Game of Thrones

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
izleda tolku od dzon snow , se da mu ebam mi se odgleda serijava uste lani sepak nadez mi davase crvenata ama nisto i taa nisto ne prevzede legna da se naspie BLJAK
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Рекоа многу акција ќе имало епизодава. Ако мислеа на двете сотрувања на почетокот и растрчаниве Миринци, малку оverpriced ми дојде таканареченава акција.

Интересна, и тоа баш интересна, ко за почеток на сезона, ама не беше акциски-декорирана. Ако продолжи вака HBO си прави анти-реклама. Не ми кажувај дека епизодата ќе има тоа и тоа и на крај друго да ми дадеш.

Може мислеле на акција дремењето пред шоља и празнење желудац после последнана сцена, откако откривме со кој се ебеле сите тие ликови наназад. Се што требало е да го скинат ѓерданот.

Шала на страна. Мило ми е што ја имавме таа сцена на крај. Дознавме нешто повеќе за Мелисандре, од што знаевме за неа од 2ра сезона. Постара, и поискусна е од што изгледаше и звучеше. Кој знае што се видела во живот. Знаеме зошто се изненади кога чу дека Црвениот Бог може да му даде на некој од неговите свештеници/чки моќ да враќа луѓе во живот. Дека муабетот со жената на Станис е misinterpreted. Не е манипулантка, барем не со магијата, се чини magic is fucking real. And it can hide the scary, the ugly & the old, и она што е се заедно во едно.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Али јако не мавнаа ипак за прва епизода. Тоа у Дорн мини-масакарот што се деси, очекував обратно да испадне ситуацијата. Неочекувани убиства + цицки, ја исполнија квотата :D
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Милијарда неодговорени прашања.. ќе биде интересно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
izleda vo serijava ima samo zaplet ,zaboravile na voved i rasplet
Ете во наредната ќе има расплет и ќе ја прекинат серијата. Ебаве, пуштете си Телевиса пресента за такви работи.

Серијава е синоним за совршенство, the end! Ептен педерски заврши Тристан :icon_lol:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Нормално не потсетија и кое копиле е Ремзи. Една минута ја оплака Миранда, со убави зборови со све, мислиш ептен е трогнат, и коа го праша оној дали да ја закопаат или запалат, овој вика „не бе добро месо е ова, дајте го на кучињата“ :ROFLMAO:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Најдов стрим синоќа и ја гледав, иако од сабајле требаше да станам, до толку сум ненормален.

Рекапитулација.
Отварањето беше совршенство, Џон легнат на снегот, а Ghost тажно завива затворен, осеќајќи дека нешто му се случило на господарот. Одма ме потсети на една слична сцена каде друг волк тажно завиваше во еден друг замок додека на господарот му се спремаше нешто злокобно.

Другото, стандард ОК, сцените на Џејми/Серси, Денерис, Тирион/Варис (многу ме интересира кој е водачот на маскираните во Мерен и зошто ги запалија бродовите) Болтон. Санса и Теон беа одлични, малце смешно ми дојде како Бриен и Санса прават церемонија на сред снег (а Санса премрзната) на неколку километри од непријателите, незнаејќи дали има уште патроли кои ги бараат, ама ајде, за филмски ефект мораше така да биде и ептен добро испадна.

Е сега, клучните сцени за кои најмногу ќе се дебатира деновиве.

Прво, не сум премногу изненаден од Мелисандре, т.е од правото нејзино лице, постоеше некаква мистерија за нејзиното потелко, знаење и моќ од каде доаѓа, на релативно млада жена (на изглед).
Прочитав еден коментар сабајле, кој ја има играно Witcher 3 ќе се сети исто, трансформацијата на Мелисандре потсетува на вештерките од мочуриштето во играта.

И најконтраверзниот дел-Дорн. Ако има нешто што ќе ја кутне серијава тоа ќе биде само таа пролкета глупава приказна, која воопшто не требаше да ја адаптираат. Ај шо лани беше најслабото нешто, исто продолжи, иако сцената во палатата беше добро изведена, а можеби и најдобар начин да се скрати слабата приказна со брз рез на пола карактери. Само не ми е јасно кои се мотивите, за одмазда на Оберин, оваа го убива брат му и внук му, го обезвластува принципатот, со убиството на Мирсела оди во отворена војна со круната. Фактот дека стражарите во палатата не мрднаа, треба да не увери дека не работи сама и дека има подршка од други битни луѓе, што веројатно дава логика како лани толку лесно влегова во палатата. Тука имаме еден вид пуч на милитаристичката фракција во Дорн, но пак нема логика, кој е сега законски владетел таму, една од ќерките на Оберин најверојатно.
Но најсмотана беше сцената на бродот, ако добро приметив, бродот уште беше во King's Landing, како змиите дојдоа до таму, кога последен пат ги видовме на брегот?! И зошто Тристан беше сам на бродот, зошто Џејми одма не го заробил/убил по смртта на Мирсела? Голема нелогичност тука. Се на се, одлична епизода, ама Дорн и сезонава ќе биде болка на серијава, белки по овие настани се помалце ќе ги гледаме. Претпостувавм дека ќе бидат први сојузници на Денерис ако некогаш дојде во Вестерос, заради феминистичите врски :), впрочем ваквиот развој на настаните во Дорн, ми мириса како притиосок од феминистичкото лоби за давање на некаква моќ на женските ликови, особено заради постојаните критики дека во серијата жените многу страдале (како да мажите се супер им е)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Еј многу битен момент кој не смее да биде испуштен е тоа што Лорд Болтон му се закани на Ремзи дека ако не ја најде Санса, ќе го замени Ремзи со синот на дебелана му жена кога ќе се роди. А искрено не верувам дека ќе успеат да ја вратат Санса, такада ќе има фрки меѓу таткото и синот. Реално Ремзи моментално е единствен наследник, ако ги кикне татко му и жената дур уште е трудна, он ќе си биде главен лорд. Верувам дека ако тоа му е единствена опција, и те како ќе ја искористи.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Добро отворање, на Северот и кај Џон ќе биде најјако мислам.
Убиството на Тристан беше глупаво според мене, му доаѓаат тие и тој бира која да го убие. Така е тоа, другата ќе седеше и ќе гледаше како го камшикуваат до смрт. :)
Сакав повеќе да прикажат со Тирион и Варис, ама ништо.
Дефинитивно најјака сцена. :pos:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
vo pravo e bateman so tie droncite,nepotrebna prikazna , kako lesno samo gi kinat dobrive faci vo serijava a los eden vo sezona dali umira ,mislam deka bez dzon snow serijava ke e tapa ,misterijata za negovoto poteklo ,negovite sposobnosti ,ednostavno edinsven so harizma za tronot ,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom