Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Ako kazam primer deka se gream so termo pecka od 6kw toa ne znaci deka mi trebaat 6kw non-stop za greenje neli. Ako prostorijata e zagreana na 20 stepena primer, ti trebaat li 5-6 kw za da ja grees? Dali so panel,dali so TA, dali so klima vo ovie uslovi ti treba toplina samo da gi anuliras gubitocite, koi pri mnogu dobra izolacija se mali.Zatoa i pri greenje so klima se preporacuva da nema gasenje otkako ke pocne sezonata, za da nema potreba od opteretuvanje na klimata.
Ne znam so koristis za grenje sto imas tolku jaki ubeduvanja kako i kolku e nesto mokno za nekoj drug da ubeduvas, pisi barem da potvrdis tvoe iskustvo so koristenje na nekolku klima so gi imas ili barem si videl na delo kako rabotat i kolku trosat, da ne bide samo laicki jas znam!
Jas barem koristam 2 i imam videno na delo i rabota i potrosuvacka na drugi 2-3 pa sprema toa i komentiram, nisto od toa sto go imam pisano ne e kazano laicki tuku e samo preneseno iskustvo.
Како јас се греам или колку клими имам видено е сосема ирелевантно за топлинските потреби на просторијата на @Scorpio83.
Јас направив пресметка на основа на податоците што ги ни ги даде и дојдов до тие бројки. Можеби имам нешто погрешено во методата или пресметката, но досега на тоа никој не реагираше.
Сметката за струја до денес ми е 8873 ден, а има уште 7 дена до 15ти
Еве пресметај ти колку струја е потрошено за греење и колкави се топлинските потреби за тој стан имајќи ги во предвид високите надворешни температури за овој месец.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@kodus Tocno e ova sto go navede i definitivno kanalska e mudar izbor no muabetot ovde e na veke postavenoto kako da ubacis nekoj stepen plus u spalna detska i wc-banja. Kaj mene na primer na nadvoresna 3-4C koga u dnevna e 24C u spalna preku otvorena vrata e 21C (na visina od 1m od pod mereno i vo dvete sobi) i ako stegne poladno nadvor togas razlikata se zgolemuva i poveke. Celava poenta e da se izbalansira tempereturata vo stanot kolku sto e toa mozno poveke na veke postaven centralen izvor na toplina kao kamin pecka ili ko vo nasiov slucaj klasicna invertor split klima na eden ednostaven i relativno eftin nacin.

@Strelec dali mislis deka filterot ili filtriranjeto bi ja usporilo rekuperacijata odnosno nejziniot priroden flow do stepen vo koja bi imala neznacitelen ucinok vo svojata funkcija? Zboram sega imaginarno na ova sto go postaviv vo linkot da se stavi filter kruzen na vlezot od nadvoresnata strana na primer na koj sto da receme ke mozes da mu pristapis od prozor i da go cistis povremeno?
Cudno mi e sto nema nikoj filter ubaceno duri ni vo "eftinive" rekuperatori:
http://www.termoshop.si/stenski_rekuperator_prezracevalna_naprava_mitsubishi_lossnay_vl-100eu5-e
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
244
Поени од реакции
847
Pocituvani,

Vo period od 18/01/2016 do 31/01/2016 golema akcija na Inverter klima uredi na GREE. Povelete vo salonot na GREE na ul. Vladimir Polezinovski br.9/1 Skopje ( pozadi trgovskiot centar Bunjakovec).

So pocit,
Greemak Group DOO Skopje
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
Pocituvani,

Vo period od 18/01/2016 do 31/01/2016 golema akcija na Inverter klima uredi na GREE. Povelete vo salonot na GREE na ul. Vladimir Polezinovski br.9/1 Skopje ( pozadi trgovskiot centar Bunjakovec).

So pocit,
Greemak Group DOO Skopje
Dali mozebi kaj vas moze da se najdat Silentblock gumici za mojot problem.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Kolku sto imam informacii Hansolot 12ka za vreme na popustot ke e so ekstra cena od 39xxx den a 12ka U-Crown 6xxxx den.
@ogledaloogledalo moze uste edna da si zemes sea po ista cena ko od pred 3godini :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Како јас се греам или колку клими имам видено е сосема ирелевантно за топлинските потреби на просторијата на @Scorpio83.
Јас направив пресметка на основа на податоците што ги ни ги даде и дојдов до тие бројки. Можеби имам нешто погрешено во методата или пресметката, но досега на тоа никој не реагираше. Еве пресметај ти колку струја е потрошено за греење и колкави се топлинските потреби за тој стан имајќи ги во предвид високите надворешни температури за овој месец.
Diskusijata nema smisla. Jas se obiduvam da pomognam na lugeto koi treba da trosat po 1000 evra za kupuvanje, ti mi filozofiras dali nekoj ti nasol greski u presmetkite. Nikoj ne go zanimaat tvoite presmetki, kolku i da mislis deka nesto pametno si rekol. Imas dvesta nepoznati raboti, a ti sprema smetkata ze struja ke mu kazes kakva klima mu treba, pojak si od taa kleopatra bogami.
Eve ti zadaca, pa resi ja. Gream dve sobi od 25kv (vnimavaj ne se edna do druga tuku na dva sprata) so dve klimi i edna detska soba od 15kv so termo pecka od 4.5kw. Pogoduvas deka se raboti za kuka valjda, imam stara drvena stolarija, nemam nikakva nadvoresna izolacija, obicna fasada,nikakva tavanska izolacija, obicen krov od keramida. Poslednata smetka za 11-12 ti mesec mi e 6.500. Aj resi mi kolku mi se toplinskite potrebi i trosoci kako sto gi vikas, a kolku imam potroseno na primer za gotvenje. Inace se gotvi sekoj den, mala pomos ke ti dadam, strogo na skapa struja se gotvi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@kodus Tocno e ova sto go navede i definitivno kanalska e mudar izbor no muabetot ovde e na veke postavenoto kako da ubacis nekoj stepen plus u spalna detska i wc-banja. Kaj mene na primer na nadvoresna 3-4C koga u dnevna e 24C u spalna preku otvorena vrata e 21C (na visina od 1m od pod mereno i vo dvete sobi) i ako stegne poladno nadvor togas razlikata se zgolemuva i poveke. Celava poenta e da se izbalansira tempereturata vo stanot kolku sto e toa mozno poveke na veke postaven centralen izvor na toplina kao kamin pecka ili ko vo nasiov slucaj klasicna invertor split klima na eden ednostaven i relativno eftin nacin.

@Strelec dali mislis deka filterot ili filtriranjeto bi ja usporilo rekuperacijata odnosno nejziniot priroden flow do stepen vo koja bi imala neznacitelen ucinok vo svojata funkcija? Zboram sega imaginarno na ova sto go postaviv vo linkot da se stavi filter kruzen na vlezot od nadvoresnata strana na primer na koj sto da receme ke mozes da mu pristapis od prozor i da go cistis povremeno?
Cudno mi e sto nema nikoj filter ubaceno duri ni vo "eftinive" rekuperatori:
http://www.termoshop.si/stenski_rekuperator_prezracevalna_naprava_mitsubishi_lossnay_vl-100eu5-e
Друже извини те забораив :)
Скоро сите вакви рекуператорчиња за една соба се со филтер и не би требало да има проблем за усис/потис.
http://library.mitsubishielectric.co.uk/pdf/download_full/979
Стандард филтер стои дека има во горниов УК ПДФ, на словенскиот сајт во ПДФ-от ја има само иконата без опис дека е за филтер, а има и уште едно иконче плус кај словенциве ама што значи?? а дали иде со него или се купува посебно ?
Нема да ме зачуди ако филтерот е додатна опција, а и контролата не се гледа дали ја има и дали е во цената, зашо митсубиши си љуби да си ги прави производиве ала Лего, со доплата да си ги комплетираш, па филтерот 150евра да те фати плус ;)
Еве нешто слично и нешто поефтино, TwinFresh со филтер и со даљинско да го командуваш.
И ко за идеја за 30еу додатен надворешен филтер.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
@Strelec, kaj nas vo Mk slabo vakvi gotovi produkti? Ke mora li do Bugarija da se odi?

Se utepav lani od baranje poasalen tivok ventilator za vo toalet, spremen da platam i poskapo - ne najdov.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@Strelec, kaj nas vo Mk slabo vakvi gotovi produkti? Ke mora li do Bugarija da se odi?

Se utepav lani od baranje poasalen tivok ventilator za vo toalet, spremen da platam i poskapo - ne najdov.
Vo Hubo znam imaa edno vreme CATA ubavi ventilatorcinja, so senzori za vlaga i tajmer da koa ke ugasis svetlo si poraboti uste 15/30min pa da se ugasi sam ventilatorot, ama skapicki bea nad 2000den, i sea ima nesto ostanato u hubo ama pozutele od stoenje. Vo Brikolaz ima dosta polski i hrvatski ama kolku se tihi nemozes da znaes dur ne go namestis doma sto i da pisuva na kutijata.
A ko ke vidis sto sve uredi ima na bugarskiov sajt za ventilacija stvarno kaj nas i nema nisto, a moze i da ima ama mnogu slabi im se sajtovite so zero informacii. Da zemes pa da vrtis telefoni po ovie so ventlacija sto se bavat pokraj klimatizacija pa da prasuvas moze ke iskoci neso poasolno.
Generalno kaj nas nema pobaruvacka od mikro ventilaciska oprema za domakjinstva od pricina sto na gradeznicive (neznam po koj standard) visinata na plafonot im e limitiran na 2.50-2.60m. Barem da bea ramni plafonite, nego na taa visina od 2.60 ke ti opnat uste i poprecni gredi od po 30-40cm na 2-3 mesta i nevozmozno e da izvedes ventilacija i spustas plafon koga nemozes da gi preskoknes gredite, ke dojde mnogu nisko. Bugarite pa i srbite imaat dosta zgradi i kukji od postara gradba, so tavani na 3 ili 3,5m visina i kaj niv moze i da ima pogolema pobaruvacka kako za rekuperatori taka i za centralna ventilacija.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Diskusijata nema smisla. Jas se obiduvam da pomognam na lugeto koi treba da trosat po 1000 evra za kupuvanje, ti mi filozofiras dali nekoj ti nasol greski u presmetkite. Nikoj ne go zanimaat tvoite presmetki, kolku i da mislis deka nesto pametno si rekol. Imas dvesta nepoznati raboti, a ti sprema smetkata ze struja ke mu kazes kakva klima mu treba, pojak si od taa kleopatra bogami.
Јас веќе пишав дека пресметката е груба и вредностите се приближни. Но напишав како и зошто така пресметав и дека сум отворен за корекции. Ти си тој што не објасни како дојде до тие вредности што ги препорачуваш. Од гледање како дуваат климите?
Се согласувам дека понатамошната дискусија е бесполезна
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
добар камин на дрва да имаш исто ќе ти се фати
4К за греење на 30м2 е многу на овие Т, јас греам 20м2 со помалку од иљадарка и тоа со клима од 15К
имам алфа плам ама оваа сезона 3 пати го имам запалено, па сега ти размисли што е проблемот кај тебе, јас ниту лажам ниту пак мислам да се фалам, ова што го напишав важи за внатрешна Т од 21-22с:
Остај го гевгеличанецот, нека не те мајтапи. Тој всушност се грее на прозор отварање. ;)
yamaha zatvoraj prozorot da ne treba na ladenje da pustas klimata denes.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Moram da spodelam drugari znaci se resavam prvpat da platam onlajn so karticka na vebsajtot na EVN, neli modernizirana firma novi vreminja ne odraa od pari zimanje (dobro so klimive malce pomalce ni lapaat ;)) do sega pa se ocekuva se da im funkcionira top neli i kulturno si ubacuvam podatoci zavcera (inace rok za plakjanje na fakturava istekuva denes) i dobivam povratno deka e neuspesno plakjanjeto i deka ke bidam izvesten po mail za detalite. Si otvaram na internet banka u transferi gledam parive zarezervirani aj vikam ke si naplatat valjda ama nisto taka si stoea dva dena. Denes konacno gi dobivam na tel edna zenicka fina kulturna i mi vika deka pretpostavenite im rekle za nas koi sme plakjale online da ni kazat deka sistemot bil padnat i zatoa site tie zarezervirani sredstva ke se od-rezerviraat a nie da si ideme utre u banka ili na nivnite naplatni punktovi (citaj red milion lugje ko na black friday na zapad ) i da si platime, vikam abe radi vas kasnam eden den ke mi opnete kamata, odgovor: a nisto strasno nekolku denara e toa! Kakva rupa sme be dno!!! Ubavo napisa @nmarkovski NE ZA EVN


evn.jpg
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Не е шега, Јамаха парите за греење ги дава на лето... За ладење. (не дека и јас не би играл така, да можев) ;)
грешка си, на лето собата која што ја греам сега а имам пишувано и порано е на северозапад не крева повеќе од 26-27с, тогаш се вентилирам само со климата, не трошам ни 100ден. на ладење :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom