Game of Thrones

Член од
28 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
38
има нешто recap од предходната сезона се сум заборавил?
 
H

HoT IcE

Гостин
@Bateman Знам си ја играл В3 и мене одма на тоа ми текна. Гадна последнава сцена ебаго ама солидна епизода, добар почеток. Хајп.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Добра и чудна епизода. Читам никој нема прокоментирано за палењето на бродовите во Мерин. Калиси уште 20 сезони да има нема да се врати во Вестерос.

Ќе биде интересно за Ланистер, во една епизода војна им објави Дорн и Болтон а тие кутрите неможат да се справат ни со проблемите во сопствениот двор.

Во 5та и сега уште на почетокот на 6та во многу сегменти се вметнуваат црвените свештеници што никако неможе да биде случајно.


п.с ајде барем овде исчезнаа кучиња, туку каде отиде Берик Дондарион
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Маестрална епизода, како и што се очекуваше одговорите кои ги чекавме цела година нема така лесно да ги послужат и нормално е.. Целокупните емоции, изненадена, разочарана и со уште плус милион прашања..
Крајот ме остави да блеам во екранот 5 минути.. Очекувам добра разврска тука. Уште од почетокот на серијата бев фасцинирана од Мелисандре како лик, и жедно исчекував секоја епизода да ја раскаже својата приказна.. Сигурна сум дека се крие одлична позадина, инаку секако како и сите што очекувавме од неа да биде спасителката на Џон така и јас се разочарав, но сепак мислам дека можеби е рано да донесиме таков заклучок.. Иако искрено немам надеж дека приказната на Џон не е завршена..

Сцената со Санса и Бриен скоро да ме расплака, додека бегаа со Тион си направив мини сценарио како тимски би успеале да ги сотрат Болтонови и да застанат како сојузници Лордот на Железните острови и Лордесата на Винтерфел.. добра фантазија е :D Мислам дека крајно време е Санса да се опамети и да ја искористи моќта што ја поседува, ако во меѓувреме не дознае дека е трудна после толкава акција со Ремзи :eek:
Сцената во Дорн сосема очекувана, Доран не ми се бендиса како лик.. Уште од почетокот навивав за Елариа Сенд и ја осетив како силен лик кој има моќ да ги сотри Ланистерите, само овие ќерќите ми се многу лејм.. Очекувам добра битка помеѓу неа и Серси.

Калиси Воси повторно на почетокот, прочитав дека наводно нејзината приказна оваа сезона ќе има доста акција и нема да е само седење како во петтата сезона.. Сакам да мрдне од мртва точка, си викам можеби некако ќе успее да направи нешто и да ги земе Дотраките под своја контрола кога ќе ги видат змејовите, не е за џабе тоа што и ја споија приказната со нив повторно..
Заплеткано, заплеткано.. Колку и да се трудиш едноставно не можиш а да не си смислуваш можни сценарија, расплети..
Самата серија е досега ремек дело, неповторлива и се сомневам дека некогаш во светот ќе успее некој да створи вакво нешто.. :cuc::cuc::cuc:
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.401
Инаку на thepiratebay.se има два торента кои наводно се епизода 2 и 3.Знае некој дали се фејкови или не?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444

Можда сте пишале и претходно, на крај Мелисандре го предвиде ослепувањето на Арја.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Можда сте пишале и претходно, на крај Мелисандре го предвиде ослепувањето на Арја.
Мислам дека тука зборуваше за туѓите очи кои ќе затвори засекогаш, т.е. за сите луѓе што ќе ги убие, не за своите.
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
599
Поени од реакции
407
Не знам зошто ама очекував да ја видиме главата на Станис на колец. Ако не грешам убиството на Станис е единственото off the screen во серијава
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.018
Само мене ме беше очаен обидот за хумор во сцената со Дотраките, гледам никој за тоа не пишал :ROFLMAO:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.784
Поени од реакции
10.000
Незнам што им требаше цела сторија со Дорн кога не знаат кај тераат...на крај го одмаздија Оберин така што му го убија братот, внукот итн...братучедкиве си прават мајтап убивајќи го братучедот...каша попара. Нека не поштедат и нека ја снема сторијава, освен Оберин се друго досега беше на ниво на најлошата шпанска серија.

Она со Мел ја потврди теоријата на фановите за ѓерданот и нејзината вистинска возраст. Маестрално одглумено без дијалог од Карис, одлична сцена. Фала Богу премногу бев задлабочен во дејствието и не обрнав внимание на цицињата, инаку последна ерекција ќе ми беше во животов.

Останатото мех, колку да не потсети кај заглавија ликовите од минатата сезона. Повеќе акција понатаму.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Но најсмотана беше сцената на бродот, ако добро приметив, бродот уште беше во King's Landing, како змиите дојдоа до таму, кога последен пат ги видовме на брегот?! И зошто Тристан беше сам на бродот, зошто Џејми одма не го заробил/убил по смртта на Мирсела? Голема нелогичност тука. Се на се, одлична епизода, ама Дорн и сезонава ќе биде болка на серијава, белки по овие настани се помалце ќе ги гледаме. Претпостувавм дека ќе бидат први сојузници на Денерис ако некогаш дојде во Вестерос, заради феминистичите врски :), впрочем ваквиот развој на настаните во Дорн, ми мириса како притиосок од феминистичкото лоби за давање на некаква моќ на женските ликови, особено заради постојаните критики дека во серијата жените многу страдале (како да мажите се супер им е)
Не приметив од прва дека сцената со Тристан е всушност на бродот во престолнината. :eek: Огромна нелогичност ми е ова. Последаната епизода трите сестри беа заедно во Дорн кога отплови бродот. Како успеале овие двете да се инфилтрираат, да го убијат принцот и, претпоставувам неприметно да си одат?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.040
Поени од реакции
25.006
А колку се ложевме на Дорн после 4та сезона кога ни го покажаа Оберин, за вака да се разочараме.
Баш штета.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.622
Поени од реакции
31.828
Слабо тепачки, одам Vikings да си гледам :D

Се дупам, ок епизода. Ништо woow, ама ко за прва сосема ок и коректно. Крајот малку крипи, ама тие моменти даваат посебен шмек. Оваа како старее се подобра и подобра цицка вади у пм. И то.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Можам да замислам некој, оваа се соблекува, типов е као "it's fap time", го вади, почиње и после 4-5 секунди му излага баба :ROFLMAO:
Мислам дека "баба" е великодушен комплимент за тоа што го видовме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom