Најекономично греење и ладење

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
[DOUBLEPOST=1445812522][/DOUBLEPOST]
mala ispravka 13.32 m3/min = 800m3/h[/quote]

Da , tacno moja greska 13.32 m3/min * 60 = 800 m3 / h.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Daikin FTXB50C / RXB50C = 53010den = 865€ 3god garancija
Daikin FTX50GV / RX50GV = 58230den = 950€ 3god garancija
moze li da spodelis od kaj se ovie ceni, i dali se so monataza?[DOUBLEPOST=1445814985][/DOUBLEPOST]
da, lici uste podobro :)
i ova e dobro (serija 50): http://www.daikineurope.com/products/index.jsp?singleprv=FTX-GV
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Какво подно греење? Има разни...
Toa sto go spomna strelec pogore, so toplovodni cevki, sto se stava pod kosulica ako dobro razbrav od net... Ova mi e za nov objekt, uste sum vo faza na biranje na soodvetno greenje, rano e ali pribiram informacii.
http://energetskaefikasnost.info/podno-greene/
На ова мислев, со оглед на тоа што станува збор за стан, значи греењето би било на струја.

Patem uste edno prashanja, sakam da si zemam za kaj mene vo soba 10m2 nekoe inverterce za zagrevanje, bez vnatresna/nadvoresna izolacija, kolkavo da zemam, 1ca?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Toa sto go spomna strelec pogore, so toplovodni cevki, sto se stava pod kosulica ako dobro razbrav od net... Ova mi e za nov objekt, uste sum vo faza na biranje na soodvetno greenje, rano e ali pribiram informacii.
http://energetskaefikasnost.info/podno-greene/
На ова мислев, со оглед на тоа што станува збор за стан, значи греењето би било на струја.

Patem uste edno prashanja, sakam da si zemam za kaj mene vo soba 10m2 nekoe inverterce za zagrevanje, bez vnatresna/nadvoresna izolacija, kolkavo da zemam, 1ca?
Vidi, mislam deka ti treba podolga elaboracija na 2ta sistema i pobrzo ke dojdes do informacii ako se obratis do nekoja firma sto se bavi i so podno ama i so klimatizacija. I toa kaj poveke firmi otidi so plan od stanot pa neka ti dadat site nekoja ponuda....ako stavas podno so ideja da se prefrlis na pumpa vozduh-voda racunaj deka so podnoto ke dobies samo greeenje a pumpata moze i ladna voda da pravi ne samo da gree, pa glupo e da ne stavis i nekoj fenkojler barem vo dnevniot boravok. Za pumpa vozduh-voda racunaj deka ti treba i bafer(tank) od barem 200Litra, zasto elektricno kotle na struja moze da iskljucuva/ukljucuva milioni pati so rele koga ke postigne T, ama necini na takvi pali/gasi udari da izlozuvas eden taka skap ured kako vozduh-voda ppumpa. Ako ti e problem investicijata vo bafer ke ti predlozat da ides i bez nego, ama samo loso ke ti napravat.
A baferot ke ti se najde i za pocetok ako ides so kotle na struja, ke si go grees navecer na eftina struja na 85C a ke ja trosis vodata preku den vo podnoto.
Za podnoto treba da imas i pretstava kako ke bide rasporedoto na namestajot vo stanot, zaso primer u kujna ne se redi pod frizider i kujnski elementi, se redi samo po prostorot sto e sloboden za gazenje. Isto nema vo spalna da srtavas podno pod plakari itn itn, kaj sto imas tezok namestaj koj lezi so golema povrzina na pod kako plakari, komodi i slicno ne se stavaat cevki.
Za 10m2 kaj nas tesko da najdes klima, 2,5Kw e mislam najmala, eventulno 2jka ako ima negde. Ako si pri paricki zemi bolje nekoja kanalska 3,5ka (se montira na plafon) pa podeli go izduvot vo 2/3 sobi, na Gree ili vivax ne se skapi kanalskive, ako sakas marka racunaj dupla cena.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
imam montirano 2 zgradi so konzolni "multisplit" gree i rabotat odlicno.Stanarite se great na tie klimi i im e osnovno greenje..problemi "0" (nula)..a spec za invert monosplit konzolna ke gi prikacam vecer pokasno
Seuste nisto od spec.[DOUBLEPOST=1445842027][/DOUBLEPOST]
Greemak; ili nekoi drugi

dajte info za consolna, koja nadvoresna so koja nadvoresna e adekvatna (pr. so Lomo. Cozy....), ima li LCLH consolna i slicno

Gledam vo energija ima Haier koja e okolu 11000den poeftina od gree console 3.5ka, tolku li e podobra Gree?
Nekoj iskustvo Haier i so Gree consolni, haier ima info na Eurovent[DOUBLEPOST=1444889470][/DOUBLEPOST]Ili predlog za Podna klima
Ova trebase da odi prvo
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91

moze li nekoj da me posovetuva za ovie 3 klimi:
daikin ftxb50c/rxb50c za 860 evra
daikin ftx50gv/rx50gv za 950 evra
GREE Lomo GWH18QD / K3DNA1G za 848 evra +Poklon Ovlaznuvac i procistuvac na vozduh koj vo redovna cena e 245€


ftxb50c ima Heating (Average climate) Pdesign od 3.64 KW i SCOP od 4.27. Airflow e 13.32 m³/min ili 13.32*60=800m3/h
ftx50gv ima Heating (Average climate) Pdesign od 4.60 KW i SCOP od 4.08. Airflow e 16.10 m³/min ili 16.1*60=966m3/h
GREE Lomo ima Heating (Average climate) Pdesign ?? i SCOP od 3.1. Airflow e 13.32 m³/min ili 13.32*60=800m3/h

Ne mozam da vidam Gree lomo kolku realno izporacuva toplina i isto take me interesira kolku e biten onoj ovlaznuvac za vozdih t.e dali vo sekoj slucaj ima realno treba da se nabavi takov ured?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
За време на викендот ја видов монтираната Daikin. Првите впечатоци ми се дека климата е неверојатно тивка. Внатрешната единица дури и на нај јак издув се слуша како шепот. Надворешната единица е монтирана многу блиску до прозор но воопшто не се слуша во просторијата.
Изминатиов период климата била единствено грејно тело, и без проблеми ја греело просторијата. Дури и вчера на надворешна температура од околку 4-6 степени за околку 2 часа колку што бев присутен во просторијата немаше проблем да загрее околку 35 квадрати.
Меѓутоа има и мани. Прво издувот не може да биде 180 степени надолу. Всушност може да се движи од 100 до 160 степени па во некои случаи е невозможно да се избегне диреткно струење. Второ, топлината на издувот по мое субјективно чувство беше околку 35 до 40 степени. Значи, далеку од вредностите кои, мислам дека Стрелец ги постави за Мицубишито од околу 65 степени.
И најголемата забелешка, која редовно се случувала а која ја забележав и јас е ладниот издув кога климата најверојатно се приближува на зададената температура. Моја предпоставка е дека климата не издувува ладно но испорачува многу малку топлина па заради струењето субјетивно се чувствува ладно.

Заради ова ме интересира како климата кога е во мод на одржување на температурата пример 40% од вкупниот капацитет функционира?
Дали вентилаторот работи на помал број на обртаи па низ изменивачот поминува помалку воздух кој предава топлината? Или можеби вентилаторот работи константно но надворешната единица испорачува помалку топлина во внатрешната или пак можеби само се намалува издувот во внатрешната.

Дали има некакво решение за конкретниов проблем? Дали и некој друг има сличен проблем и како може да се реши?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.709
se mislam pomegju:
Daikin FTXB50C / RXB50C = 53010den = 865€ 3god garancija
Daikin FTX50GV / RX50GV = 58230den = 950€ 3god garancija
GREE Lomo GWH18QD / K3DNA1G = 51990DEN = 848€ 5god garancija + (Poklon Ovlaznuvac i procistuvac na vozduh koj vo redovna cena e 14990den = 245€)
Bi sakal ako moze poiskusnive da go vo kratki crti opravdaat svojot izbor od ponudenovo so malce tehnicki detali i rezoniranje..
Fala odnapred :)
Техничките детали ќе им ги оставам на другите. А јас ќе ти кажам дека која и клима да ја одбереш од набројаниве, ќе завршиш неспоредливо подобра работа во однос на решенијата кои не вклучуваат добри клими. :)

Добро е што имаш бекап парно со електричен котел, тој ќе можеш да го вклучуваш навечер во тие 20тина дена (толку е просекот во МК) кога се екстремните студови и кога ќе опадне моќноста на климата. Не ти се исплати да земаш предимензионирана клима од 7 киловати, само за тие 20тина дена да се грееш со клима.
Разликата во потрошувачка што ќе ја направиш за тие 20тина дена со електричното парно, никогаш нема да ја заштедиш во животнот век на 7киловатната клима.

Едно мое искуство - изборот на монтерот е важен скоро исто колку што е важен изборот на климата. Јас имам одлично искуство со монтерот (мајстор Зоки) кој ми ги монтираше Gree климите. Овде имаш фотографии од инсталацијата. Ако испадне да се решиш за Gree, пиши ми порака да ти дадам контакт од мајсторот, сигурен сум дека ќе се обиде да ти издејствува и попуст.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
moze li nekoj da me posovetuva za ovie 3 klimi:
daikin ftxb50c/rxb50c za 860 evra
daikin ftx50gv/rx50gv za 950 evra
GREE Lomo GWH18QD / K3DNA1G za 848 evra +Poklon Ovlaznuvac i procistuvac na vozduh koj vo redovna cena e 245€


ftxb50c ima Heating (Average climate) Pdesign od 3.64 KW i SCOP od 4.27. Airflow e 13.32 m³/min ili 13.32*60=800m3/h
ftx50gv ima Heating (Average climate) Pdesign od 4.60 KW i SCOP od 4.08. Airflow e 16.10 m³/min ili 16.1*60=966m3/h
GREE Lomo ima Heating (Average climate) Pdesign ?? i SCOP od 3.1. Airflow e 13.32 m³/min ili 13.32*60=800m3/h

Ne mozam da vidam Gree lomo kolku realno izporacuva toplina i isto take me interesira kolku e biten onoj ovlaznuvac za vozdih t.e dali vo sekoj slucaj ima realno treba da se nabavi takov ured?
Bea postirani tie podatoci od @Gree info ama aj da ne baras eve ti gi u atach. Prviot pdf e od Gree, vtoriot e od ARGO Clima Italija (potpolno isti se vrednostite)....so toa sto kaj Lomoto ima dadeni podatoci za PdesignH, COP, SCOP itn za Avearge NO i za Colder climate, sto kaj drugive navedeni klimi tie podatoci otsustvuvaat ;)
Za razlika od Average, vo Colder klimatsko podracje ke potrosi poveke struja (pa tamu e klasa B) ama ke dade i toplina sto e mnogu bitno da se primeti.
lomo18ELabel.jpg
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
За време на викендот ја видов монтираната Daikin. Првите впечатоци ми се дека климата е неверојатно тивка. Внатрешната единица дури и на нај јак издув се слуша како шепот. Надворешната единица е монтирана многу блиску до прозор но воопшто не се слуша во просторијата.
Изминатиов период климата била единствено грејно тело, и без проблеми ја греело просторијата. Дури и вчера на надворешна температура од околку 4-6 степени за околку 2 часа колку што бев присутен во просторијата немаше проблем да загрее околку 35 квадрати.
Меѓутоа има и мани. Прво издувот не може да биде 180 степени надолу. Всушност може да се движи од 100 до 160 степени па во некои случаи е невозможно да се избегне диреткно струење. Второ, топлината на издувот по мое субјективно чувство беше околку 35 до 40 степени. Значи, далеку од вредностите кои, мислам дека Стрелец ги постави за Мицубишито од околу 65 степени.
И најголемата забелешка, која редовно се случувала а која ја забележав и јас е ладниот издув кога климата најверојатно се приближува на зададената температура. Моја предпоставка е дека климата не издувува ладно но испорачува многу малку топлина па заради струењето субјетивно се чувствува ладно.

Заради ова ме интересира како климата кога е во мод на одржување на температурата пример 40% од вкупниот капацитет функционира?
Дали вентилаторот работи на помал број на обртаи па низ изменивачот поминува помалку воздух кој предава топлината? Или можеби вентилаторот работи константно но надворешната единица испорачува помалку топлина во внатрешната или пак можеби само се намалува издувот во внатрешната.

Дали има некакво решение за конкретниов проблем? Дали и некој друг има сличен проблем и како може да се реши?
Voobicaeno ako niz eden izmenuvac od da kazeme 1000W pustis da duva vozduh, custvoto na toplo e na granica na prijatnost. Znaci se ispod taa snaga (normalno nekoe duvanje ne epten jako) ce se custvuva kako neprijatno.
Na vakvo vreme od 5-7 C klimite go davaat svoeto najgolemi iskoristuvanje od da kazeme faktor 3.5-4.5 koj go narekuvame COP faktor. Ili poinaku kazano za da izvadi 1000W ce trosi od 250-300W .....od koga ce ja postigne baranata temperatura vo prostorijata . Nekoi invertori non stop duvkaat i ja odrzuvaat temperaturata, no ako na izlezot ima pomalku od priblizno 1000 W imame takvo neprijatno custvo na ladno duvanje. Nekoi pak go gasat kompresorot i vnatresnata duvka so mnogu mal intenzitet za da go sobira plafonskiot topol fozduh i da go ispraca nadole kon podot. Jas sekogas bi izbral klima koja ne odi ispod 400-500W na kompresorot sto ce obezbedi bar 1500-2000wW na izmenuvacot bas poradi custvoto na toplo. Sto e tolku bitno ako kompresorot isklucuva, nemu toa i mu e rabota medjudrugoto i da startuva, vrti i zastanuva.
Vo poladnite denovi vo podlaboki minusi ova nema ni da se slucuva, kompresorot non stop ce raboti so namalen broj na vrtezi.[DOUBLEPOST=1445857775][/DOUBLEPOST]
a sto mislis za ovlaznuvac na vozduh, ima li realno potreba za nego?
Epten ima potreba, jas zimoska kupiv merac za vlaznost i ispadna deka retko koga e vlaznosta nad 45 % na zadadeni 22C. Koga ednas probav da ja dignam na 60% ( so isparuvanje voda na reso) se pocustvuva seta ubavina na tocno odmereniot navlazen vozduh.
Normalno ova e obratna situacija za tie sto imaat mokri zidovi i kondenzacii, tamu ce treba susac na vozduhot.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
За време на викендот ја видов монтираната Daikin. Првите впечатоци ми се дека климата е неверојатно тивка. Внатрешната единица дури и на нај јак издув се слуша како шепот. Надворешната единица е монтирана многу блиску до прозор но воопшто не се слуша во просторијата.
Изминатиов период климата била единствено грејно тело, и без проблеми ја греело просторијата. Дури и вчера на надворешна температура од околку 4-6 степени за околку 2 часа колку што бев присутен во просторијата немаше проблем да загрее околку 35 квадрати.
Меѓутоа има и мани. Прво издувот не може да биде 180 степени надолу. Всушност може да се движи од 100 до 160 степени па во некои случаи е невозможно да се избегне диреткно струење. Второ, топлината на издувот по мое субјективно чувство беше околку 35 до 40 степени. Значи, далеку од вредностите кои, мислам дека Стрелец ги постави за Мицубишито од околу 65 степени.
И најголемата забелешка, која редовно се случувала а која ја забележав и јас е ладниот издув кога климата најверојатно се приближува на зададената температура. Моја предпоставка е дека климата не издувува ладно но испорачува многу малку топлина па заради струењето субјетивно се чувствува ладно.

Заради ова ме интересира како климата кога е во мод на одржување на температурата пример 40% од вкупниот капацитет функционира?
Дали вентилаторот работи на помал број на обртаи па низ изменивачот поминува помалку воздух кој предава топлината? Или можеби вентилаторот работи константно но надворешната единица испорачува помалку топлина во внатрешната или пак можеби само се намалува издувот во внатрешната.

Дали има некакво решение за конкретниов проблем? Дали и некој друг има сличен проблем и како може да се реши?
Za manite koi gi pisa, toa sto nemoze bas vertikalno nadolu da duva voopsto ne e nekoja mana. Vikas do 160 otprilika odi, sto e slucaj kaj 99% od klimite.
I kaj mene ne e vertikalno, no moze da duva otprilika na metar pred klimata.
Toplinata na vozduhot sto duva zavisi od nadvoresnata i vnatresnata temperatura, a na ovie esenski temperaturi nemozes da kazes deka toa e problem zasto i nema potreba od poveke. Jas imam oseteno deka na -15 lani najtopol vozduh duvase.
A ladniot/mlakiot izduv go ima kaj inverterite, posebno koga e potoplo nadvor. Togas i raboti na najmala brzina (zatoa e bitno kolku najmalku moze da duva, i zatoa bea komentarite za 24-kite deka ne se bas za domasna upotreba) i ako nema nisto pred nea ne bi trebalo da e golem problem. Zatoa imase mnogu kometari i tie treba stvarno seriozno da se svatat od novite korisnici, za mestoto na montaza na vnatresnata edinica-nikako svrtena nakaj ili nad mesto za sedenje.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218

Kajgana Shop

На врв Bottom