Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Никој а ? :uvo:
само јас и моиве изгледа :nesum:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Со помош на најновиот супер компјутер на НАСА е пронајдена најмасивната црна дупка во вселената и истата се наоѓа во галаксијата означена како M87 (која се наоѓа во соѕвездието Девица)

Повеќе детали

 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
5
Со помош на најновиот супер компјутер на НАСА е пронајдена најмасивната црна дупка во вселената и истата се наоѓа во галаксијата означена како M87 (која се наоѓа во соѕвездието Девица)

Повеќе детали

аххххх дисастер...кликнав на линкот „Повеќе детали„ и цел систем ми отиде јабана у црна дупка....:shok:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Полека со офтопиците, бидете посериозни.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
аххххх дисастер...кликнав на линкот „Повеќе детали„ и цел систем ми отиде јабана у црна дупка....:shok:
поимот црна дупка се редефинира.....кон 6,4 милијарди сонца!!!
три патипоголема од познатата...и убаво кажаа Т.Е го поврзаа нивното влијание врз галаксиите....на моменти размислувам дали они индиректно го поддржуваат создавањето галксии или можеби нивното влијание е услов за развој на галаксија...или Друг ТИП на ГАЛАКСИИ посебна класификација....откритиево е маестрално...секоја чест апокалипто...за инфото де...јас велам се учи од форум!!

еве што ми беше интересно!!

ова е добро...во смисол сигнал..дека има докази дека материја е привлечена кон црна дупка и дека материјата после хоризонтот на настани(оттука почнува вистинската мок на црната дупка и сега со набљудувањето на новава сигурно ке има интересни и нови податоци....а и комптон gamma ray ке го насочат натаму(тешко е да се гледа низ спектарот на гама-зраци поради нивната пробојност)Т.Е не оставаат баш отпечаток како на пример на рендген зраците фреквенцијата и брановата должина сепак оставаат отпечаток а гама зраците не kompton gamma ray RULZ:vozbud:


Quasars shine brightly as the material spirals in, giving off copious radiation before crossing the event horizon - the region beyond which nothing, not even light, can escape.
 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
5
Полека со офтопиците, бидете посериозни.
Извини, изгледа бев погрешно сватена: кога кликнав на линкот цел компјутер ми се блокираше, и истовремено тоа што го работев додека читав кајгана ми отиде во неповрат. Затоа и напишав за да видам дали некој друг имал ист проблем со линкот...

X-Rays Indicate Star Ripped Up by Black Hole
Illustration Credit: M. Weiss, CXC, NASA

Explanation: What could rip a star apart? A black hole. Giant black holes in just the right mass range would pull on the front of a closely passing star much more strongly than on the back. Such a strong tidal force would stretch out a star and likely cause some of the star's gasses to fall into the black hole.

Што би можело да ја распарчи звездата? Црната дупка...
А еве и линк до прекрасни страница каде што можеме малце да уживаме во сликите на црните дупки:

[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]www.astro.ucla.edu

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2009/05/18-billion-suns.html

[/SIZE][/FONT]http://thesamerowdycrowd.wordpress.com/2008/12/19/spinplications-of-recount-news/
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Откриена првата планета од друга галаксија

Астрономы открыли первују планету в другој галактике

09.06, 20:31 «Правда.Ру»
Группа астрономов из Италии, Швејцарии, Испании и России, возможно, стоит на пороге величајшего открытија. Ученые предполагајут, что впервые за всју историју исследованиј космоса обнаружили планету в другој галактике. «Внесолнечнаја планета в галактике М31 (туманность Андромеды), возможно, уже обнаружена», — пишут авторы статьи, котораја принјата к публикации в журнале Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Свое открытие они основывајут на аномальных данных, полученных астрономами при наблјуденијах туманности Андромеды в 2004 году. Согласно гипотезе, зафиксированные отклоненија могут быть об'јаснены суштествованием планеты у одној из звезд в этој звездној системе.
На сегоднјашниј день наука располагает данными о почти 300 экзопланетах, то есть планетах, расположенных у других звезд, за пределами Солнечној системы. Однако все они находились в нашеј галактике — Млечном пути. Самаја удаленнаја из известных планет находитсја на расстојании около 20 тысјач световых лет от Земли. Расстојание до предполагаемој планеты в туманности Андромеды — 2,5 миллиона световых лет.


http://news.mail.ru/society/2650596/


Превод:


Астрономи ја открија првата планета од друга галаксија


Група астрономи од Италија, Швајцарија, Шпанија и Русија можеби се на пат на најголемото откритие. Научниците претпоставуваат дека, за првпат во целата историја на истражување на вселената, е откриена планета во друга галаксија. Планета надвор од Сончевиот систем, во галаксијата М31 (магливост на Андромеда) можеби веќе е откриена — пишуваат авторите на статијата објавена во Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Своето откритие го основаат на невообичаените податоци, добиени при набљудувањето на магливоста на Андромеда во 2004 година. Според хипотезата, фиксираните девијации можат да бидат објаснети со постоењето на планета кај една од ѕвездите во тој ѕвезден систем. Денес науката има податоци за скоро 300 егзопланети, односно планети, кои се покрај други ѕвезди, надвор од Сончевиот систем. Меѓутоа, сите тие се во нашата галаксија - Млечниот пат. Најодалечената од познатите планети се наоѓа на растојание од околу 20 илјади светлосни години од Земјата. Растојанието до евентуалната нова планета во магливоста на Андромеда е 2,5 милиони светлосни години.


А? Како што викаше Џон Литгоу во 3rd Rock from the Sun - Intelligent people don't believe in ghosts, а како одговор доби - Yeah, but they don't believe in aliens, too. :helou:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ова оди во темата за Астрономија која е прикачена како важна неслучајно :)
 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
5
Поради предходниот мој неуспех да ја прикачам сликата..повторно ја ставам....иииииииииии УСПЕАФФФФФФФФФФ::aplauz:
X-Rays Indicate Star Ripped Up by Black Hole
Illustration Credit: M. Weiss, CXC, NASA
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Незнам дали е за тука ама ајде.Како се викаше таа суперновата во нашата галаксија што беше Ета карестна така некако беше гледав на една емисија на NG.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Незнам дали е за тука ама ајде.Како се викаше таа суперновата во нашата галаксија што беше Ета карестна така некако беше гледав на една емисија на NG.
мислиш на таа од 1987...да таа реба да е можела да се види со голо око...ама јас тогаш бев во пелени

ја нарекуваат 1987А или СН1987А таа е
нислам дека имаше одалеченост од нас околу 150000 светлосни години:toe:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не те разбирам.Дали таа во 1987 иксплодирала или?Оти на NG јас јасно чув дека таа ѕвезда е уште жива и дека ги троше последните резерви со плин.Ета карестна така некако се викаше.Не ме фаќај за збор.Инаку не ме сметај за идот дека незнам дека ѕведите не паѓат.Мене само ме интересираше да видам некој слики.
 
O

Out Boy

Гостин
Астрономите предвидуваат раѓање на нова ѕвезда

Врз основа на неодамна објавениот напис во априлското издание на Астрофизичкиот Дневник (The Astrophysical Journal), астрофизичарот Жоао Алвез (João Alves), директор на опсерваторијата Калар Алто од Шпанија, и неговиот колега Андреас Буркерт (Andreas Bürkert) од Универзитетот во Минхен, веруваат дека темниот облак Бернард 68 неизбежно ќе колабира, со што ќе се даде повод за развој на нова ѕвезда...>>>>>

 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не те разбирам.Дали таа во 1987 иксплодирала или?Оти на NG јас јасно чув дека таа ѕвезда е уште жива и дека ги троше последните резерви со плин.Ета карестна така некако се викаше.Не ме фаќај за збор.Инаку не ме сметај за идот дека незнам дека ѕведите не паѓат.Мене само ме интересираше да видам некој слики.

зошто бе да те сметам...кулирај:smir:

не експлодирала тогаш,туку тогаш стигнаа резултатите односно брановите од ЕМ спектарот...инаку се случила пред околу 150000(не ми текнува точно)...според далечината која и треба на светлината да стигне?????
http://en.wikipedia.org/wiki/SN_1987A
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Пукаат Земјените магнети?

Последните набљудувања и снимки на нашата планета од страна на НАСА латалото “Имиџ” и сателитот “Кластер” на Европска вселенска агенција, покажуваат дека во магнетното поле на Земјата се појавуваат огромни пукнатини. Податоците укажуваат на тоа дека постојат периоди кога, над големите пространства на нашата планета, магнетното поле едносравно се “ љушти “, па атмосверата едноставно е изложена на максимално соларно зрачење. Пукнатините во магнетното поле може да се спроредат со куќа на која сред олуја прозорите останале отворени. Во овој случај, налет на олујниот ветер не е силен продор на воздух, туку штетни зрачења на соларна ерупција настаната милиони километри подалеку, на површина на Сонцето.
Во тек на тие експлозии, во вселената се емитира милијарди тони супер наелектризиран материјал, кој удара во магнетното поле на нашата планета, стварајќи фантастична северна светлина или аура бореалис.
Магнетното поле многу ефикасно штити, одбивајќи назад во вселената голем дел од штетните зрачења, но последните загрижувачки откритија укажуваат на тоа дека штетното зрачење може дирекно да продре до нашата атмосвера низ пукнатините на магнетното поле. Тие пукнатини претставувааи голем проблем за функционирање на вселенските летала, радио комуникации и сите видови електрични системи. Посебо прашање е како оваа ситуација влијае на животот широм планетата? Голем број научници тврдат дека нашата атмосфера е способна сама да се избори со поплавата од соларни честици и правовремено да ги исфилтрира. Некои ефекти, нарочето оние кои се однесуваат на временските прилики, неизоставно ќе се случат, без разлика дали енергијата од Сонцето е константна или не. На пример, неодамна ерупцијата на Сонцето ги обори сите рекорди и сосема е можно да честичките од тој масовен соларен факел успеале да продрат низ пукнатините на магнетното поле, па делови на површината од планетата биле изложени на силни штетни соларни зрачења. Ако тоа се случува во долг временски период, ќе бидат уништени сите земјоделски култури, животните ќе исчезнат а луѓето постепено ќе умираат од цела лепеза на смртоносни канцери. Последните набљудувања покажале дека некои од пукнатините во магнетното поле биле отворени најмногу 9 часа. Ако навистина е така, тогаш последиците од евентуалната изложеност ќе зависат од јачината на соларниот ветер и времето кога пукнатините биле отворени. Постоењето на пукнатините, но не и нивната големина биле познати за научниците уште пред неколку децении. Можност за нешто такво прв пат е споменато уште 1961 година, но пукнатините се откриени дури 1979 година.
Со помош на податоци собрани од меѓународниот Сончев истражувач (СИ) од вселенското летало Goati Postman, германскиот научник Maks Plank за вселенска физика, било овозможено прв пат да се направи модел на пукнатини во магнетно поле и било забележано нивното траење и обем.
Денес, благодарение на најсовремената технологија, откриено е дека пукнатините се многу поголеми од претпоставките за нивната големина. Пукнатините во магнетното поле предизвикуваат загриженост кај многу научници, бидејќи голем број од нив сметаат дека тие предходат на процесот на вртење на половите. Тие фрапантни настани за промена на местата на половите на Земјата – некои научници сметаат дека исто се случува со промена геогравските полови – се случуваат приближно еднаш на три четврт милиони години. Научниците сметаат дека очекуваната промена веќе задоцнила и досега требало да се случи. Еден од главните знаци дека ќе уследи промена на половите е и фактот дека магнетното поле на Земјата значително е смалено во последните сто години. Покрај тоа, токму тоа истенчено магнетно поле е една од причините за настанување на големите пукнатини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom