Најекономично греење и ладење

Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ве мoлaм зa сoвет, се грееме нa грaдскo пaрнo aмa ми требa дoгревaње oд 21 дo 06 чaсoт (кoгa немa пaрнo) бидејќи имaме мaлo бебе. Имaме ПВЦ прoзoри и внaтрешнa изoлaцијa нa еден ѕид. Дaли уњен рaдијaтoр е дoбрo решение?
parnoto ke ti bide do 22 casot po novo,a za posle zemi nekoe termorce za dogrevanje kolku moze da se oladi do sabajle☺[DOUBLEPOST=1444757254][/DOUBLEPOST]
Daj boze da se resham od smetkive,no za toa ke napisham posle sezonava otkako ke pomine........znam vidov so garancijava od 6omeseci..ne zvuchi losho-zvuchi primamlivo.ne deka vlecham nakaj daikin....tuku spored chitanjevo denovive po forumi,zakluchiv deka sepak daikin se brend koj se zanimava iskluchivo so heat pump.......e sega mozebi i gresham kojznae
No sekako ke vidam shto i za koja cena ke mi ponudat od gree
mozebi i ke me premislat,ne se znae...:)
se nadevam dobar izbor ke ☺naprais[DOUBLEPOST=1444757483][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 130657
Samo se ti raduj :)[/quote
Ne vi go razbiram merenjevo kuroi,ama vie si znate.Gleam tipov ima mitsubisi ko tvoeto novoto so go kupi.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
N

nikola2004mkd

Гостин
@kodus
Druze vcera vidov deka si postiral deka stasale Lomo 12ki, dodeka deneska vo GreeMak nemalo Lomo 12, pa me interesirase dali ti si zastapnik/prodavac na Gree i dali ima Lomo 12ka, kolku pari kosta, dali e so greac i kolku e garancijata.
Pozdrav
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Луѓе, дај кажете како најекономично да загреам 15 квадрати? Не најдов некое каминче со помалку од 5 kw, а дрва имам поради тоа што имам купено за другиот спрат. Конвектор мислам не ми се исплати затоа што собата ми треба да биде загреана од 10 сабајле, па се до полноќ.
Jas za istata kvadratura staviv vivax aeci 2.5 okolu 27000 den bez montaza.Uste nemam dovolno iskustvo za klumata da go spodelam osven deka ja pustiv 2 pati koga navecer bese 8C i zagrea za 10 min bez bucava kako sto nekoj imase navedeno vo komentari.[DOUBLEPOST=1444821451][/DOUBLEPOST]
Po tvojava logika site klimive na krov stavajte gi i tie so se po fasadi[DOUBLEPOST=1444674578][/DOUBLEPOST]
Posto si nov a go vidov vivax napred samo edna sugestija ke me.jade posle inace ,imam drugar sum pisuval ponazad na forumov kupi vivax ACP-18CH50AECI i e ubo toa ama pred nekoj den ja pocnal grejnata sezona koga mi se javue da dojdam mu tropala nadvoresnata se slusala duri vnatre i stvarno taka duri me zacudi.Go viknal coekot so mu ja mestel mu rekol toa e toa taka rabotele koga bile na greenje.Mu rekol duri i deka i pomalata 3.5kw rabotela isto taka na greenje.Cista sugestija da go odbegnes modelot toj a ne firmata mada ako me prasas mene ja firmata ne bi ja biral
Jas imam 5.5 AEHI vo dnevna od 40m2 i letovo ja koristev za ladenje (nemase takva bucava kako sto zboris), a nedelava e pustena na greenje i istotaka nema bucava nit od nadvoresnata a uste pomalku od vnatresnata edinica. Neznam zosto ja forsirate aeci 5.5 koga kaj dilerite sto prodavaat xivax za AEHI 5.5 od 48000 den. bez montaza moze da postignete cena od 43000 den. bez montaza.[DOUBLEPOST=1444823211][/DOUBLEPOST]
Po tvoja preporaka se resill drgarti za AECI ? :)
Aj verovatno ne ama za tie isti pari kako ne go ubedi drugarti ti mesto toa da zeme edno Lomo 18ka ?
Em pola Daikin ke imase em nemase da mu tropa ko traktor sea na +10 :)
Ima lg ASNW126MMS6 12k koe sto raboti na max 39 db pri opteretuvanje a so postignuvanje na zadadena temp. 17db. Se e toa dobro samo da ne bese 1000 evriki..... :(
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
@kodus
Druze vcera vidov deka si postiral deka stasale Lomo 12ki, dodeka deneska vo GreeMak nemalo Lomo 12, pa me interesirase dali ti si zastapnik/prodavac na Gree i dali ima Lomo 12ka, kolku pari kosta, dali e so greac i kolku e garancijata.
Pozdrav
Да стигнаа ломо 12 ки меѓутоа многу малку и отидоа одма затоа што беа некои нарачки од претходно. Грее се продава во Техномаркет,Агротехна,Бриколаж па да видите дали таму има нешто. Гаранцијата е 5 год и да има греач во надв.единица . Во моментов има Грее cosy која за просторија од 20-25 м2 ке грее одлично
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
вака лаички да прашам зашто gree cosy ја критикувате за простории од 35квадрати?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Jas za istata kvadratura staviv vivax aeci 2.5 okolu 27000 den bez montaza.Uste nemam dovolno iskustvo za klumata da go spodelam osven deka ja pustiv 2 pati koga navecer bese 8C i zagrea za 10 min bez bucava kako sto nekoj imase navedeno vo komentari.[DOUBLEPOST=1444821451][/DOUBLEPOST]
Jas imam 5.5 AEHI vo dnevna od 40m2 i letovo ja koristev za ladenje (nemase takva bucava kako sto zboris), a nedelava e pustena na greenje i istotaka nema bucava nit od nadvoresnata a uste pomalku od vnatresnata edinica. Neznam zosto ja forsirate aeci 5.5 koga kaj dilerite sto prodavaat xivax za AEHI 5.5 od 48000 den. bez montaza moze da postignete cena od 43000 den. bez montaza.[DOUBLEPOST=1444823211][/DOUBLEPOST]
Ima lg ASNW126MMS6 12k koe sto raboti na max 39 db pri opteretuvanje a so postignuvanje na zadadena temp. 17db. Se e toa dobro samo da ne bese 1000 evriki..... :(
Mislam deka vi pisav za koi modeli na vivax se raboti,ako ne vi se cita toa e vasa rabota znaci 3.5kw i 5.5kw aeci so ne e jasno tuka neznam
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.996
Поени од реакции
16.063
Кубик дрва зависи од типот на дрвото треба да има отприлика 800-900 кг. Буката е полесна, а дабот е потежок. Тоа за дрва кои најчесто се користат за огрев кај нас. Но сепак да не мешате баби и жаби. Кога ке се речи дека заменува толку и толку кубици дрва , повеќе се мисли на калоричната вредност. Така да еден тон брикети со калорична вредност од околу 3000 кг/џук калории заменува отприлика три кубици даб ама во калорична вредност . За времето на горење можеш тој еден тон брикети да го изгориш колку и еден кубик дрва, така да ако одите со таа математика на сред зима ке останите без огрев. Посебно ако грејното тело нема добро согорување и регуалација ем брзо ке ги изгорите тие брикети ем можи и да го прегреете самото грејно тело а со самото тоа да му го скратите животниот век или во полош случај физички да го оштетите.
Камениот јаглен од друга страна има околу 4000 кг/џул калории , вака пресован во брикети незнам, но генерално математиката е иста. Се мисли не енергетска вредност а не дека буквално ке замени толку и толку кубици дрва. Ако некој се сомнева во математиката нека купи една вреќа пелети. Тие имаат калорична вредност од околу 3000-3500 кг/ џул калории или по ваши еден тон ке замени три кубици даб пример. Значи една вреќа од 15 кг би требало да замени 45 кг дрва. Е па видите за колку време ке ја изгорите таа вреќа а за колку време ке изгорите 45 кг дрва и споредете.
Одговорот што го бараше @Let 3[DOUBLEPOST=1406804085][/DOUBLEPOST]
Јас имам користено брикети од талаш( пилевина) и сум задоволен, но пробелмот ми е што ми иди поскапо со нив.
Многу е битен каминот или шпоретот што се користи и неговата изведба. Ако туши од сите страни и нема добра регулација на проток на воздух, ем брзо ке изгорат , ем цела топлина ке замини низ оџак. Ако гледаме така се тотално непрактични и неефикасни и освен ако нема друг избор( да нема каде да се чуваат дрвата) тогаш не би ги препорачал. Посебно не ако како што нагласив каминот или шпоретот е постар модел или неквалитетен.
ако 15кг пелети заменува 45кг дрва, 1:3, тогаш ако 1м3 дрва има 850кг, тогаш ориентационо го заменуваш со 280кг пелети или брикети.
Но 1м3 не е 1 метар дрва, во метар дрва има луфта, нема никако 850кг !! По мене м3 дрва (850кг) чини барем 40% повеќе од 1метар дрва ( вчера кажаа дека платил над 3000мкд)
Зопшто НЕМА цена на дрвата по килограм ??? Што е проблем да се испилат и исцепаат во складовите и да се продава на кило ( на тон). Овака тоа е мачка во вреќа.
Како и да е, гледам има понуди и на пелети и на брикети, башка нема проблеми со загадување и чистење на оџак како со ложење на дрва . Интересно сите во окружението произведуваат пелети и брикети, само ние се занимаваме со ложење на дрва и дрвокрадство:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.709
@Gree info @kodus

Mомци, две работи.
Прво, во Гримак на телефон денес ми рекоа дека Ломо тек од Декември ќе им стигнело, вие овде велите дека веќе има на лагер... Да не има некоја забуна? Или некој кажа дека сте неколку фирми, кои заедно увезувате Гри?


Второ (ова за Гримак се однесува), касперски јаува дека имате тројан на вебсајтот: backdoor.php.peg.gen
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
@Gree info @kodus

Mомци, две работи.
Прво, во Гримак на телефон денес ми рекоа дека Ломо тек од Декември ќе им стигнело, вие овде велите дека веќе има на лагер... Да не има некоја забуна? Или некој кажа дека сте неколку фирми, кои заедно увезувате Гри?


Второ (ова за Гримак се однесува), касперски јаува дека имате тројан на вебсајтот: backdoor.php.peg.gen
Stignaa samo mal del t.e. predhodno naracani i nema na lager lomo. Sledna pratka na LOMO pristiga vo dekemvri. Vo momentov ima gree cosy 25990 den. so 5 god garancija
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.234
Поени од реакции
21.986
ако 15кг пелети заменува 45кг дрва, 1:3, тогаш ако 1м3 дрва има 850кг, тогаш ориентационо го заменуваш со 280кг пелети или брикети.
Но 1м3 не е 1 метар дрва, во метар дрва има луфта, нема никако 850кг !! По мене м3 дрва (850кг) чини барем 40% повеќе од 1метар дрва ( вчера кажаа дека платил над 3000мкд)
Зопшто НЕМА цена на дрвата по килограм ??? Што е проблем да се испилат и исцепаат во складовите и да се продава на кило ( на тон). Овака тоа е мачка во вреќа.
Како и да е, гледам има понуди и на пелети и на брикети, башка нема проблеми со загадување и чистење на оџак како со ложење на дрва . Интересно сите во окружението произведуваат пелети и брикети, само ние се занимаваме со ложење на дрва и дрвокрадство:D
Мислам дека нагласив дека станува збор за калорична вредност.
А инаку појма немам зошто нема. Подобро би било да има, ама ете нема. То е.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Greemak; ili nekoi drugi

dajte info za consolna, koja nadvoresna so koja nadvoresna e adekvatna (pr. so Lomo. Cozy....), ima li LCLH consolna i slicno

Gledam vo energija ima Haier koja e okolu 11000den poeftina od gree console 3.5ka, tolku li e podobra Gree?
Nekoj iskustvo Haier i so Gree consolni, haier ima info na Eurovent[DOUBLEPOST=1444889470][/DOUBLEPOST]Ili predlog za Podna klima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom