugarki i bi sakala ova da mi se razjasni...sekako ne e sekogas vaka no vo tinejdzerskite godini ima mnogu vakvi situacii.....pa ocekuvam nekoi objasnuvanja,,,pozz
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.702
Поени од реакции
13.363
stvarno ne mi e jasno,eve situacija pa objasnete:
masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego,no toj slucajno preku edna drugarka doznava deka go saka...pocnuva da se oddalecuva od devojceto,ramnodusen e,ne i posvetuva mnogu vnimanie(drugarski),skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca,taa custvuva kako toj pocnuva da ja mrazi no ne i e jasno zosto?sto tolku loso napravila pa toj taka da se odnesuva kon nea?toa e samo iskrena ljubov...nivnoto drugarstvo pocnuva da ovenuva samo poradi edna iskrena nevozvratena ljubov...taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

ova ne e moja situacija no ja imam zabelezano kaj mnogu drugarki i bi sakala ova da mi se razjasni...sekako ne e sekogas vaka no vo tinejdzerskite godini ima mnogu vakvi situacii.....pa ocekuvam nekoi objasnuvanja,,,pozz

Прво како би ја дефинирала ти омразата? Дали тоа значи одбегнување на личноста која те сака или нешто сосема друго?
Второ... Зошто мислиш дека само мажите го прават тоа? Да, можеби си повеќе во женско друштво па девојките се сепак поискрени кон своите другарки отколку со некој нивен другар. Но... и ние мажите сме го јаделе често стапот во ваквите ситуации.

Е сега ќе ти одговорам, видејќи имав многу слична ситуација каде што јас бев тој кој ја искажа „вистинската“ љубов. Најпрво... Не може да се каже дека со избегнувањето се врши еден вид на омраза. Бидејќи којзнае, можеби таа нему му е многу драга но не сака да го повреди, бидејќи пак ќе речам можеби е поискусен и знае како изгледа кога врската се зацврснува а потоа кога раскионот е неизбежен (пак ќе кажам, тој ја сака како пријател) боли далеку повеќе со што доаѓаат депресивни моменти кои резултираат со губење на скапоцено време. Верувај многу потешко ќе биде да се раскине поцврста врска од само една пријателска која од едната страна има емоции кои вродуваат љубов.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Прво како би ја дефинирала ти омразата? Дали тоа значи одбегнување на личноста која те сака или нешто сосема друго?
Второ... Зошто мислиш дека само мажите го прават тоа?
Да, можеби си повеќе во женско друштво па девојките се сепак поискрени кон своите другарки отколку со некој нивен другар. Но... и ние мажите сме го јаделе често стапот во ваквите ситуации.

Е сега ќе ти одговорам, видејќи имав многу слична ситуација каде што јас бев тој кој ја искажа „вистинската“ љубов. Најпрво... Не може да се каже дека со избегнувањето се врши еден вид на омраза. Бидејќи којзнае, можеби таа нему му е многу драга но не сака да го повреди, бидејќи пак ќе речам можеби е поискусен и знае како изгледа кога врската се зацврснува а потоа кога раскионот е неизбежен (пак ќе кажам, тој ја сака како пријател) боли далеку повеќе со што доаѓаат депресивни моменти кои резултираат со губење на скапоцено време. Верувај многу потешко ќе биде да се раскине поцврста врска од само една пријателска која од едната страна има емоции кои вродуваат љубов.
pa ok mozebi malce pogresno se izraziv..pod omraza mislev deka toj od tolku sto saka taa da svati deka toj ne saka nisto da ima so nea i deka ednostavno ne ja saka ,ja odbegnuva,ignorira i na nea toa ke i dojde premnogu od negova strana....pa dobro ne mislam deka samo maskite go pravat toa samo dadov konkretna situacija vo koja devojceto e zaljubeno a maskoto ne ja saka,no moze da bide i obratno
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
stvarno ne mi e jasno,eve situacija pa objasnete:
masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego,no toj slucajno preku edna drugarka doznava deka go saka...pocnuva da se oddalecuva od devojceto,ramnodusen e,ne i posvetuva mnogu vnimanie(drugarski),skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca,taa custvuva kako toj pocnuva da ja mrazi no ne i e jasno zosto?sto tolku loso napravila pa toj taka da se odnesuva kon nea?toa e samo iskrena ljubov...nivnoto drugarstvo pocnuva da ovenuva samo poradi edna iskrena nevozvratena ljubov...taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

ova ne e moja situacija no ja imam zabelezano kaj mnogu drugarki i bi sakala ova da mi se razjasni...sekako ne e sekogas vaka no vo tinejdzerskite godini ima mnogu vakvi situacii.....pa ocekuvam nekoi objasnuvanja,,,pozz
Мислиш дека женските се различни ?






Односно зависи.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
stvarno ne mi e jasno,eve situacija pa objasnete:
masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego,no toj slucajno preku edna drugarka doznava deka go saka...pocnuva da se oddalecuva od devojceto,ramnodusen e,ne i posvetuva mnogu vnimanie(drugarski),skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca,taa custvuva kako toj pocnuva da ja mrazi no ne i e jasno zosto?sto tolku loso napravila pa toj taka da se odnesuva kon nea?toa e samo iskrena ljubov...nivnoto drugarstvo pocnuva da ovenuva samo poradi edna iskrena nevozvratena ljubov...taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

ova ne e moja situacija no ja imam zabelezano kaj mnogu drugarki i bi sakala ova da mi se razjasni...sekako ne e sekogas vaka no vo tinejdzerskite godini ima mnogu vakvi situacii.....pa ocekuvam nekoi objasnuvanja,,,pozz
Ова ми се деси мене пред некое време и јас реагирав така:toe:
Дигање акции нема врска тоа, него се осеќав непријатно у нејзино друштво, тапа ми беше и ја избегнував. После некое време увиде и она, па ај демек да напраиме муабет ама остана на тоа не се дружиме веќе, а се знаевме подолго време:jaj:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?
За да го најдеш одговорот на ова прашање, треба да сфатиш една многу битна работа.
Функционирањето на машкиот мозок.

Maшките се луѓе што 90 минути би трчале по топка за да ја шутнат топката и да влезе во голот. Моите Фројдовски сфаќања ме убедуваат дека тоа е резултат на тоа што нивната цел во животот е да пикнат нешто во нешто. Фактички, се доаѓа до заклучок дека се перверзни, најчесто во тинејџерските години за кои праша. Секоја чест на исклучоци.

Жените, се прават цел живот пички. И коа тој по кој трчаат цело време ќе им се приближи, они се водат по тоа "кој си ти бе, ја можам кој сакам да го имам" и му маваат корпа. Наредните два месеци се бедираат ради тоа, али не е битно, битно му мавнале корпа и се простиле од една долга врска која би можела да има многу љубов.

Машките не се многу подобри. Кога пак на нив ќе им се приближи женско, нивното его не им дозволува ни да ти напраат нормален муабет, затоа што сега они се тие кои знаат да здупат некоја која ги свиѓа и ја свиѓаат. Кај нив, бедирањето се манифестира со тоа што ескивираат од локални собири за гледање фудбал, или излегуваат и утехата ја наоѓаат во алкохолот.

Да се вратиме на перверзноста. Машките те третираат на оној начин на кој ќе се поставиш према нив. Пример, ако почнеш да им се пушташ и да превземеш голема иницијатива, па и меѓу другото да почнеш со интимни контакти, ќе те сметаат како курва. Ако направиш муабет на ниво, оставаш добар впечаток и им даваш до знаење дека мора малку да се потрудат за да допрат до тебе. Секако, они ќе го направат тоа, освен ако се сељаци. Ако типот е сељак, неможеш да го смениш типот. Боље барај нов, сељаците се нафурани и незнаат 2 реда муабет да ти напраат. И да напоменам, ако се поставиш курвински, ќе те третираат како објект за секс. Нема тука никакви емоции, особено не љубов. Ако си му уан најт стенд, и му користиш за да не работи рачно и мачно на нискобуџетен порнич, не си му женска. Те искористува.

Битно кај нив е да знаеш кога е доста. Него, без разлика дали ти е другар или дечко, воопшто не го интересира во која продавница има попуст, од кај ти се новите чизми, дали косата поубаво ти стои виткана или фенирана, а најмалку твоите разговори со пријателките или лигавења од типот "те сакам - не, јас повеќе те сакам - е не јас повеќе те сакам". Ако тоа ти е целта, најди некој таков. Нормалните припадници на машкиот пол ги нервираат такви работи. Доколку имаш проблем, седни и поразговарај, побарај совет. Значи, во разговорот и односот со нив воведи малку политика, помалку лигавење и поголема искреност. Ти гарантирам дека долго ќе одите. Се што треба да знаеш е кога да престанеш.

Тоа е во кратки црти функционирањето на машкиот мозок во погледот на врските.

Е сеа, зошто ако типката чувствува нешто кон другар и, се одалечува.
Многу битно за машките што треба да знаеш е дека тие воспоставуваат односи на самиот почеток. Или ја глеа како другарка, или почнува да и се пушта. Освен во некои случаи кога прво се другари, па после се зближуваат.

Невозможно е за едно машко кое на својата другарка и кажува се, па и колку пати дневно си го :drk: е да стапи во љубовна врска. Затоа се одалечува, за да не ја повреди откако ќе и рече НЕ. Зошто она никогаш повеќе нема да го гледа како другар, а машките за разлика од женските, неможат лесно да ја преминат бариерата другарка-девојка. Женските можат, машките не. Тие до вчера и кажувале се, а сега она сака да бидат заедно.

Можеби го сака, иако во повеќето случаи поради тоа што се заедно и станува опсесија на типката, и не направила ништо лошо.

Машките и женските не размислуваат исто. Затоа и се случуваат такви работи, уништување на машко-женски пријателства поради љубов.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Е ај и ја да умешам прсти онака чисто да не загубам на кондиција.
Хронолошки по твојов пост...

masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego
ако е премногу заљубена во него, или воопшто ако е заљубена во него, тогаш не се другари.Тогаш се машко и девојче што се мотка околу него поради интерес (да биде со него поради тоа што и се допаѓа). Значи теоријата дека се другари паѓа во вода.Тука почнуваат сите проблеми.

ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca
или едноставно не му се допаѓа девојката па не сака да биде јака пи... овај како се викаше тоа, па да дава лажна надеж за нешто што не може да постои.

Јас лично многу го сваќам тоа однесување.Не е проблемот во дигање акции. На некои луѓе едноставно не им е пријатно да бидат во близина на личности од спротивниот пол, кои имаат чуства за нив кои тие не можат да ги возвратат, без разлика дали се машки или женски.Не е дека некој си дига акции или дека сака да направи да го мразат.Моментот кога на сцена стапува љубовта или било кои нејзини варијации, автоматски се брише именката другарство и станува збор за машко кое одбило девојче поради тоа што не му се допаѓало.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
абе брат нема повод
онака сакам да и подарам нешто
незнам така ми текна и затоа
иначе се немаме видено околу две недел
и утре ке се видиме конечно

Доколку не е материјалистка, смисли нешто уникатно, или направи нешто рачно, вложи малку повеќе труд, и ќе биде воодушевена.
Ова, ко од мој памет да е смислено.И да е материјалистка напрај го ова.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
stvarno ne mi e jasno,eve situacija pa objasnete:
masko i devojce se drugari,taa e premnogu zaljubena vo nego,no toj slucajno preku edna drugarka doznava deka go saka...pocnuva da se oddalecuva od devojceto,ramnodusen e,ne i posvetuva mnogu vnimanie(drugarski),skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca,taa custvuva kako toj pocnuva da ja mrazi no ne i e jasno zosto?sto tolku loso napravila pa toj taka da se odnesuva kon nea?toa e samo iskrena ljubov...nivnoto drugarstvo pocnuva da ovenuva samo poradi edna iskrena nevozvratena ljubov...taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

prasanjeto mi bese:zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

ova ne e moja situacija no ja imam zabelezano kaj mnogu drugarki i bi sakala ova da mi se razjasni...sekako ne e sekogas vaka no vo tinejdzerskite godini ima mnogu vakvi situacii.....pa ocekuvam nekoi objasnuvanja,,,pozz
Пошто сум добро расположен денес нема да ти дадам еден совет, туку ќе ти дадам ДВА. Па, да почнеме:
1. Не генерализирај. Сите машки не се како дечкото што ти се свиѓа. Според тоа што го пишуваш, тој спаѓа во описот на тоа што јас го викам ПФМ(Просечен Фрустриран Младич). Тоа се луѓе што сакаат да почнат врска со женско, но немаат поима како, па затоа се полнат со внатрешни фрустрации. Наспроти таквите како нив имаш втор тип на припадници на машкиот род(тука спаѓам и јас), кои се нежни, фер и џентлменски настроени кон девојката што ги сака. Со други зборови, што гледаат на љубов да вратат со поголема љубов.
2. Одма откачи го младичот што го симпатишаш. Научно е докажано дека младич што е ПФМ, без разлика што и да прави, секогаш си останува ПФМ. Затоа најди си некој што ја заслужува твојата љубов.

Тоа се моите совети. Сега на тебе е ред:wink:
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Слатка Ана,

велиш

taa e premnogu zaljubena vo nego no toj slucajno doznava deka go saka...
pocnuva da se oddalecuva,ramnodusen e, ne i posvetuva mnogu vnimanie, skoro ne ni ja poglednuva,ednostavno se pravi nekoja faca........

Сама си го даде одговорот

toa e samo edna iskrena nevozvratena ljubov...

Најчесто е така - кога знаеш дека на некој му се допаѓаш, а ти не ги гаиш истите чуства - најдобро и најпаметно е да се одалечиш, бидејќи секој знак на внимание, насмевка и сл. може да значи лажна надеж и да биде погрешно протолкувано од страна на заљубениот
Жалам што не секогаш тие што ги сакаме ни возвраќаат соодветно, но запомни, и тоа пренеси и го на другарка ти ТАКА СЕ ЧЕЛИЧИМЕ, ТАКА СТАНУВАМЕ ПОСИЛНИ, па во иднина нема трагично да ги сфаќаме таквите ситуации

taa strada place iako i porano pretpostavuvase deka megu niv niv nisto nema da ima bidejki toj ne ja saka,no najmnogu i e krivo sto poradi edna iskrena ljubov od edna nejzina strana go gubi i negovoto drugarstvo

Што повеќе да се очекува, тоа зборува дека тоа всушност и не било другарство меѓу нив двајца. Најдобро е и таа извесно време да се одалечи од него, нека започне некое хоби, нека излегува со различни луѓе (во смисла различни друштва), нека не гледа толку трагично на љубовта ... млади сте, животот носи секакви проблеми ...а меѓу останатото носи и нови љубови

zosto maskite koga ke doznaat deka nekoe devojce gi saka si gi digaat akciite,ramnodusni se,pocnuvaat da go odbegnuvaat devojceto i go baraat sekoj mozen nacin za taa da pocustvuva deka toj ja mrazi?...koga taa ne napravila nisto loso?

Мислам дека тоа не зависи од тоа дали е машко или девојче. Едноставно зависи од човекот. Најчесто е карактеристично за деца во пубертет и адолесценти, но верувај има и мажи и жени кои на 30 години се однесуваат така...тоа ти се вика...ИСКОМПЛЕКСИРАНИ ЛУЃЕ..за нив не вреди ни дискусија да се отвара

Позз и секое добро...само ПОЗИТИВНА МИСЛА :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom