Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
epa vaka ajde sovet za mene : eden decko mnogu mnogu mi se svigja si kontakritavme dodeka bese tuka. i posle toa nebese tuka se vrati vo sk i jas se napraviv deka ne go vidov. i mu pisav i ne mi vrati i koga me vide samo se nasmea ironicno. sega vo grad namerno se pozdravuva i pravi muabeti so moite drugarki gi dodava na net a na mene do niv ne mi pravi zdravo i ne se pozdravuva:(a drugar mu me zeza celo vreme i mi vika go poznavas deckovo? za nego ? ili lele on ti piese od cevceto ? i sl. inace i jas ne se pozdravuvam i mu vikam na drugamu ne se zezaj. i se nerviram, sovet sto mu e fintata ?? sto se ponasa taka. kulturno e da se pozdravis nemora da ti se svigja nekoj. cim vise dogaja kaj mene vo drustvo. i primetuvam ke se svrti da pogledne nakaj mene da me vidi deka go dali gledam demek.namerno. a inace i dvajcata stoime i se pravime ko da ne se znaeme i ko da sme si izvadile oci:( sovet? sto da napravam ?:toe:
Е ај разгледај ја малку темава... Мислам дека ке ти стане јасно што сака да каже дотичниот со неговото однесување :smir:.

Инаку, како би се заинтересирала ти за него + да дојде работата до совети по форум барање :wink:.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.452
Поени од реакции
7.942
И јас дојдов на ред да прашам за совет,неверојатно нешто :)

Вака сега,не знам од каде да почнам бидејки има за пишување колку за еден роман....затоа кратко ке биде,ако треба да пишувам се по ред,кажете....

Идев со една девојка 7 месеци,раскинуваме и сеа после долго време,скоро една година,ми се јавува и ме прашува онака дали сакам да се смириме пак.Лооооол....а,додека идевме ме повреди многу.Пред некој ден ми изјави дека ме сака уште,се каела за тоа што ми го направила и бара уште една шанса.
Срцето ми вика да и се смирам,а паметот не,бидејки не сакам да ме повреди пак.
Не знам што да правам веке......:icon_roll:icon_roll:icon_roll
најди си друга девојка и остај ја старата, штом те повредила а сега те сака назад значи дека нешто не е во ред со неа.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
го подржувам jamey jasta.. батали ја , и јас имав такво искуство .. само јас направив грешка , се смирив.. шит после три дена се враќа се по старо.. батали одма!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
epa vaka ajde sovet za mene : eden decko mnogu mnogu mi se svigja si kontakritavme dodeka bese tuka. i posle toa nebese tuka se vrati vo sk i jas se napraviv deka ne go vidov. i mu pisav i ne mi vrati i koga me vide samo se nasmea ironicno. sega vo grad namerno se pozdravuva i pravi muabeti so moite drugarki gi dodava na net a na mene do niv ne mi pravi zdravo i ne se pozdravuva:(a drugar mu me zeza celo vreme i mi vika go poznavas deckovo? za nego ? ili lele on ti piese od cevceto ? i sl. inace i jas ne se pozdravuvam i mu vikam na drugamu ne se zezaj. i se nerviram, sovet sto mu e fintata ?? sto se ponasa taka. kulturno e da se pozdravis nemora da ti se svigja nekoj. cim vise dogaja kaj mene vo drustvo. i primetuvam ke se svrti da pogledne nakaj mene da me vidi deka go dali gledam demek.namerno. a inace i dvajcata stoime i se pravime ko da ne se znaeme i ko da sme si izvadile oci:( sovet? sto da napravam ?:toe:
vidi sto se odnesuva za izvinuvanjeto mene ne mi e problem da se ziviniam samo sto ne bilo toa namerno tuku posto mi bese sram i poso i samo go poglednav i se svtrev i si prodolziv so drug da si zboram i ispadna loso :( isto ednas ispadna pred nego da mi se pusti eden drugar i ovoj vide ,pak ke ispadne ko namern :(a ne bilo. i sega mi e krivo i moze da me zaebava :( inace sramezliva sum epten so nego neznam zasto :( i cekam on da dodje i da mi pravi muaebti i sl /:))))da me opusti :)))))))))fala u sekoj slucaj :)
Идеја: напиши што мислиш (ако треба и извинување) и кога не те рецка, дојди до него и тапни го два пати по рамо, да се сврти. Тогаш дај му ја пораката и речи нешто како „Те молам да ми одговориш“ и потоа избегај колку што те носат нозете (ако си срамежлива, лесно ќе ти биде да киднеш).

И потоа остави ја работата. Ако и понатаму не те рецка, ќе знаеш дека си направила сè што треба и ако не реагира, не ни вреди. А ако ти врати некако, т.е. ти одговори, веќе ќе имаш нешто на што може да градиш приојателство во иднина.



Нормално, може да се понесе како идиот кога ќе го тапкаш по рамо и воопшто да не се сврти. Во тој случај пораката или плесни му ја во лице, или стави му ја во врат, или во пантолони или, уште подобро, гаќи. Ако има другари со него, уште подобро, зашто ќе му се изнасмеат во лице. Тоа ќе предизвика бес кај него и ќе посака да ти врати, што во секој слјучај ќе значи дека имате пак некаква комуникација, т.е. ќе сака некако да искомуницира со тебе. Дури и да ти направи пакост, ќе знаеш дека го имаш неговото внимание.
А ако сака само да пакости (ќе увидиш во иднина), па воопшто и нема што да се замараш со него.
 

BrokenHeart

..not broken anymore..
Член од
30 мај 2007
Мислења
42
Поени од реакции
1
help..

Не знам како да почнам..многу тапа се осекам во моментов..во врска сум веќе 9месеци..претерано се заљубив во дечкото..беше како човекот од моите соништа дури и не ми се веруваше дека сум со него и дека тоа трае и трае..во последно време се осекам многу недефинирано,не знам што осекам,не знам дали го сакам,не се радувам многу,некако ми станува сеедно а сепак не можам да замислам да сум без него.Не сум му кажала дека го сакам затоа што не знам дали тоа стварно го осекам..не ми кажал ни он мене таква работа.Како што проага времето како се повеке да се оддалечуваме..т.е. јас од него, а не ја знам причината.дури помислувам дека и двајцата не осекаме ништо еден за друг,дека се е само фарса.Пред него се гледав со еден тип 4-5години и не можев да засакам никој ниту да се заљубам во некој друг..Со дечково навистина заборавив на него и на се што било со него..ама не ми е јасно зошто се осекам вака?? Како преку ноќ да почна да се менува се..како да излезам од лавиринтов?ме мачи премногу ова..има некој со слични чувства што може да ми помогне?:toe:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Не знам како да почнам..многу тапа се осекам во моментов..во врска сум веќе 9месеци..претерано се заљубив во дечкото..беше како човекот од моите соништа дури и не ми се веруваше дека сум со него и дека тоа трае и трае..во последно време се осекам многу недефинирано,не знам што осекам,не знам дали го сакам,не се радувам многу,некако ми станува сеедно а сепак не можам да замислам да сум без него.Не сум му кажала дека го сакам затоа што не знам дали тоа стварно го осекам..не ми кажал ни он мене таква работа.Како што проага времето како се повеке да се оддалечуваме..т.е. јас од него, а не ја знам причината.дури помислувам дека и двајцата не осекаме ништо еден за друг,дека се е само фарса.Пред него се гледав со еден тип 4-5години и не можев да засакам никој ниту да се заљубам во некој друг..Со дечково навистина заборавив на него и на се што било со него..ама не ми е јасно зошто се осекам вака?? Како преку ноќ да почна да се менува се..како да излезам од лавиринтов?ме мачи премногу ова..има некој со слични чувства што може да ми помогне?:toe:
Каков ви е сексот? Дали е редовен?

Ако не, почнете од таму. Запалете свеќи. Одете на романтична вечера. Кажете си конечно еден со друг дека се сакате, или барем дека ви е убаво кога сте еден со друг. Кажете си дека сакате и понтаму да биде така убаво.

И кажете си дека вашите баласти од претходните врски не ви пречат, сè додека сте еден со друг и заедно го поминувате времето. Зашто, во твојот случај тоа е дефинитивно така.

Значи, прв чекор: подобрете го или зачестете го сексуалниот живот. Тоа по дефиниција значи дека ќе поминувате повеќе време еден со друг, па, барем во твојот случај, тоа ќе значи поубави чувства.

:eek:ftopic: Дај жити сè промени го Кајгана името и сликата, зашто секој пат кога ќе се логираш на Кајгана ќе те потсетува само на скршеното срце. Мазохизмот воопшто нема да ти помогне во твојата врска со дечково, верувај. Почни да се радуваш, зашто животот е всушност многу убав, ќе видиш. :helou:
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Не знам како да почнам..многу тапа се осекам во моментов..во врска сум веќе 9месеци..претерано се заљубив во дечкото..беше како човекот од моите соништа дури и не ми се веруваше дека сум со него и дека тоа трае и трае..во последно време се осекам многу недефинирано,не знам што осекам,не знам дали го сакам,не се радувам многу,некако ми станува сеедно а сепак не можам да замислам да сум без него.Не сум му кажала дека го сакам затоа што не знам дали тоа стварно го осекам..не ми кажал ни он мене таква работа.Како што проага времето како се повеке да се оддалечуваме..т.е. јас од него, а не ја знам причината.дури помислувам дека и двајцата не осекаме ништо еден за друг,дека се е само фарса.Пред него се гледав со еден тип 4-5години и не можев да засакам никој ниту да се заљубам во некој друг..Со дечково навистина заборавив на него и на се што било со него..ама не ми е јасно зошто се осекам вака?? Како преку ноќ да почна да се менува се..како да излезам од лавиринтов?ме мачи премногу ова..има некој со слични чувства што може да ми помогне?:toe:
Можеби едноставно си се чувствувала така зашто после таа другата, долгата врска, си доживеала нешто поинаку, со некој друг... И сето тоа ти делувало како ново, неизживеано, и кај тебе предизвикувало такви, силни чувства. Но сега, кога полека и тоа ти станува секојдневие, ти како да се привикнуваш, и веќе како тоа за тебе да претставува еден вид на секојдневие, рутина, нешто без кое моментално не можеш да се замислиш самата... А можеби сето ова е како резултат на тоа што сепак 9 месеци се малку во споредба со 5 години, и никако не сакаш да се предадеш на своите чувства, да ПРОБАШ повторно да засакаш? Или можеби некој дел длабоко во тебе е несигурен, чувствува страв да го стори тоа, па полесно би ти било доколку тој ПРВ ги искаже неговите чувства кон тебе... Но бидејќи и тој на тоа поле е ист како тебе, како само да вртиш и вртиш во круг како што минува времето...
 

creator_92

haker4e
Член од
16 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
3
луѓе ај вака кажете со да правам како да докажам дека една нејзина другака пробува да не раздели и плус ич не мие по кеиф ај кажете ве молам пробав онака со муабет али нз неможе да го свати тоа а ради неа еднаш раскинавме ај малце помош ве молам
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Не знам како да почнам..многу тапа се осекам во моментов..во врска сум веќе 9месеци..претерано се заљубив во дечкото..беше како човекот од моите соништа дури и не ми се веруваше дека сум со него и дека тоа трае и трае..во последно време се осекам многу недефинирано,не знам што осекам,не знам дали го сакам,не се радувам многу,некако ми станува сеедно а сепак не можам да замислам да сум без него.Не сум му кажала дека го сакам затоа што не знам дали тоа стварно го осекам..не ми кажал ни он мене таква работа.Како што проага времето како се повеке да се оддалечуваме..т.е. јас од него, а не ја знам причината.дури помислувам дека и двајцата не осекаме ништо еден за друг,дека се е само фарса.Пред него се гледав со еден тип 4-5години и не можев да засакам никој ниту да се заљубам во некој друг..Со дечково навистина заборавив на него и на се што било со него..ама не ми е јасно зошто се осекам вака?? Како преку ноќ да почна да се менува се..како да излезам од лавиринтов?ме мачи премногу ова..има некој со слични чувства што може да ми помогне?:toe:
Според мене еден длабок муабет може да реши многу работи...види што мисли,што планира,кои му се ставовите во врска со тебе...ако се најдете на иста бранова должина тогаш нема проблем...треба отворено да зборувате зашто 9 месеци не е мала работа,а викаш одлично си поминуваш и слично...најдете зашто сте се одалечиле и уживајте во врската,со среќа :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
луѓе ај вака кажете со да правам како да докажам дека една нејзина другака пробува да не раздели и плус ич не мие по кеиф ај кажете ве молам пробав онака со муабет али нз неможе да го свати тоа а ради неа еднаш раскинавме ај малце помош ве молам
Дообјасни ја ситуацијата. Во спротивно:
 

BrokenHeart

..not broken anymore..
Член од
30 мај 2007
Мислења
42
Поени од реакции
1
Каков ви е сексот? Дали е редовен?

Ако не, почнете од таму. Запалете свеќи. Одете на романтична вечера. Кажете си конечно еден со друг дека се сакате, или барем дека ви е убаво кога сте еден со друг. Кажете си дека сакате и понтаму да биде така убаво.

И кажете си дека вашите баласти од претходните врски не ви пречат, сè додека сте еден со друг и заедно го поминувате времето. Зашто, во твојот случај тоа е дефинитивно така.

Значи, прв чекор: подобрете го или зачестете го сексуалниот живот. Тоа по дефиниција значи дека ќе поминувате повеќе време еден со друг, па, барем во твојот случај, тоа ќе значи поубави чувства.

:eek:ftopic: Дај жити сè промени го Кајгана името и сликата, зашто секој пат кога ќе се логираш на Кајгана ќе те потсетува само на скршеното срце. Мазохизмот воопшто нема да ти помогне во твојата врска со дечково, верувај. Почни да се радуваш, зашто животот е всушност многу убав, ќе видиш. :helou:
Што се однесува до сексот и се е супер на тоа поле..редовен си е:pipi: а за ова второто болдирано проблемот е што не сакам да кажам нешто за кое не сум сигурна дали е така.Никогаш на никој не сум го кажала тоа те сакам и кога ке го кажам сакам да значи нешто и да биде вистина..ваљда разбираш која ми е поентата.

А за имево ме изнасмеа,одамна ми е отворено ова и не ми текнало да го сменам еве сега направив некои промени ама не знам како да го сменам името:toe:..не е ни битно знам дека е убав животот и се радувам на секој момент можеби некогаш сум била мазохист ама сега далеку од тоа хехех..останало имево да ме потсеќа :wink:
Фала во секој случај

Можеби едноставно си се чувствувала така зашто после таа другата, долгата врска, си доживеала нешто поинаку, со некој друг... И сето тоа ти делувало како ново, неизживеано, и кај тебе предизвикувало такви, силни чувства. Но сега, кога полека и тоа ти станува секојдневие, ти како да се привикнуваш, и веќе како тоа за тебе да претставува еден вид на секојдневие, рутина, нешто без кое моментално не можеш да се замислиш самата... А можеби сето ова е како резултат на тоа што сепак 9 месеци се малку во споредба со 5 години, и никако не сакаш да се предадеш на своите чувства, да ПРОБАШ повторно да засакаш? Или можеби некој дел длабоко во тебе е несигурен, чувствува страв да го стори тоа, па полесно би ти било доколку тој ПРВ ги искаже неговите чувства кон тебе... Но бидејќи и тој на тоа поле е ист како тебе, како само да вртиш и вртиш во круг како што минува времето...
ме погоди длаааабоко со болдираново :icon_lol: ...не дозволувам да се предадам целосно на чувствата и да уживам до крај..не знам како да го победам тој страв :toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не знам како да почнам..многу тапа се осекам во моментов..во врска сум веќе 9месеци..претерано се заљубив во дечкото..беше како човекот од моите соништа дури и не ми се веруваше дека сум со него и дека тоа трае и трае..во последно време се осекам многу недефинирано,не знам што осекам,не знам дали го сакам,не се радувам многу,некако ми станува сеедно а сепак не можам да замислам да сум без него.Не сум му кажала дека го сакам затоа што не знам дали тоа стварно го осекам..не ми кажал ни он мене таква работа.Како што проага времето како се повеке да се оддалечуваме..т.е. јас од него, а не ја знам причината.дури помислувам дека и двајцата не осекаме ништо еден за друг,дека се е само фарса.Пред него се гледав со еден тип 4-5години и не можев да засакам никој ниту да се заљубам во некој друг..Со дечково навистина заборавив на него и на се што било со него..ама не ми е јасно зошто се осекам вака?? Како преку ноќ да почна да се менува се..како да излезам од лавиринтов?ме мачи премногу ова..има некој со слични чувства што може да ми помогне?:toe:
Јас имав слични чувства у секоја врска, освен една. Така да мислам дека можам да претпоставам како ти е.

Прво, сакам да те прашам неколку ствари:

Колку време сте заедно?
Пред колку време почна да го осеќаш ова (уствари, да имаш недостаток на емоции кон типот)?
И дали тој почна поинаку да се однесува, или е истиот од почетокот на врската?
 

BrokenHeart

..not broken anymore..
Член од
30 мај 2007
Мислења
42
Поени од реакции
1
Јас имав слични чувства у секоја врска, освен една. Така да мислам дека можам да претпоставам како ти е.

Прво, сакам да те прашам неколку ствари:

Колку време сте заедно?
Пред колку време почна да го осеќаш ова (уствари, да имаш недостаток на емоции кон типот)?
И дали тој почна поинаку да се однесува, или е истиот од почетокот на врската?
Заедно сме 9месеца а ова почна од пред 2-3месеца ама постојано се менува тоа што го осеќам..еве сега во моментов мислам дека го сакам,и сакам да сум со него,а прееска мислев дека ми е сеедно дали ке бидам со него или не..толку се двоумам..се троумам веќе...а инаку он се однесува скоро исто,можеби малку приметува дека сум јас ладна ама во глобала е истиот како од првиот ден..
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Заедно сме 9месеца а ова почна од пред 2-3месеца ама постојано се менува тоа што го осеќам..еве сега во моментов мислам дека го сакам,и сакам да сум со него,а прееска мислев дека ми е сеедно дали ке бидам со него или не..толку се двоумам..се троумам веќе...а инаку он се однесува скоро исто,можеби малку приметува дека сум јас ладна ама во глобала е истиот како од првиот ден..
Знам шо ќе да е. Сакаш да те жени, ама си се тешиш ај можеби нее вистинскиот па си создаваш нереални сомнежи, кој исто така те штитат од некои посериозно разочарување потсвесно. Судејќи според начинот на кој го опишуваш ако не лажеш ти нема спас до уши си заљубена.
А за оваа несигурнос што те следи од минатата врска пробај да ја совладаш, само собери храброст и кажиму шо ти лежи на душа. Сигурен сум се плашиш да не ти се деси истата судбина(минатата врска), па си малце резервирана и создаваш нереални сомнежи кој не ти даваат да се опуштиш и да уживаш јебеш матер мора да го надминеш тоа.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
vidi sto se odnesuva za izvinuvanjeto mene ne mi e problem da se ziviniam samo sto ne bilo toa namerno tuku posto mi bese sram i poso i samo go poglednav i se svtrev i si prodolziv so drug da si zboram i ispadna loso :( isto ednas ispadna pred nego da mi se pusti eden drugar i ovoj vide ,pak ke ispadne ko namern :(a ne bilo. i sega mi e krivo i moze da me zaebava :( inace sramezliva sum epten so nego neznam zasto :( i cekam on da dodje i da mi pravi muaebti i sl /:))))da me opusti :)))))))))fala u sekoj slucaj :)
Moj sovet da ne popustas voopsto,ako se pravi naudren moze da se kaze deka mu se svigas no ne mora sekogas da e toa taka,Potrgni se na strana pa sami rabotite pio sebe ke si dojdat,I reagiraj spored situacijata vo koja se naogas;) so sreka i pisi sto bidnalo;)pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom