Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.913
Конфузен си. Што е работата - ова што сега го имаш во дуќанот, чини или не чини?
Тоа што јас го знам, е дека ти сеуште се жалиш дека климата не ти чини. Мислам, погледни си ја сликата на аватарот (со која се фалиш).


I par godini za tebe e dve?
Прашуваш дали пар години не е исто што и две години?? Хаха, ти си бачка отпорен на логика. :D
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Sigurno si zagrean, da otvoris malu i vlezna vrata pa i komsiite da gi zagrees
Komsiite koga im e toplo otvaraat pa doaga malku toplina i nagore nakaj mene... Zamisli ja great dnevnata so Panasonic CS-G93KE / CU-G93KE od 2003 god..e da moraat da vikaat serviseri da im ja proveruvaat i cistat generalka sekoja godina i plakjaat po 900den i taka po red 13 godini...
I pak od moi 20-21 ti gi naprai 22C i se iznatrola bezveze i napuni 2-3 strani bez nikakva akademska i edukaciska vrednost i zatoa cesto im e tesko na lugjeto da pronajdat info sto gi interesira zasto ti i slicni trolaat so gluposti i ne citaat so im se odgovorilo i ne prifakjaat nisto.. Ti fali vnimanie ti fali kontra ama toa mene ne me ispunuva od koga napuniv nekoj 15-16god prestana da mi bide interesno i nema da ti se objasnuvam veke deka na primer nemam hodnik sto ti si go pretpostavi bez da prasas onaka od rakav tuku otvoren prostor koj e idealen za klima tuku ke ti go kazam povaznoto sto treba da go razberes a toa e slednoto( koe izvini ama ne najdov na makedonski):

Trolanje

Postoji šira i uža definicija trolanja. Ukratko, to je pisanje provokativnih postova s namjerom da se izazove burna emocionalna reakcija. U trolanje spada skretanje s naslovne teme, izazivanje drugih na bespotrebne i besmislene rasprave, pisanje u duhu zajedljivosti ili podsmjehivanja, s ciljem omalovažavanja ili ismijavanja forumaša kojem (ili kojima) se trol obraća.

Trolanje je dakle sljedeće:

- vrijeđanje i omalovažavanje
- pisanje u duhu zajedljivosti ili podsmijeha, s ciljem da forumaš kojem se trol obratio ispadne glup, smiješan, bezvezan
- pisanje provokativnih postova s namjerom da se izazove burna reakcija
- skretanje teme (npr. otvorite temu o mudrostima Dalaj Lame, a trolerski upisi govore da je Lama prevarant iako to nije predmet kojim se navedena tema bavi)
- izazivanje drugih na bespotrebne i besmislene rasprave
- ad hominem (logička greška ili zabluda kada se rasprava preusmjerava na subjekt, čovjeka, a ne na temu, odnosno pokušaj je negiranja istinosti neke tvrdnje ukazivanjem na negativne karakteristike ili vjerovanja osobe koja je iznjela tu tvrdnju umjesto na osporavanje samog predmeta diskusije) - See more at: http://www.alternativa-forum.com/pravila-foruma-i-obavijesti/8365-definicije-i-objasnjenja-nepozeljnog-ponasanja-na-forumima.html#sthash.UDLnSBBn.dpuf
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Setaj mali, da bese bar nekoj politicar pa da mu se pikas vo gaz.
Ovde nekoi bea fer kazaja deka vo poladnoto ne uspeale vo celost da gi zagreat sobite kade sto im e klimata a ti uspea cel stan.
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Ај мала помош со чистење на внатрешна единица размонтирана. Може и линк до сајт YouTube и сл.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.913
@jas sum, еве пар видеа:
(а пред некоја недела @tzlatko и @kodus напишаa убави совети за истово што го прашуваш - пребарај со нивните имиња на темава)

 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Ako gresam nekoj neka me popravi (@moongoses ) ama mislam deka vaka se objasnuva toj LOT10 report koj se dava i se odnesuva samo na Air to Air toplinski pumpi. Za vozduh-voda e Lot1 ili Lot2 ama ne sum siguren.
Toj test se pravi za da se proveri deklariraniot SCOP daden od proizvoditelot. Za Average climate se testira Cop na 4 izbrani temperaturi(po EN 14511 stadard) +12, +7, +2 i -7 pri Part Load optovaruvanje ili u prevod delumno optovaruvanje na klimata. Kolku treba da iznesuva toa delumno optvovaruvanje dadeno e i vo tablicata br.5 na eurovent. Iako dobro e da go simnes i dokumentov (App B teknical SCOP NEF En14825 heatpumpsEN.docx) za presmetki na SCOP po standardot EN 14825 ima par tablici formuli i dijagrami i dosta objasnuva.
Vo toj doc dokument PartLoad vaka e objasneto:
It is important to stress that these percentages (part loads) do not describe the part load percentage of the heat pump's full load capacity. They instead describe a load percentage relative to Pdesignh, independent of the heat pump's capacity.
Ukratko...spored dobieniot poedinecen COP za sekoja od tie 4 temperaturi moze priblizno da se odredi i SCOP mislam deka taa e shemata na ovoj test report.
Ke dodadam samo za da ukazam na momentot kolku e biten PdesignH za klimite zosto ako se sporeduvaat 2 ili poveklje klimi, pojak SCOP ke ima klima koja ima i pomal PdesighH no toa neznaci i deka podobro ke ve gree, nesto sto e X pati potencirano na temava t.e da se vnimava i na PdesighH a ne samo SCOP i COP da se gledaat.
Кога ме прозва, да се јавам :)
Воглавно е точно. Pdesign е вредност на одредена надворешна температура која производителот ја одредил на основ на потребната топлина која уредот треба да ја испорача, според дизјанираната моќност на уредот на бараната температура според климатската зона. Поентата е дека на +7 или +12 не ти треба истата топлина која што треба на 0 или на -7. Оваа вредност се користи само при пресметката на сцоп и нема баш некоја практична вредност.
Е сега, не значи дека ако има помал PdesighH, дека ќе има и поголем сцоп. Овие вредности не се линеарно зависни. Може да биде и обратно, зависи од конкретниот уред.
Она што не можам да го најдам, е на основ на кој параметар ја пресметуваат потребната топлина на одредена температура, врз база на која ги презентираат дизајнираните моќности.

Ajde i za plastikata da napiseme nesto:
Koga jas ce procitam deka nekoja nadvoresna edinica ima plasticna kutija a ne limena, mojata prva misla e AFERIM, sekoja cest, treba hrabrost da se napravi od plastika a ne od lim, a toa podrazbira deka onoj koj se odlucil za da pravi od plastika MORA da ima kvalitet na ona sto go stava vnatre. Zosto? Ne se rabori ovde za vibracii tuku za tehnologija na izrabotka. Plastikata ima svoi prednosti i mani kako i limot. Nema da navlegvame koe e podobro.... Edno znam... alatite za brizganje na kutijata se basnoslovna investicija edinstveno isplatliva vo masovno proizvodstvo, dodeka limenata kutija se pravi na denesnive CNC masini (secenje, kroenje, vitkanje, zavaruvanje) sposobni da napravat deneska 100 kutii, utre 150 kutii so totalno drugi dimenzii. Znaci ako nekoj odluci da pravi plasticna kutija, stvarno treba da bide uveren deka ce napravi takvi kutii dovolno mnogu (dovolno mnogu vo 10-tici, 100-tici iljadi) za da ja vrati investicijata, pred da se zgasne proizvodot sto se stava vnatre. Ova go moze samo firma so kvaliteten proizvod i GOLEMA produkcija uverena vo svojot marketing..... nesomneno deka toa e FUJITSU...
E sega postojat i firmi sto pravat SAMO vakvi plasticni proizvodi no i tie baraat nekoja minimalna kolicina za naracka koja vo ovie slucaevi e stvarno ogromna. Sekogas mi e pred oci eden alat za brizganje na plasticniot del na farot od ZASTAVA 101, koj tezese celi 2 tona so site saltanati za avtomatika i sistemot za ladenje i sposobnosta da raboti brzo, pa mozam da zamislam sto znaca alatite za ovie kutii.....
Na krajot ispadna deka lesnava kutija na FUJITSU u stvari krie pod haubata kvalitet i ne e nikakov hendikep.
Конечно падна митот за масата на надворешните единици. :aplauz:Како тргна работава, ќе почнеа клими на кантар да се купуваат :) Браво што го пиша ова, јас да го напишев пак ќе ме дочекаа на нож како секојпат кога се обидувам да расчистам некоја небулоза.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
NEBULOZA. Koga pocnav da pisuvam tuka osnovnata idea mi bese da ja rascistam nebulozata INVERTER KIMATIZER i obicna ON/OFF klima. Napraviv edna paralela (zad koja i sega stojam ) pomedju motor so sofisticiran karburatot (analogen sistem na vbrizguvanje gorivo) i motor napojuvan so najdobriot ured so brizgalki za sekoj cilinder (so digitalna procesorska kontrola ) napraven do deneska....I sega tvrdam deka ustedata na gorivo ne e POGOLEMA od 20 %. Isto taka i sega tvrdam deka zastedata na el. energija kaj inverter klima prema on/off klima e tolkava - ne povece od 20 %. Zboruvam za on/off klima so "moderniot" gas koj sega se koristi R410a i pritisoci do 45 bara na gasot. Inverterot najgolemata zastedata ja pravi vo onie minus T od -5 pa do -15 (ili -20C) poradi moznosta da dodava gas na kompresorot a i da koristi pogolema kolicina na freon (koja ja drzi vo rezerva za vakvi situacii). NE e se voopsto tocni reklamnite slogani od 40,50,60 % zasteda.
Nakratko moj sovet za site onie sto:
-imaat pari koi tesko gi zarabotile, ne se vo politikata (ha,ha,ha,) tuku kako mene se kilavat sekoj den za da opstanat
-ne im znaci mnogu konforot od ukluci/iskluci na on/off rezimot
-imaat dodatno greenje za T pod -5C
neka si kupat eden obicen ured sto ce kosta 2-3 pati pomalku, ce bide mnogu poednostaven i poeftin za odrzuvanje, bidejci parite za poskapiot ured najverojatno i NIKOGAS nema da im se vratat.
Protivnicite na ova moe tvrdenje neka razmislat dobro pred da pocnat da pisuvaat. Bas bi sakal da najdam nekoj test kade se testiraat dve klimi so ista snaga INVERTER vs ON/OFF vo ista prostorija pri isti uslovi. Verojatno i nema takov ...... nema sami da si ja secat grankata.....
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
-Ova e samo moe razmisluvanje ne sakam da navredam nikogo-
Kukja so 2 (od 3,5 kW) inverteri * 2500 prosek den mesec (za non stop rabotenje)= 5000 na niv 20% ide 1000 den zasteda * (sept, okt, noem, dek jan feb mart pa duri i april) 8 meseci 8000 den
8000 * 10-12 god okolu 100 000 den = zasteda za uste dva inverteri, prosta matematika (so sekoja pocit, no ovie ne se zanemarlivi sumi na zasteda)
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
-Ova e samo moe razmisluvanje ne sakam da navredam nikogo-
Kukja so 2 (od 3,5 kW) inverteri * 2500 prosek den mesec (za non stop rabotenje)= 5000 na niv 20% ide 1000 den zasteda * (sept, okt, noem, dek jan feb mart pa duri i april) 8 meseci 8000 den
8000 * 10-12 god okolu 100 000 den = zasteda za uste dva inverteri, prosta matematika (so sekoja pocit, no ovie ne se zanemarlivi sumi na zasteda)
Abe ova matematikava ako bila olku lesna ko ti sto ja razbiras, site ke bevme naucnici :) kako si ja naveza... bravo
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
@Fatdog
Opsss...... matematikata ne ti e dobra. Potrosuvackata vo septemvri , oktomvri, mart i april nema da se razlikuva ni 5 %, a 20% , pa eve i 30 % pomalku neka bide, ce imas vo ne povece od 30 dena koga e pod -5 C. Aj sega napravi pak racunica pa kazi dali e zastedata okolu 100.000 den.
Inace eve jas imam klima so stariot gas R407b si raboti odlicno i na -5 (deklarirana e do -7C), dava na izlezot 1.5-1.7 KW trosi negde okolu 1 KW vo tie momenti, no udruzena so TP koja ima COP 2 eve i vo najladniov mesec mi potrosia dvata ureda (na dvata ureda imam po eden merac) vkupno 2600 den za mesec januar za P=30m2. Znaci peckata se polni noce, denje samo zraci, klimata raboti od 07-22 h.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.913
neka si kupat eden obicen ured sto ce kosta 2-3 pati pomalku, ce bide mnogu poednostaven i poeftin za odrzuvanje, bidejci parite za poskapiot ured najverojatno i NIKOGAS nema da im se vratat...
Злате во право си за кажаното, но за подвлеченото не се согласувам со тебе. Тоа се веќе индивидуални пресметки, и зависи од потребите (и претходната потрошувачка) на разните поединци.


Точно е дека кај нас струјата сеуште не е толку скапа, за целосно да важи резонот и логиката од западните земји. Но проблемот не е во разликата на концептите, он/оф наспрема инверторите. Разликата е во тоа што сите произведувачи он/оф климите ги прават со акцент на ладењето, и не се замараат со подобрување на спецификите на греењето. Под нулата овие уреди стануваат драстично понеефикасни, а разликата во конфорот што ја наведуваш - станува десетоструко поизразена. Кога зборуваме за надворешни температури под нула, нема таков човек што нема да му смета постојано јако дување на скоро па ладен воздух. Затоа што он/оф клима кога надвор е под нула, драстично губи на моќност, многу често влегува во дефрост, и практично цело време дува млак кон ладен воздух.
Тоа е жива болест, и мачење за луѓето.

Само пак да повторам, тоа не е слабост на он/оф концептот. Едноставно така (евтино) ги дизајнираат он/оф климите.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
@Vanlok
Nemoj da zaboravis deka zboruvam za on/off sto sega se prodavaat so R410a koi so lesnotija postigaat COP 3, a ne za postarite so pritisoci do 25Bara i mnogu pomala efikasnost koja epten ja gubat pod 0 C .
Eve ja mojata situacija: meram vece treta zima, potrosuvackata za edna prostorija od 30m2 se dvizi od 800 do 3000 den, zavisno od mesecite. Kontam, od prilika prosecna zasteda bi bila ne povece od 500 den, za 5-6 meseci neka e 50 evra, za 10 godini e 500e, taman za eden potprosecen inverter, za koj ne sum bas siguren deka ce gi namali trosocita od 50 evra po sezona. Znaci treba da kupam nesto sto ce kosta bar 800 e i tuka pocnuva da stanuva tenka racunicata. Ne velam deka nema da kupam i jas sakam da uzivam vo inverter tehnologijata, bez mnogu racunici sega dali se isplati ili ne. Ova pogore vo prethodnite postovi go pisuvam za site onie sto nemaat dovolno finansii i za onie sto mislat deka so kupuvanje na inverterot ce zavrsi emisijata so visoka potrosuvacka i deka ce pocnat da isporacuvaat el. energija na distribucija, a ne da vlecat od nea ..... Samo sakam da kazam deka ne treba da se potcenuvaat novite on/off klimi i deka ne se tolku inferiorni vo odnos na invertorite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
On/OFF 3,5ka trosi 1Kw na saat FIKSNO I NEZAVISNO OD NADVORESNA T.
On/OFF 5,5 ke trosi 1,7Kw/h isto Fiksno.
I sve toa do T od -5(-7)....sto znaci NE E ured/resenie za greenje, treba i dodaten izvor za toplina za poniski temperaturi TA/Panelki i slicno.
Ako On/OFF klima raboti 24 casa ke potrosi 24Kw/h, nasprem Inverter koj ke potrosi za istoto vreme 12KWh t.e 50% pomalku. Od toj aspekt sporeduvanje na 2 koli(klimi) od koi ednata vozela 24casa a drugata 12 pa "zastedila" e fantaziranje a ne matematika.
Ako rabotat ist broj na casovi bez akrobatiki so TA pecki, koristenje ventilacija namesto mod greenje Inverterot uste prvata godina ja vrakja investicijata. Ako smeam da primetam so On/Off klima za da iskoci matematikata so potrosuvackata treba i TA pecka da se kupi(so panelka ne ja biva) za da e obezbedno greenje i pri poniski T od -5.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom