Терористички напади во светот

Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Во тој случај, што треба цела Југоисточна Европа да им направи на Турците/Мухамеданците за да им врати пропорционално за 500 години терор и угнетување?
Pa toa ti vikam. I toa bi go razbral. Taka ide toa. Cel zivot.iako nemoze da se sporedi
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.736
Поени од реакции
1.489
Абе едно не ми е јасно кај нас ко се случи Смилковско и кога беа разбиени групите во Куманово тогаш не беа терористи туку вооружани групи на луѓе т.н невини граѓани кои си носеле оружје , а што и да се случи во светот одма е тероризам ? Ретардирана демократија и мерило на вредности.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Абе едно не ми е јасно кај нас ко се случи Смилковско и кога беа разбиени групите во Куманово тогаш не беа терористи туку вооружани групи на луѓе т.н невини граѓани кои си носеле оружје , а што и да се случи во светот одма е тероризам ? Ретардирана демократија и мерило на вредности.
Abe deca. Si igrale. Kaj nas taka e.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И во рок од 10 години од тие 30.000 ќе бројат 150.000 .
Што е доволно за исламизација на цела држава, и создавање на калифат.
на тие 150 стај уште минимум 150 албанци,стави роми кои ќе ги напраат муслимани со по 500 евра само за носење брада и шамија,1000ка у месец,пуна капа,а кај ти се турци босанци....се на се,у НАЈ добар случај,ќе бидеме 50-50.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Оваа снимка е стара уште пред чарлие да се случи. Ама но браинерите сеа ја користат како нова да е од вчера
Еве мал доказ од 2014
http://www.nytimes.com/2014/11/21/world/europe/video-shows-french-isis-fighters-calling-for-attacks-in-france.html?_r=0
Со денешен датум беше поставена затоа мислев така.[DOUBLEPOST=1447544694][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Според BBC, германската полиција сомничи еден македонски државјанин за поврзаност со нападите.

The suspects: What we know

...
A heavily armed Macedonian man detained last week during a routine police check on a motorway in Germany may have been connected to the attackers, German officials have said. They believe he was bound for Paris.
...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Историја сум дупка, но на фејсбуков наидов на едно занимливо видео кое не го препорачувам за лица кои имаат мака да гледаат ликвидација. Пишува на видеото дека во 45-та во Алжир француската војска ликвидирала 1.500.000 Муслимани. На јутуб најдов слично видео каде бројката на загинати е пишана 45.000. Како и да е висока бројка е и да не бидам погрешно сфатен/интерпретиран, ме интересира доколку некој повеќе е запознаен со дешавкава, од чиста љубопитност да научам нешто да потврди, негира.

Видеото.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.287
Поени од реакции
10.487
Искрено и мене ми е преку кур од типови кој го пратат секој тренд на социјалните мрежи, неможам да ги сварам активистите за правата на педерите, курвите, мигрантите и иако е модерен начин на давање поддршка не ми оди никако во глава тоа со хаштаговите...но поглуп муабет од тоа "дали во Франција плачеле кога Македонија ја поделиле во 1913" не сум прочитал оддамна. Значи поголеми дебили од тие што ги набројав погоре се само (квази) патриотите.

Убиени се повеќе од 150 лица во терористички напад во Париз, а оние си играат на лавови. Браво. А тоа што уште повеќе ме плаши мене е дека со бегалскава криза уште толку се наполни Европа со овие со исперените мозоци. Или ајде Германија и Италија биле против нас во WW 2, па кој ги ебе. Ами тоа што и кај нас ги има се повеќе и повеќе?

За полицајците исто... Не сакам да бидам грешно сфатен, ама тие загинаа во полициска акција ако се сеќавам добро. Мислите дека по светот не умираат полицајци во акции против терористи и секакби криминалци?

Јес да немора да драматизирате како што прават некои...ама бидете малце луѓе маме му ебем..
Точно. Сега да видиме за французиве. Тие загинаа во терористички напад. Мислиш дека по светот не умираат луѓе во терористички напади многу често?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.413
Поени од реакции
28.606
Збор два за целата ситуација.

Во последните неколку месеци ова е најнов од серија напади извршени во ИСИС. Во посвежо сеќавање ми е рускиот авион, нападот во Бејрут и ако не се лажам и нападот во Турција.
Зошто Париз е толкав шок? Париз е симбол на светлината во ЕУ, тоа е местото од каде што излегле многу рационалисти и каде е започната една од најголемите борби за човековите права. Нападот значи, дека на некој му сметаат сите тие вредности.
Кој е крив за сето ова? Големата слика е дека се одговорни големи сили што ние не можеме ништо да направиме околу нив. Дали навистина не можеме или не сакаме? Или пак се правиме слепи и ги отфрламе останатите причини бидејќи не се соодветни со групното мислење?

Едни ја обвинуваат религијата како причина. Не знам, дали истите имаат tunnel vision и не сфаќаат дека човечката природа е да освојува и доминира, и ќе најде било каква причина за тоа. Сигурно WW2 и WW1 не беше за религија чинам, а важат за најкрвави војни регистрирани досега. Тоа што исламот е сеуште на ниво на религиозна причина е навистина интересен феномен, од страна на Европа и другите страни на светот немало религиозна војна скоро 1000 години. Многу забораваат дека ако не била религијата многу голем процент од населението денес би било неписмено.
Сакам да кажам, можам да прифатам дека ти нема да веруваш во Дедо Мраз, а може и да те убијам бидејќи не го правиш тоа. Секој има слобода да верува во Господ, Алах, Ктулу, Вонземјани, тоа е човечко право. Ама треба да се санкционира секој кој убедува други верници дека се подобри од останатите, и дека треба да ги убијат неверниците.

Вината не е на мигрантите како директни сторители. Повеќето навистина сакаат мир. Вината стои врз тие што дозволија да се наруши безбедноста со тоа што дозволија без никаква проверка толкава маса на народ која доаѓа од воена зона да се протне толку лесно. Скоро сите се сомнителни во 90% воено способни мажи што бараат азил. И малите деца знаат дека е неминовно на толкава маса на народ да се внесат луѓе со искривени верувања за светот, конкретно во случајов борци на ИСИС.
Не е можно да се ограничи движење на население. Етички е неприфатливо. Но сосема етички и прифатливо е да се контролираат лицата што сакаат тоа да го прават. Тука нема ништо злобно и нехумано. Како превентивна мерка од вакви случки мора да се земе тоа во обзир.
Париз важи за еден од најстрогите градови во поглед на носење оружје. Со самото тоа што е собрано доволно оружје да се изврши напад на 6 различни места и да убијат 160 луѓе треба да уклучи аларм. Треба разумно да се размисли како и по кој пат е внесено тоа оружје. Дали на бегалците воопшто им се проверува багажот?

Живееме во можеби едно од најопасните времиња по WW2, луѓе гинат затоа што се различни. Соочени сме со група со екстремни шовинистички интереси и идеали.
Време е да се уклучи цинизмот и скептицизмот.
На крај, сеуште се чудам дали Оланд е понеспособен од Гоца и Мијалков, или е гнасно копиле што свесно дозволи жртва на 160 луѓе за туѓи интереси.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.618
Поени од реакции
11.808
Точно. Сега да видиме за французиве. Тие загинаа во терористички напад. Мислиш дека по светот не умираат луѓе во терористички напади многу често?
Ова е уште еден доказ за пристрасноста на медиумите - истите медиуми кои себеси се нарекуваат независни и објективни.

Молчат за масакрите во Сирија, Ирак, Нигерија и бројни други држави, како и за масовните пожари кои во моментов се случуваат во Индонезија, а за кои @Vanlok има пишано во темата Индонезија во пожар, горат прастарите дождовни шуми, но затоа терористички напад во Париз треба да биде причина за глобален ден на жалост.

А ако нешто вакво се случи и кај нас во Македонија на спортски натпревар или на музички настап, Бог знае дали воопшто ќе објават странските медиуми нешто за таков масакр, или во целост ќе го премолчат и нема да му одвојат ни барем една мизерна секунда во вестите на телевизија или на радио, или барем 4 мизерни квадратни сантиметри во некој весник.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.287
Поени од реакции
10.487
Мислам дека не е фотошоп пошто Филипче Петровски, директорот на архивот (кој се наоѓа во зградата) самиот го објави тоа.

Патем, јас немам фејсбук, не ставам француско знаме, но сум франкофил, не сум го криел тоа никогаш, сум еврофил, затоа што сметам дека таа цивилизација, тој прогрес во наука, техника и квалитет на живеење што е произлезен од европската (а преку неа и америчката култура) му има донесено многу добро на човештвото (не ги занемарувам и лошите страни секако).

И пак ви повторувам, ако пропадне европската цивилизација од овие заулавени исламски орди, ако пропадне тој начин на живот, ние не се наоѓаме во Јапонија, ние сме тука, на иљада километри, со 30% муслиманско население, и ние ќе гориме, и тоа ќе гориме јако.
Точно така. Исто и Шведска, Норвешка , Данска станале рај на земјата благодарение на паметни и спремни луѓе. Но тој рај полека ќе се претвори во пекол благодарение на денешниве имбецили и курви кои им ги водат државите. Во опасност се да растурат се што нивните предци граделе и постигнале.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ма ова е откривение на часот,ма на денот,ма на годината,море на векот !! Батали други причини за глобалниот замав на тероризмот.Каптен Америка одговори:icon_mrgr::pos:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom