Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Мрднат овој The VVitch у пичку матер. Ама добар. Мислам, добар.. солиден. Како малкуте од поновиве хорори.
Neiskoristen potencijal. OGROMEN plus so nemase jumpscares, ama na momenti dzabe atmosferata koa se prozevav.
Kako I da e, top. 3ipol od 5 od mene. :D
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Само што го изгледав The Witch. Многу јак билдап до пред да експлодира филмот на крај. Одлична кинематографија и музика што прават апсорбирачка атмосфера. Уникатно парче.

Neiskoristen potencijal.
Mожеби, кога ќе земеме во предвид колку е огромен целиот тој англиски witchcraft фолкор :D. Но, јако остварување како и да е. Не ми текнува да сум гледал ваков хорор.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Само што го изгледав The Witch. Многу јак билдап до пред да експлодира филмот на крај. Одлична кинематографија и музика што прават апсорбирачка атмосфера. Уникатно парче.


Mожеби, кога ќе земеме во предвид колку е огромен целиот тој англиски witchcraft фолкор :D. Но, јако остварување како и да е. Не ми текнува да сум гледал ваков хорор.
Tocno, ako go ocenuvas kako film. Kinematografija niz pokriv. Muzika posleden pat u Under the Skin slusnav takva naezuvacka.
Build up izvan ovog sveta. Se na se prejaka atmosfera.

AMA filmot e horror, a dali ednas do dvapati naezuva. Toj saat I dvaese so trae e premalku za sve sto nudi. Pogotovo koga ima vakov predolg build up.
Stojam deka ne e iskoristen potencijalot, zatoa ke ostane ko vakvo nekoe kvalitetno 8/10 filmce, no ne za pamtenje so godini.

A mozese. :D
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Tocno, ako go ocenuvas kako film. Kinematografija niz pokriv. Muzika posleden pat u Under the Skin slusnav takva naezuvacka.
Build up izvan ovog sveta. Se na se prejaka atmosfera.

AMA filmot e horror, a dali ednas do dvapati naezuva. Toj saat I dvaese so trae e premalku za sve sto nudi. Pogotovo koga ima vakov predolg build up.
Stojam deka ne e iskoristen potencijalot, zatoa ke ostane ko vakvo nekoe kvalitetno 8/10 filmce, no ne za pamtenje so godini.

A mozese. :D
Па, атмосферата сама по себе ми беше ежење. Но, се сложувам дека не отишле до крај со хорор елементот да не можам да спијам сега :D
Сепак, деби филм на режисеров, покажува огромен потенцијал.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Перформансот на Џон Гудман во 10 Cloverfield Lane = :cuc::cuc:
Ама и филмот беше прекрасен, нели? По оскаровските што ги изгледав во декември и јануари, ова е првото ново нешто што ептен ми се допаднало. Иако очекував нешто поинакво, зашто ме наведоа на таа помисла Cloverfield од насловот, маркетингот за филмов за кој се изначитав пред премиерата и поднасловот: „чудовишта доаѓаат во најразлични форми“.
Последново ме наведе на помисла дека цел филм ќе биде со некаква инвазија на различни видови вонземски чудовишта, а тоа едно од чудовиштата да ми ти бил човек.
9/10 му дадов. Ептен заслужено.
 
W

wicked_1

Гостин
Ама и филмот беше прекрасен, нели? По оскаровските што ги изгледав во декември и јануари, ова е првото ново нешто што ептен ми се допаднало. Иако очекував нешто поинакво, зашто ме наведоа на таа помисла Cloverfield од насловот, маркетингот за филмов за кој се изначитав пред премиерата и поднасловот: „чудовишта доаѓаат во најразлични форми“.
Последново ме наведе на помисла дека цел филм ќе биде со некаква инвазија на различни видови вонземски чудовишта, а тоа едно од чудовиштата да ми ти бил човек.
9/10 му дадов. Ептен заслужено.
Да да, ептен солиден филм.
Тешко е на таков мал сет со ограничен број на ликови да наратираш сторија и создадеш динамика што ќе држи внимание до крај, оваа беше врв.
Убав микс од неколку жанрови со inbetween сторија за домашно насилство.
Паметен сценариски детаљ.(y)

Глумењето беше на највисоко можно ниво, а музиката и камерата (имаше Cloverfield трзање на моменти) ептен ствараа атмосфера. @Anon напиша дека ендингот е искомерцијализиран ама јас стварно немав идеа што понатаму... ако завршеше одма ќе изгледаше како Resident Evil кец, ако продолжеше ќе влезевме во Tomb Rider/Lara Croft приказна. Може требаше да се остаи клифхенгер ако праат втор дел.

Anyway, задоволен.

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Да да, ептен солиден филм.
Тешко е на таков мал сет со ограничен број на ликови да наратираш сторија и создадеш динамика што ќе држи внимание до крај, оваа беше врв.
Убав микс од неколку жанрови со inbetween сторија за домашно насилство.
Паметен сценариски детаљ.(y)

Глумењето беше на највисоко можно ниво, а музиката и камерата (имаше Cloverfield трзање на моменти) ептен ствараа атмосфера. @Anon напиша дека ендингот е искомерцијализиран ама јас стварно немав идеа што понатаму... ако завршеше одма ќе изгледаше како Resident Evil кец, ако продолжеше ќе влезевме во Tomb Rider/Lara Croft приказна. Може требаше да се остаи клифхенгер ако праат втор дел.

Anyway, задоволен.

8/10
Трет дел, веројатно, за да ги спои двата. JJ Abrams го нарекува „спиритуален sequel” на Cloverfield, иако не е директен. ;) Многу работи ги поврзуваат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
И мене многу ми се допадна кловерфилд, но ми делуваше многу цензурирано, нез зошто го правеле +12 искрено. Требало да биде малце по хардкор.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
И мене многу ми се допадна кловерфилд, но ми делуваше многу цензурирано, нез зошто го правеле +12 искрено. Требало да биде малце по хардкор.
Cloverfield или 10 Cloverfield Lane?
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.965
Поени од реакции
25.278
Аман бе еден филм добар да нема да се изгледа последните два - три месеца веќе. Се нешто без веза филмови.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Конечно и јас го изгледав Deadpoll , како за филм од тој жанр беше супер од мене 7/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom