Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Анштајн бил длабоко во право,иако за вселената не сум потполно сигурен,се трудам да Ви објаснам која класа грагани се опфатени(категорија која не е во состојба да биде едуцирана и самостојно да се брани),а Вие штитејки си го занаетот за кој ептен дебело наплатувате(или се стремите кон тоа) се трудите да ме убедете дека Вие и само Вие сте способни за правна заштита.Денес,пред се благодарејки на глобалната електронска комуникација,кога се што ни е потребно а Вие мислете дека само Вие го знаете,е достапно на сите нас,токму од причина што секој може да навлезе во правото каде сите закони му се достапни на дланка,кога може да ги сознае сите свои права и обврски како граганин согласно уставот
Многу точно и потполно сте во право.
НО!!! Занимавање со правни работи од страна на неовластено лице
кое нема правна подлога, едукација, образование и сертификат од Адвокатска комора се нарекува надриписарство и е казниво според Кривичниот законик на РМ.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Друже уште ова ќе ти го кажам и не замарам повеќе.Сам можеш да се браниш на суд никој не ти го оспорува тоа и законот ти го дозволува, ама да браниш други неможеш, затоа сме ние тука фала богу. и уште нешто колку повеќе одите сами на суд така препуштени сами на себе и правно неедуцирани ( а мислите дека се знаете :pos2:) толку подобро за нас ПРАВНИЦИТЕ И АДВОКАТИТЕ, ни се множат предметите и ни се полнат буџетите. Фала на тебе и таквите како тебе што ве има се повеќе што автоматски значи нашиот занает нема да умре.:wink:
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Можеби мојава молба не е за оваа тема ама незнам каде на друго место би ја ставил.Пред нова година земав камкордер од Нептун,ама после 15мин снимка почна камерата сама да се исклучува,ке поработи па ке се исклучи,па не се уклучува и итн.На 10.01.2009 ја однесов во овластен сервис во Велес,па они ја однеле во ВидеоДата,па денес утре па од понеделник ,па немале дел,итн.Демек ке ставеле нова плоча и така,ако не ке ми даделе нова.Дури денес 03.03. ја земав од Велес дека се е во ред,дека смениле плоча и било ОК.Ја донесов дома и ?...Истата болка-ке поработи па ке се исклучи,па не се уклучува и итн.Се јавувам во сервисот во Велес и они ми викаат носи си ја во Видео дата ние не знаеме???Барам совет дали некој имал вакво или слично искуство за да ја завршам мојава голгота!Каде да се обратам?Кого да тужам?Барам помош!
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Пак ке повторам, на суд го добив случајот зошто судијата имаше доблест да свати дека сум во право,поднесов иницијатива и до Уставен суд,замислете без Ваша помош.
Да напишеш повеќе детали за случајот, како успеа да го убедиш судијата дека си во право... исто и за искуството со уставен суд, каде и како поднесе, да ја видиме самата иницијатива... бараш инфо, а самиот не го кажуваш тоа што го знаеш!
 
Член од
3 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ziveam Bitola , vraboten sum vo D.Hisar a patuva vo Prilep posto tamu imame ispostava. E sega od nova godina t.e. od Fevruari r.organizacija ni go ukina organiziraniot prevoz i sega rabotodavacot ni veli da si se snaogate kako znaete , so drugi zborovi da si go plakame prevozot, koj patem za mesec ne kosta 5000 den .Dali ima osnov da tuzime odnosno dali ima nekakva zakonska regulativa za da si barame nekakvi prava , posto mislam deka e krajno bezobrazno od svoj geb da plakam za da dojdam na rabota patem drzavna. Vi blagodaram.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ziveam Bitola , vraboten sum vo D.Hisar a patuva vo Prilep posto tamu imame ispostava. E sega od nova godina t.e. od Fevruari r.organizacija ni go ukina organiziraniot prevoz i sega rabotodavacot ni veli da si se snaogate kako znaete , so drugi zborovi da si go plakame prevozot, koj patem za mesec ne kosta 5000 den .Dali ima osnov da tuzime odnosno dali ima nekakva zakonska regulativa za da si barame nekakvi prava , posto mislam deka e krajno bezobrazno od svoj geb da plakam za da dojdam na rabota patem drzavna. Vi blagodaram.
Во законот за работни односи е пропишано дека организираниот превоз е пропишрн со закон но сепак, пракса е во поголемите фабрики и претпријатија превозот не е организиран. Обично им се плаќа на вработените за превоз, знам дека во Усје- Скопје е така. Не сум бил вработен никогаш, признавам за искуство после 20 години.:wink:
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ziveam Bitola , vraboten sum vo D.Hisar a patuva vo Prilep posto tamu imame ispostava. E sega od nova godina t.e. od Fevruari r.organizacija ni go ukina organiziraniot prevoz i sega rabotodavacot ni veli da si se snaogate kako znaete , so drugi zborovi da si go plakame prevozot, koj patem za mesec ne kosta 5000 den .Dali ima osnov da tuzime odnosno dali ima nekakva zakonska regulativa za da si barame nekakvi prava , posto mislam deka e krajno bezobrazno od svoj geb da plakam za da dojdam na rabota patem drzavna. Vi blagodaram.
Не сум во тек со новите (ако ги има) измени во законот за работни односи, законот за државни службеници, законот за извршување на буџетот на РМ и колективниот договор, но работодавецот е должен да обезбеди превоз или паричен надоместок, кој беше не повеќе од 900 денари за јавен сектор, но уставниот суд го укина тој лимит минатата година.
Како да ги бараш своите права, мислам дека Струмикс може да помогне со инфо...
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Можеби мојава молба не е за оваа тема ама незнам каде на друго место би ја ставил.Пред нова година земав камкордер од Нептун,ама после 15мин снимка почна камерата сама да се исклучува,ке поработи па ке се исклучи,па не се уклучува и итн.На 10.01.2009 ја однесов во овластен сервис во Велес,па они ја однеле во ВидеоДата,па денес утре па од понеделник ,па немале дел,итн.Демек ке ставеле нова плоча и така,ако не ке ми даделе нова.Дури денес 03.03. ја земав од Велес дека се е во ред,дека смениле плоча и било ОК.Ја донесов дома и ?...Истата болка-ке поработи па ке се исклучи,па не се уклучува и итн.Се јавувам во сервисот во Велес и они ми викаат носи си ја во Видео дата ние не знаеме???Барам совет дали некој имал вакво или слично искуство за да ја завршам мојава голгота!Каде да се обратам?Кого да тужам?Барам помош!
Ќе видиш од кај ти е гаранцијата и кој ти ја издал.Оние кои ти ја продале имаат обврска да ти ја поправат камерата.Ако ја однесеш на поправка, во рок од 30 дена треба да ти ја вратат поправена или пак да ти дадат нова. Затоа земај потврда дека си ја однел на тој датум.Ако ја однесеш повеке од 3 пати на поправка, треба да ти дадат нова. Ако веке тузиш, тогаш ке го тузиш оној кој го пишува во гаранцијата, односно најверојатно продавачот.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ќе видиш од кај ти е гаранцијата и кој ти ја издал.Оние кои ти ја продале имаат обврска да ти ја поправат камерата.Ако ја однесеш на поправка, во рок од 30 дена треба да ти ја вратат поправена или пак да ти дадат нова. Затоа земај потврда дека си ја однел на тој датум.Ако ја однесеш повеке од 3 пати на поправка, треба да ти дадат нова. Ако веке тузиш, тогаш ке го тузиш оној кој го пишува во гаранцијата, односно најверојатно продавачот.
E така...следи ги овие инструкции пријателе, се додека не истече рокот од гаранцијата (2-3 дена пред да истече гаранцијата), па после обрати се, ако уште те заебаваат. Многу убав лек имам...:wink:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Upis na Fakultet so Uverenie za branitel

Vaka, mi treba mislenje od kolegite pravnici, imam edna muka so Pravniov fakultet. Sakam da upisam cetvrta godina na faks. Koga se upisav na faks vo prva godina, se upisav so participacija od 1000 evra ( odamna bese toa :) ). E sega, vo meguvreme koga dojde da upisuvam treta godina im dadov na faks Uverenie za branitel so koe imam pravo na besplaten upis na faks, ama po zakon ako se zapisam od novo. Znaci zakonot me osloboduva od plakanje ama ako se zapisam od novo na faks. Zatoa jas, koga upisuvav treta, kulturno si otidov vo pravnata sluzba na praven fakultet i gi prasav dali Uverenievo ke mi vazi da me prefrlat da ne plakam, i tie mi rekoa " Uverenieto ke ti vazi samo ako upisuvas nova godina, a za kvadrat ke treba da si platis kolku ti e predvideno". I ja vikam dobro, taka mi odgovara, i treta godina si zapisav bespari. E sega za cetvrta imame nov dekan, i na studentski mi vikaat " novata dekanska uprava ne gi prifaka Uverenijata " ???. E kako moze ova ... ako prethodno prifatile i tolkuvale deka uverenieto ke vazi i za vise zapisanite da se prefrlat da studiraat bezpari, sega noviov, saka pari i ne go prifaka toa.
Kazete mi vie sto merki da prevzemam dokolku mi ja odbijat sega molbata ( a mi rekoa deka 99 % ke mi ja odbijat ).
Se mislam da odam do Min. za pravda do inspektorite, ili pak ako treba ke baram i tolkuvanje na zakonot, dali so toj clen bi bile opfateni i branitelite sto se vise zapisani na faks. Zosto ne bi bilo fer tie sto se vise zapisani da prodolzat so plakanje ako drzavata ima dava pravo na besplatno skoluvanje.
Fala odnapred za mislenjata
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ако може некој да ми каже каде можам да најдам кои се условите за отварање на фирма, уплати, документи и слично.

Однапред благодарам
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Caro Kapistec se sto te interesira ce go najdes na stranata na Centralen registar na RM crm.com.mk.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Uverenie za branitel so koe imam pravo na besplaten upis na faks, ama po zakon ako se zapisam od novo. Znaci zakonot me osloboduva od plakanje ama ako se zapisam od novo na faks. Zatoa jas, koga upisuvav treta, kulturno si otidov vo pravnata sluzba na praven fakultet i gi prasav dali Uverenievo ke mi vazi da me prefrlat da ne plakam, i tie mi rekoa " Uverenieto ke ti vazi samo ako upisuvas nova godina, a za kvadrat ke treba da si platis kolku ti e predvideno".
Кој закон, кој член? Ако запишувањето е со квоти (државни студенти), можеби сега нема предвидено квота за бранители?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Кој закон, кој член? Ако запишувањето е со квоти (државни студенти), можеби сега нема предвидено квота за бранители?
ЗАКОН ЗА ПОСЕБНИТЕ ПРАВА НА ПРИПАДНИЦИТЕ НА
БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И НА
ЧЛЕНОВИТЕ НА НИВНИТЕ СЕМЕЈСТВА

Член 13, став 2 :
Припадникот на безбедносните сили, децата на загинат или починат
припадник на безбедносните сили и децата на воен инвалид од став 1 на
овој член, имаат предност при запишување во високо образовни установи
без плаќање на партиципација, под услов да исполнат минимум бодови
утврдени со Конкурсот за упис.

Значи по мене барем, ова важи ако се запишуваш на факс ама од ново, со тоа што доволно е да освоиш минимум поени што се потребни и факултетот мора да те прими. Тоа е предност, а не колку било квота. Законот го обврзува факултетот да те прими па ти ако треба ке ги примиш само бранители, после другите.
Него мене ми друга маката. Ја го искористив од трета година уписот. На правен како што реков, ми рекоа дека законот важи и за мене, со тоа што не плаќам за упис на нова година, но ако паднам ке треба да си платам квадрат. Ова за ме е и реално, нема што да те спасат од плаќање квадрат нели :toe:
Арно ама новиов декан изгледа не сака да го признае тоа, сака пари да собере. А на еднаш толкуван закон и одбрено од страна на факултетот не знам по кој основ сега ми прават проблем. Иста е ситуацијата, ама баткиве пари бараат. Како што ми рекоа: Новата деканска управа не сакала да ги признае Уверенијата :tapp:. Значи новиов декан по негово го толкува законот, стариов изгледа не знаел што прави
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Значи по мене барем, ова важи ако се запишуваш на факс ама од ново, со тоа што доволно е да освоиш минимум поени што се потребни и факултетот мора да те прими. Тоа е предност, а не колку било квота. Законот го обврзува факултетот да те прими па ти ако треба ке ги примиш само бранители, после другите.
Него мене ми друга маката. Ја го искористив од трета година уписот. На правен како што реков, ми рекоа дека законот важи и за мене, со тоа што не плаќам за упис на нова година
И јас мислам дека законот е таков да важи само во ситуација на нов студент и прашање е како правната служба дошла до нивното толкување. Бранителите се покриени и со последниот конкурс 2008/09:

"Припадниците на безбедносните сили, децата на загинат или починат припадник на безбедносните сили и децата на воен инвалид од I до VII група, утврдени со одредбите од чл. 2 и чл. 4 од Законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и членовите на нивните семејства, како и лицата утврдени со одредбата од чл. 23 од истиот Закон (Сл. весник на РМ бр. 2/2002), во учебната 2008/09, ќе се запишуваат надвор од државната квота без плаќање партиципација, односно кофинансирање, под услови за запишување утврдени во овој Конкурс, а нивниот број може да изнесува најмногу до 10% од вкупниот број студенти на соодветната студиска програма."

Значи, сепак има квота. Прашај дали новата деканска управа не ги признава уверенијата само за стари студенти или за сите генерално. Дали воопшто функционира институцијата "Студентски правобранител"?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom