Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.092
Поени од реакции
9.008
Добра глума на Cate Blanchett во The Gift (2000). Дефинитивно е најдобра.

Прв пат го гледам Keanu Reeves во улога на негативец.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Не го глеј Dogtooth режисерот има ментално растројство со примеси на интелектуално пореметување.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Колку добар филм е Room, мислам дека е врв во секој поглед. Од приказна, режија и глума а детето е совршено во улогата. 10/10

Јас кога зборував...

Детето не е номинирано (а требаше), но ќе биде презентер на некој Оскар.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.642
Jas da si kazam pred da me stonirate, okej, Room e kvaliteten I jak, ama moooooozeese tolku mnogu poveke da bide.

Koga te nosat do vrvot na cuvstvata uste na pocetok/sred film - ne znaat posle taa emotivnost da ja odrzat, ne deka posle e dosaden, tuku koga si se potrosil tolku na pocetok, obicna drama just doesn't float the boat like it used to. Ostava vkus u usta ko da potfrlile, poso prvata tretina bese previsok vrv I sve sledno trebase da crpi emocii od toa. Ke dadam primer so Interstellar, momentot koga gi gledase site video poraki od decata. Se iznaplacavme, ama tenzijata, emotivnata sostojba ja preslikaa I ponatamu. Celo vreme si pak spremen za slicno. Zgrcen. Tuka se opustivme deka se oslobodija, I posle post traumatic iskustvoto ni e malku meh. 4ipol od 5 mu dadov, stvarno dobar film, deteto ako ne dopre do nekoj neka si proveri puls, ali imase dupki filmov dosta I ne mozam da mu dadam 5 od 5 so cista sovest, ke me kopka. Baska, za 7 godini site kombinacii na vratata ke gi isprobam. :P

Also, go gledav I Danish Girl. Tamu pa kolku ocekuvav, a iskoci na kraj takvo nikakvo klise.

Eddie vise ne mi e siguren tolku, vreden samo za nominacija za sega. Ama ako mora da navivam za nekoj underdog... okej valda.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.338
Jas da si kazam pred da me stonirate, okej, Room e kvaliteten I jak, ama moooooozeese tolku mnogu poveke da bide.

Koga te nosat do vrvot na cuvstvata uste na pocetok/sred film - ne znaat posle taa emotivnost da ja odrzat, ne deka posle e dosaden, tuku koga si se potrosil tolku na pocetok, obicna drama just doesn't float the boat like it used to. Ostava vkus u usta ko da potfrlile, poso prvata tretina bese previsok vrv I sve sledno trebase da crpi emocii od toa. Ke dadam primer so Interstellar, momentot koga gi gledase site video poraki od decata. Se iznaplacavme, ama tenzijata, emotivnata sostojba ja preslikaa I ponatamu. Celo vreme si pak spremen za slicno. Zgrcen. Tuka se opustivme deka se oslobodija, I posle post traumatic iskustvoto ni e malku meh. 4ipol od 5 mu dadov, stvarno dobar film, deteto ako ne dopre do nekoj neka si proveri puls, ali imase dupki filmov dosta I ne mozam da mu dadam 5 od 5 so cista sovest, ke me kopka. Baska, za 7 godini site kombinacii na vratata ke gi isprobam. :P

Also, go gledav I Danish Girl. Tamu pa kolku ocekuvav, a iskoci na kraj takvo nikakvo klise.

Eddie vise ne mi e siguren tolku, vreden samo za nominacija za sega. Ama ako mora da navivam za nekoj underdog... okej valda.
Истава замерка ја имав за Room, можело тоа подобро да се направи.

Откако избегаа цело време очекував нешто да се случи, затоа што филмот имаше надолна линија од тој момент. Целокупно филмот е одличен, само што ете речиси целата емоција е сконцентрирана во првиот дел од филмот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Jas da si kazam pred da me stonirate, okej, Room e kvaliteten I jak, ama moooooozeese tolku mnogu poveke da bide.

Koga te nosat do vrvot na cuvstvata uste na pocetok/sred film - ne znaat posle taa emotivnost da ja odrzat, ne deka posle e dosaden, tuku koga si se potrosil tolku na pocetok, obicna drama just doesn't float the boat like it used to. Ostava vkus u usta ko da potfrlile, poso prvata tretina bese previsok vrv I sve sledno trebase da crpi emocii od toa. Ke dadam primer so Interstellar, momentot koga gi gledase site video poraki od decata. Se iznaplacavme, ama tenzijata, emotivnata sostojba ja preslikaa I ponatamu. Celo vreme si pak spremen za slicno. Zgrcen. Tuka se opustivme deka se oslobodija, I posle post traumatic iskustvoto ni e malku meh. 4ipol od 5 mu dadov, stvarno dobar film, deteto ako ne dopre do nekoj neka si proveri puls, ali imase dupki filmov dosta I ne mozam da mu dadam 5 od 5 so cista sovest, ke me kopka. Baska, za 7 godini site kombinacii na vratata ke gi isprobam. :P
Не сум сигурен првата третина ти е веројатно периодот додека се во собата? Да не кажам напротив ама мене остатокот од филмот ми беше подраматичен. Од односот со полицајката со малиот, преку тешката ресоцијализација, разочарувањето од татко и, интервјуто каде што вели дека никогаш не ни помислила да побара да се ослободи само син и, трагичниот обид за самоубиство, сцената со подстрижувањето....... и секако онаа што ја имам ставено како слика.
За мене ова е перфектна драма.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Jas da si kazam pred da me stonirate, okej, Room e kvaliteten I jak, ama moooooozeese tolku mnogu poveke da bide.

Koga te nosat do vrvot na cuvstvata uste na pocetok/sred film - ne znaat posle taa emotivnost da ja odrzat, ne deka posle e dosaden, tuku koga si se potrosil tolku na pocetok, obicna drama just doesn't float the boat like it used to. Ostava vkus u usta ko da potfrlile, poso prvata tretina bese previsok vrv I sve sledno trebase da crpi emocii od toa. Ke dadam primer so Interstellar, momentot koga gi gledase site video poraki od decata. Se iznaplacavme, ama tenzijata, emotivnata sostojba ja preslikaa I ponatamu. Celo vreme si pak spremen za slicno. Zgrcen. Tuka se opustivme deka se oslobodija, I posle post traumatic iskustvoto ni e malku meh. 4ipol od 5 mu dadov, stvarno dobar film, deteto ako ne dopre do nekoj neka si proveri puls, ali imase dupki filmov dosta I ne mozam da mu dadam 5 od 5 so cista sovest, ke me kopka. Baska, za 7 godini site kombinacii na vratata ke gi isprobam. :P

Also, go gledav I Danish Girl. Tamu pa kolku ocekuvav, a iskoci na kraj takvo nikakvo klise.

Eddie vise ne mi e siguren tolku, vreden samo za nominacija za sega. Ama ako mora da navivam za nekoj underdog... okej valda.
Истава замерка ја имав за Room, можело тоа подобро да се направи.

Откако избегаа цело време очекував нешто да се случи, затоа што филмот имаше надолна линија од тој момент. Целокупно филмот е одличен, само што ете речиси целата емоција е сконцентрирана во првиот дел од филмот.
Не сум сигурен првата третина ти е веројатно периодот додека се во собата? Да не кажам напротив ама мене остатокот од филмот ми беше подраматичен. Од односот со полицајката со малиот, преку тешката ресоцијализација, разочарувањето од татко и, интервјуто каде што вели дека никогаш не ни помислила да побара да се ослободи само син и, трагичниот обид за самоубиство, сцената со подстрижувањето....... и секако онаа што ја имам ставено како слика.
За мене ова е перфектна драма.
Ајде сега тројцата стаjте му се на ова:
Морам да отидам ептен оф-топик сега. Ова не е ни филм, ниту пак има некаква врска со филм, но случајно го најдов на facebook,

Се работи за репортажа за брат и сестра од Пожаревац чија мајка 18 години ги чувала затворени дома! Ете, ако сакате повеќе - гледајте го како кратко документарно филмче. Сигурен сум дека и вам ќе ви побуди толкави емоции како мене.

 
B

Blade Torch

Гостин
45years ептен просечен, не ми е ни јасно зошто номинација за бабава, освен од поштовање дека е стара па да се порадува.

Ја па за Рум најголема замерка ми е близината на комшиите. Така е тоа, никој нема да примети. .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom