Најекономично греење и ладење

Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
И мене ме интересира искуство со хаиер поконкретно овај модел haier tide AS12GB2HRA гледам порано хаиер не биле лоша марка има по некое добри мислење нА форумов
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Greemak; ili nekoi drugi

dajte info za consolna, koja nadvoresna so koja nadvoresna e adekvatna (pr. so Lomo. Cozy....), ima li LCLH consolna i slicno

Gledam vo energija ima Haier koja e okolu 11000den poeftina od gree console 3.5ka, tolku li e podobra Gree?
Nekoj iskustvo Haier i so Gree consolni, haier ima info na Eurovent[DOUBLEPOST=1444889470][/DOUBLEPOST]Ili predlog za Podna klima
imam montirano 2 zgradi so konzolni "multisplit" gree i rabotat odlicno.Stanarite se great na tie klimi i im e osnovno greenje..problemi "0" (nula)..a spec za invert monosplit konzolna ke gi prikacam vecer pokasno
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Zdravo! Dali moze nekoj da mi preporacha dobar kotel za 120m2 na peleti za parno. Mi gi preporacaja ekospar (ohrid) ? Dali se dobri?
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
другари конечно земав клима, утре ќе ја монтирам. по долги патешествија зедов ГрееКози 3,5кв се надевам дека до -10 бар ќе немам мака за моите 38квадрати, а и да имам не се плашам набацав и едно панелче. ако стегнат јаки зими имам помала соба 15квадрати па ке одам таму со панелот сигурно ќе не стопли. е сега барам совет од вас кај да ја монтирам имам две позиции како можи да забележите на сликите. позиција I и позиција II.
Благодарам на сите што ќе се изјаснат.
 

Attachments

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
другари конечно земав клима, утре ќе ја монтирам. по долги патешествија зедов ГрееКози 3,5кв се надевам дека до -10 бар ќе немам мака за моите 38квадрати, а и да имам не се плашам набацав и едно панелче. ако стегнат јаки зими имам помала соба 15квадрати па ке одам таму со панелот сигурно ќе не стопли. е сега барам совет од вас кај да ја монтирам имам две позиции како можи да забележите на сликите. позиција I и позиција II.
Благодарам на сите што ќе се изјаснат.
На десниот ѕид ќе ја поместиш кон средината, да има отворен простор пред себе за полесно да се шири топлината и да не дува директно во тебе.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
6
другари конечно земав клима, утре ќе ја монтирам. по долги патешествија зедов ГрееКози 3,5кв се надевам дека до -10 бар ќе немам мака за моите 38квадрати, а и да имам не се плашам набацав и едно панелче. ако стегнат јаки зими имам помала соба 15квадрати па ке одам таму со панелот сигурно ќе не стопли. е сега барам совет од вас кај да ја монтирам имам две позиции како можи да забележите на сликите. позиција I и позиција II.
Благодарам на сите што ќе се изјаснат.
Честитки, со здравје да те служи, а поискусниве и монтерите нека те советуваат каде ќе биде најдобро да се постави.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
другари конечно земав клима, утре ќе ја монтирам. по долги патешествија зедов ГрееКози 3,5кв се надевам дека до -10 бар ќе немам мака за моите 38квадрати, а и да имам не се плашам набацав и едно панелче. ако стегнат јаки зими имам помала соба 15квадрати па ке одам таму со панелот сигурно ќе не стопли. е сега барам совет од вас кај да ја монтирам имам две позиции како можи да забележите на сликите. позиција I и позиција II.
Благодарам на сите што ќе се изјаснат.
Ако ја ставиш на местото означено со 2 ќе ти дува директно во тебе.
Јас менував распоред на гарнитурата поради тоа. Ако можеш да ја наместиш на средина на тој ѕид или скроз до телевизорот би било одлично.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Ај и јас да прашам нешто, со обична клима не е инвертер до која надворешна температура може да грее внатре ,инаку е добро изолирана просторија со фасада и ПВЦ прозорци. 32/3 м2 е просторијата Иначе 3.5 е климата.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ако нема премногу влага во воздухот би требало до - 5,6 да грее.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Na -5 podobro ce ti bide so grealka, bidejci ce imas COP pomal od 1 ( kompresorot ce vlece 800-900 W a na izduvot nema da ima ni tolku).
Za onie so On/Of klimi treba da znaat deka ako pisuva na nalepnicata na primer za greenje potrosuvacka od 1360W, deka toa moze da go pravi kompresorot nekade do +3 do +4C, posle toa potrosuvackata opadja,a so toa i mocta za zagrevanje. Na primer okolu nula ce startuva so 600-700W i poleka ce pocne da kacuva, za cas dva ce dotera do 1200W a so toa i ce isfrli do 2000-2200W na izduvot. Poradi toa i podobro e da ne se gasi, tuku da se namaluva T vo prostorijata za 2-3C preku noc koga se T okolu nula .... Ova e samo okvirno no e priblizno taka za ovie klimi so snaga 12000BTU.
Sega novite On/Of klimi so gas R410 (ist kako kaj invertorite) sigurno deka nesto podobro se ponasaat na navedenite T i imaat podobar COP (poradi pogolemite pritisoci i podobrite karakteristiki na gasot), no sepak sigurno vazi ona deka na -5C drasticno gubat karakteristiki.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218

Kajgana Shop

На врв Bottom