Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Dokumentite gi imam podneseno vo ambasadata vo sk uste vo dekemvri 2014, ama brojceto mi izleze vo april / maj 2015... Inaku vadam preku pasos na tatko mi, ama bidejki sum nad 18 god podolgo trae procedurava, otkolku za maloletni deca.
Samo sto prethodniot status mi stoese od nova godina :D pa se nadevam nema uste 5 meseci da cekam i za ovoj da se smeni... Ako nekoj ima informacija za potpisuvanjeto na ukazive kako ide, neka kaze :)
отприлика кој ти е бројот за да знаеме до каде се стигнати... честитки за одлуката, па сега најверојатно уште два-три месеца те делат од државјанството :)[DOUBLEPOST=1463409374][/DOUBLEPOST]
Dokumentite gi imam podneseno vo ambasadata vo sk uste vo dekemvri 2014, ama brojceto mi izleze vo april / maj 2015... Inaku vadam preku pasos na tatko mi, ama bidejki sum nad 18 god podolgo trae procedurava, otkolku za maloletni deca.
Samo sto prethodniot status mi stoese od nova godina :D pa se nadevam nema uste 5 meseci da cekam i za ovoj da se smeni... Ako nekoj ima informacija za potpisuvanjeto na ukazive kako ide, neka kaze :)
отприлика кој ти е бројот за да знаеме до каде се стигнати... честитки за одлуката, па сега најверојатно уште два-три месеца те делат од државјанството :)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Прочитав коментари дека потврди од БКК од 2014 година, можеби и нема да поминат....вака се работи за мој пријател, он е со документи вујко ( прв братучед од татко му ) + документ од БКК од 2014, но происходот му е издаден септ 2015. Ме интересира , бидејќи на интервју сме заедно во октомври, дали мислите е добра идеја до тогаш уште еден документ да извади од БКК на база на дедо пред 1920, и дали е можно на самото интервју да се предаде во досието или не функционираат работите така.... Ако може некој да сподели мислење околу ова. Фала
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
12
отприлика кој ти е бројот за да знаеме до каде се стигнати... честитки за одлуката, па сега најверојатно уште два-три месеца те делат од државјанството :)
Brojceto mi e 84*/2015. Se nadevam i pobrzo deka ke bide... eve najnova informacija deka ukazi potpisuvale za praznici :D a nareden e 24 maj, pa ke vidime :D
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
100% само да се убеди!!![/quote]
Па да, ама да се разбереме, за истиот човек ако е. Значи нема да издаде никој фалсификат извод, е сега за некои мали измени за кои знаеме дека се точни, ко на пример име или презиме кај што е различно, или датум на раѓање, мислам да, ако се поврзеш добро со матичарот :)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
100% само да се убеди!!!
Па да, ама да се разбереме, за истиот човек ако е. Значи нема да издаде никој фалсификат извод, е сега за некои мали измени за кои знаеме дека се точни, ко на пример име или презиме кај што е различно, или датум на раѓање, мислам да, ако се поврзеш добро со матичарот :)[/quote]
Се се можи ако се сака :)
 
Член од
6 мај 2016
Мислења
19
Поени од реакции
10
Stvarno rabotive se izmesaa epten.
Ima chlenovi koi svedochat deka se odbieni so prvi bratuchedi, vujkovci, lichni karti, itn .... ima chlenovi koi TVRDAT deka se pushteni samo do potvrda od zdruzenie. E sega sto e vistinata????
Vaka samo se zbunuvame, voznemiruvame i nervirame. Znachi so sigurnost moze da kazeme deka sem ako ne ni e nekoj blizok rodnina po srebrena linija do bg dokument, vrvka ni e rabotava. Srebrena linija, kako mi objanija, e predok nagore: majka , tatko, baba, dedo, vujko so isti roditeli kako majka ti, cicko so isti roditeli kako tatko ti. Mene mi rekoa deka bratuched ne pominuva zoshto moze da zel pasos po roditel koj ne e vo krvna vrska so tebe. A eve imame svedoci deka eden kup zemaa pasos so vtor a kamo li so prv bratuched.
Znachi rabotava kako se "razpolozeni" ili kakva e "momentalnata politika" na BG prema nas.
Nekoi chlenovi kazaa deka se zaostruvala rabotava, pa gi molam da objasnat kako toa se zaostruva rabotava??? A ne samo ke napishat : "ne davaat od 1 april" i tolku.
Daj objasnete poubavo!!!
Drugar cekaj go ti statusot ovde samo nadgledvi i ne vervi vo sve!pozz
 
V

vkv

Гостин
ХМ, кај мене во умреницата прадедо ми е заведен како Петко Стефановски, а кај дедо ми во умреницата во "Татково Име" е запишан како Петко Величковски..

Изгледа си менувале презимиња.. Што да правам сеа? Поминав интервју, и таа што ми го правеше интервјуто не најде некоја забелешка околу тоа.
I mene nisto ne mi kaza ama me izvadija na dopolnitelna. Ama sto e najloso mene ne mi pisuva zasto sum na fopolnitelna. Cepkajki po dokumenti go prometiv toa deka e so razlicno prezime
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Кога ќе кликнете "Испрати мислење" чекате 3-4 секунди и правите рефреш на страната. Безразлика колку трае таа лоадинг анимација, вие кликате рефреш. За да се избегнат дупли постови.

Исто така, добредојде назад @Walkman :)
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
Dokumentite gi imam podneseno vo ambasadata vo sk uste vo dekemvri 2014, ama brojceto mi izleze vo april / maj 2015... Inaku vadam preku pasos na tatko mi, ama bidejki sum nad 18 god podolgo trae procedurava, otkolku za maloletni deca.
Samo sto prethodniot status mi stoese od nova godina :D pa se nadevam nema uste 5 meseci da cekam i za ovoj da se smeni... Ako nekoj ima informacija za potpisuvanjeto na ukazive kako ide, neka kaze :)
od 2 do 6 nedeli se ceka za potpis od viceprezident kerkami isto kako tebe preku ambasada cekase 1 mesec i uste 1 za da i stignit drzavjanstvoto vo ambasada vo Skopje
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Zdravo decki,
Od denes statusot mi se smeni vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ", pa negde procitav deka ukazi izdavale na 2-3 meseci, ama ne znam koga posleden pat potpisuval "viceprezidentot"... Ako znae nekoj da mi kaze ke bidam epten blagodarna :) pozdrav
Ивана89, post: 7716237, member: 84336"]Zdravo decki,
Od denes statusot mi se smeni vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ", pa negde procitav deka ukazi izdavale na 2-3 meseci, ama ne znam koga posleden pat potpisuval "viceprezidentot"... Ako znae nekoj da mi kaze ke bidam epten blagodarna :) pozdrav[/quote]
So sreca da je koj broj si posto i jas sum od 2015 godina broj 61**
 
Член од
24 март 2015
Мислења
10
Поени од реакции
29
Na moj drugar so podneseni dokumenti od chichko, brat na tatkomu, mu pishuva Prrpiskata e prekratena Njama danni za vashodjasht blgarin. Dali ova znachi deka ne pominuvaat vo pravosadie. Br.56**/2013

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
25
Zdravo na site.
Vo 2014 podnesovme dopolnitelni dokumenti od moja prva bratucetka so tatko mi (negova vnuka od brat).
Vo februari 2016 godina, negovite dokumenti bea odobreni. Vo mart mu izleze ukazot. Vo april se slikase, pa do krajot na april si go zede pasosot. Pred edna nedela, si go proverih brojceto i pisuvase deka molbata mi e razgledana so pozitivno mislenje i deka sleduva ukaz. Naredniot den go proveruvam brojceto, i mi pisuva deka prepiskata mi e prekratena bidejki ne sum dokazala deka sum bugarka. Mu se javiv na posrednikot mu objasniv i se iznenadi koga slusna sto se sluci. Rece deka ke prasa za sto stanuva zbor. I eve pominaa 6 dena i ovoj ne mi kreva poveke telefon. Dali stanuva zbor za nekoja greska ili nesto drugo neznam, no mnogu mnogu se nacekav. I sega bas koga se izraduvav, za mnogu skoro i se razocarav. Ako nekoj imal takvo iskustvo go molam da go spodeli so mene.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
I mene nisto ne mi kaza ama me izvadija na dopolnitelna. Ama sto e najloso mene ne mi pisuva zasto sum na fopolnitelna. Cepkajki po dokumenti go prometiv toa deka e so razlicno prezime
Немора да значи дека затоа си на дополнителна. Утвари нема да те пратат на дополнителна ако имаш проблем со презимињата, туку ако доказот за потекло не ти го признаат. АКо имаш проблем со презимињата, ке ти стои во статус, дека има проблем со документите или слично и ке ти дадат рок да го приложиш документот.

Како и да е, му се јавив на посредникот, и го прашав за ова, тој ми рече штом од ДАБЧ, не ти нашле дека имаш проблем со презимињата, немај гајле, немаш потреба да носиш нотарска заверка дека е истиот човек.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Zdravo na site.
Vo 2014 podnesovme dopolnitelni dokumenti od moja prva bratucetka so tatko mi (negova vnuka od brat).
Vo februari 2016 godina, negovite dokumenti bea odobreni. Vo mart mu izleze ukazot. Vo april se slikase, pa do krajot na april si go zede pasosot. Pred edna nedela, si go proverih brojceto i pisuvase deka molbata mi e razgledana so pozitivno mislenje i deka sleduva ukaz. Naredniot den go proveruvam brojceto, i mi pisuva deka prepiskata mi e prekratena bidejki ne sum dokazala deka sum bugarka. Mu se javiv na posrednikot mu objasniv i se iznenadi koga slusna sto se sluci. Rece deka ke prasa za sto stanuva zbor. I eve pominaa 6 dena i ovoj ne mi kreva poveke telefon. Dali stanuva zbor za nekoja greska ili nesto drugo neznam, no mnogu mnogu se nacekav. I sega bas koga se izraduvav, za mnogu skoro i se razocarav. Ako nekoj imal takvo iskustvo go molam da go spodeli so mene.
Ова значи да си одиш до бугарија и директно да си видиш.Истото се случи и на друг член од форумот но кога појде на шалтер си го подигна указот а беше прекратен како тебе.Нема логика чим татко ти доби а ти да си одбиена.Заминвај уште утрре бугарија :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom