Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
Toa sto ce najdete greski vo podatocite za testiranje na EUROVENT klimite moze da znaci slednovo:
- ako ima greska za edna dve klimi, togas implicitno ima za mozebi pola od niv, a toa pak znaci deka ako e taka, togas ne ni vredi da klimata sto ja kupuvame da ima vakov sertifikat.
Toa poinaku kazano bi znacelo deka i ne treba da imaat klimite vakov glup sertifikat bidejci ovie sto nemaat ce im gi izmesaat podatocite i mozebi ce gi prikazat vo pogresno svetlo pa ce im se namali prodazbata. Ova ne vodi kon totalno pogresno rasuduvanje, sepak se raboti za elitna organizacija, na koja treba da i se plati za da go dobies toj sertifikat i tvojot proizvod da pomine niz nejzinata kontrola. Inace ajde sega nekoj od ulica neka se pojavi, neka testira da vidime..... imeto i renometo i pravicnosta se gradeni so godini.
Inace ova sto zbori 2ogledala za nacinot na testiranje e samo negovo mislenje i ne ce e bas taka. Mozebi ja ispracaat testnata dokumentacija na uvid, no siguren sum deka testiranja se vrsat i toa na uzorci random izbrani od prodavnica. Nemojte da go zalazuvate ovde narodov so proizvolnosti.
Ubavo e sto ete @Strelec i @moongoses se trudat da ja dignat maglata od nekoi nepreciznosti no generalno sepak EUROVENT si e EUROVENT.
Na primer imate dve klimi so ista cena od razlicni proizvoditeli, edniot ima sertifikat drugiot nema. Kazete koja bi ja KUPILE?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Na primer imate dve klimi so ista cena od razlicni proizvoditeli, edniot ima sertifikat drugiot nema. Kazete koja bi ja KUPILE?
Jas ja kupiv taa bez sertifikat :angel: (iako na nalepnicata na vnatresna stoi logoto na eurovent, nigde nemozev da gi najdam podatocite koga ja kupuvav)
Bas mi bese izborot pomegju kliima so eurovent (Panasonic) i ovaa bez (iako mozebi e so) za gore-dole ista cena (Panasonicot bese 2000 den poskap).

Na eurovent stojat bas site modeli na klimi, zarem site do edna, od prva do posledna gi testiraat? Ili se sveduva na prepisuvanje na podatoci od proizvoditel, sto jas mislam deka e mnogu poverojatno.
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Error code: P0 на внатрешна единица на Vivax ACP-18CH50AECI ne javuva stalno od vreme na vreme. Dali nekoj ima vakov problem
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Error code: P0 на внатрешна единица на Vivax ACP-18CH50AECI ne javuva stalno od vreme na vreme. Dali nekoj ima vakov problem
Jas imam, mi rekoa deka e normalno, go imam isiot model, deka bilo zastita od variranje na strujata vnatre vo samata klima ( ako se pojavele poveke od 3-5 spike-a vo 10 min se javuval ovoj eror kod koj e za zastita na kompresor i potoa se gubi i klimata prodolzuva so rabota) taka da dosega eve nema problem... Pa ke vidime vo idnina imame 3 god garancija. :) i bi zamolil nekoj od po strucnive lica ovde na forumov da kaze dali ova e mozno ili ni farbaat oci vo servis? Fala.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sigurno ne e normalno greska da javuva.
Zasto drugite modeli od Vivax ne go javuvaat toj problem, ili bilo koja druga klima. Ako ima variranje na strujata ima za site klimi, ne samo za ovoj konkreten model.
Moe mislenje e da insistirate na reklamacija. Jas barem taka bi igral.

Ova lici na fabricka mana za ovoj model.
Muabetot za Haierot, se se pusta vo promet, duri i da se znae deka ima greska. Ovoj Vivax seuste se prodava.
Jas go jadev so eden Philips televizor, fabricka mana imase koga ke se povrze antena na digitalniot tjuner da se gleda, se mrznese slikata i potoa samo isklucuvanje od steker vrsese rabota. Za drug nacin na gledanje televizorot si funkcionirase i se prodavase dosta vreme toj model pred dve godini. Mi go zamenija so drug od istiot model, ista prikazna. Posle mesec dena i cetiri-pet odenja vo market, duri i oni na lice mesto dojdoa kaj mene da vidat, go zameniv so LG. No mesec dena go jadev jas so tormozenje.
I prva rabota sto ja kazuvaat koga ke im kazes deka nesto ne funkcionira kako sto treba e deka sturjata ne e kako sto treba. Isto bese i so televizorot, moze do strujata da e mi vikaat. Kosa mi se kreva od toj muabet :shook:
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Jas imam, mi rekoa deka e normalno, go imam isiot model, deka bilo zastita od variranje na strujata vnatre vo samata klima ( ako se pojavele poveke od 3-5 spike-a vo 10 min se javuval ovoj eror kod koj e za zastita na kompresor i potoa se gubi i klimata prodolzuva so rabota) taka da dosega eve nema problem... Pa ke vidime vo idnina imame 3 god garancija. :) i bi zamolil nekoj od po strucnive lica ovde na forumov da kaze dali ova e mozno ili ni farbaat oci vo servis? Fala.
Sigurno ne e normalno greska da javuva.
Zasto drugite modeli od Vivax ne go javuvaat toj problem, ili bilo koja druga klima. Ako ima variranje na strujata ima za site klimi, ne samo za ovoj konkreten model.
Moe mislenje e da insistirate na reklamacija. Jas barem taka bi igral.

Ova lici na fabricka mana za ovoj model.
Muabetot za Haierot, se se pusta vo promet, duri i da se znae deka ima greska. Ovoj Vivax seuste se prodava.
Jas go jadev so eden Philips televizor, fabricka mana imase koga ke se povrze antena na digitalniot tjuner da se gleda, se mrznese slikata i potoa samo isklucuvanje od steker vrsese rabota. Za drug nacin na gledanje televizorot si funkcionirase i se prodavase dosta vreme toj model pred dve godini. Mi go zamenija so drug od istiot model, ista prikazna. Posle mesec dena i cetiri-pet odenja vo market, duri i oni na lice mesto dojdoa kaj mene da vidat, go zameniv so LG. No mesec dena go jadev jas so tormozenje.
I prva rabota sto ja kazuvaat koga ke im kazes deka nesto ne funkcionira kako sto treba e deka sturjata ne e kako sto treba. Isto bese i so televizorot, moze do strujata da e mi vikaat. Kosa mi se kreva od toj muabet :shook:
I jas pomisliv so strujata no smeniv stekeri i pak isto nekogas 1 dnevno, nekogas ke zaredi 5-6 pati a nekogas raboti so denovi bez problem . Za razlika od ovoj model imam i AEHI no toj ne pravi nikakov problem. Prasav vo servis no neznaat . Pozdrav
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
I jas pomisliv so strujata no smeniv stekeri i pak isto nekogas 1 dnevno, nekogas ke zaredi 5-6 pati a nekogas raboti so denovi bez problem . Za razlika od ovoj model imam i AEHI no toj ne pravi nikakov problem. Prasav vo servis no neznaat . Pozdrav
Istoto e i kaj mene izgleda ke e fabricki defekt kako sto veli.@ogledaloogledalo , jas duri se stokmiv da zemam prenaponska zastita od Loging, a vo servis se javiv tri pati i istoto mi go velat trite pati, sea ne znam koj pat da go fatam... A sum od periferija, pozaebano zdravje...
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Ако само кај Аирвел згрешила добро е:facepalm: прашај ја успут и за Mitsava моја да не има утка :pos:
Не прашувам, да не излезе дека навистина има утка, па да испадне дека си се зезнал со изборот :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Mislam deka ne e do strujata problem ke da e do procesorot na nadvoresnata edinica, kontrola na kompresorot

Ne e bas za Vivax ama u sustina e istoto, IPM (Inverter Power Module) ili toj go komanduva kompresorot, toa over current i over heat ke se slluci na kompresorot i toa e vnatresen problem na klimata so struja pa nema vrska so toa dali doma naponot vi e stabilen ili ne.
Celata prezentacija so slikava ja ima ovde
Slide 40
PROTECTION Protection on the IPM IPM error is declared when; i)Compressors motor peak current > 21A OR ii)IPM temperature >100°C OR iii)IGBT peak current > 16A. IPM error
Slide 62
Error L5 – IPM / IGBT error - Possible causes: over current or over heat - At start up: could be due to software - After running some time: could be due to over current or over heat TROUBLESHOOTING Heat sink IPM[DOUBLEPOST=1450802734][/DOUBLEPOST]
Не прашувам, да не излезе дека навистина има утка, па да испадне дека си се зезнал со изборот :)
Ma najdobro da si kjutese :)
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Slide 40
PROTECTION Protection on the IPM IPM error is declared when; i)Compressors motor peak current > 21A OR ii)IPM temperature >100°C OR iii)IGBT peak current > 16A. IPM error
Slide 62
Error L5 – IPM / IGBT error - Possible causes: over current or over heat - At start up: could be due to software - After running some time: could be due to over current or over heat TROUBLESHOOTING Heat sink IPM
Da vo sustina toa mi go kazaa i mene vo servis i deka site error kodovi koi bile so "P" oznaka bile za (protection) zastita, a so "E" ili "F" za Error ili Fault
 

Kajgana Shop

На врв Bottom