Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Зошто посредникот не ми го кажа ова дека треба да извадам потврда дека е истото лице., кога го поддавав документите.. Сеа веројатно можам да ја однесам во министерството, иако поминав интервју пред 2 месеци некаде.
Ова е проблем, да збориме реално. Мораш да одиш на нотар со тројца (или двајца не ме држи за збор) сведоци кои не се во сродство со лицата, односно со прадедо ти, ама постари лица кои би можеле да го знаат, и они да потврдат дека се работи за истата личност. Од матично нема да ти дадат никаков документ. Вакви грешки има еден куп. Кај баба ми исто имаше, па затоа одбрав друга страна да не се малтретирам. Без оваква потврда многу се големи шансите да те вратат на дополнителна. Скоро сум и сигурна дека ќе те вратат. Затоа најди си сведоци и однеси ги на нотар.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Ова е проблем, да збориме реално. Мораш да одиш на нотар со тројца (или двајца не ме држи за збор) сведоци кои не се во сродство со лицата, односно со прадедо ти, ама постари лица кои би можеле да го знаат, и они да потврдат дека се работи за истата личност. Од матично нема да ти дадат никаков документ. Вакви грешки има еден куп. Кај баба ми исто имаше, па затоа одбрав друга страна да не се малтретирам. Без оваква потврда многу се големи шансите да те вратат на дополнителна. Скоро сум и сигурна дека ќе те вратат. Затоа најди си сведоци и однеси ги на нотар.
Ете некој со искуство!!!
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ете некој со искуство!!!
Овде не се работи за тоа дека луѓето сами си ги менувале презимињата, туку генерално дека биле неписмени, што луѓето, што референтите во службите и затоа напраиле хаос во презимињата и во имињата. под едно име го впишале кога се родил, ама кога умрел отишол некој и го пријавил онака како што сметал дека се вика, па ако човекот се викал Петар, а го викале Петре, во умреница го пишале Петре. Исто и за презимињата.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Овде не се работи за тоа дека луѓето сами си ги менувале презимињата, туку генерално дека биле неписмени, што луѓето, што референтите во службите и затоа напраиле хаос во презимињата и во имињата. под едно име го впишале кога се родил, ама кога умрел отишол некој и го пријавил онака како што сметал дека се вика, па ако човекот се викал Петар, а го викале Петре, во умреница го пишале Петре. Исто и за презимињата.
Генерално можи е така ама има и со причина како дедо ми.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ова е проблем, да збориме реално. Мораш да одиш на нотар со тројца (или двајца не ме држи за збор) сведоци кои не се во сродство со лицата, односно со прадедо ти, ама постари лица кои би можеле да го знаат, и они да потврдат дека се работи за истата личност. Од матично нема да ти дадат никаков документ. Вакви грешки има еден куп. Кај баба ми исто имаше, па затоа одбрав друга страна да не се малтретирам. Без оваква потврда многу се големи шансите да те вратат на дополнителна. Скоро сум и сигурна дека ќе те вратат. Затоа најди си сведоци и однеси ги на нотар.
ОК , не ми се ризикува да ме вратат а дополнителна, ке најдам двајца, и трк на на нотар да се среди тоа. Колку кошта документот? Што пишува на него?

Само изводите од прадедо ми и дедо ми ке требааат за кај нотар?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
ОК , не ми се ризикува да ме вратат а дополнителна, ке најдам двајца, и трк на на нотар да се среди тоа. Колку кошта документот? Што пишува на него?

Само изводите од прадедо ми и дедо ми ке требааат за кај нотар?
Не знам да ти кажам како е точно зашто јас не отидов на нотар, туку сменив страна, ама отиди кај кој било нотар најдобро ќе ти кажат. И колку лица да однесеш и они ќе ти ја направат изјавата, да не ја згрешиш нешто сепак.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дечки, зборев со мојот посредник во врска со документот од Воен Архив Велико Трново - го најдов пра пра дедоми таму - и посредников ми вели дека веќе имам поднесено за произход и дека сега и да го земам со мене документот од воен архив (којшто сеуште не ми е ни изваден), немало да ми го примат на шалтер при закажување на датум за интервју. Ова е така најверојатно затоа што при зачленување во Мак Бг П. на документот никаде не се споменати имињата на дедоми, пра дедоми, и пра прадедоми, за кој што се однесува овој воен документ, а и најверојатно затоа што произходот ми е издаден на база на предците од страна на мајка, а овој мој пра пра дедо е од таткова страна. Сега незнам што да правам. Имам 2 опции: 1. Да пробам да ги предадам како + документи откако ќе закажам датум за интервју, и 2. Да чекам да видам дали во некој случај ќе ме вратат на дополнителна проверка, па потоа да ги однесам документот (што ќе ме кошта временски уште 1 ипол година + во процедурата). Она што највеќе ме плаши не е самото тоа што е можно да не ги признаваат потврдите од здруженијата - Тоа што реално ме плаши е да не речат НЕ ги признаваме и ви ја ПРЕКРАТУВАМЕ постапката. Дали постои шанса ако оваа моја потврда од здружение не биде признаена, да речат крај на постапката, или МОРА да те вратат на дополнителна проверка? Башка, незнам ако носам изводи до тој прадедо и тој документ од велико трново, дали треба да ги преведувам па заверувам на нотар тие документи или како што си се така се предаваат? Некој совет?
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Дечки, зборев со мојот посредник во врска со документот од Воен Архив Велико Трново - го најдов пра пра дедоми таму - и посредников ми вели дека веќе имам поднесено за произход и дека сега и да го земам со мене документот од воен архив (којшто сеуште не ми е ни изваден), немало да ми го примат на шалтер при закажување на датум за интервју. Ова е така најверојатно затоа што при зачленување во Мак Бг П. на документот никаде не се споменати имињата на дедоми, пра дедоми, и пра прадедоми, за кој што се однесува овој воен документ, а и најверојатно затоа што произходот ми е издаден на база на предците од страна на мајка, а овој мој пра пра дедо е од таткова страна. Сега незнам што да правам. Имам 2 опции: 1. Да пробам да ги предадам како + документи откако ќе закажам датум за интервју, и 2. Да чекам да видам дали во некој случај ќе ме вратат на дополнителна проверка, па потоа да ги однесам документот (што ќе ме кошта временски уште 1 ипол година + во процедурата). Она што највеќе ме плаши не е самото тоа што е можно да не ги признаваат потврдите од здруженијата - Тоа што реално ме плаши е да не речат НЕ ги признаваме и ви ја ПРЕКРАТУВАМЕ постапката. Дали постои шанса ако оваа моја потврда од здружение не биде признаена, да речат крај на постапката, или МОРА да те вратат на дополнителна проверка? Башка, незнам ако носам изводи до тој прадедо и тој документ од велико трново, дали треба да ги преведувам па заверувам на нотар тие документи или како што си се така се предаваат? Некој совет?
После интервјуто ке си го приложиш во МП во преписката без да чекаш да те викнат на дополнителна.Другар мој го стори истото,достави сведителство од бабаму и не го вратија на дополнителна,зеде државјанство.Нека ти излези еднаш бројчето.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Luge imate li terk za baranje potvrda od Veliko Trnovo?
Sakam da im pratam e-mail i da go pobaran dedo mi i pradedo mi koi i dvajcata sluzele vo Sofija vojska.
Blagodaram odnapred ![DOUBLEPOST=1463404652][/DOUBLEPOST]Luge imate li terk za baranje potvrda od Veliko Trnovo?
Sakam da im pratam e-mail i da go pobaran dedo mi i pradedo mi koi i dvajcata sluzele vo Sofija vojska.
Blagodaram odnapred !
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Дечки, зборев со мојот посредник во врска со документот од Воен Архив Велико Трново - го најдов пра пра дедоми таму - и посредников ми вели дека веќе имам поднесено за произход и дека сега и да го земам со мене документот од воен архив (којшто сеуште не ми е ни изваден), немало да ми го примат на шалтер при закажување на датум за интервју. Ова е така најверојатно затоа што при зачленување во Мак Бг П. на документот никаде не се споменати имињата на дедоми, пра дедоми, и пра прадедоми, за кој што се однесува овој воен документ, а и најверојатно затоа што произходот ми е издаден на база на предците од страна на мајка, а овој мој пра пра дедо е од таткова страна. Сега незнам што да правам. Имам 2 опции: 1. Да пробам да ги предадам како + документи откако ќе закажам датум за интервју, и 2. Да чекам да видам дали во некој случај ќе ме вратат на дополнителна проверка, па потоа да ги однесам документот (што ќе ме кошта временски уште 1 ипол година + во процедурата). Она што највеќе ме плаши не е самото тоа што е можно да не ги признаваат потврдите од здруженијата - Тоа што реално ме плаши е да не речат НЕ ги признаваме и ви ја ПРЕКРАТУВАМЕ постапката. Дали постои шанса ако оваа моја потврда од здружение не биде признаена, да речат крај на постапката, или МОРА да те вратат на дополнителна проверка? Башка, незнам ако носам изводи до тој прадедо и тој документ од велико трново, дали треба да ги преведувам па заверувам на нотар тие документи или како што си се така се предаваат? Некој совет?
И јас мислам дека треба да ги дадеш. Дали при самото закажување на интервјуто (доколку го добиеш документот од Велико Трново) или после тоа, не знам, зависи кога ќе го земеш документот, ама битно нема логика да не ти го признаат, па кога и да го дадеш. Ти произходот си го добил врз една основа, и тоа е во ред, меѓутоа овој дополнителен документ уште повеќе го поткрепува твојот произход, издаден е од бугарски државен орган. Нема шанса да не ти го признаат. И ич не ми се свиѓа твојот посредник искрено да ти кажам.

А кога ќе го поднесуваш овој документ, ќе си поднесеш и изводи за да се поврзеш, преведени и легализирани во Софија. И тоа сам да си ги дадеш, не посредникот да ти ги дава.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Јас бев на крајот на Март на интервју и ми пишува:

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Добив нов пин конечно и сега е друга ситуација го пишува истото што и кај вас,со среќа на сите .
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
12
Zdravo decki,
Od denes statusot mi se smeni vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ", pa negde procitav deka ukazi izdavale na 2-3 meseci, ama ne znam koga posleden pat potpisuval "viceprezidentot"... Ako znae nekoj da mi kaze ke bidam epten blagodarna :) pozdrav
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Со среќа нека ти е ,а од која година си?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
12
Zdravo decki,
Od denes statusot mi se smeni vo "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ", pa negde procitav deka ukazi izdavale na 2-3 meseci, ama ne znam koga posleden pat potpisuval "viceprezidentot"... Ako znae nekoj da mi kaze ke bidam epten blagodarna :) pozdrav
Со среќа нека ти е ,а од која година си?
Dokumentite gi imam podneseno vo ambasadata vo sk uste vo dekemvri 2014, ama brojceto mi izleze vo april / maj 2015... Inaku vadam preku pasos na tatko mi, ama bidejki sum nad 18 god podolgo trae procedurava, otkolku za maloletni deca.
Samo sto prethodniot status mi stoese od nova godina :D pa se nadevam nema uste 5 meseci da cekam i za ovoj da se smeni... Ako nekoj ima informacija za potpisuvanjeto na ukazive kako ide, neka kaze :)
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
а ние таква изјава дадовме директно на нотар во Софија кога одевме да дадеме документи во ДАБЧ.[DOUBLEPOST=1463346096][/DOUBLEPOST]
хахаха да ова функционира понекогаш, ама само во малите места :)
@Jenny111 @goran.slavkoski xaxax и јас сум помислила на ова, под рака на референтот мислите проаѓа за стокмување на датуми или имиња :)))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom