Најекономично греење и ладење

Член од
14 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Prasanje do poupatenite. Zemav klima Mitsubishi Heavy srk/src 63 zm-s. Sekogas ja ostavam na 27 stepeni, no na termometerot nikako da se pokaci temperaturata nad 22 stepeni vo sobata. Prostorijata e 45 m2. Merev izduv na klimata I istiot e 55 stepeni.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Prasanje do poupatenite. Zemav klima Mitsubishi Heavy srk/src 63 zm-s. Sekogas ja ostavam na 27 stepeni, no na termometerot nikako da se pokaci temperaturata nad 22 stepeni vo sobata. Prostorijata e 45 m2. Merev izduv na klimata I istiot e 55 stepeni.
Pokaci go duvannjeto namesto temperaturata i za pola saat/saat ke ti napravi 23, koga ke postigne 23 stavi ja na Auto i vidi dali pagja T na 22. Ako paga ke moras na fiksna brzina da ja drzis(primer 2 ili 3) poso slaba izloacija imas ti kaj tebe. Prva brzina na taa klima e 870m3/h, a najmalata Ulow =750m3/h, tretata Medium brzina e veke 1080m3/h i cetvrta 1230.
E ke buci ama mora taka dur ne postigne...ako ne pa ke si ja drzis na ukljuceno celo vreme i so tajmerite ke posdesuvas T, navecer pomala nasabajle povisoka itn....inace na sekoja klima i treba vreme da postigne i 2-3stepena razlika a ne pa nad 5.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
B
Pokaci go duvannjeto namesto temperaturata i za pola saat/saat ke ti napravi 23, koga ke postigne 23 stavi ja na Auto i vidi dali pagja T na 22. Ako paga ke moras na fiksna brzina da ja drzis(primer 2 ili 3) poso slaba izloacija imas ti kaj tebe. Prva brzina na taa klima e 870m3/h, a najmalata Ulow =750m3/h, tretata Medium brzina e veke 1080m3/h i cetvrta 1230.
E ke buci ama mora taka dur ne postigne...ako ne pa ke si ja drzis na ukljuceno celo vreme i so tajmerite ke posdesuvas T, navecer pomala nasabajle povisoka itn....inace na sekoja klima i treba vreme da postigne i 2-3stepena razlika a ne pa nad 5.
Blagodaram Strelec.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Колку киловати трошат овие греалки, и шо како да ја користам? Глеам нешо финтици да се загрее прво од вечерта, па после да се пушти тек, не сум си имал работа досеа со вакво нешто, па да ме упати некој.
 

Attachments

Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Znae li nekoj dali se naogat Geothermal HVAC sistemi vo Makedonija. Ako ima, kolku se cenite, specifikacii itn ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Fala na info. Slucajno da ne znaes ceni kako se dvizat za sistemive ili nekoj user experience ??
Ima nekoja gruba cena za del od opremata edna strana pred taa so slikite t.e na 329str
A user Experience ima naspisano deckovo sto ja montiral opremata na 327str:
Не знам шо се пишело назад, али моментално најекономично греење се геотермални системи. The thing is, што влогот е сериозно голем, и не се исплати за стан или помала куќа. Веќе недела дена гледам како тој систем загрева куќа од 350 квадрати со само 4kW. А претходно човекот трошеше по 6 тона нафта годишно.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
da spodelam prvi vpecatoci od greenjevo so klima.sega za sega e odlicno.klimava od prvi ne e isklucena,gream 45 kv,tri prostorii,kuca,i gi gree odlicno,preku den podesena od 24 do 26,navecer 23.vo mesec oktomvri isto rabotese samo sto bese isklucena navecer,za struja kolku ima potroseno neznam tocno posto nemam merac,a za oktomvri vkupna smetka mi e 2700.ce vidime koga ce zaladi kako ce bide.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Za oktomvri potrosheno vkupno 600kw za struja. Smetam deka klimite potroshija okolu 150kw so toa shto ne rabotea cello vreme tuku se vklucuvani po potreba.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
.Pred okolu 3 godini kupiv klima prema moznostite - Vivax 12aeci okolu 500 evra.
Eve ja shlaka vo ducan 30tina kvadrati bez problem do sega, smaleni smetki za struja od pred toa, ja zadovolen. Sakav sega da zemam za doma od istata, ama ne bila brendiran Gree tuku Midea, si zemav Lomo. Doma zadovolni, jas zadovolen, bar dosega. I so zadovolstvo se iznacitav za kvalitetite na japonskite klimi pa I ponatamu ke citam, ke citam....
Lenta postov neznam kako ne sum go primetil...kako si zemal AECI pred 3 godini koga tie od ovaa godina prvpat se prodavaat? Da ne toa GECI ili GEEI ?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Otprilika kolku e normalno da trae eden defrost (od - do) i dali moze da nastane problem ako se iskluci klimata za vreme na def.?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Здраво сакам да ве прашам планираме да земеме котел на пелети за загревање на околу 100 м2 ама не сум сигурен дали е исплатлива инвестиција би ве замолил за подетални информации дали се исплати. Планирам да го земам котел од екошпар од 15 киловата за 130 м2 имтео му е алба б.
Најдов котел на пелети 21 киловат топлина босански што ги фалат дека биле ептен добри. Извинете не ви наведов живеам во куќа и имам веќе вградено парно на струја ама во денешно време испаѓа многу скапо затоа на истото сакав да го приклучам котелот на пелети. Инаку за инвертер клима незнам дали може да затопли повеќе простор еве и ги гледав тие во нептун и техномаркет по 76000 се нај скапиве ама не сум толку запознаен колку можат да топлат во нај ладното .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom