Терористички напади во светот

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Позади сите лајнурии вие стојете. ИСИС е производ на САД Израел и Турција. Позади сите крвопролевања во светот ционистичките евреи стојат за тоа има милиони докази. Јас мислам обратно вие сте најголем проблем во светот. Кој се чепна со Блисиот исток со години наназад јас ?
Napravi razlika od toa " VIE " oti kako shto ima razlika vo suni i shia taka i kaj nas ima razlika , a kako shto znam ortodoksi nikogas nemaat vrseno represija na muslimani tuku obratno gi imaat spasuvano od razni sranja iako imame pravo da ve tepame bidejki Konstantinopol e zemen po patna sila pa imame excuse so sila i da go zememe , a i mozeme bez problem samo nasata pravoslavna vera ne ne uchi na vojni tuku na prostuvanje i zatoa seushte Istanbul se vika Istanbul , a ne Konstantinopol ... katolicite koi ve tepaa i ve tepat kaj i da stignat se tie kon koi treba da go vperish prstot no kako da go vperish koga ako ne beshe papata i Venecija nemase da stapnete na evropsko tlo zatoa malku ste u zaebana pozicija . Papata i ve eba i vi dava , ko rimska prostitutka ste za zal , a kolku intelegenten svet ima izlezeno od islamskite drzavi !
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.430
Поени од реакции
29.954
А шо е финтата да не носи пасош и документ со себе?
да не се дознае кој го направи нападот??
па тие се изгорени цел свет да знае кој стои зад акцијата, не се ова крадци шо влегват дома и пребарват шкафои да најдат скриен накит и пари па никој да не знае кој се.
Нив и слики и имиња уз пригодна музика ќе почнат сега низ интернет да ги кажват како маченици ти се чудиш оти пасош носел со себе.
Тој тргнал во еден правец, не мислел да се враќа и крие.[DOUBLEPOST=1447597415][/DOUBLEPOST]
Тие сакаат цел свет да знае кој стои зад акцијата, а од сега ќе му проверуваат секој шраф на сириски државјани, до сега доста слободно се шетаа како мигранти, бегалци од војната
Абе скроз ја промашуваш поентата. Си бил во војска, знаеш или барем можеш правилно да замислиш што се случува при експлозија на елек со С4 - или во ЊуЈорк кога кај СТЦ наоѓаа цели пасоши а се друго се дезинтегрирало во прашина и пепел? Негибнати пасоши, и тоа ич не е сомнително... Ама ајде! :ROFLMAO:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Абе скроз ја промашуваш поентата. Си бил во војска, знаеш или барем можеш правилно да замислиш што се случува при експлозија на елек со С4 - или во ЊуЈорк кога кај СТЦ наоѓаа цели пасоши а се друго се дезинтегрирало во прашина и пепел? Негибнати пасоши, и тоа ич не е сомнително... Ама ајде! :ROFLMAO:
То на филм при експлозија ќе искини пасоши, во реалност ќе го одува, при експлозија најмногу штета и повреди претрпуваат крупни и поешки објекти кои даваат отпор на ударниот бран, зид ќе го разнеси, хартија на пример ќе ја раздува наоколу.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.701
Поени од реакции
18.222
Ај иди малце deeper у муабетите. Мислам дека со постот и сам го кажа одговорот кој го бараш, само не го начна ко што треба. Ќе ти посочам тачно кај.

Викаш дека луѓето имаат еднакво право на живот, и на тоа се темелело западното општество. Епа ете го бе брат, ете го. У западното општество е така, таму е темелот. Не е темелот на тоа на блискиот исток. Пошто на блискиот исток човечкиот живот не се вреднува еднакво. Од нив. На блискиот исток жените немаат еднакви права со мажите, немаат верска толеранција, немаат ништо од тоа. И сега, да не се праиме на Тошо брат и да не бидеме наивни. Тоа ми е критериумот по кој го пресметувам уделот во човештвото, а верувам и многу други кои сега се во недоумица дали да бидат сурово реални или политички коректни. Барем мене така ми изгледа работава. И, да се вратиме на муабетот, ако некој од блискиот исток го уништи тој темел, како тогаш и самиот човек од блискиот исток ќе напредува, ќе ја сфати теоријата на Русо, и како човештвото ќе стане подобро? Како, кога го уништил темелот? Зарем оваа логика не е валидна, и зарем јас зборам одвратни ствари? Мислам, океј, ако ти мислиш дека е одвратно, мисли си, жал ми е. Ама јас мислам дека така стојат работите.

И не знам како да пишувам во прво лице еднина, ако не кажам „јас“ и не го бранам својот став, без тоа да изгледа ко да делувам дека се ставам намерно во центар, више стварно не знам што да правам со муабетов. Мислам дека сме го дискутирале тоа дека секој збори за себе и секој збори со секој, и затоа делува како некој да се става у центар. Али у секој случај нејќам ова да го дискутирам више, никад.
Кога си ја мењал сликата сигурно сето ова добро си го исконтемплирал, па отпосле си ја сменил. Ниту тој Блиски Исток бил дупка отсекогаш ко што е сега, ниту Франс била една мирнодопска култура која сама од себе се вивнала во зенитот на човековата цивилизација. Уствари една од причините за сите срања денес, покрај сериозното заглибување во религијата, се колониите и империјализмот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.656
Jако е тоа што Албанец од УАЕ тука доаѓа и збори како ИСИС биле ОК, пошто Асад бил срање.
Ова сечење глави, убивање бебиња, масовни силувања, рушење светско наследство, фрлање од кров и распнување, тоа е пичкин дим, Асад е срање, а не овие у Париз што рокнаа или не тие у Нигерија што убија 2000 каури одедаш во масовно погубување. Асад е злото, ви вели Албанец од УАЕ.

:cuc:
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Знаеш дека ова не е точно, нели? Јас овде гледам како со секоја наредна генерација се губи културата на секој емигрант кој се доселил тука. Потомците на тие емигранти се растени во оваа средина и несвесно ја прифаќаат оваа култура. Знам еден куп такви луѓе овде, од било кој дел од светот. Имам разговарано со еден муслиман кој пред да створи фамилија се доселил тука. Успеал да си најде жена од родното место овде, веројатно и таа била од првите генерации кои емигрирале. Еден ден му ја видов ќерката, дојде со другарки - Швеѓанки, имаше околу 18 години и немаше фереџе на глава. Го прашав дали жена му носи фереџе, рече да. А што ако одбие еден ден? Рече: би бил многу тажен и навреден, би сакал да носи, но не би сакал да ја присилам на тоа. А зошто ќерка ти не носи? Направи многу тажна фаца и рече: „Не ми е воопшто сеедно, но јас дојдов овде поради фамилијава која тогаш сакав да ја имам. Поради нив седам тука, сакам да имаат поубави услови за живот и да не бидат присилени како мене да се преселат на друго место од истата причина како и јас. Отфрли многу работи на кои сум ја учел, но барем е среќна и има убав живот.“
Нормално е за децата полесно да се вклопат во средината, затоа што се растени во неа. Знам и Балканци кои без оглед на тоа како и да ги воспитувале децата, денес децата им се прави Швеѓани во однесување.

Точно, Макс, ислам и либерализам немаат никаква допирна точка, но кога станува збор за солидарност не гледаш идеологија. Ако видиш онесвестен човек на улица, ќе го разбудиш за да го прашаш за религиозна определба пред да му помогнеш, или како?[
DOUBLEPOST=1447594072][/DOUBLEPOST]

Ова! Толку масакри на деца се случија низ светов, никој не покажа трошка емпатија.
Еден од учесниците бил француски државјанин. Ако се покаже дека тоа лице е од трета генерација на муслимани во Франција, дали паѓа во вода правилото на претопување во менталитетот на домородниот народ? Една секуларна земја како Турција во последниве неколку години го напушта наследството на Ататурк и го враќа исламот како неодвоив дел од државата.

Зависи. Еднаш кога се враќав од работа наидов на такво лице на клупа, ама не го чачнав бидејќи се испружи на цела клупа, на подот имаше шише виски + август + рчеше.

Ама сепак ова е интересно што го спомна. Во вакво време каде во Европа во пораст се антиемигрантски движења, а сите хипик-либерални партии доживуваат снижување на рејтинзи сум се прашувал, ако првиве се екстрем кој треба да го избегнуваме, тогаш зошто добиваат поддршка? И во тој момент се случува ова - ај да одиме по твојот пример. Да претпоставиме дека има луѓе на кои им треба помош поради војни и други причини. Им даваш засолниште, храна, облека, се што оди со хуманоста. Но после некое време луѓето кои се примени не гледаат на твојата помош со почит од причина х. Заради тоа се создава јаз, од една страна е помагачот кој и покрај напорите не можел да ги разубеди во спротивното, и нормално спасените кои, ненавикнати на околината и менталитетот и вредностите на помагачот создаваат своја заедница. После некое време помагачот се соочува со терор од страна на оние кои ги спасувал, дали му крадат пари, храна или го малтретираат не е битно. Кога тоа се случува, помагачот, кој најверојатно бил учен од мали нозе да биде либерален, да толерира итн се одлучува да се обрати на помош кај оние кои би спровеле радикални мерки да не се случуваат вакви работи и понатаму. Либералниот помагач може да протестира ако радикалот претера со мерките, но длабоко во себе ќе почуствува олеснување бидејќи во неговиот дом нема да му се случуваат немили работи.

Пример за вакво нешто е Кенија. Кенија има примено голем број на сомалиски бегалци. Сомалиските бегалци се благодарни едно време. После тоа бегалците гледаат дека земјата која ги примила не е земја според законите на пророкот и прават напори да ја направат Кенија идеална земја за тоа. Како резултат ја имаме Ал Шабаб, ноториозна поради 140 убиени студенти во еден ден.

Поентата ми е, сигурно во еден период имало голем број на приврзаници на либералноста и левицата во ЕУ земјите, кои сигурно помагале на онесвестени лица по улици. Но кога ќе увидат дека раката на помошта им е гризната, а не смеат да зуцнат од страв да бидат наречени расисти, истите либерали ќе го искористат своето право на глас за некоја антионесвестен човек опција, макар и да е екстремна. Затоа и не е чудо кога шведски хомосексуалци даваат дискретна поддршка на шведските демократи.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Абе скроз ја промашуваш поентата. Си бил во војска, знаеш или барем можеш правилно да замислиш што се случува при експлозија на елек со С4 - или во ЊуЈорк кога кај СТЦ наоѓаа цели пасоши а се друго се дезинтегрирало во прашина и пепел? Негибнати пасоши, и тоа ич не е сомнително... Ама ајде! :ROFLMAO:
:busi: Cons theory пациент:vozbud:
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
724
Поени од реакции
1.557
Колкава омраза имате кон евреите тоа е чудо невидено. Од премногу голем антисемитизам што имате и метеор да падне вие ќе мислите дека и тоа е од евреите. А иначе се уште стојам на истиот став. Христијанството и Исламот треба да се модифицираат следните години ако светот сака мир, спокојство и вистинска светлина.
Јас мислам дека други работи треба да се модифицираат.
Како на пример Америка и нејзиното интерферирање,војување надвор од својата држава. Сите досегашни срања се нивно гордо дело .
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.799
Ма ова е откривение на часот,ма на денот,ма на годината,море на векот !! Батали други причини за глобалниот замав на тероризмот.Каптен Америка одговори:icon_mrgr::pos:

И кај игра на троновите му се смееа на тој што викаше дека доаѓаат белите шетачи...
 
S

silmarillion

Гостин
Јас мислам дека други работи треба да се модифицираат.
Како на пример Америка и нејзиното интерферирање,војување надвор од својата држава. Сите досегашни срања се нивно гордо дело .
Само еден од кандидатите за претседател на САД ја поддржува оваа иницијатива, ама па нормално и најмалце шанси има да победи.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Премногу се дефокусира темава на лични прекпукувања и анализирање на понашање на социјални мрежи.

Се прашувам што ќе беше ако постоеа социјални мрежи од пред 100 години и како ќе беа прикажувани и доживеани првата, втората светска војна, руската револуција и сл.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Само не знам како еден терористички напад е оценет како фрактура а другиот како тешка болест која најчесто завршува со смрт?
Дека постојано се нагласува како овој напад во Париз не е ништо во споредба со она што се случува на Блискиот исток.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Дека постојано се нагласува како овој напад во Париз не е ништо во споредба со она што се случува на Блискиот исток.
И ти го направи обратното, дека оние на Блискиот Исток се ништо во споредба со завчерашниве во Париз :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
724
Поени од реакции
1.557
Само еден од кандидатите за претседател на САД ја поддржува оваа иницијатива, ама па нормално и најмалце шанси има да победи.
И Обама ветуваше брда и планини,дури и Нобелова за мир доби циганчето а види го сега,растур прави.
Ми се чини дека кој и да застане зад завесата ќе биде исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom