Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
оскарите се, како и секој избор, политика. не секогаш победува најдобриот. во последниве 10 години тотално изгубија кредибилитет.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ја еднаш гледав оскари и никад више :)
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
107
Поени од реакции
62
Гледам листата номинирани низ годините за најдобар филм. Па тука да пишам што ме зачуди, а што треба да слегнам за да ми се разјасни.

1957 - номинирани - 12 Angry Men и Witness of Prosecution. неноминиран - Paths of Glory :eek:. Оскар за The Bridge of the River Kwai :confused: (не ми е гледан, се сомневам дека е подобар од овие три)
1964 - номиниран Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb . Oскар за My Fair Lady (негледан)
1971 - номиниран А Clockwork Orange.Оскар за The French Connection (негледан)
1980 - номинрани Raging Bull и Elephant Man. Oскар за Оrdinary People (негледан)
1990 - номиниран Goodfellas:roker: и Godfather III :pos:o_O . Oскар за Dances with Wolves (oк филм, ама 0 за Goodfellas)
Да ги гледаш и тие што не ти се гледани!
French connection е закон крими филм, класика.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Топла препорака за Bicycle Thieves
Италијански филм од 48ма, одлична режија и глума. 90 минути. Не за џабе котира толку високо. :cuc:
Ремек дело е филмот. Крајот е еден од најсилните во цела кинематографија по мое.
 
B

Blade Torch

Гостин
Слабо спомнуван ми стои филмот на форумот, затоа и го пишав.
Не ми се спомнуваше ни за содржина ни за крај, да не расипам уживање кај некого.
Нека не ве лаже насловот, филмот е многу повеќе од тоа што погодувате дека ќе е.[DOUBLEPOST=1456952934][/DOUBLEPOST]
fixed

и уште еден од истиот режисер, дури и поише ме погоди, Umberto D.
Бергман рекол дека овој филм му е омилен, така да мора да се гледа :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.820
Поени од реакции
33.707
Знам дека сум досаден, но колку повеќе луѓе, толку пореална слика ќе добиеме кој бил најдобар во 2015. До сега - презадоволен од бројот на Кајганџии кои гласаа, но знам дека можеме уште. Само уште неколку часа не делат од доделувањето на наградите. Можете уште да смените многу, затоа ГЛАСАЈТЕ: http://goo.gl/forms/MnSKgmCSa6
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Добро кој ги излажал Ридли Скот и тој другиот од Red Dragon дека ќе успеат да го достигнат нивото на Silence of the Lambs не ми е јасно.
Не знам кој е полош, дали обидот за копија на Јагнињата или овој на Ридли Скот коа му исече череп на Реј Лиота и овој се гази од смеење.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Добро кој ги излажал Ридли Скот и тој другиот од Red Dragon дека ќе успеат да го достигнат нивото на Silence of the Lambs не ми е јасно.
Не знам кој е полош, дали обидот за копија на Јагнињата или овој на Ридли Скот коа му исече череп на Реј Лиота и овој се гази од смеење.
Слаб е тој ама предходниот Red Dragon е добар. Со Edward Norton и Ralph Fiennes е, го имаш гледано?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мене и двата ми беа ок. Сцената пример кога ќе го провисни инспектор или што беше детектив на сред плоштадот, ми е една од појаките од тој жанр.

Кецот е без конкуренција нај нај. Ама и другиве не се за фрлање. Крајот на Ред Драгон, исто ми беше прилично мадафкерски.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Слаб е тој ама предходниот Red Dragon е добар. Со Edward Norton и Ralph Fiennes е, го имаш гледано?
Да да, за тој зборев. Добар е, не е лош ко Ханибал на Ридли Скот само некако ми се виде ко да е обид за копија на Јагнињата. Поготово во сцените со Докторот доле.

Секако можеше животов да ми помине и само со Silence of the Lambs :D[DOUBLEPOST=1457042410][/DOUBLEPOST]И Ханибал не ми беше лош доека не ја видов последната сцена со Реј Лиота. Океј филм и му еба матер на крај.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Мене и двата ми беа ок. Сцената пример кога ќе го провисни инспектор или што беше детектив на сред плоштадот, ми е една од појаките од тој жанр.

Кецот е без конкуренција нај нај. Ама и другиве не се за фрлање. Крајот на Ред Драгон, исто ми беше прилично мадафкерски.
Така де, првиот е најјак, па вториот па третиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom