Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Дечки, исцрпен сум веќе и ми треба стварно совет.

Да почнам од почеток, од лани стално почна да ми влегува влага / вода во компјутерот, кој се наоѓа под бришачите од возачката страна. Тоа само ми се дешава кога ја перам колата, значи од можни да речеме 15 перења веќе 5 пати го носам компјутерот на сервис, лани ми заглави гаста на 1 обертај (пошто електроснска), потоа имав проблеми со палење (2 пати - не светнуваа греачите), и последните 2 пати трепкаат нон-стоп греачите, предпоследниот пат кога ќе ја избацам колата во лер трокираше, а сега овој пат не приметувам некој проблеми освен што нон-стоп трепкаат греачите.

Но битно се е од ова од вода, пошто секад овие работи се дешавале после перење, вчера приметив влага исто имаше после перењето. Го извадив компјутерот на цело, го ставив на сонце да се засуши, но ете сеуште трепкаат греачите.

Претходно стававме најлон за заштита, но ваљда попуштило. Последните 2 месеци му стававме покривче, но ете од некаде попуштило и тоа. Силикон стававме, но секад наоаѓа од некаде да се прокне.

Дали има некој проблеми со ова? Помош, совети, добродојдени :)

Ете и слика, каде стои компјутерот:

 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дечки, исцрпен сум веќе и ми треба стварно совет.
Ги имаш проверено испустите за вода ? Се наоѓаат на пластиката кај брисачите,и ја собираат водата што паѓа по стаклото надоле, не можам да ги видам ан сликата ама сигурно има. Многу често знаат да се затнат од листови ѓубре итн. Тука баш кај компјутерот мора да има еден.Провери дали е затнат,ако е затнат малце е заебано за вадење/чистење.Имав проблем со нив на Мерцедесот,левото беше запушено и се собираше вода под акумулаторот,ама го средив. На Тиграта ми се поплави багажникот ради тие глупави канали.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Абе не му крши филм на детето не глеаш уште е у еуфорија. Ќе му помине кај и да е за некој месец и ќе дае оглас на реклама5 или пазар3.

Се продава автомобил поради "итно заминување у странство".
Ја продавам едната 156ка заради што ми фали некој динар за 159ка. Има лошо во тоа? 164ката ја правам за своја душа.

Доста трескаш глупости како може мала мана да е заден трап на 147 ца? Си читал на нет нешто и одма стручњак за коли стана а до пред некој месец те учеа тука како да бираш кола. Купи алфа во првата недела десет дефекти имаше и само прашуваше по темеви. И Lpr има само кочници а увезуваат и lucas каиши и затегачи и ETS делови за подвозје. И за сите возила се не се за италијански и немаат све и сфашта.
Другар далеку од тоа дека сум стручњак. Ако кажам дека таа кола има проблем со нешто дали тоа ме правиш стручњак? не. Друга ствар колата што ја купив е од 95та што очекуваш? да вози како нова кола? дај жити се бар ти се разбираш околу коли. Колата не беше возена и не ја средувал, тие што беа некои ствари за менување ги средив. Битно останатото коска. Пред да ја купам колата ја поминаа тројца мајстори и сите ја пофалија како била сочувана но ми напоменија кои ствари ќе се за менување. Друго јас кажав што мислам за алфите бидејќи тоа само возам а на празно не тропам.[DOUBLEPOST=1471206761][/DOUBLEPOST]
Абе не му крши филм на детето не глеаш уште е у еуфорија. Ќе му помине кај и да е за некој месец и ќе дае оглас на реклама5 или пазар3.

Се продава автомобил поради "итно заминување у странство".
Ја продавам едната 156ка заради што ми фали некој динар за 159ка. Има лошо во тоа? 164ката ја правам за своја душа.

Доста трескаш глупости како може мала мана да е заден трап на 147 ца? Си читал на нет нешто и одма стручњак за коли стана а до пред некој месец те учеа тука како да бираш кола. Купи алфа во првата недела десет дефекти имаше и само прашуваше по темеви. И Lpr има само кочници а увезуваат и lucas каиши и затегачи и ETS делови за подвозје. И за сите возила се не се за италијански и немаат све и сфашта.
Другар далеку од тоа дека сум стручњак. Ако кажам дека таа кола има проблем со нешто дали тоа ме правиш стручњак? не. Друга ствар колата што ја купив е од 95та што очекуваш? да вози како нова кола? дај жити се бар ти се разбираш околу коли. Колата не беше возена и не ја средувал, тие што беа некои ствари за менување ги средив. Битно останатото коска. Пред да ја купам колата ја поминаа тројца мајстори и сите ја пофалија како била сочувана но ми напоменија кои ствари ќе се за менување. Друго јас кажав што мислам за алфите бидејќи тоа само возам а на празно не тропам.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
621
Има ли некаде на форумов листа на саглам (добри, а евтини) автолектричари ? (Скопје/Македонија)???
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки, исцрпен сум веќе и ми треба стварно совет.

Да почнам од почеток, од лани стално почна да ми влегува влага / вода во компјутерот, кој се наоѓа под бришачите од возачката страна. Тоа само ми се дешава кога ја перам колата, значи од можни да речеме 15 перења веќе 5 пати го носам компјутерот на сервис, лани ми заглави гаста на 1 обертај (пошто електроснска), потоа имав проблеми со палење (2 пати - не светнуваа греачите), и последните 2 пати трепкаат нон-стоп греачите, предпоследниот пат кога ќе ја избацам колата во лер трокираше, а сега овој пат не приметувам некој проблеми освен што нон-стоп трепкаат греачите.

Но битно се е од ова од вода, пошто секад овие работи се дешавале после перење, вчера приметив влага исто имаше после перењето. Го извадив компјутерот на цело, го ставив на сонце да се засуши, но ете сеуште трепкаат греачите.

Претходно стававме најлон за заштита, но ваљда попуштило. Последните 2 месеци му стававме покривче, но ете од некаде попуштило и тоа. Силикон стававме, но секад наоаѓа од некаде да се прокне.

Дали има некој проблеми со ова? Помош, совети, добродојдени :)

Ете и слика, каде стои компјутерот:

Odvodot za voda kaj ovie e mislam na sredina kaj sto se cefkite za parno. Tamu ima edna gumicka so dupce niz koe bi trebalo da tece voda ama se zapusuva od prljavstina. Najubavo gumickata da se izvadi pa ubavo da tece. Ne me drzi za zbor ama mislam deka ovaka bese.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Има ли некаде на форумов листа на саглам (добри, а евтини) автолектричари ? (Скопје/Македонија)???
Odi kaj Sinisa vo Momin Potok,racunaj bilo kakov elektronski problem so kolata ako imas go resava, ama ne e eftin.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
275
Поени од реакции
114
Си возам Мерцедес А класа А160 бензинец у градска ми троши 10 литра што е многу.
Сакам да купувам некое дизел па буџетот ми е до 3500 евра.
Јас сум разгледувал некои коли па ми треба ваше мислење.
Голф 4 ТДИ со 110 КС.
Поло 1.4 ТДИ
Алфа Ромео 147 ЈТД
Рено Меган 1.9 ДЦИ
Опел Корса 1,3 ЦДТИ

Може да ми кажете како се за одржување,или ако може да ми предложите некоја друга кола.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
131
Си возам Мерцедес А класа А160 бензинец у градска ми троши 10 литра што е многу.
Сакам да купувам некое дизел па буџетот ми е до 3500 евра.
Јас сум разгледувал некои коли па ми треба ваше мислење.
Голф 4 ТДИ со 110 КС.
Поло 1.4 ТДИ
Алфа Ромео 147 ЈТД
Рено Меган 1.9 ДЦИ
Опел Корса 1,3 ЦДТИ

Може да ми кажете како се за одржување,или ако може да ми предложите некоја друга кола.
Stavi plin i produzi da vozis
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
Aj malce pomos itno e!
Imam 18" bandasi na kolata, a rezervnata mi e 15" (od onie tenkite). Dali ke mozam da ja vozam so rezervnata ako nedaj boze mi se dupne gumata? Ili nemoze da se vozi deka e mnogu pomala?
Deka utre idam na odmor... Se raboti za bmw 3 ako ima vrska nesto.
Fala odnapred.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Aj malce pomos itno e!
Imam 18" bandasi na kolata, a rezervnata mi e 15" (od onie tenkite). Dali ke mozam da ja vozam so rezervnata ako nedaj boze mi se dupne gumata? Ili nemoze da se vozi deka e mnogu pomala?
Deka utre idam na odmor... Se raboti za bmw 3 ako ima vrska nesto.
Fala odnapred.
Од фабрика така ја смислиле ... како и да е пишува на гумата мислам дека до макс. 80 км/ч можеш да возиш така, тоа е за недајбоже до првиот сервис
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Aj malce pomos itno e!
Imam 18" bandasi na kolata, a rezervnata mi e 15" (od onie tenkite). Dali ke mozam da ja vozam so rezervnata ako nedaj boze mi se dupne gumata? Ili nemoze da se vozi deka e mnogu pomala?
Deka utre idam na odmor... Se raboti za bmw 3 ako ima vrska nesto.
Fala odnapred.
Како што кажаа погоре можеш но мој совет тие да си земеш иста 18ка како што ги имаш сега тие четири... Јас кога ја купив колата прво што направив ја ифрлив таа копиљ гума ко што ја викаат некои... и си земав иста ко што имам на сите 4.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
865
Поени од реакции
419
Си возам Мерцедес А класа А160 бензинец у градска ми троши 10 литра што е многу.
Сакам да купувам некое дизел па буџетот ми е до 3500 евра.
Јас сум разгледувал некои коли па ми треба ваше мислење.
Голф 4 ТДИ со 110 КС.
Поло 1.4 ТДИ
Алфа Ромео 147 ЈТД
Рено Меган 1.9 ДЦИ
Опел Корса 1,3 ЦДТИ

Може да ми кажете како се за одржување,или ако може да ми предложите некоја друга кола.
Alfa Romeo 147 JTDM 150 ks редизајн , од 2005-та нагоре , ја тоа би земал

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Како што кажаа погоре можеш но мој совет тие да си земеш иста 18ка како што ги имаш сега тие четири... Јас кога ја купив колата прво што направив ја ифрлив таа копиљ гума ко што ја викаат некои... и си земав иста ко што имам на сите 4.
Taa guma ima ist sostav kako gumite za avionite.Taka da mnogu pouzdana guma e,ja koristev ednas za niz grad,nema maki, osven kolata so e padnata malku na strana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom