Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Заминал Бад Спенсер, на 86 години. Нека му е лесна земјата.
Пред х години тој и Теренс Хил беа прилично познати на овие простори, италијанска (иако колку што памтам, беа синхронизирани на англиски) алтернатива за холивудските тепачини. Онака, лесни акциони филмови, во кои Бад со еден удар решаваше неколку проблеми, што наидуваше на воодушевување на извесен број мали и големи деца. Теренс беше итриот. Тој некако не беше толку популарен.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Конечно нели излегоа торенти за Бетмен вс. Супермен ииииииии..... Оооооогромно разочарување. Немав шанса да го гледам на кино и морав да ги чекам торентите... И за што? За 3 саати потрошено време што нема да се врати... Ужас.
 
Член од
9 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
123
Demolition е одличен 8/10

Не знам зошто толку ме потсетуваше на Silver Linings Playbook, само што овој филм ми се допадна а тој не :)
Дај кажи кај го гледаше,една година го барам
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Дај кажи кај го гледаше,една година го барам
Излезе на торент пред некое време го имаш на kat.cr

Инаку да филмот е од 2015та ама мислам дека тогаш се прикажуваше само по фестивали
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
До скоро, умрениот и не толку славен Харолд Рамис го поврзував главно со Ghostbusters 1-2, при што, нормално, бев свесен дека имал и други, не толку забележителни улоги. Затоа доста ме изненади фактот што типот бил режисер на Groundhog Day, Analyze This, Analyze that, Caddyshack, Multiplicity, Bedazzled и на некои други филмови, кои најверојатно кога сум ги гледал не сум видел или не сум запамтил кој е режисерот.
Слично искуство пред х години имав и со делото на уште живиот Ричард Донер, режисер на Супермен, Претскажување, Смртоносно оружје, Маверик, Гуниси, Теорија на заговор и др. остварувања.
Пријатно изненадување е кога “ќе ти текне' дека зад извесен, не толку мал број филмови, кои ти правеле и ти прават ќеф, стојат два-тројца режисери.
 
W

wicked_1

Гостин
Многу добар Demolition, темен, тежок и доста реален.
Како тече се посилни емоционални тригери гради и инстантно се конектира со гледачот, обработена е многу комплицирана тематика и феноменално е отсликана болката кај карактерите, врвно глумење, врв од саундтрак.

Се осеќаше како да е некој микс од PT Anderson (Magnolia) и JP Jeunet.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Изгледав цел саат од Cloud Atlas , вреди да гледам до крај или? До сега ништо не ми е јасно , а очекувам на крајот дека ќе се исповрзат сите приказни , али никад не сум бил фан на ваквите филмови. Сакам да уживам цел филм , а не да гледам ко теле 3 саата за еден mind blow на крајот.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Изгледав цел саат од Cloud Atlas , вреди да гледам до крај или? До сега ништо не ми е јасно , а очекувам на крајот дека ќе се исповрзат сите приказни , али никад не сум бил фан на ваквите филмови. Сакам да уживам цел филм , а не да гледам ко теле 3 саата за еден mind blow на крајот.
Поврзани се, догледај го. Јас во кино го гледав баш беше добро визуелно искуство, другото е споредно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.416
Изгледав цел саат од Cloud Atlas , вреди да гледам до крај или? До сега ништо не ми е јасно , а очекувам на крајот дека ќе се исповрзат сите приказни , али никад не сум бил фан на ваквите филмови. Сакам да уживам цел филм , а не да гледам ко теле 3 саата за еден mind blow на крајот.
Еден од моите најомилени филмови е. Нема да се спојат приказните на начин на кој ти мислиш дека би можеле. Поентата е - како нечиј живот, постапки, избори и др. може да влијаат на некоја друга личност, во друго време, на друго место, со која немаат ни допирна точка. Како да сме нечии реинкарнации, нашите животи се само збир од циклични повторувања на моменти кои веќе се случиле на некој друг во минатото, и повторно циклично ќе се случат некому во иднината. Во моментов го читам и романот на Дејвид Мичел и е подеднакво mindblowing колку и филмот. Филмот и јас го гледав на кино, на Cinedeys, и навистина е визуелно ремек дело.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Фала на сите што го пофаливте Demolition.
Алал да им е на сите што учествувале во правење на филмов.
Џејк ми станува меѓу омилените глумци, полн погодок за овој лик.
Не знам зошто, филмов го споредувам со High-Rise но Demolition е well executed High-Rise.
9/10
Ептен јак лик Џејк, ме потсеќа на мене многу.

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Може некоја препорака за 3д филм. Имам веќе долго време ваков телевизор, а ниедаш не сум пробал како работи чудово. Само без анимирани ќе ве молам и Хобитите и Аватар бидејќи сум ги гледал 3д.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Може некоја препорака за 3д филм. Имам веќе долго време ваков телевизор, а ниедаш не сум пробал како работи чудово. Само без анимирани ќе ве молам и Хобитите и Аватар бидејќи сум ги гледал 3д.
Inception
Mad Max
Avengers
Life of Pi
Guadians of the Galaxy
Gravity
World War Z
Maleficient
X-Men
Transformers
Godzilla
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Добар ли е High Rise, некако лоши коментари прочитав
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Добар ли е High Rise, некако лоши коментари прочитав
Не е.
Чекај бе, зошто мислам дека ради тебе го гледав, се мислам ти го спомна но очигледно грешам?
Можеби Мајло Зајлото?
Многу ве мешам.
Мајлото ќе да е
http://forum.kajgana.com/threads/Инфо-за-нови-филмови-достапни-на-торент.79885/page-14#post-7697004
 

Kajgana Shop

На врв Bottom