Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Da prasam, me zamoli edno drugarce dali moze da projde so vakov bratuced.
Bratuced mu e slovenec koj e zenet so b'lgarka i zivee tamo 30 godini. Bg drzavjanin i ima BG pasos.
Znae nekoj ?
Stom ima Blgarski pasport normalno deka moze, samo da se povrze do nego so izvodi
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Можеби веќе милион пати е одговорено, но се изгубив во овие 943 страници барајќи...

Колку чини процедурата за вадење на БГ пасош од почеток до крај и колку трае?
Секако, би било од помош и дали и преку кои контакти (посредници) да се направи тоа за да се има предност некоја...

Благодарам
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Da vi se pofalam stotuku si go proverav brojceto I molbata mi e uvazena proverete site sto se nad 10 iladi mn sum sreken istoto vi go posakuvam I na vas se na se cekav godina 4 meseci i 12 dena :)
среќно,ако може од љубопитност!!!1објасни кога поднесе,интервју,дополнителни док.колку се на се чекаше и слично.,..поздрав[DOUBLEPOST=1455324712][/DOUBLEPOST]
Fala decki, i ova e nesto :)
слична ситуација и јас имам браТ,,од мајками прва братучетка маж и нејзин има БГ,пасош мегу првите,,, дали би можел некако преку него да завршам работа??????
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
среќно,ако може од љубопитност!!!1објасни кога поднесе,интервју,дополнителни док.колку се на се чекаше и слично.,..поздрав[DOUBLEPOST=1455324712][/DOUBLEPOST]
слична ситуација и јас имам браТ,,од мајками прва братучетка маж и нејзин има БГ,пасош мегу првите,,, дали би можел некако преку него да завршам работа??????
Na intervju bev 06/10/2014 dopolnitelni dok odnesov na 24/07/2015 in na 12/02/2016 mi e odobreno se na se godina 4 meseci i 12 dena :)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Можеби веќе милион пати е одговорено, но се изгубив во овие 943 страници барајќи...

Колку чини процедурата за вадење на БГ пасош од почеток до крај и колку трае?
Секако, би било од помош и дали и преку кои контакти (посредници) да се направи тоа за да се има предност некоја...

Благодарам
Јас одев сам без посредници преку Бугарската амбасада во Скопје.
Трошоците се следни:
15€ за пин за во амбасадата
95€ во амбасадата
4500МКД за превод наспроти амбасадата со то жената шо преведвеше ми помогна да влезам в амбасада.
Плус трошоци за документи по судој, полиција, управа за матични работи и болница околу 1000МКД (не платив за лекарско туку само за анализите за крв).

Да напоменам дека сум со родител Бугарски државјанин и незнам дали требит нешто друго за интервјуто за происход.

Шо имам прочитано трошоците за од ко ќе уважит барањето се 50 БГН за указот плус за матичен број, адреса и издавање на документи (пасош и лична карта).

Број сум 105хх/2014, бев на интервју во Септември, крајот на Октомври е пратена поштата во Софија и одтогаш ми течит процедурата се до ден денес.
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
decki dali ke pretstavuva problem ako se ima srbsko prezime za dobivanje bugarsko drzavjanstvo, no so dokumenti od bratucet povrzano so izvodi...
nema da ti dadat proishod
ama pokusaj mozda ke imas sreka da zemes[DOUBLEPOST=1455347184][/DOUBLEPOST]
ШТО МИСЛИТЕ ДА МУ ПИШАМ ЛИ НА ПЕТАР КОЛЕВ НА ФБ МОЖЕБИ ОН НАЈДОБРО БИ МИ ЈА ОБЈАСНИЛ СИТУАЦИЈАТА ШТО КАКО Е ОКОЛУ МОЕТО БРОЈЧЕ ?
zosto da mu pises na fb dojdi na 20.02.2016 vo restorat ZURNAL koj se naoga vo K.Voda vo skopje pa licno ke zboris so Petar Kolev i so Boris Vangelov poceto e vo 19.00 casot pozz
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Fala decki, i na tebe kafenes i na site sto mi izlegovte vo presret i mi odgovorivte!
Paparak напиша нешто што можеби има логика-во
Јас одев сам без посредници преку Бугарската амбасада во Скопје.
Трошоците се следни:
15€ за пин за во амбасадата
95€ во амбасадата
4500МКД за превод наспроти амбасадата со то жената шо преведвеше ми помогна да влезам в амбасада.
Плус трошоци за документи по судој, полиција, управа за матични работи и болница околу 1000МКД (не платив за лекарско туку само за анализите за крв).

Да напоменам дека сум со родител Бугарски државјанин и незнам дали требит нешто друго за интервјуто за происход.

Шо имам прочитано трошоците за од ко ќе уважит барањето се 50 БГН за указот плус за матичен број, адреса и издавање на документи (пасош и лична карта).

Број сум 105хх/2014, бев на интервју во Септември, крајот на Октомври е пратена поштата во Софија и одтогаш ми течит процедурата се до ден денес.
е многу убаво ти помогнала жената од спроти амбасада.тие се хиени,за тие документи што си платила 4500 денари ,да си ги однела кај Асја Портарска во палома бјанка,ќе ти земела 1000 денари,значи 3500 денари ти земале плус а документите ги носат за превод кај Асја.ги видов како носат документи за превод кај Асја.за сите други што одите преку конзулатот во скопје, барајте на врата да ви дадат листа со овластени преведувачи.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Paparak напиша нешто што можеби има логика-во

е многу убаво ти помогнала жената од спроти амбасада.тие се хиени,за тие документи што си платила 4500 денари ,да си ги однела кај Асја Портарска во палома бјанка,ќе ти земела 1000 денари,значи 3500 денари ти земале плус а документите ги носат за превод кај Асја.ги видов како носат документи за превод кај Асја.за сите други што одите преку конзулатот во скопје, барајте на врата да ви дадат листа со овластени преведувачи.
Tocno! Asja e najdobra! Slucajno dali znaes dali moze ona ili nekoj drug da izvadi lekarsko bez pregled?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
kе сака ли некој да ми одговори после указот уште колку трошкови ке имам до крајот(адреса , лична карта .пасош и др)
I mene me interesira ova posto sum preko posrednik kolku bi me kostelo od podiganje na ukazot do pasos vo raka?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom