Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
е многу убаво ти помогнала жената од спроти амбасада.тие се хиени,за тие документи што си платила 4500 денари ,да си ги однела кај Асја Портарска во палома бјанка,ќе ти земела 1000 денари,значи 3500 денари ти земале плус а документите ги носат за превод кај Асја.ги видов како носат документи за превод кај Асја.за сите други што одите преку конзулатот во скопје, барајте на врата да ви дадат листа со овластени преведувачи.
Број еден машко сум.
Број два не жалам шо сум дал појќе пари зошто гледав како се понашат тој на врата шо седит кон другите а како кон мене. Другите чекаја ред и не ги пушти сите а јас си влегов одма преку ред и одма ко почнаа со работа службеничките.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Tocno! Asja e najdobra! Slucajno dali znaes dali moze ona ili nekoj drug da izvadi lekarsko bez pregled?
Toa krivicno delo kako prvo doktorot moze da ja zagubi licencata izdavajki ti dokument deka nemas sida ili sifilis,ne e mozno bez pregledi,vtoro i ti i doktorot podlezite na zatvorska kazna,se razbira dokolku te doznaat na proverkite a moznosta za toa e golema sto mislis zasto ima tolku mnogu prekrateni od kaj nas,se razbira eden pacient koj sto ima privatna zdravstvena organizacija od veles ke ti idzade i za pilotka cela frankfurt mafija vadese preku nego no sega go znaat :D
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Toa krivicno delo kako prvo doktorot moze da ja zagubi licencata izdavajki ti dokument deka nemas sida ili sifilis,ne e mozno bez pregledi,vtoro i ti i doktorot podlezite na zatvorska kazna,se razbira dokolku te doznaat na proverkite a moznosta za toa e golema sto mislis zasto ima tolku mnogu prekrateni od kaj nas,se razbira eden pacient koj sto ima privatna zdravstvena organizacija od veles ke ti idzade i za pilotka cela frankfurt mafija vadese preku nego no sega go znaat :D
Davale vo kumanovo i kavadarci doznav za 600 denari :D taka da dobro e[DOUBLEPOST=1455369369][/DOUBLEPOST]A posrednicite sto im vrsat rabota na luge go davaat toa lekarsko za 1500 den
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Toa krivicno delo kako prvo doktorot moze da ja zagubi licencata izdavajki ti dokument deka nemas sida ili sifilis,ne e mozno bez pregledi,vtoro i ti i doktorot podlezite na zatvorska kazna,se razbira dokolku te doznaat na proverkite a moznosta za toa e golema sto mislis zasto ima tolku mnogu prekrateni od kaj nas,se razbira eden pacient koj sto ima privatna zdravstvena organizacija od veles ke ti idzade i za pilotka cela frankfurt mafija vadese preku nego no sega go znaat :D
Nema vrska ova sto go zboris jas sum preku posrednik I na lekarski pregledi ne bev ednostavno rece posrednikot nie imame doktor nkoj ja vrsi celata rabota mi pobara 750 den. I se mi sredi nemase potreba da se vleckam po bolnici I kako vtoro nikoj ne se zamara za da istrazuva dali si odel na peregledi ti vo bolnica niv I'm e po bitno kriminalnoto dosie a za lekarsko dovolno e samo da go imas pozitiven dali si pravel testovi vo bolnica ili ne toa nee bitno :)
 
D

dimitars

Гостин
Pa vie ste odlicni vo Prilep lekarsko dava samo 1 institucija ( zavod za sportska medicina) i kosta neverojatni 2500 den.

Sent from my SGH-M919
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
27
Поени од реакции
14
S'vet't po graždanstvo ne e uvažil molbata S'glasno pismo na DABČ № 97-00-979 ot 15.10.2015 g. izdadenoto udostoverenie za b'lgarski proizhod sledva da se sčita za nevalidno.

Kako ovo tumacite, odbili i njega i njegovog druga koji je podneo isti dan. Pre ovoga, pisalo mu je da ceka potpis Viceprezidenta i da mu je molba odobrena.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
51--/13[DOUBLEPOST=1455233226][/DOUBLEPOST]
се чека 2 месеца,ама некој кажа дека му го потпишале за 1 месец,незнам колку е точно,иначе во 99% случаи е 2 месеца.
да се демантирам сам себе- указот ми го потпишаа за 4 дена, а има термини за подигнување следнава недела.многу е на арно работава.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Може некој да ми постира линк од потребни документи што се поднесуваат во Министерството на Правосудието - Софија?
- блгарски происход од ДАБЧ
- лекарско
- копија од пасош
- извод од книга на родени
- 2 слики за пасош
- изјава за блгарско самочувствие?
преведени и легализирани се разбира, да не треба уште нешто?
ве молам кој знае да постира
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Некој што знае да каже?
не видов дали веќе некој ти одговорил,иначе треба негова копија од бугарскиот пасош и оргинален македонски извод,како и изводи од вашите родители-да ги споиш со изводи дека сте роднини.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
да се демантирам сам себе- указот ми го потпишаа за 4 дена, а има термини за подигнување следнава недела.многу е на арно работава.
Jas pak da se nadovrzam na tebe slobodni termini ima od 8 mart... ama jas sekako odam 29 sofija 7 dena pa ke probam bez zakazanoto dali ke mozam da go zemam....
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Tocno! Asja e najdobra! Slucajno dali znaes dali moze ona ili nekoj drug da izvadi lekarsko bez pregled?
Асја е овластен преведувач-иначе злато жена,со лекарски не се занимава,а камоли со фалсисикати.има други луѓе за такви работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom