Најекономично греење и ладење

Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
На мапата ама баш ништо не се гледа, стилизирана мапа е.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
@Marjan83
Za tvoja informacija sega VIVAXOT (ako ima oznaka A na mestoto od G, pr. GEEI e GREE, AEHI e MIDEA) odi so MIDEA vnatresnost.....
Vo Hrvatska mnogu povece kupuvaat HAJER od VIVAX (iako e Hrvatski). a vo Srbija MIDEA. Inace MIDEA e vo sojuz so FUJITSU ili TOSHIBA (ne sum siguren) kako sto e GREE so DAIKIN.
Greacite voopsto neka ne te sekiraat, ako se pridrzuvas do nekoi prakticni soveti pri eksploatacija nema ni nekoja neophodnost od niv ( ako ne e taka SITE bi gi stavale vo svoite proizvodi).
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
@Marjan83
Za tvoja informacija sega VIVAXOT (ako ima oznaka A na mestoto od G, pr. GEEI e GREE, AEHI e MIDEA) odi so MIDEA vnatresnost.....
Vo Hrvatska mnogu povece kupuvaat HAJER od VIVAX (iako e Hrvatski). a vo Srbija MIDEA. Inace MIDEA e vo sojuz so FUJITSU kako sto e GREE so DANKIN.
Greacite voopsto neka ne te sekiraat, ako se pridrzuvas do nekoi prakticni soveti pri eksploatacija nema ni nekoja neophodnost od niv ( ako ne e taka SITE bi gi stavale vo svoite proizvodi).
Епа да одам со Кози 12 од Гри, незнам не сум сигурен кој би ми бил најпаметниот избор за тие пари.[DOUBLEPOST=1446453970][/DOUBLEPOST]Ова Кози нема нити г10 технологија, нити грејачи нити i-feel, ништо од тоа, затоа мислам дека има се превисоки цените за тоа што го нудат, а за Хајерот какво мислење имате, со оглед на тоа дека е со 5 години гаранција на компресор
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
vikase nesakas gree,sega da odis so niv?
Ti pisa zlatko koj so od koj poteknuva.
Gledaj so pogolema garancija koja ima.haier i st(od setec) do sega imale najgolema 5god.

Mene drugo me interesira.kako sto znaeme deka inverterot menuva obrtai za da ja odrzuva tem.,a obicnata e on off.
Togas kako moze da se zgolemi potrosuvackata na on off klimite koga e pisano na nalepnicite deka trosat pr:1050w.
Citam 3,5kw klimi trosele i 2kw
Kako e mozno koga nemaat promenlivi obrtai na motorot?


Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
1 ноември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Preeska vikase nesakas gree,sega da odis so niv?
Ti pisa zlatko koj so od koj poteknuva.
Gledaj so pogolema garancija koja ima.haier i st(od setec) do sega imale nsjgolema 5god.
Mene drugo me interesira.kako sto znaeme deka inverterot menuva obrtai za da ja odrzuva tem.,a obicnata e on off.
Togas kako moze da se zgolemi potrosuvackata na on off klimite koga e pisano na nalepnicite deka trosat pr:1050w.
Citam 3,5kw klimi trosele i 2kw
Kako e mozno koga nemaat promenlivi obrtai na motorot?


Sent from my Redmi Note 2
Па не сакам ама ако е подобра оваа Кози би одел со неа, мада Хајерот што го наведов и Виваксот се далеку подобри НА ПАПИР е сега незнам како би се покажале у функција ама во тој ранг на цена незнам што да одберам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
@Marjan83
Za koj "papir" zboris? Pa zar ne citas sto pisuvav za kompresorot i ona sto na "papir" ti go nudat GREE, toa e vo najmala raka skandalozno, nemaat ni dva isti papira za ista klima, sto e sramota na kraju kraeva.
@macci
Nitu On/Off klimite nemaat fiksna potrosuvacka na kompresorite. Pri ladniot start e epten niska i kako sto nabija pritisok gasot taka raste visinata na snagata, za 3-5 minuti vleguva vo zonata na max. snaga deklarirana od proizvoditelot. No ova e samo vo slucaj na T okolu 0 i nad 0, sto e poniska T tolku poniska snaga ima na startot i mu treba mnogu povece vreme na kompresorot da dojde do nominalnata ( na -5 ili -7 nema ni da stigne do nea i za nekolku casa nema da moze da digne dovolno pritisok). Kga se T +7 i nagore toa mnogu polesno i pobrzo go prvi. Posle prviot start pak trgnuva so poniska snaga, no sega pobrgu stiga do nominalnata no nikogas ne VEDNAS)
INVERTORITE pak imaat kontroliran broj na vrtezi za povece nadv/vnatresni kombinacii na temperaturi ( zatoa i imaat povece davaci na temperaturi na nadvoresnata edinica) . Ova im ovozmozuva povece kontrolirani rezimi na rabota ako imaat EEV (elektricen ekspanzionen ventil) ili povece kapilari ( ima dosta modeli so 2,3 pa 4 kapilari kombinirani so ednosmerno propusni ventili) so sto ja kontroliraat kolicinata na freon za sekoja vremenska situacija....
 
Член од
1 ноември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
@Marjan83
Za koj "papir" zboris? Pa zar ne citas sto pisuvav za kompresorot i ona sto na "papir" ti go nudat GREE, toa e vo najmala raka skandalozno, nemaat ni dva isti papira za ista klima, sto e sramota na kraju kraeva.
@macci
Nitu On/Off klimite nemaat fiksna potrosuvacka na kompresorite. Pri ladniot start e epten niska i kako sto nabija pritisok gasot taka raste visinata na snagata, za 3-5 minuti vleguva vo zonata na max. snaga deklarirana od proizvoditelot. No ova e samo vo slucaj na T okolu 0 i nad 0, sto e poniska T tolku poniska snaga ima na startot i mu treba mnogu povece vreme na kompresorot da dojde do nominalnata ( na -5 ili -7 nema ni da stigne do nea i za nekolku casa nema da moze da digne dovolno pritisok). Kga se T +7 i nagore toa mnogu polesno i pobrzo go prvi. Posle prviot start pak trgnuva so poniska snaga, no sega pobrgu stiga do nominalnata no nikogas ne VEDNAS)
INVERTORITE pak imaat kontroliran broj na vrtezi za povece nadv/vnatresni kombinacii na temperaturi ( zatoa i imaat povece davaci na temperaturi na nadvoresnata edinica) . Ova im ovozmozuva povece kontrolirani rezimi na rabota ako imaat EEV (elektricen ekspanzionen ventil) ili povece kapilari ( ima dosta modeli so 2,3 pa 4 kapilari kombinirani so ednosmerno propusni ventili) so sto ja kontroliraat kolicinata na freon za sekoja vremenska situacija....
Ок фала многу
Бев во Сетек и ми кажаа дека Хајерот не оди со монтажа, а по телефон ми рекоа дека цената е со монтажа, така да тоа се плус 60-70 евра, што значи дека на крај сепак ке го земам Виваксчето 9aeci пошто мислам дека ке задоволи за потребите, а доколку има некој некаква забелешка за климата нека ми каже на време, да не се апам за г.. после. :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Vo koja klimatska zona spagja Skopje?
Vikendov malku cepkav po wunderground za Noemvri-Fevruari izminative godini vo Strazbourg.
Mi deluva poblagi zimi deka imaat vo sporedba so Skopje.
Od grafikot na moongoses se zabelezuva deka nie imame daleku pomalku saati vo raspon od 0-10 stepeni. Samoto toa i me navede odma koga go poglednav prvpat grafikot da pomislam deka ima polos SCOP Skopje od Strazbourg. Na wunderground retko da se najde min. za Strazbourg pod -3. Vo Skopje se redovni minimumi od -5 do -8. I da, najcesti temperaturi vo Strazbourg se 3-10 stepeni, koga i klimite rabotat so najgolem COP.
http://www.wunderground.com/history/station/07190/2013/12/2/MonthlyCalendar.html?req_city=&req_state=&req_statename=&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=
Eve link, koj saka neka prolista po meseci i godini nanazad. Pa da vidime dali i drug ke go spodeli istoto mislenje so mene, deka ne treba da go racuname bas vo ista zona i Skopje. A i na mapata na energy label etiketite, koja e mnogu losa, se gleda deka nie sme pomegju sredna i ladna zona.
Скопје е во умерена климатска зона. Вредностите за Стразбур се оние кои што се користат при пресметката на ЅСОР, а за Скопје се од мерната станица во Петровец. Какво е или било времето во Стразбур воопшто не е битно, битни се вредностите кои се користат за пресметка. Јасно се гледа дека има помалку часови во зона 0-10 степени, но па затоа има многу повеќе од 10-15. Разликата во часови во овие две зони е речиси иста, но со оглед на тоа дека на поголеми температури климите се поефикасни, соодветно и вкупниот коефициент ќе е повисок. Така да Петровец се наоѓа малку над умерената климатска зона (кон топла). Со оглед дека температурите во Скопје (повторно зависи кој дел од Скопје) се степен до два повисоки од Петровец, а во утринските часови и повеќе, Скопје е уште повисоко во умерената климатска зона од вредностите според кои се пресметува.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Па не сакам ама ако е подобра оваа Кози би одел со неа, мада Хајерот што го наведов и Виваксот се далеку подобри НА ПАПИР е сега незнам како би се покажале у функција ама во тој ранг на цена незнам што да одберам.
@Marjan83
Za koj "papir" zboris? Pa zar ne citas sto pisuvav za kompresorot i ona sto na "papir" ti go nudat GREE, toa e vo najmala raka skandalozno, nemaat ni dva isti papira za ista klima, sto e sramota na kraju kraeva.
"Papir"-ite na Haier ne se nisto podobri od tie na Gree, naprotiv i polosi.
Sega brgu bese koga nekoj stavi dva linka za ist model Haier, vo dvata potpolno ista oznaka na model no totalno razlicni specifikacii.
Najsigurno e iskustvo od prva raka kaj Gree, Haier, Vivax, Midea. Kaj site ovie kineski klimi mislam deka nemoze podobro da se pomine so informaciite. Zatoa i mora da bidat so poniska cena od pojakite brend-ovi.
Ili mozebi e podobro da se vidat specifikacii na nekoi od osnovnite Daikin, Toshiba... pa otprilika moze da se zeme deka bi bile slicni i ovie klimi.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.693
Па не сакам ама ако е подобра оваа Кози би одел со неа, мада Хајерот што го наведов и Виваксот се далеку подобри НА ПАПИР...
Ова што си го потцртал e целата работа. Едно се спецификации, друго се кориснички искуства - на рекламните брошури СИТЕ ЛАЖАТ. Или поточно, објавуваат спецификации мерени во некои идеални лабораториски услови.

Заради тоа ти реков препрочитај ја внимателно целата тема, утепај ден-два на тоа. Заради тоа реков, не ми се препишуваат истите работи. Јас тие другиве клими што ги гледаш, не би ги погледал за исти/слични пари како Gree. А различни луѓе овде ќе ти препорачаат различни работи, тоа е нормално. Твое да си одлучиш и пресечеш.

Имаш и други форуми каде се водат прилично добри дискусии за клими:
http://www.elitemadzone.org/t22368
http://www.forum.hr/showthread.php?t=875468
http://fanzo.org/forum/viewforum.php?f=117
Види колку таму ги фалат таквите како Нео, Мидеа, Хајер, Вивакс (ремаркирани Мидеа, ако се постари модели тогаш се Gree), итн.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Da se pofalam deka vcera majstor Zoki mi ja montira Gree 18-ka,prezadovolen sum od covekot u sekoj smisol,malku me razocara klimata u start,posto ja bev naucen na obicnata LG.ja palis,saceka edno 30 sek. i posle koga ke duvne stvarno e duvnato...Voedno da kazam deka LG-to go prodavam za smesna cena (po faktura e 60000den) ako na nekoj mu treba za dogrevanje,a za ladenje ke mu potpisam so dve race deka 90% ke gi oduva ovie novite klimi :)
Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.693
Епа тоа е корејски ЛГ од времето, денес во Турска ги прават тие ЛГ овде што се продаваат... :)[DOUBLEPOST=1446465403][/DOUBLEPOST]Ти наплати Зоки 60евра за да дојде во Куманово? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom