Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo Lion, sekoja chest na nesebicnoto davanje na informacii. Uspeav da procitam del od informaciite sto gi spodeluvas i mnogu raboti mi stanaa pojasni.Licno gi procitav site mozni informacii za nachinot na apliciranje za avstralija i za nov zeland i seuste ne mozam da napravam odluka kade da apliciram.
Me vlece poveke nov zeland, poradi prirodata i poradi klimata, no edinstveno nesto sto malku me plasi e moznosta za naoganjeto na rabota po struka.

Inace sum masinski inziner i plus imam master od "sustainable technology" od svedska (od kralskiot institut po tehnologija tamu) i veke 4 godini rabotam kako proces inzener vo americka kompanija kaj nas.
Probav da pobaram rabota od tuka vo nov zeland i opciite se skoro nula.
Mi treba tvoe mislenje za toa koi mi se moznostite da otidam tamu i da pocnam da baram rabota. Ima li sansi da se najde rabota vo proizvodstvo? kako stoi pazarot na trud za ovaa profesija tamu?
Inaku devojka mi ima poveke od 7 godini iskustvo so finansii i revizija vo drzavna institucija tuka. Mi treba mislenje kako stojat rabotite i za nejzinata profesija tamu?
Koga mislis za emigracija mnogu povazno e kade imas sansi za uspeh za da dobies viza nego dali klimata e poubava vo NZ ili vo AU. Gledano od sansi za naoganje rabota otkako ke dobies viza Kano e vo pravo sansite za polesno naoganje rabota se podobri vo AU nego vo NZ.

Od gledna tocka kolku e lesno tesko da se najde rabota otkako ke dobies viza mnogu zavisi od struka, sreka I poznavanje jazik no bi rekol vo NZ vo prosek e okolu mesec do tri da se najde rabota vo struka. Da dobies rabotna ponuda dodeka si vo MK sansite se 0.01 posto bidejki bez rabotna viza nikoj nema da vi pruzi sansa.

Jas licno bi vi preporacal ako gi ispolnuvate uslovite za uspeh za dobivanje viza I vo dvete zemji da odite vo AU licno poradi goleminata na zemjata I so toa sansite vi se mnogu pogolemi plus platite se vo prosek 20 do 30 posto povisoki nego vo NZ.

I pod viza mislev rabotna ili resident viza ne turisticka bidejki so turisticka sansite vi se pak 0.01 posto.
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Здраво на сите, би сакала да ве прашам дали некој има искуство со стапување во брак со македонец(но мигрирал во Австралија пред 10 години отприлика), каде е подобро тука или таму да се регистрираме, каде побрзо ќе тече постапката? Каква виза јас би добила, за колку време, и дали можам со таа виза да студирам? Ви благодарам однапред :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите, би сакала да ве прашам дали некој има искуство со стапување во брак со македонец(но мигрирал во Австралија пред 10 години отприлика), каде е подобро тука или таму да се регистрираме, каде побрзо ќе тече постапката? Каква виза јас би добила, за колку време, и дали можам со таа виза да студирам? Ви благодарам однапред :)
Edni prijateli zavrsija rabota so ovaa viza

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/300-

mozes da se vencas vo bilo koja zemja AU ili MK samo ke treba da ja pocnes procedurata I da se vencas otkako ke ja dobies vizata. Procedurata faka okolu 9 meseci. Mozete da se iskonsultirate so agent za detalji.[DOUBLEPOST=1447134468][/DOUBLEPOST]
Edni prijateli zavrsija rabota so ovaa viza

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/300-

mozes da se vencas vo bilo koja zemja AU ili MK samo ke treba da ja pocnes procedurata I da se vencas otkako ke ja dobies vizata. Procedurata faka okolu 9 meseci. Mozete da se iskonsultirate so agent za detalji.
Izvini linkot ne raboti vizata sto pisav e Prospective Marriage visa (subclass 300)
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.089
Поени од реакции
8.359
Здраво на сите, би сакала да ве прашам дали некој има искуство со стапување во брак со македонец(но мигрирал во Австралија пред 10 години отприлика), каде е подобро тука или таму да се регистрираме, каде побрзо ќе тече постапката? Каква виза јас би добила, за колку време, и дали можам со таа виза да студирам? Ви благодарам однапред :)
нека дечкото поживее во МКД некое време, венчајте се во МКД, и почнете ја процедурата од МКД со тоа што домашна адреса ке наведе МК адреса, али во секој случај ке треба некој од АУС да се пише како спонзор, (чисто формално) за два месеци ке добијаш привремена виза(која покасно ке биде перманент) без да одиш Белград или слично на интервју.
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Edni prijateli zavrsija rabota so ovaa viza

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/300-

mozes da se vencas vo bilo koja zemja AU ili MK samo ke treba da ja pocnes procedurata I da se vencas otkako ke ja dobies vizata. Procedurata faka okolu 9 meseci. Mozete da se iskonsultirate so agent za detalji.[DOUBLEPOST=1447134468][/DOUBLEPOST]

Izvini linkot ne raboti vizata sto pisav e Prospective Marriage visa (subclass 300)
A ako odlucime da se vencame tamu, jas kako so koja viza ke idam do tamu so turisticka? Toj del ne mi e jasen, sea moze e glupo prasanjeto ama ne sum upatena u celata rabota
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
A ako odlucime da se vencame tamu, jas kako so koja viza ke idam do tamu so turisticka? Toj del ne mi e jasen, sea moze e glupo prasanjeto ama ne sum upatena u celata rabota
Punter ti pisa deka e najdobro e da aplicira zaedno od MK.

No ako odite vo opcija da se zemate vo AU togas ke treba da apliciras za turisticka viza. Problem vo ovaa opcija e sto ima sansi turistickata viza da ti istece a verenickata da ne e odobrena. Moive informacii se od vtora raka taka da iskonsultiraj se so agent.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.089
Поени од реакции
8.359
Јас тоа што го напишав 100% поминува, со туристичка виза само ке си го искомплицира случајот.
 

mne

Член од
15 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, би сакала да ве прашам дали некој има искуство со стапување во брак со македонец(но мигрирал во Австралија пред 10 години отприлика), каде е подобро тука или таму да се регистрираме, каде побрзо ќе тече постапката? Каква виза јас би добила, за колку време, и дали можам со таа виза да студирам? Ви благодарам однапред :)
Ja sam iz Crne Gore i prije 10 mjeseci sam aplicirao za partner (bracnu vizu) za Australiju. Neka tvoj momoak dodje u Makedoniju i sa tobom provede mjesec dva. Mozete se vjencati ili vjeriti ( preporucio bih ti ovo drugo jer zahtijeva manje papirologije) Opcija da odes u Australiju turisticki i da se tamo vjencas i otuda apliciras za vizu je moguca ali tesko izvodljiva
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво имам едно прашање. Се работи за работа во Австралија поточно во некој дел од Мелбурн т.е. село. Работата за мене е да не речам лесна бидејќи сум од тој дел на Македонија. Се работи за берење на јаболка. Ова ми го предложи пријател на мојот тарко бидејќи тој оди секоја година таму, газдата е македонец. Оваа година пријателот поради здраствени проблеми не оди и ми предложи доколку сакам со некој другар да отидам да зборува со човекот дали можи да не прими. Пред да го праша требаше да прашам некој познаник или роднина дали можи да ми гарантира за тиристичка виза. Прашав па добив позитивен одговор но ме интересира за колку време можам да ја добијам визата и исто така дали можи да ми гарантира некој што не сум во роднинска врска. Работава започнува после 15 јануари така да имам 2 месеци.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво имам едно прашање. Се работи за работа во Австралија поточно во некој дел од Мелбурн т.е. село. Работата за мене е да не речам лесна бидејќи сум од тој дел на Македонија. Се работи за берење на јаболка. Ова ми го предложи пријател на мојот тарко бидејќи тој оди секоја година таму, газдата е македонец. Оваа година пријателот поради здраствени проблеми не оди и ми предложи доколку сакам со некој другар да отидам да зборува со човекот дали можи да не прими. Пред да го праша требаше да прашам некој познаник или роднина дали можи да ми гарантира за тиристичка виза. Прашав па добив позитивен одговор но ме интересира за колку време можам да ја добијам визата и исто така дали можи да ми гарантира некој што не сум во роднинска врска. Работава започнува после 15 јануари така да имам 2 месеци.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
Procedura za turisticka viza moze da fati 4 nedeli I ne mora garantorot da ti bide vo rodninska vrska. Problem e sto nekogas za tie sto prv pat odat vo AU na garantorite Im baraat paricna garancija, e dali garantorot ti e podgotven na nesto takvo ti si znaes.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Procedura za turisticka viza moze da fati 4 nedeli I ne mora garantorot da ti bide vo rodninska vrska. Problem e sto nekogas za tie sto prv pat odat vo AU na garantorite Im baraat paricna garancija, e dali garantorot ti e podgotven na nesto takvo ti si znaes.
Да гаранторот е подготвен на такво нешто и самиот ми кажа бидејќи истото го правел секоја година за пријателот што ми го понуди ова. Значи останува да добиеме согласност од газдата. Благодарам за информацијата.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
A ako odlucime da se vencame tamu, jas kako so koja viza ke idam do tamu so turisticka? Toj del ne mi e jasen, sea moze e glupo prasanjeto ama ne sum upatena u celata rabota

Тоа што ти го напиша членот од црна гора е 100% точно. Значи НАЈЛЕСНО и НАЈБЕЗБОЛНО е да се верите во Македонија а да правите свадба во АУС.

Што е разликата? Ако се верите во МКД и притоа имате доста докази дека вашата врска е долга и трајна и тогаш нема да имате проблем за виза. Ќе ја добиете релативно лесно, за месец до 3 зависно колку се зафатени во имиграции во АУС во моментот. Што треба да напаравите е цела процедура да се започне од АУС државјанининот, нека ги земе формуларите, нека напише опширно писмо со детали кога, како сте се запознале како се одвивала врската итн. Ќе ви требаат докази (фотки, сметки од телефон дека сте си звонеле, пракале пораки, емаилови итн итн). Ако имате доволно тогаш нема да ви прават проблем. Ако немате почнете секој ден да се допишувате, праќате честитики, нека дојде во МКД и исликајте се на разни места, снеми фризура направи го да личи како да е подолг временски период. Во тој случај без проблем добиваш виза. Направи веридбата да изгледа пристојно, фотки од фамилиите ќе помогнат (нека има некој негови некој твој роднини, не мора да се најблиските ама сепак се тоа помага). Ќе треба исто он или некој друг на прикаже дека има примања да може да те издржава, не сум сигурено колку е тоа ама би било бар минимум 50К годишно би рекол.

Најголема грешка е да направите свадба во МКД. Тогаш се е можно. Знам за случаеви каде им било кажано, супер сте се зеле, поживејте сега во МКД неколку години па аплицирајте.:icon_mrgr: Така еден мој другар мораше да напушти работа и да живее во Прилеп, прво му рекоа 6 месеци па на крај после 2 год да добијат виза.[DOUBLEPOST=1448028236][/DOUBLEPOST]
Да гаранторот е подготвен на такво нешто и самиот ми кажа бидејќи истото го правел секоја година за пријателот што ми го понуди ова. Значи останува да добиеме согласност од газдата. Благодарам за информацијата.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
Со среќа најверојатно станува збор за Шепартон што е 2 саати од Мелбурн.

Ако тој тоа го правел секоја година за друг кој ја поштувал визата и не се задржувал повеќе од дозволеното шансите се дека АУС на него гледала после неколку години како минимален ризик. Ти си нов случај, помлад и претпоставувам без фамилија така да ти си ГОЛЕМ ризик во споредба со него. Можно е, и најверојатно ќе му бараат банкарска гаранција од 30 000 долари горе доле за да те пуштат поготово првиот пат. Ако е спремен да го напарави тоа за тебе, доаѓај, ќе направиш пари, само не очекувај бог знае што, зашто освен работа и нема нешто послебно да видиш. Шепартон е градче нешто ко кавадарци во мкд. Има 2-3 паба што се ок и секако ФК Шепертон Македониа

upload_2015-11-21_1-2-30.jpeg
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.089
Поени од реакции
8.359
Најголема грешка е да направите свадба во МКД. Тогаш се е можно. Знам за случаеви каде им било кажано, супер сте се зеле, поживејте сега во МКД неколку години па аплицирајте.:icon_mrgr: Така еден мој другар мораше да напушти работа и да живее во Прилеп, прво му рекоа 6 месеци па на крај после 2 год да добијат виза.
не мора да значи, Јас знам неколку случаеви каде што еден од партнерите (асутрлиски државјанин) долго време живееше во МКД па кога решија да заминат визата им стигаше во рекордно кратко време од 4-6 недели.Кај тој пријателот што го кажуваш, мора да имало друг проблем.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
не мора да значи, Јас знам неколку случаеви каде што еден од партнерите (асутрлиски државјанин) долго време живееше во МКД па кога решија да заминат визата им стигаше во рекордно кратко време од 4-6 недели.Кај тој пријателот што го кажуваш, мора да имало друг проблем.
Втората реченица, тогаш се е можно... Значи има случаеви и ко твојот и ко оној што јас го опишав. Конкретно разликата е во тоа што ако се земени тогаш апликацијата се поднесува во београд и таму треба да се појават двајцата што остава простор за незгодно интервју каде ќе ги разделат и прашуваат глупи прашања од типот кој шампон го користи сопружникот, каква боја му е четката за заби, на која адреса ти живее свекорот, што правевте на третиот состанок итн... Незнам како е сега али пред 10тина години бевме 3ти на листата на сомнителни бракови - склучени од корист па апла беа внимателни со нас.

Ова другово - вереничка виза ти е многу почиста работа зашто прво разделени сте, второ како верени се очекува многу помалку да се знаете, се што треба да се докажи е дека постои подолга врска која се негува и дека има љубов меѓу вас. На тој начин таа добива виза со рок од 9 месеци во кој период мора да стапат во брак или се враќа назад. Ако стапат во брак тогаш поминува на перманентна виза и за 5 год од денот кога стапиле во брак има право да бара државјанство.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.089
Поени од реакции
8.359
Втората реченица, тогаш се е можно... Значи има случаеви и ко твојот и ко оној што јас го опишав. Конкретно разликата е во тоа што ако се земени тогаш апликацијата се поднесува во београд и таму треба да се појават двајцата што остава простор за незгодно интервју каде ќе ги разделат и прашуваат глупи прашања од типот кој шампон го користи сопружникот, каква боја му е четката за заби, на која адреса ти живее свекорот, што правевте на третиот состанок итн... Незнам како е сега али пред 10тина години бевме 3ти на листата на сомнителни бракови - склучени од корист па апла беа внимателни со нас.

Ова другово - вереничка виза ти е многу почиста работа зашто прво разделени сте, второ како верени се очекува многу помалку да се знаете, се што треба да се докажи е дека постои подолга врска која се негува и дека има љубов меѓу вас. На тој начин таа добива виза со рок од 9 месеци во кој период мора да стапат во брак или се враќа назад. Ако стапат во брак тогаш поминува на перманентна виза и за 5 год од денот кога стапиле во брак има право да бара државјанство.
има случај до случај,јас тие јас што ги знам не ни отидоа во Белград, едноставно визата им стигна дома т.е кај агентот, ако се работи за брак каде едниот доага и за 3 недели се жени/мажи, тогаш има заебанции од типот што ги спомнуваш, али ако се види дека и Австралианецот има подолго време поминато во МКД, не ги малтретираат, брзо оди постапката.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
има случај до случај,јас тие јас што ги знам не ни отидоа во Белград, едноставно визата им стигна дома т.е кај агентот, ако се работи за брак каде едниот доага и за 3 недели се жени/мажи, тогаш има заебанции од типот што ги спомнуваш, али ако се види дека и Австралианецот има подолго време поминато во МКД, не ги малтретираат, брзо оди постапката.
Да, да, ако тој престојувал во МКД подолго тогаш е сосема друга работа. Ако агент ти ја спрема апликацијата ќе покрие се што кажав погоре со доволно докази така да нема да е проблем, они знаат што прават. Сепак покомплицирано ми се гледа пак тоа, ќе мора да престојува подолго во МКД а со тоа може да изгуби работа а пак ќе мора да гарантира дека има приход подоцна да го гледа сопружникот. Малку потешко изводлива варијанта е тоа мада не е невозможно.

Иначе најново е што од конзулатот сега праќаат луге да се распрашуваат по комшии :icon_mrgr: дали тој/таа е во врска итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom