Најекономично греење и ладење

Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ja nista ne pricam napemet .
Ti i sam znas na kojoj brzini moras da namestis ventilator i koja je to kolicina vazduha kada greje .Takve velike kolicine vazduha i turbulencije vazduha po meni nisu dobre i uticu na konfor grejanja.
Naravno da moze i Daikin da zagreje veliki prostor ali po mom misljenju takvi uredjaji su jako skupi.Ako hoces da zadovoljis i konfor i grejanje.Za nase uslove potpuno ne isplativo jer je struja jeftina.
Ja kada sam ovo pisao ja sam rekao da po nekom mom misljenju takva podela uredjaja Fujitsu,Mitsu,Daikin,Toshiba , to je moje misljenje a svako moze da ima i svoje misljenje.
Imam ja dovoljno iskustva i znanja , i tako da to sto ti sa osnovnim modelom Daikina grejes 60 m2 mene uopste ne interesuje.Te price ostavi za neke druge.
Abe srbendo tebe li bre ke ti se objasnuvam,nepismenjacino edna odi brkaj pilci tamu ako si znael ne ke si greel edno stance so 3 klimi epten ti e znaenjevo nema sto
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Pozdrav do site clenovi,nov sum na forumot i me interesira Vaseto mislenje za zagrevanje na kujna spoena so trpezarija i dnevna okolu 65m2.Do sega imam LG 18-ka obicna koja se pokaza odlicna za ladenje,a za greenje normalno "trokira" ispod 0 stepeni.Planiram da ja zamenam so inverter isto 18-ka i imam dilema pomedju Vivax18CH50AEFI mislam deka bese koja mi se nudi za 47000 so montaza i garancija 3 god. so navodno Panasonic kompresor Wi-Fi redy i grejaci u tacna i na kompresor i Neo ja nema momentalno u TexnoMarket 37000 so Panasonic kompresor i 5 god. garancija bez montaza.Me bunat grejacite kaj Vivaxsot,razgovarav so eden monter koj mi rece deka Vivax koristi postar tip kompresori i zatoa mu se potrebni grejacite,za razlika od Neo-to koe imalo posofisticirani Panasonic kompresori i nemalo potreba od grejaci i topla preporaka bese da zemam Neo inverter.
Pozdrav
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
ogledaloogledalo

Moram da odgovoram na srpski bidejki ocigledno covekov ne razbira za sto razgovarame

Vo sekoj slucaj se izvinuvam na site
Ja sam razumeo da ste vi poceli da pisete nekakve gluposti o mom jeziku i pisanju na Srpski iz razloga sto sam ja izneo svoje misljenje da Gree iz Norveske i Gree iz Makedonije nije isto i da Toshiba Suzumi 16 BTU gubi nesto vise na kapacitetu grejanja kod nizih temperatura.
I najveca GLUPOST koju sam procitao da ce neko vas izbaciti sa foruma iz Srbije , Bosne , Hrvatske zato sto pisete svojim Makedonskim jezikom.To je bas bezobrazno i glupo.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
ogledaloogledalo

Moram da odgovoram na srpski bidejki ocigledno covekov ne razbira za sto razgovarame

Vo sekoj slucaj se izvinuvam na site
Ja sam razumeo da ste vi poceli da pisete nekakve gluposti o mom jeziku i pisanju na Srpski iz razloga sto sam ja izneo svoje misljenje da Gree iz Norveske i Gree iz Makedonije nije isto i da Toshiba Suzumi 16 BTU gubi nesto vise na kapacitetu grejanja kod nizih temperatura.
I najveca GLUPOST koju sam procitao da ce neko vas izbaciti sa foruma iz Srbije , Bosne , Hrvatske zato sto pisete svojim Makedonskim jezikom.To je bas bezobrazno i glupo.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Kaj ovoj model -inace Hansol upload_2015-10-23_22-55-46.png

gledam kaj "Pipe diameter" vika Ф7 i kaj "Rows-fin Gap" stoi 2.5 so 1.5, "Coil lenght" e 733.5x57x550mm.
Modelot koj go zema DarkoGv i podatocite sto on gi postavi, a koi veruvam mu gi dale od greemak, stoi slednovo
upload_2015-10-23_23-0-26.png
"Pipe diameter" Ф9.52, "Rows-fin Gap" 2 so 1.4, "Coil lenght" 803x44x559

Ocigledno kaj ovie dva modela (razlika vo imeto B i D na kraj od oznakite) ova e edinstvenata razlika.
Kakva uloga igra ova? E nekoja kombinacija podobra ili zanemarlivo e?
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
[quote="Vlatko 967, post: 7457353, Panasonic kompresor Wi-Fi redy i grejaci u tacna i na kompresor i Neo ja nema momentalno u TexnoMarket 37000 so Panasonic kompresor i 5 god. garancija bez montaza.Me bunat grejacite kaj Vivaxsot,razgovarav so eden monter koj mi rece deka Vivax koristi postar tip kompresori i zatoa mu se potrebni grejacite,za razlika od Neo-to koe imalo posofisticirani Panasonic kompresori i nemalo potreba od grejaci i topla preporaka bese da
[/quote]


Grejac o kome ti pricas i mnogi drugi napravise nauku oko toga, NE IDE na kompresor, NE POSTAVLJA SE NA KOMPRESOR , nego na tacnu spoljasnje jedinice kod inverter klima koje su predvidjene da rade do - 15 c.Kod niskih spoljasnjih temperatura NEJVECI PROBLEM je ohladiti kompresor a pogresno je grejati kompresor.Kompresori koji rade do - 15 c njima nije potreban grejac jer su fabricki predvidjeni za takav rad.Imaju posebnu konstrukciju,posebno ulje , meki start , povremeno pokrenu kompresor iako je klima iskljucena ,.........itd.
Za klime koje rade do - 25 , - 30 c postoje razlike.
Grejac sluzi samo da se ne talozi led na tacni.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Meracot na potrosuvacka ne mi e iskljucen mislam odkako e pustena klimava so rabota pa eve ke postiram merenje za denes 23ti posto kao poladen den imase denes a vo narednite se ocekuva da e potoplo..
Mozam da kazam deka na ovie nadvoresni temperaturi od+7 Mitsa FH35 moze da gree cel stan od nekoi 70m2, zadadena e 24C i 3ta brzina na duvanje:
pocetna situacija na merenjeto:
(23:10:2015) vreme 00:49, potroseni 96.1Kw/h, za aktivni 215 od 813h mereno
vo ovoj moment klimata e ugasena i nema potrosuvacka
krajna situacija:
(23:10:2015) t.e denes vo 22:01, potroseni 104,4KW/h za aktivni 231 od 824 mereno
Sumarno, za (231-215)=16casa rabota potrosila (104,4 - 96,1)=8.3Kw/h
Kllimata e postavena vo 40m2 otvoren prostor, duva direkt vo pravec na hodnik koj se nadovrzuva na dnevnata i koj vodi do spalnite i site vrati se otvoreni, razlika na temperatura ima 1 do 1,5C, vo dnevnata e 22.5-24C a vo spalnite 22-21.5C, vkupna povrsina....imagine :)
start1.jpg start2.jpg start3.jpg
final1.jpg final2.jpg final3.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.708
Me bunat grejacite kaj Vivaxsot,razgovarav so eden monter koj mi rece deka Vivax koristi postar tip kompresori i zatoa mu se potrebni grejacite,za razlika od Neo-to koe imalo posofisticirani Panasonic kompresori i nemalo potreba od grejaci i topla preporaka bese da zemam Neo inverter.
Pozdrav
Бегај и од Нео, посебно за тие пари, но бегај и од тој монтер - како од ѓавол. Ова ти е „топла препорака“. :)
Одвои еден ден, и пролистај ја темава бар стотина страници наназад - па ќе можеш да донесеш едуцирана одлука за купување. Од мене само уште пар совети: прво грејачите се голем плус а никако минус, второ ако можеш не ја вади старата клима, само додади ја новата инвертор клима.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Abe srbendo tebe li bre ke ti se objasnuvam,nepismenjacino edna odi brkaj pilci tamu ako si znael ne ke si greel edno stance so 3 klimi epten ti e znaenjevo nema sto
Abe srbendo tebe li bre ke ti se objasnuvam,nepismenjacino edna odi brkaj pilci tamu ako si znael ne ke si greel edno stance so 3 klimi epten ti e znaenjevo nema sto
Pa naravno da ti nemas sta meni da objasnjavas i prodajes tvoju pamet jer iz tvog pisanja se vidi koliko si ogranicen i prost.
Napisi koliko vazduha izduvava tvoja klima ( m3 / h vazduha ).
Napisi koje je podesavanje ventilatora ????[DOUBLEPOST=1445636881][/DOUBLEPOST]Za dve klime.
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Kaj ovoj model -inace HansolПрегледај го приврзокот 131468

gledam kaj "Pipe diameter" vika Ф7 i kaj "Rows-fin Gap" stoi 2.5 so 1.5, "Coil lenght" e 733.5x57x550mm.
Modelot koj go zema DarkoGv i podatocite sto on gi postavi, a koi veruvam mu gi dale od greemak, stoi slednovo
Прегледај го приврзокот 131469
"Pipe diameter" Ф9.52, "Rows-fin Gap" 2 so 1.4, "Coil lenght" 803x44x559

Ocigledno kaj ovie dva modela (razlika vo imeto B i D na kraj od oznakite) ova e edinstvenata razlika.
Kakva uloga igra ova? E nekoja kombinacija podobra ili zanemarlivo e?
Stvarno neznam druze koja e razlikata, izmenuvacite ocigledno so razvoj na tehnologija gi menuvaat so testiranje, tendencija e da se so pomal Fi a pak da dadat ista snaga a da zastedat na bakar.
Kaj tebe ako e 1B ide so Fi=7 ama imas 2ipol reda izmenuvac nasprema ovoj najnoviot od samo 2 reda a podebel Fi...bitno e deka razlika vo Btu nema 1700/1760btu kaj 1B/1D
Tvojata e so 1B na krajot proizvedena e koja godina 2012 , 2013 ?[DOUBLEPOST=1445638489][/DOUBLEPOST]
Grejac o kome ti pricas i mnogi drugi napravise nauku oko toga, NE IDE na kompresor, NE POSTAVLJA SE NA KOMPRESOR.
Pa i nije bas tacno to sto kazes.
Taj se grejac zove Crankcase heater(onaj na tacni je Chassis Heater), cak i wiki ima clanak o njemu ali meni se vise dopada ovaj text:

One thing that may be confusing to people is why some compressor units will have crankcase heaters installed on or in the compressor and other compressors may not have any installed. It helps to understand the overall application of the equipment and it's location.

Compressors installed outdoors in cold applications make this a mandatory requirement. During the off-cycle the compressor can cool down and allow the oil to dissolve in the refrigerant. When the compressor starts up on the next run cycle the diluted oil thins out (lower viscosity) and can wreck a compressor.

In general practice it is always a good idea to have a crankcase heater installed on the compressor. Usually when you do not see a heater installed on the compressor it is either due to:

1. Someone did not understand why they are required, or
2. Someone tried to save money! :)

Inace izgleda vaka
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
A sta nije tacno ???
Ajde da cujem .[DOUBLEPOST=1445638947][/DOUBLEPOST]Klima koja je predvidjena da radi do - 15 c nema potrebe da se ugradjuje grejac kompresora.[DOUBLEPOST=1445639059][/DOUBLEPOST]Ako kompresor mora da ima grejac , onda je to losa klima , odnosno Kineska budzevina.[DOUBLEPOST=1445639140][/DOUBLEPOST]To je bar svima jasno.Jedino mozda tebi bas nije jasno.[DOUBLEPOST=1445639192][/DOUBLEPOST]Pa ti pitaj a ja cu da ti objasnim.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Oces da kazes da skupa klima deklarisana do -15 nemoze da radi na -20 zato sto nema grijac od 10eura i ode kompresor na -16?
Jel ti meris T ujutru pre nego pustis klimu ili spavas u to vreme ?
Onda sam se i ja zajebo sa Mitsu i bolje da sam uzeo neki kinez sa grejacima
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
NE, ja kazem sve suprotno.Mitsu je predvidjen da radi do - 15 c i njemu nije potreban grejac kompresora .
A klima koja radi do - 15 c a ima ugradjen grejac kompresora, to je Kineska budzevina i to nije dobra klima ( losa klima ).[DOUBLEPOST=1445640691][/DOUBLEPOST]
One thing that may be confusing to people is why some compressor units will have crankcase heaters installed on or in the compressor and other compressors may not have any installed. It helps to understand the overall application of the equipment and it's location.

Compressors installed outdoors in cold applications make this a mandatory requirement. During the off-cycle the compressor can cool down and allow the oil to dissolve in the refrigerant. When the compressor starts up on the next run cycle the diluted oil thins out (lower viscosity) and can wreck a compressor.

In general practice it is always a good idea to have a crankcase heater installed on the compressor. Usually when you do not see a heater installed on the compressor it is either due to:

1. Someone did not understand why they are required, or
2. Someone tried to save money! :)

Inace izgleda vaka
Objasni mi sta ti ovo znaci ? Da li znas cemu ovo sluzi ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Jebes -15 kad je i ovde dole bar jedanput -20....kazi ti meni sta ce da se desi na -16 ako gasim klimu uvece a ujutru se tajmerom klima upali na -16 ili nedaj boze na -20?
Kinez stavlja grejace i ne naplaca za to i radi do -25 bez problema.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.708
@Strelec jaс колку што разбирам, проблемот е ако климата била исклучена од струја (од штекер), и потоа наеднаш пуштена во ладни надворешени услови. Ако добро разбрав, со грејач на компресорот се е во ред ако не работи климата некое време - па потоа наеднаш се вклучи да грее... Мислам ако не била исклучена и од електричната мрежа, туку само исклучена да не грее.


A klima koja radi do - 15 c a ima ugradjen grejac kompresora, to je Kineska budzevina i to nije dobra klima ( losa klima ).
Зоран, според тебе како го решаваат греењето на компресорот „подобрите“ клими? Дури и на најдобрите клими сигурно не е можно воопшто да не им треба греење, пошто нели фреонот секогаш мора да биде потопол од најладниот дел од системот? Иначе компресорот... капут?

Или сакаш да кажеш дека нивните компресори издржуваат ладни стартови се до -15с?
Ако е така, нели ова влијае на работниот век на компресорот? Мислам дека сите ќе се сложиме со сметката за грејачот на компресор, ако тоа го продолжи животниот век за неколку години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom