Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па Собранието е распуштено. По сите закони мора да има избори. Како инаку? Да крунисаме ли власт? Мислам дека Заев избрза одамна кога бараше промена на власта. Промена се прави со избори, а не со изјава за тоа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Prvo kriminalcite ke odgovarat, pa posle toa mozi da se razmiluva za izbori,taka ke se borime protiv zloto. Od nikoj ne vie odobreno zeleno svetlo za izbori, nemoj da misles deka i strancite ke dozvolat i ke ve podrzat najgolem kriminalec na balkanov povtorno da zastani na chelo na Makedonija. Nisto ne e gotovo ti kazav,izbori nema da ima na 5juni dzabe se raduvate. Ne brzajte leka poleka.
Мафо, на 5ти Јуни мора да има избори, формално правно. Значи, јас ќе одам да гласам тогаш. Прашањето ми е, како ќе ме спречите? Одговори, не патетизирај.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.393
Поени од реакции
5.261
Оф лелееее
Ја сум во ВМРО-вска фирма вработен, жена ми е во СДСМ-овска фирма.

Ако ја излезам на избори дефакто испаѓа дека сум против СДСМ и ја бркаат жена ми од работа.
Ако она бојкотира гласање како што и диригираат од работа тогаш јалетам од работа!

Порано убаво си правевме... Излагавме на гласање и можевме да манипулираме, сега загарантиранта приватност на гласање ни е загрозена!!!!

Аеее у курац.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мафо, на 5ти Јуни мора да има избори, формално правно. Значи, јас ќе одам да гласам тогаш. Прашањето ми е, како ќе ме спречите? Одговори, не патетизирај.
Никој нема да те спречи, изборите ќе бидат регуларни како и оние во Северна Кореја
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Мафо, на 5ти Јуни мора да има избори, формално правно. Значи, јас ќе одам да гласам тогаш. Прашањето ми е, како ќе ме спречите? Одговори, не патетизирај.
Kako da ti odgovoram koga izbori nema da ima. Toa sho e raspusteno sobranieto ne e nikakva precka za izborite da ne se odlozat.
I Gruevski trebase 3 meseci da e vo ostavka, ama vekje pola godina se napravi. Ne e nikakov uslov toa sho se raspusti,za da ima izbori.

Moja licna procenka mislam, deka opozicijata maksimalno ke bide podgotvena za izbori vo Septemvri, i ubeden sum deka izborite togas ke bidat.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.118
Поени од реакции
6.770
А ние сме ептен против Брисел и Вашингтон, владата неќи ни да слушни за НАТО и ЕУ, ниту да им даи нешто на страците, никаква улога овде да немаат ни удели ни во струја ни во комуникации ни во рудници ни во текстили ни во нафта ни им дава било какви поволности или повластици.....
тие истите ни ставаат и распуштаат власт кога нив им чини, направија конфликт со многу загинати и инвалидизирани, немој да ми кажеш дека неспособните АРМ и МВР изгуби од 500 кечиња вооружени со АК 47 по некој минофрлач и по некоја зоља, истите луѓе еднаш не нарекуваат ФИРОМ другпат Република Македонија во јавноста итн итн тие самите местат влади и ги уриваат како што му чини...........и на крај тебе ова ти личи на држава ??? од 2001ва со растурањето на Националниот Устав и Националната држава престанува државноста на оваа територија и прејдуваме во протекторат
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Никој нема да те спречи, изборите ќе бидат регуларни како и оние во Северна Кореја
Во Северна Кореја не е дозволена опозиција. Овде опозицијата сама не сака да биде на листи. И Мафо вика дека ќе ме спречеле.[DOUBLEPOST=1460019214][/DOUBLEPOST]
Kako da ti odgovoram koga izbori nema da ima. Toa sho e raspusteno sobranieto ne e nikakva precka za izborite da ne se odlozat.
I Gruevski trebase 3 meseci da e vo ostavka, ama vekje pola godina se napravi. Ne e nikakov uslov toa sho se raspusti,za da ima izbori.

Moja licna procenka mislam, deka opozicijata maksimalno ke bide podgotvena za izbori vo Septemvri, i ubeden sum deka izborite togas ke bidat.
Тешко ти да разбираш дека Уставот вика дека најдоцна 60 дена откако се распушта Собранието мора да има избори. Не те прашувам за проценки, те прашувам за начин. Како?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.413
Поени од реакции
36.344
Победата на избори ќе ги направи тие снимки битни колку ланскиот снег. Нема да исчезнат, само ќе изгубат од релевантност.
Супер за врхушката на дпмне, тешко на Македонија што соголени бандити ќе ја водат. Интересно четиво за нашата историја.


Сега по мене Заев не смее да оди на избори. Ако оди на избори ни родена мајка нема да гласа за него. За СДСМ постојат две опции, или одложување на изборите додека не се исполни договореното или бојкот и вон-институционално дејствување.

Дпмне реално не исполни ништо од договореното и клучниот услов за реформа на медиумите не е исполнет. Од почетокот цело време одеа на саботажа на договореното од Пржино.
Како паралела би дошло тоа, кога со некој се договараш да купиш кола за 5 илјади евра, под услов тој да ја среди да смени делови итн. Сега тој ти ја носи колата целосно уништена без кочници и ламела и ти вика ете ја колата, ајде сега плати. Ако прифатиш да платиш тоа значи прифаќање на состојбата каква што е дека е во согласност со договореното.

Јас во ваква ситуација доколку нема остра интервенција од странците да сум Заев би одел со една цел, а тоа е што помалку луѓе да излезат на избори. Ова значи започнување на цела кампања. Реално они тука имаат добра основа бидејќи повеќе граѓани се спремни да бојкотираат отколку да гласаат за сдсм. Треба да се претстават изборите за обична партиска фарса, перење на криминал и пребројување на членови. Исто така во ваква ситуација кога ќе почне кампањата треба да се започне повторно со интензивно објавување на прислушкуваните разговори. Е сега вакво нешто бара јако теренско делување а незнам колку сдсм и Заев се кадарни за таква работа.

Како и да е има основа за вакво нешто. Полесно се убедуваат луѓе да не гласаат на избори отколку да гласаат за сдсм, и големата разочараност кај албанците може дополнително да помогне.

Ако излезат помалку од 50% на изборите, вадење луѓе на улица и продлабочување на кризата.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И во септември да е СДСМ нема поддршка за да победи. Многу е далеку од тоа. 2-3 пати према 1 е разликата. Но правно не може да се тера без избори. Мора да има. Сем ако не се заговара вонредна ситуација, ама и тука СДСМ не може да се надева на нешто.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во Северна Кореја не е дозволена опозиција. Овде опозицијата сама не сака да биде на листи. И Мафо вика дека ќе ме спречеле.
не се плаши ти од мафо слободно појди си на избори нема нишо да ти напраи, а за опозиција, имаш многу начини да ја спречиш, не мора да ја забраниш, власта ти дава огромен арсенал на методи техники и начини да ја победиш опозицијата, то веќе го слушнавме од снимките на странските служби
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Во Северна Кореја не е дозволена опозиција. Овде опозицијата сама не сака да биде на листи. И Мафо вика дека ќе ме спречеле.[DOUBLEPOST=1460019214][/DOUBLEPOST]
Тешко ти да разбираш дека Уставот вика дека најдоцна 60 дена откако се распушта Собранието мора да има избори. Не те прашувам за проценки, те прашувам за начин. Како?
Nikade ne pisav. deka ke te sprecat. Jas samo ti kazav deka
izbori nema da ima i ke nema
potreba da glasas na 5ti. A toa zakoni,ustavi i ... te molam ne mi gi spomenuvaj zosto samiot Grujo tie isti pravila gi izgazi, i uste gi gazi momentalno,ako ima nekoj najmalce pravo da komentira za ustavot, toa ste vie od dpmne.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
тие истите ни ставаат и распуштаат власт кога нив им чини, направија конфликт со многу загинати и инвалидизирани, немој да ми кажеш дека неспособните АРМ и МВР изгуби од 500 кечиња вооружени со АК 47 по некој минофрлач и по некоја зоља, истите луѓе еднаш не нарекуваат ФИРОМ другпат Република Македонија во јавноста итн итн тие самите местат влади и ги уриваат како што му чини...........и на крај тебе ова ти личи на држава ??? од 2001ва со растурањето на Националниот Устав и Националната држава престанува државноста на оваа територија и прејдуваме во протекторат
А бе знам јас дека Обама и Меркел се криви за ова катастрофа и мизерија во државата ни, а не Грујо
Странски служби, фокере, странски служби, цел свет го расипаа !
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Уставот вика дека најдоцна 60 дена откако се распушта Собранието мора да има избори.
Како "познавач" на Уставот , дали во него има одредба за одложено распуштање ? Дали е уставна одлуката на Собранието во февруари?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А бе знам јас дека Обама и Меркел се криви за ова катастрофа и мизерија во државата ни, а не Грујо
Странски служби, фокере, странски служби, цел свет го расипаа !
Партизаните се криви... ;) без навреда.[DOUBLEPOST=1460019777][/DOUBLEPOST]
Како "познавач" на Уставот , дали во него има одредба за одложено распуштање ? Дали е уставна одлуката на Собранието во февруари?
Ова е само израз... ништо не се направи незаконски. Собранието си делуваше со сите ингеренции.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Kako da ti odgovoram koga izbori nema da ima. Toa sho e raspusteno sobranieto ne e nikakva precka za izborite da ne se odlozat.
I Gruevski trebase 3 meseci da e vo ostavka, ama vekje pola godina se napravi. Ne e nikakov uslov toa sho se raspusti,za da ima izbori.

Moja licna procenka mislam, deka opozicijata maksimalno ke bide podgotvena za izbori vo Septemvri, i ubeden sum deka izborite togas ke bidat.
Не верувам дека може да се одложат изборите.

Тоа што може е:
-Опозицијата да учествува на избори (а досега нема ниеден знак)
-Дпмне и Дуи сами да одат на избори, опозицијата да не ги признае, да организира протести, а во март 2017-та да се одржат нови избори заедно со локалните.

Ова втората ми е поверојатна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom