Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
kupiv merac na potrosena struja od Loging pre 1 mesec, bese na popust i go kupiv za 890den. Ne e los ja vrsi rabotata, mi lici ttocen koga go meram na sijalici od 100w tocno si pokazuva. Meram potrosuvacka na Gree inverterot, ne e loso zasega :)
така и да продолжиш, многу убаво опиша колку троши :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Lomovo prvpat denes mi trepka sonceto na klimava, tropanje do nemaj kade ima, sea i ne duva normalno so k.r mu e sea?
Ti druze si shampion za skepticizam so klimava kako za prva zima greenje so klima :)
So moze da i e...zirni nadvor malce kolkava magla e, a moze da i e Defrost so e normalno na ovakvo vreme....mojava 5-6pati denes gi napravi.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
мојата оваа грејна сезона уште нема направено дефрост, сабајле ја уклучив во 6 ипол надвор беше 1с. ама и дадов малку помош со каминот од другата соба и тера цел ден без проблем на 22. Знам дека ќе кажете оти тролам ама тоа е што да ви правам, не живеам во Скопје, тука кај нас само сабајле и навечер после 9 е малку ладно инаку преку ден немаме гајле уште од некое сериозно греење
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Defrost e koga trepka sonceto(heating indicator), i kaj mene isto pravi lomoto bas pogledni levata strana tie edni plavi resetki zamrznuvaat i potrebni se 10 min za da odmrzne , od tie 10 min posle prvite 7 min odmrznuva posle kako da iskashluva i posle 3-5 min pocnuva da duva . Denes vo Gostivar na 1-2 stepeni i prst pred oko ne se gleda na nekoi 2-3 casa pravi defrost. Inace namestena mi e na 22 stepeni, auto mode i uklucen ifeel. I za tie 10-12 min voopshto ne paga paga temperaturata eventualno za 1 stepen podole. ama odma se nadoknaduva,jako duva nekoi 15 min posle se namaluva duvanjeto i taka se povtoruva na 25-30 min. Inace nemam merac za potrosuvacka a smetkata za 11 mesec 1825mkd, sto sum prezadovolen za razlika od lanskata 5000 ....inace od prethodni komentari i mojata vnattrsna edinica krcka koga duva toplo...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Defrost e koga trepka sonceto(heating indicator), i kaj mene isto pravi lomoto bas pogledni levata strana tie edni plavi resetki zamrznuvaat i potrebni se 10 min za da odmrzne , od tie 10 min posle prvite 7 min odmrznuva posle kako da iskashluva i posle 3-5 min pocnuva da duva . Denes vo Gostivar na 1-2 stepeni i prst pred oko ne se gleda na nekoi 2-3 casa pravi defrost. Inace namestena mi e na 22 stepeni, auto mode i uklucen ifeel. I za tie 10-12 min voopshto ne paga paga temperaturata eventualno za 1 stepen podole. ama odma se nadoknaduva,jako duva nekoi 15 min posle se namaluva duvanjeto i taka se povtoruva na 25-30 min. Inace nemam merac za potrosuvacka a smetkata za 11 mesec 1825mkd, sto sum prezadovolen za razlika od lanskata 5000 ....inace od prethodni komentari i mojata vnattrsna edinica krcka koga duva toplo...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Kazi mi posto imash lomo najveke na turbo koga e uklucen ko da zavlekuva na sekoi 10sekundi i na ostanatite brzini pravi ama ne e primetlivo tolku.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Za vaznosta na gabaritot na nadvoresnata edinica zboreno e milion pati na temava i da ne objasnuvame pak zasto e podobro da e pogolema, toa na vakvo vreme so magla najubavo se primetuva, 12ka ke napravi 10pati defrost u denot, a nekoj so 18ka edvaj eden difrost ke primeti u denot.
Slikano e vo Brikolaz pred nekoj den, edna do druga Gree Lomo18ka (5,5KW) i vednas do nea Vivax Aeci 9ka(2,9Kw), ogromna razlika u gabarit. Inaku nebitno e sto e 9ka zasto i 12kata AECi ima potpolno ista golemina na nadvoresna edinica.
DSC_0378.jpg
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Eve kaj mene sea sabajlevo toa difrost se pojavi ama voopsto nema mraz nikade. Opkruzen sum so 4 zida. 20151208_075446.jpg
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Za vaznosta na gabaritot na nadvoresnata edinica zboreno e milion pati na temava i da ne objasnuvame pak zasto e podobro da e pogolema, toa na vakvo vreme so magla najubavo se primetuva, 12ka ke napravi 10pati defrost u denot, a nekoj so 18ka edvaj eden difrost ke primeti u denot.
Slikano e vo Brikolaz pred nekoj den, edna do druga Gree Lomo18ka (5,5KW) i vednas do nea Vivax Aeci 9ka(2,9Kw), ogromna razlika u gabarit. Inaku nebitno e sto e 9ka zasto i 12kata AECi ima potpolno ista golemina na nadvoresna edinica.
Прегледај го приврзокот 134272
mme... i 18 e ista dimenzija, mn golema razlika, a kako e vo cena razlika? Vcera mojata Vivax naprai 5-6 pati kolku sto mozev da zabelezam... A imame magla dosta ovde... (prst pred oko)...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Eve kaj mene sea sabajlevo toa difrost se pojavi ama voopsto nema mraz nikade. Opkruzen sum so 4 zida.Прегледај го приврзокот 134283
Nemoj da mislis deka mora mraz da ima pa defrost da pravi. Vcera koga ja vkluciv gree change po 10 sekundi otide vo defrost a kaj mene nemoze nikogas da napravi mraz vo nadvoresnata zato sto e postavena vo hodnik od trgovski objekt. Toa e voobicaeno nema ona bionicko oko pa da gleda dali ima mraz ili nema

 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Ja od Gree Lomoto 18 sum prezadovolen (pisav predhodno i deka sum prezadovolen od montazata na maestro Zoki-Zorba),raboti kako singerica,do sega nitu ednas ne ja imam primeteno da e u defrost (nadvoresna edinica mi e na zapadna strana)E sega primetuvam deka povece i odgovara da ja vklucis porano i da ne ja forsiras so nekoja si zadadena temp. da kazeme 28stepeni,nego ja stavam na 24 i ona otprilika za 1h na tenane si ja postigne temperaturata,fun mi e sekogas na auto.Za proba na onaa kvadratura od 55m2,otvoriv vratite na hodnikot i kupatilo (dodatni edno 15-20m2) i normalno postignuva i mi se cini deka poubavo dise klimata,gi nema onie cesti duvanja i smiruvanja na ventilatorot.Ke ja vidime kako ke se ponasa koga ke padne temperaturata...
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Uste vo proletta kupiv Vivax 12AECI...Se duri ne fatija maglite vo Bitola bev prezadovolen od istata.. E koga zaladi i koga fatija maglite pocna da vleguva vo defrost i toa na sekoi 40 min ako ne i pobrzo...Citajki go forumov gledam deka sum pogresil vo vrska so istata, da procitav porano ke bi se odlucel za druga klima na primer,no sto e tuka...Prasanjeto mi e, aj sto vleguva klimata vo defrost (istitiot trae ne poveke od 5-6min) ...Ne mi e jasno zosto koga ke vlezi vo derost t.e. Koga ke se pojavi Df znakot na displejot na vnatresnata edinica...pocnuva da duva laden vozduh skoro for 1 min so brzina na koja sto e namesten ventilatorot a duri potoa vnatresnata edinica prestanuva da duva duri trae defeostot i potoa otkoga ke izleze pocnuva da duva toplo..Inaku skoro sekogas mi e namestena T na 23 i ventilatorot na avtomatski...gream 30 m2 .Me nervira ladniot vozduh koga ke vleze vo defeost toj ja zaladuva prethodno stoplenata prostorija:( ..Zosto e toa taka?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
@ante1
Зошто е ефтино греењето. Секој квалитет си носи цена така и греењето на клима. Ќе си ставиш печка на пелети и ќе немаш мака од дефрост, ама скапо било. Епа сеа таа е колку пари толку музика.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.776
Поени од реакции
6.743
Uste vo proletta kupiv Vivax 12AECI...Se duri ne fatija maglite vo Bitola bev prezadovolen od istata.. E koga zaladi i koga fatija maglite pocna da vleguva vo defrost i toa na sekoi 40 min ako ne i pobrzo...Citajki go forumov gledam deka sum pogresil vo vrska so istata, da procitav porano ke bi se odlucel za druga klima na primer,no sto e tuka...Prasanjeto mi e, aj sto vleguva klimata vo defrost (istitiot trae ne poveke od 5-6min) ...Ne mi e jasno zosto koga ke vlezi vo derost t.e. Koga ke se pojavi Df znakot na displejot na vnatresnata edinica...pocnuva da duva laden vozduh skoro for 1 min so brzina na koja sto e namesten ventilatorot a duri potoa vnatresnata edinica prestanuva da duva duri trae defeostot i potoa otkoga ke izleze pocnuva da duva toplo..Inaku skoro sekogas mi e namestena T na 23 i ventilatorot na avtomatski...gream 30 m2 .Me nervira ladniot vozduh koga ke vleze vo defeost toj ja zaladuva prethodno stoplenata prostorija:( ..Zosto e toa taka?
Колку ја плати климата ако не е тајна? А ова со ладниов воздух, сметај го како проветрување :LOL: Нема да замрзниш 1 мин ако дувне малку ладничко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom