Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Kaj mene bese -4. Na vakov cist vozhuh, nisto posebno za da se komentira :)
Ljuboten kako da mi bese nacrtan na prozor. Mnogu retko go gledam taka cisto. (Prozorot od kujna direktno vo Ljuboten mi gleda)
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Имам беко bbeu120/121 сабајле беше -7 климата не е исклучена скоро 2 месеци интересно е тоа што не прави дефрост ако ја постигне температурата и одржава прави само кога е минус и ја форсираш нагло да постигне температура. Инаку греам 35 квадрати добро изолиран простор во куќа а одржавам температура 22 степени ден и 19 ноќ со ај фил.Сега за сега презадоволен и со сметка за струја и со топлина.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Наместо новогодишна честитка, една споредба на темепературите во последниве три месеци од годинава со истиот период лани. Kompposlednotromescie.png
Среќна Нова година и помали сметки за греење.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Наместо новогодишна честитка, една споредба на темепературите во последниве три месеци од годинава со истиот период лани. Прегледај го приврзокот 135740
Среќна Нова година и помали сметки за греење.
Ne zaebavaj, lani iskaca deka bilo potoplo:eek:
A jas imam cuvstvo i bi se zakolnal deka ovaa zima e daleku poblaga od lani.
Sigurno ne ti se smeneti godinite, plavo da e 2015?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Potrosena vkupna struja od 2 do sega 5500 den,posto nemam merac,za klimata okolu 2500 do 3000 den.klimata raboti 24/7,podesena tem od 25 do 27,gream 14 sati 31kv,a narednite10sati otvorena vrata od spalna 14 kv ili vkupno 45kv.sega za sega gree odlicno,vo maglite imase pocesti defrosti ama si greese,denes na vakvo vreme ako e poladno mislam deka raboti mnogu podobro.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.887
Вчера прв ден греење со климите, огнено крштевање на кочан ладно! (и бакшиш шега) :D
Субјективно, климите веднаш направија голема топлотна разлика (субјективно пошто работев и уште ги завршувам работите). Објективно од некои ~10с беа потребни накај 3 саат да се достигнат ~24с. Но и тоа не е објективно, пошто влезната врата повеќе беше отворена одошто затворена, плус имам неколку незатворени или лошо затворени, отвори за вентилација (рекуператор ќе правам на пролет или лето).
Друга работа (лоша) е буката, дефинитивно има повеќе бука одошто очекував. Надвор моите се убедливо најтивките клими на улицата, но внатре вибрациите се пренесуваат и дефинитивно ќе морам гумици (сајлент блокови) да поставам - штом најдам време за тоа.
Дека греат - богами греат, а ќе почнам и да мерам колку трошат.

Инаку, се работи за една Тошиба Сузуми 13ка во дневната соба (~35м2), една Гри Чејнџ 12ка (16м2+9м2), еден Гри Ломо кај родителите (~30м2).



Ti treba posebna tacna pod nadvoresnata, elegantno i eftino resenie koe vo Bugarija moze da se najde za 10tina evra, bilo plasticno bilo od nergosuvacki lim napraveno. Za zal kaj nas vakvi nema kade da se kupat, ostanuva sekoj kako znae i umee da si najde limar koj ke mu izraboti vakva tacna po merka, problemot e sto tacnata tesko se montira otposle so vekje namestena nadvoresna i najdoboro e da se ima tacna pred montaza na klimata.
Nekoe prosto privremno i estetski ruzno resenie imas so inka ili PVC cevki dur ne najdes tacna. Neznam dali ima prevoznici sto vozat Bugarija/Makedonija pa da se naraca da se donese.
Прегледај го приврзокот 135565 Прегледај го приврзокот 135566 Прегледај го приврзокот 135567
Прават вакви работи лимари. Мене пред скоро време мајстор Зоки ми донесе една ваква “тацна“ (корито е поточен назив). :D Солидно изработена изгледа, од овдешен лимар. Треба да го викнам Зоки да го намонтира, кога ќе може - па ќе сликам и ќе споделам фотографии, и искуства.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Vanlok Interesno, ko ke mozes pusti nekoja slika od ventilacijata za rekuperotorov, a takva tacna(korito) cena ? Znam deka i za 200den gi pravat, a ima i za 1500 :D
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
јас моето омилено НЕО го исклучив пред малку, не може да грее иако надвор е само -4,се мачи го гледам, уствари не се мачи него ја нема таа топлина на која бев навикнат до пред некој ден.Алфа пламот работи со 1/3 и не се дише тука кај мене моментално 28c. :D
инаку нека ви е среќна и бериќетна новата година со што помали сметки за струja
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Srecna nova 2016 na site clenovi na forumov,utrovo tem minus 14,se osecase malo namaluvanje na temp vo sobata zasto navecer se great 45kv,no za 10 min 31kv si gi zgrea na posakuvana temperatura.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Mnogu srekka vo ovaa godina.
Za -14 sabajlevo, kaj mene pretpostavuvam okolu -12 deka bilo. Duri mislam i potoplo od obicno bese kaj mene, Hansolov kako da pojacuva snaga koga se jaki minusi :kezec: Nitro uklucuva.
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
SREKNA NOVA NA SITE; ako bea tocni temperaturite vo tekot na nokta zadovolen sum od ovaa lg to cela nok ja drzev na 24 samo ednas napravi kratok defrost od 3-4 min ja pratev posto sedev do 6 casot a temperaturata mi ja drzi na 22 ne ja setiv da se maci mnogu lesno rabotese ne kako so maglata
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom