Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
@Vlatko 967 begaj od toj monter sto podaleku. Neka se fatat za raka so ovoj pogore i zaedno u Dunav.....
@zzoranpetrovic aj oslobodi ne! Trgni se od ovoj forum i ne kazuvaj povece dezinformacii. Ne go sramoti tvojot prekrasen narod.
Pa osnovna razlika medju kompresori sto rabotat na freonite R22 i R407C ( dvata gi nema povece) i segasniot R410A e bas vo uljeto. R22 koristi MINERALNO ULJE, a R407C i ovoj najvazniov R410A sto odi vo SITE INVERTERI i ON/OF klimi sto se proizveduvaat poslednive 7-8 godini odi ISKLUCIVO POLIESTER ULJE.
Inace opsto poznato e za tie sto se razbiraat vo ovaa problematika deka R22 moze da odi so poliestersko i mineralno ulje, ili poinako kazano ako imate kompresor so R407c (so poliestersko ulje) mozete da go zamenite slobodno gasot so R22. Obratno ne moze ni vo son: da stavite namesto R22 (so mineralno ulje) R407C ili nedaj boze R410A!
Eve od kade moze da se vidi:
http://www.danfoss.com/NR/rdonlyres/F647C446-0EA5-4E02-B570-35881BDC48B4/0/PregledvrstauljaCC.pdf
Sekakvo mesanje na ovie uljina znaci trenutna SMRT za kompresorot.
Posle ova Zoki AMAN NEMOJ POVECE DA NE PROSVETLUVAS!!!!!!!!!!!!!!!
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ima zastite al samo DO -15 i za mojih 1000eu da bih bio siguran da nece da pojebe kompresor na -16 treba da negasim klimu 24/7....ili da verujem tebi i japancima koji slucajno isti model FH samo VEHZ imaju do -25 al 300eu skuplje...sto ga dzaba proizvode ako i ova jeftinija VE nema muke da upali na -16? ;)
Pa ti ako ne verujes a toliko si pametan sto nisi kupio Vivax sa grejacem.Nego drugima preporucujes Gree,Vivax a za sebe uzeo Mitsu.....xexexeee...........koliko te placaju Kinezi za marketing ?
Onaj tekst koji sam postavio to je i za druge ljude da mogu da procitaju i nauce nesto.Tako da ce svako imati svoje misljenje a tvoje misljenje meni nije vazno.[DOUBLEPOST=1445690547][/DOUBLEPOST]
..
[USER=81621]@zzoranpetrovic
aj oslobodi ne! Trgni se od ovoj forum i ne kazuvaj povece dezinformacii.
[/USER]


Pa ja sam tek stigao na ovaj forum.
Imas kompresore sa R410 koji rade do - 5 c, - 7 c.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Ima li MODERATOR ili ADMINISTRATOR tuka?
Pa ova e svarno sramota, go zagadi forumov so nebulozi i dezinformacii. Ima li kraj be covece, aman imaj milost i ODI SI TE MOLAM.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Јса пред неколку дена се одлучив за Грее Хансол и еве незнам дали згрешив или не. Се двоумев меѓу Хансолот и Миѕсубишито како на Стрелец и Зоран од Србија. Причините зашто се одлучив за Грее е гаранцијата од 5 години за Грее наспроти таа од 2 и без можност за продолжување за Митсубиши,
Mitsubishi kao proizvodjac uredjaja tebi daje garanciju od 3 godine.Ugradnju uredjaja mora da izvrsi firma koja je registrovana za taj posao i da overi garanciju.
A Gree kao proizvodjac daje garanciju 2 godine na uredjaj.

http://www.mj-elektronik.hr/images/stories/CJENIK KLIMA UREDAJA - sa montazom 2015..pdf

Za produzetak garancije odgovoran je uvoznik i prodavac.
A imas i ovakvu garanciju koju daje Gold Star a sadasnji LG. Kaze garancija na kompresor od 10 godina...xexexee..

http://www.lg.com/rs/klima-uredaji/promocija-10-godina-garancije

Ali garanciji NE-PODLEZE a to se pise sitnim slovima, ako nastupe ostecenja kompresora usled HABANJA.
Onda se ne priznaje garancija.
Svako zna da svaki kompresor mora da se haba usled svog rada.
Vidis kako LG , daje garanciju.[DOUBLEPOST=1445691969][/DOUBLEPOST]
Ima li MODERATOR ili ADMINISTRATOR tuka?
Pa ova e svarno sramota, go zagadi forumov so nebulozi i dezinformacii. Ima li kraj be covece, aman imaj milost i ODI SI TE MOLAM.
Pa neka i ostali ljudi procitaju moje pisanje pa neka sami odluce ko ovde pise istinu.Nije ovo samo tvoj forum ili vas nekolicine ovde koji vodite glavnu rec.
Treba ljudi da procitaju i drugacije misljenje i stavove.[DOUBLEPOST=1445692053][/DOUBLEPOST]Lepo sam ti napisao gore da postoje i kompresori na R 410 koji su fabricki predvidjeni za rad do - 5 c , - 7 c , a ostalo je sve budzevina.[DOUBLEPOST=1445692643][/DOUBLEPOST]Evo n.p.r klima Panasonic je predvidjena za rad do - 10 c.Naravno da Japanski proizvodja to jasno napise .

http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/panasonic-cs-ye9qke-cu-ye9qke.html

To je samo jedan primer , a ima ih mnogo.To nije nikakva tajna Japanci to napisu i taj uredjaj je fabricki predvidjen za neka druga trzista gde je klima umerenija.
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
U Srbiji se isto prodaju Gree klime samo sto SVI ZNAJU DA SU TO kINESKE KLIME koje su dobre ( solidne ) klime.Vi

.
Ja nemam problem sa klimama Gree.Mozes gore i da procitas sta sam napisao.
A jos sam i napisao da zivim u Makedoniji mozda bih i ja kupio Hansol.
Ali ja nikada necu pokazivati nekakve testove i tabele sa klimama Gree iz Norveske i tome slicno.
Drugo , ja imam pravo na svoje misljenje i pogresno je da dozvoljavate uvrede na osnovu nacionalne pripadnosti koja sam ja ovde doziveo.

Ovo je samo moja dobra volja da ostali ljudi u Makedoniji dobiju mogucnost da procitaju i necija druga iskustva i misljenja i naravno prosire svoje znanje.
To je moja dobra volja.[DOUBLEPOST=1445703655][/DOUBLEPOST]Sustina i cilj je da ljudi shvate da grejanjem na klima uredjaj ili toplotnu pumpu ima velike prednosti i jako nisku cenu grejanja..Ali zato i trazi nesto vece pocetno ulaganje oko nabavke uredjaja i instalacije .
Ovoj nacin grejanja je relativno novijeg datuma i zato ljudi treba da dobiju sto vise informacija .Pa svako za sebe da razmisli i donese odluku sta je za njega najbolje i najkorisnije.[DOUBLEPOST=1445704476][/DOUBLEPOST]Evo ovde mozete da procitate kako svi lepo razgovaraju i to bez uvreda , a razlicite nacionalne pripadnosti.

http://fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=117&t=22880

Zasto je to tako ...... pa zato sto svi imaju zajednicki cilj da nesto nauce i primene za sebe.
Uvek mozete da se obratite za savet i misljenje drugih ljudi i u Srbiji , Bosni , Hrvatskoj......i.t.d.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
Денес убав ден за монтирање клими. :)
Moнтирана Gree Lomo 12000BTU кај моите родители, во рамки на акцијата за намалување на сметките за електрична енергија. Еве ги уште еднаш моделите на внатрешната и надворешната единица:
GWH12QC K3DNA1G/O
GWH12QC K3DNB4G/I



Нормално, следува и понекоја фотографија од инсталацијата. :cool:
Ова доле е дуплата изолација на цевките (моја желба, и малтретирање за мајстор Зоки):
:)
P1012112.JPG


Еве го и мајсторот на дело, но не само мајстор квази-титуларно, туку најдобар мајстор јас лично што го познавам:
P1012110.JPG


Инсталацијата продолжува:
P1012114.JPG P1012113.JPG


Тука ми стана досадно, па искористив прилика да ја фотографирам Тошибата - која малку беше занемарена од документарен аспект:
P1012117.JPG P1012104.JPG


Тогаш ми упадна во очи пар недозаштрафени штрафови од страничниот поклопец, го отштрафив онака за да ѕирнам внатре и... што да видам:
P1012105.JPG P1012106.JPG
Каблите не беа прицврстени на клемите, нешто што не можев да го толерирам. :)
Тоа мајстор Зоки го преврза повторно, а богами ги подисправи и бакарните цевки. Еве како мајсторот го прави тоа:
P1012107.JPG


Инсталацијата продолжува:
P1012116.JPG P1012120.JPG P1012121.JPG


Вакумирањето:
(мајсторот пред некој ден заборавил ганц нова вакуум пумпа на паркингот кај Парк, има и фотографија поназад на темава, а на чесниот наоѓач му следува награда од 100евра, за конакт може да се обрати кај мене со порака)
P1012123.JPG P1012124.JPG


Крајот делото го краси:
:) :rolleyes: :aplauz:
P1012125.JPG
 
Член од
15 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
64
Јса пред неколку дена се одлучив за Грее Хансол и еве незнам дали згрешив или не. Се двоумев меѓу Хансолот и Миѕсубишито како на Стрелец и Зоран од Србија.

Не си згрешил, а и размислувањето ти е на место..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
To ti je pricao majstor koji zna svoj posao i zato ti je sve lepo objasnio.To je prava istina.
Sta ustvari rad Vivax , on ugradi kompresor Matsushita - Panasonic , koji je predvidjen za rad do - 5 c , - 7 c ,a onda postave grejac da bi omogucili da radi do - 15 c.Ali on i sa tim grejacem dosta gubi na kapacitetu grejanja jer nije problem samo u ulju vec postoje i ostali problemi.Moj savet je da poslusas tog majstora i kupis uredjaj koji ti on preporuci.
Зоран, а знаеш ли кој компресор се користи во Neo инверторите? :)

Па тоа не се сигурни ни тие дежурните склапачи од „фабриката“ во Бугарија, пошто секоја наредна смена добиваат други различни делови да ги склопат во нешто на што ќе налепат лепенка Neo... :ROFLMAO:

Mожеби се збуни, па го помеша Neo со некој друг бренд (не дека Neo воопшто е бренд). :D


Зоран, и тебе @Vlatko 967 ве канам на опклада, пиво кој колку може да испие - најдете веб сајт на интернет, за компанија која се вика Neo и произведува клима уреди...




П.С. @Vlatko 967 jaс лично за тие пари би пазарил Гри (две ми монтираа пред скоро време). Но од аспект на твојата дилема, само да знаеш дека Вивакс за Нео, е тоа што Фолксваген е за Дачиа (ама прво замисли ја Дачиа едно 10 пати полоша). Ма било што да земеш, LG, Самсунг, Мидеа, Беко... БИЛО ШТО - многу помалку ќе се заебеш него со Нео. Со среќа... :)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
3
Пред некој ден се подновив со PANASONIC CS-RE12RKEW, ќе ја користам за греење на просторија од 30 м2, иако продавачот ми кажа дека без проблем може да загрее просторија од 45 м2. Сега грее одлично, но ќе почекам да дојдат постудени денови за да донесам конечен заклучок дали сум направил добар избор.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Зоран, а знаеш ли кој компресор се користи во Neo инверторите? :)

Majstor je poredio dve klime 18 BTU koje treba da sluze za grejanje i u tom poredjenju je rekao da je prednost Neo klime taj da nema grejac.Majstor je lepo objasnio zasto Vivax ili bilo koja druga Kineska klima imaju grejac.
Objasnjenje koje je dao majstor je potpuno ispravno.Covek ima znanja i ne lupeta gluposti kao pojedinci ovde na forumu i prodaju pamet sa nekakvim grejacima kompresora ili pokusavaju da uplase kupce kako ce kompresor da se pokvari.
Majstor pametan covek i lepo sve objasbio.Ja verujem tom majstoru.
Te Kineske klime koriste raznorazne kompresore pocev od Matsushita , Toshiba , Landa ( Gree ).....itd...sklapaju se uredjaji u Bugarskoj , Turskoj , Kini........itd....a imena su razna Vivax , Neo , Meo , Ceo.....Fox , Vox......itd.
Nema tu neke velike razlike.
Ja verujem majstoru zato sto je bolje da kompresor ima mogucnost rada na niskim temperaturama bez potrebe za grejacem kompresora.[DOUBLEPOST=1445719538][/DOUBLEPOST]@Vanlok
Da li moze da se usmeri klima da izduvava pod 90 *., skroz ispod sebe na dole.
Vidim da ima samo jedan usmerivac.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
Ja verujem majstoru zato sto je bolje da kompresor ima mogucnost rada na niskim temperaturama bez potrebe za grejacem kompresora.
Зоран, а врз која основа веруваш?
Без навреда, ама во религија се верува. За климите ни требаат СПЕЦИФИКАЦИИ, а не рекла-казала од монтери кои во слободни време си играат трговија.

Јас никако не ги љубам Вивакс, ама сепак се фирма. Нео е ништо.
Ете веб сајт со многу производи, со спецификации, со документацији...
http://en.vivax.com/
Каде се спецификациите, документациите на Neo?

Клима од произведувач кој како фирма никаде на интернет ГО НЕМА... па кој е толку богат да купува такви ризици? Како може тоа да го споредуваш со фирма која сепак има присуство на мрежата, каде што може да се најдат и податоци за уредите??

Еве го тој Виваксот за кој прашуваше @Vlatko 967:
http://hr.vivax.com/VIVAX-COOL-klima-uredjaji-ACP-18CH50AEFI-inv-51-kW-459.aspx
Тука си пишува и спецификации и се што треба. Каде се тие информации за другата no-name Neo клима?


Зоран кажи искрено, дали ти би дал 620тина евра за мачка во вреќа? :)
Само затоа што некој си таму рандом монтер кој не го знаеш ни познаваш - рекол дека „оваа клима има подобар компресор“? :D
[DOUBLEPOST=1445720841][/DOUBLEPOST]
@Vanlok
Da li moze da se usmeri klima da izduvava pod 90 *., skroz ispod sebe na dole.
Vidim da ima samo jedan usmerivac.
За Гри Ломо прашуваш?
Не знам, немам време сега касно е. Ќе проверам утре, па ќе напишам.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@Vanlok
Sve ovo je samo reklama ili sminkeraj.

http://en.vivax.com/

Vi ovde verovatno verujete u pricu kako je Vivax veliki kupac pa zbog toga dobije rabat ili manju cenu za isti proizvod od Gree.........
Samo dobar sminkeraj , odnosno posvecenost prodaji.
Da li u Makedoniji ima Aux klime ?[DOUBLEPOST=1445721794][/DOUBLEPOST]Da za Gree Lomo pitam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Пред некој ден се подновив со PANASONIC CS-RE12RKEW, ќе ја користам за греење на просторија од 30 м2, иако продавачот ми кажа дека без проблем може да загрее просторија од 45 м2. Сега грее одлично, но ќе почекам да дојдат постудени денови за да донесам конечен заклучок дали сум направил добар избор.
Cestito klima, samo da te prasam dali nadvoresnata edinica od levata strana (kaj sto ne se crevata) nema izmenuvac i e pokriena so lim kako sto e na slikava ?
Ova e RE12QKE i dali e ista so tvojava so "W" na krajot?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
@Vanlok
Sve ovo je samo reklama ili sminkeraj.

http://en.vivax.com/

Vi ovde verovatno verujete u pricu kako je Vivax veliki kupac pa zbog toga dobije rabat ili manju cenu za isti proizvod od Gree.........
Samo dobar sminkeraj , odnosno posvecenost prodaji.
Зоран не можеш изгледа да ме разбереш.
Немам намера да ги бранам или фалам, Вивакс. Само ги споредувам со Neo... :)
Споредбено со Neo, не можат да бидат полоши. Не можеш никако ни да ги споредуваш, прво треба да најдеш официјални податоци за Neo... а тоа не знам како ќе го направиш, пошто фирмата освен на налепница - НЕ ПОСТОИ... хахаха. ;)


AUX? Сум видел дека некој ги продаваше... Mислам Хидросет (тие што на Фуџитсу ставаат +100% маржа).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom