Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.396
Дел од вината за почести дефрости претпоставувам(бидејки не се гледа убаво) има лошата местоположба на климава а другиот дел во којшто нешто може да смениш е да ја пратиш како работи при магла и поладно па со менување на зададена Т и брзина на издув дали ке има одложен дефрост. Како пример со зададена 30 ке имаш почест дефрост од зададена 21/24.
Околу местоположбата, монтирана е така да издувот е насочен вероватно спрема спротивниот ѕид од балконот(доколку има ѕид отспротива). Прашањето е колку метра има помеѓу климата и спротивниот ѕид од кој што може да се одбива издуваното што пак не се гледа од сликата но претпоставка е дека е не повеќе од 2 до 3метра што е премалку т.е преблиску па климата ти дише од тоа што го издувала. Издуваното се одвива од зидот и се враќа назад према климата, горе имаш и носач па полузатворена е терасава и воздухот стои. Летно време вероватно не се ни излегува на балконот од што е претопло....аналогно на тоа зимно време температурата на терасата ке ти биде поладна од температурата надвор. Избегавајте ваква монтажа само за да ви стои покриена климата и со тоа се заштити ако балконот ви е мал, ем балконот ке го уништите а многу подобро ќе работи и поефикасна ке биде ако дува према надвор, тоа што ке ја врне не и смета, може и да се покрие а секако се предидени за надворешна монтажа па имаат заштита од вода/дожд.
Од ваква монтажа бенефит има само монтерот, нит треба да виси и дас е витка, све му е тука на дофат на рака и плус штеди на бакар, само за вас нечини.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Strelec ;ti blagodaram na sovetot ke pocekam da vidam uste na poladno kako ke raboti a vo pravo si ovaa mestopolozba monterite ja predlozija samo ako moze da mi objasnis dali e dobra ovaa klima po kvalitet terasata sega e merev 4m dolzina ima ama ako treba ka ja premestam a dekemvri skoro cel ja rabotam 24 sati noke na 19 stepeni denje na 23-do 25 mnogu dobro raboti dosega bez maglata pa ke ja vidime sega smetkata za dekemvria i uste nesto dali e normalno taka da ja namestis +2 stepeni od posakuvanata temperatura za da ja dobies pr;25 za da dobies 23
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.396
Strelec ;ti blagodaram na sovetot ke pocekam da vidam uste na poladno kako ke raboti a vo pravo si ovaa mestopolozba monterite ja predlozija samo ako moze da mi objasnis dali e dobra ovaa klima po kvalitet terasata sega e merev 4m dolzina ima ama ako treba ka ja premestam a dekemvri skoro cel ja rabotam 24 sati noke na 19 stepeni denje na 23-do 25 mnogu dobro raboti dosega bez maglata pa ke ja vidime sega smetkata za dekemvria i uste nesto dali e normalno taka da ja namestis +2 stepeni od posakuvanata temperatura za da ja dobies pr;25 za da dobies 23
Pogresno e i cesto se gresi koga se mesa performansi(eurovent) so kvalitet. Klimava izgleda ima eurovent sertifikat, verovatno i na samata klima ili upatstvata imas nalepnica od Eurovent(toa ti moze da kazes posto ja imas). Spored toa sto na eurovent go pisuva za modelot E12EM UA3 / Z12EM NSH(verovatno tvojata klima) e so odlicni performansi za parite, na -8 dava 2,95KW dodeka na TOL od -10 duri nakacuva na 3,20Kw, COPot e da receme 2,5 i za -8 i za -10. Zasto ne e merena na -15 samo gospod znae. Za kvalitetot neznam sto da kazam, zavisi mnogu od toa kade e proizvedena, LG se pravi i vo Turcija, ne primetiv na slikite "Made In ?" kade e proizvedena? Da se nadevame deka dolgo ke te sluzi.
A toa 25gore so 23 dole lesno mozes da go utvrdis so termometar, izmeri kolku ti e temperaturata blisku do plafon (kaj sto ti e i vnatresnata montirana) koga tamu kaj sto meris e 23.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
LG Z serijata e deklarirana do -10, zatoa e poeftin model, a inace lg-to e poznat e po dolgi i bucni defrosti i toa e nivna najgolema mana, ne e ni do monteri ni do mestopolozba, takva si e klimata.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
na -8 dava 2,95KW dodeka na TOL od -10 duri nakacuva na 3,20Kw, COPot e da receme 2,5 i za -8 i za -10. Zasto ne e merena na -15 samo gospod znae.
Ова пак некоја грешка во еуровентот? На PhТОL ја ставиле вредноста од Pdesign? :) А и годишната потрошувачка ја утнале :)
Најниска температура на која мерат е TOL, во случајов -10.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ова пак некоја грешка во еуровентот? На PhТОL ја ставиле вредноста од Pdesign? :) А и годишната потрошувачка ја утнале :)
Најниска температура на која мерат е TOL, во случајов -10.
Eurovent NE MERAT. I da merat nesto toa e mnogu malku od vkupniot broj modeli sto gi imaat na sajtot.
Ova se sigurno podatoci sto gi imaat dobieno od LG i samo gi prepisale.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ова пак некоја грешка во еуровентот? На PhТОL ја ставиле вредноста од Pdesign? :) А и годишната потрошувачка ја утнале :)
Најниска температура на која мерат е TOL, во случајов -10.
UBAVO VI VIKAM JA "MAKVENT" DA SI NAPRAVIME :oeoeoe::D:D:D
Se otruja Eurovent od pari zimanje od proizvoditelite a greski anomalii i lapsusi kolku sakas..
Mi licat ko sudon u hag prvo presudata im ja izdiktiruva nekoj centar na mokj neli jasno pa posle teraat sudenja i teatar po 16 godini za dnevnici da se iznalapaat i para da se troshi i ako eventualno ne uspeat da dokazat nisto onda ke go otrujat so lekovi ili ke go sudat dur ne crkne taka i euroventov nekako mi mirisa ko da dobivaat para i info od proizvoditelot , potoa gi "isprakjaat" klimite vo "sertificiranite labaratorii" koi fakturiraat istotaka zdravo posle go objavuvaat infoto od proizvoditelot so toa sto malce go menjavaat u nekoj parametri namerno (demek sme ispituvale pa da ne bide apla prepisano od proizvoditelot) ili od sto e shpansko selo pecatni greski pravat i ooop eurovent povelete site garancija za vasiot izbor :) i posle tajfata tuka sto sme vadi oci citaj misli sporeduvaj (osobeno poistaknative clenovi) a ono treba da ni e servirano sve za da nema potreba toa da go pravime neli zatoa postoi!!!
Se nashaliv malce ama u ovaa shala poveke od pola ke da e vistina galiba...
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
20151229_153444.jpg Vi blagodaram na site za pomosta;kako sto citav i vo prethodni statii jas izgleda ja utnav rabotata ovaa e kineska e toa e sega ke vidime kako ke tera pisuva edno na lepenkite a vnatre koj znae sto ima ama kasno se prikluciv na forumov
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.396
@moongoses Pa ovakov podatok so pogolem Ph na -10 od toj na -8 samo klima so twin rotary kompresor od 18000btu moze da izvadi, sto ovaa klima za taa cena sigurno go nema vgradeno i sigurno pak im e greska.
@ogledaloogledalo Ovde imas za toa pod Certification Procedures pisuva deka "eden del" od modelite se testira, random izbrani, sto znaci restoto e prepisano. Testiranjeto na klimite so mal kapacitet do 12Kw (ona sto nas ne interesira) se pravi vo nezavisnata labaratorija CEIS vo Madrid i del vo TUV NORD Germanija(nad 12KW). So tie laboratorii EV imaat skluceno dogovori.
Vo 2009ta EVent objavil dokument za svoite aktivnosti za period 2008-2009ta. Pobaraj go zborot "Japan" vo dokumentov (na 2 mesta se pojavuva) i procitaj gi tie 2 pasosa....taa 2009ta godina imalo izrazen somnez od proizvoditelite(japancite) okolu tocnosta na podatocite sto gi objavuva EV, pa bile napraveni poseti na laboratoriite vo CEIS, TUV no i japanskata laboratorija koja (samiot EV priznava) bila so posofisticirana oprema za testiranje od onaa vo madrid i se spomnuva za dozvoleni otstapki pomegju merenjata od Japan so tie na EVent:cautious:.
Ok odamna e ova, 2009ta bilo, verovatno denes se pomoderno opremeni no kako sto japancive sekogas se ponapred so tehnologijava poverovatno e nivnite test podatoci da se i potocni. Verovatno zatoa i se prepisuvani del od podatocite, sto ke testriraat nesto sto japanec vekje go napravil i toa Potocno! :) U sekoj slucaj sekoj sam neka si izvede zakljucok.[DOUBLEPOST=1451477204][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 135680 Vi blagodaram na site za pomosta;kako sto citav i vo prethodni statii jas izgleda ja utnav rabotata ovaa e kineska e toa e sega ke vidime kako ke tera pisuva edno na lepenkite a vnatre koj znae sto ima ama kasno se prikluciv na forumov
Vidi klimata ti e sosema Ok za cenata, ne e bitno sto e kineska bitno e kakva e kontrolata na kvalitet vo pogonot kaj sto e proizvedena, a site ovie fabriki vo Kina na golemite kompanii sekako deka go kontroliraat kvalitetot. I mnogu pojaki kompanii od Lg imaat svoi fabriki tamu. Kako raboti samata klima e pobitno, verovatno takvi i se defrostite kako sto vika @gigovit, malce se i pobucni LG no neznaci deka nema da te gree dobro.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Nemozam da odoleam ne mi zamerajte ama eve chitam i ke spodelam APROPO offtopik temata za zagaduvanjeto videte ubaini i kako se resava problem kaj napredni i svesni lugje:
"Ova e Milano deneska...(na 28.12.2015 znaci zavcera)
Blokiran cel soobrakaj poradi nadminati vrednosti na PM10 cesticki vo vozduhot vece 18 den.
Vrednost na PM10 vo vozduhot nad koja se smeta za opasna po zdravjeto e koga e povisoka od 50 µg/m3 , 50 mikrogrami vo metar kuben. Vo Milano vo poslednite nedeli e okolu 60-70 µg/m3.
Vo Skopje i vo Tetovo, i drugi makedonski gradovi e 10-15 pati povisoka od normalnata. Nad 700 µg/m3.

00001.jpg 00004.jpg 00002.jpg
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Nemozam da odoleam ne mi zamerajte ama eve chitam i ke spodelam APROPO offtopik temata za zagaduvanjeto videte ubaini i kako se resava problem kaj napredni i svesni lugje:
"Ova e Milano deneska...(na 28.12.2015 znaci zavcera)
Blokiran cel soobrakaj poradi nadminati vrednosti na PM10 cesticki vo vozduhot vece 18 den.
Vrednost na PM10 vo vozduhot nad koja se smeta za opasna po zdravjeto e koga e povisoka od 50 µg/m3 , 50 mikrogrami vo metar kuben. Vo Milano vo poslednite nedeli e okolu 60-70 µg/m3.
Vo Skopje i vo Tetovo, i drugi makedonski gradovi e 10-15 pati povisoka od normalnata. Nad 700 µg/m3.

Прегледај го приврзокот 135686Прегледај го приврзокот 135689 Прегледај го приврзокот 135687
И мене не ми замерајте ама парното на корсата не ми работи како го решаваат тоа свесните луѓе? Уште малку и политика ќе почните да бистрите.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
И мене не ми замерајте ама парното на корсата не ми работи како го решаваат тоа свесните луѓе? Уште малку и политика ќе почните да бистрите.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Kupuvaat nova kola. Ama ne "nova" koja bila pred gmecenje vo Italija i Germanija zasto ima nad 200.000km i EURO 0 ili 1 norma.
Kakva vrska ima zagaduvanjeto so politika. Samo tie sto nemaat mnogu vo glavata moze da go povrzat so politika zagaduvanjeto. Za zal takvi se mnogu vo MK. Go imalo i vo vreme na segasna pozicija i vo vreme na segasna opozicija. Jas pamtam i dete koga bev, deka zimno vreme bese isto vaka, znaci i vo vreme na Jugoslavija.

Bas taka se resava problem so zagaduvanje. Samo gradski prevoz i vozila koi zadovoluvaat EURO 4 ili 5 niz grad koga nekolku dena ke nadmine makimum. No nie sme decenii zad Evropa.

Nadovrzuvanje na off-topic-ot.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
vodata koja ja ispusta mojot inverter klima ured ima temno-zelenikava boja. Taka bese od samoit pocetok. Prethodno imav obicna on-off klima, vodata sekogas bese bistra. Da ne znae nekoj zosto bi bila bojata takva?
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
iznaci kje oksidira i potoa bi trebalo vodata so tek na vreme da bide pocista? Klimata e nova,ja koristam 2 meseca i cudno mi e sto seuste e takva bojata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom