Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.341
Поени од реакции
18.223
Denovive ve citam i se rasprasuvam za inverter,za okolu 30m2 i mislam deka se resiv za Mitsubishi
VTORATA ILI TRETATA 25 ZM-S ILI 35ZM-S????
isto taka vtorata ili tretata 25zmx-s ili 35 zmx-s, STO MISLITE?????
Побарај на интернет и ќе видиш дека оваа нема енергетска класа А+++ туку А+.

Јас би сакал да прашам постручни одмене која е подобра фирма Mitsubishi Heavy Industry или Mitsubishi Electric.

Конкретно која е подобра MHI SRK/SRC 50 или ME MSZ-SF50VE.

Јас како што гледам ME MSZ-SF50VE има нешто подобра максимална снага 7.2 спрема 6,6 на MHI SRK/SRC 50. Исто така ME MSZ-SF50VE има 4.2kw на -10, за MHI SRK/SRC 50 не можев да најдам податок.
 
Член од
28 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
За која квадратура ти треба? Ако ти е за до 40м2 земи ја 12ката Хансол таа е со Санио компресор твин-ротари 18ката има обичен ротари па по топлинска моќ се тука негде да не речам исти. Иста моќ ке имаш а повеќе ке ти троши 18ката.[DOUBLEPOST=1443527766][/DOUBLEPOST]
@Lenta убаво ти одговори пошто имал таква слична, потрошувачка од 2.5KW е многу за 20м2 ако ти се плаќа толку струја земи ја :)
Вероватно е и на стариот R22 фреон и слабо греат тие, арно ти рекоа до 0C...под 0 слабо грее мшина на R22 а многу троши.
pa mi treba za okolu 45 m2 prostor[DOUBLEPOST=1443559175][/DOUBLEPOST]
ne deka e "losa" klimata ama za tie pari i ova e zver :)
http://www.gree.rs/u_crown.html
kolku e ovaa cena
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
pa mi treba za okolu 45 m2 prostor[DOUBLEPOST=1443559175][/DOUBLEPOST]
kolku e ovaa cena
tocna cena utre okolu 9-10h[DOUBLEPOST=1443562092][/DOUBLEPOST]
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!![DOUBLEPOST=1443553164][/DOUBLEPOST]
koja e cenata na ovaa???
pa neli se kazuva deka japan e japan zatoa ne za drugo i ovaa e inaku cool!!!!!![DOUBLEPOST=1443553223][/DOUBLEPOST]
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!!
so tie pari mozes i multisplit 18ka invertor so dve parapetni edinici za dve prostorii da instaliras
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки знам едно време кано беше многу активен на темава а мислам и со ова се бавеше нешто фирма ли имаше или сервисер.... соларни колектори нешто едно време читав и за нив објаснуваше.... неможам да го најдам на форумов никако а слабп сум активен последно вфрмр. има ли некој контакт од него или да не сменил јузернејм некој да знаа? ми треба човекот - заинтересиран сум конкретно за соларен колектор затворен систем (колектор за топла вода де )
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.341
Поени од реакции
18.223
дечки знам едно време кано беше многу активен на темава а мислам и со ова се бавеше нешто фирма ли имаше или сервисер.... соларни колектори нешто едно време читав и за нив објаснуваше.... неможам да го најдам на форумов никако а слабп сум активен последно вфрмр. има ли некој контакт од него или да не сменил јузернејм некој да знаа? ми треба човекот - заинтересиран сум конкретно за соларен колектор затворен систем (колектор за топла вода де )
Еуротерм не ти се бендисуваат?
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Скапо ова GREE U CROWN........gwh12ub-k3dna-4f.....79990den (-5% popust)
a GREE HANSOL gwh12tb-s3dna1d....49990 (-5% popust)......
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.762
Поени од реакции
31.701
дечки знам едно време кано беше многу активен на темава а мислам и со ова се бавеше нешто фирма ли имаше или сервисер.... соларни колектори нешто едно време читав и за нив објаснуваше.... неможам да го најдам на форумов никако а слабп сум активен последно вфрмр. има ли некој контакт од него или да не сменил јузернејм некој да знаа? ми треба човекот - заинтересиран сум конкретно за соларен колектор затворен систем (колектор за топла вода де )
Имаш ПП со контакт.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
6
А кој ги дава попустиве? Како да добијам попуст за Lomoto што сакам да го порачам наредната недела?...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Mitsubishi Heavy Industry или Mitsubishi Electric,koja e razlikata???????????[DOUBLEPOST=1443606458][/DOUBLEPOST]inaku za Mitsubishi Heavy Industry,momentalno davaat 7 god. garancija
Освен тоа што се една иста фирма или мајка-керка фирма (како сакаш наречи го) прво паѓа во очи што едниве(Elektrik) имаат помодерен дизајн т.е пофенси внатрешни единици со сите додатоци "екстри" што би рекле бугариве, на Хевито внатрешните им се погруби и поедноставни. По бугарскиве форуми кружи некое тврдење дека Hevito подобро се справувало на греење и на поладно па е заради тоа и попродаван од Електрикот во Бугарија. Дали тука и цената неигра улога и дали теоријава не ја пласира некој продавач на Хеви секој сам нека си закључи.
Од кратко користење на Elektrik можам да кажам дека лично не ми се допаѓа како работи климава. Потполно се слагам со ова што на сетком форумот го напишал некојси "gin" а и постот на anon301... на српскиот ЕлитМадЗоне. Со крцкање на пластика немам проблем но ме нервира што климава дефинитивно има многу глупо испрограмиран АутоMод со предимство на заштеда а не да затопли брзо, кога и да ја пуштам она си дува у прва(или втора) брзина што неможам да оценам која од овие 2 брзини е, во трета е веќе побучна и сигурно знам дека не е во 3та(од 4), во прва малку троши да, исто и топло дувка, ама споро го загрева просторот иако има 2-3 степена разлика во Т. Сега рачно ја ставам во 3та или 4та и така брзо стоплува па после пак рачно ја враќам на ауто. Дали и на ладно ке прави исто незнам, по ова што е напишано на форумот изгледа исто ке биде и на поладно и некој ке треба да дреме до климава и да менува рачно. Сензорот на температура и е понеточен и од кинескиве Гри, 2-3 степена разлика има па ако сакам да е внатре 24, ја местам на 26 или 27 зашто на 24 воопшто не укључува ако е внатре 22-23. Логиката ми е дека И намерно и е подесен сензорот 2 степена погоре за да побрзо си го намали дувањето во омилената и 1ва брзина :)
Знае и да не одговори на притискање на Турбото(powerfull mode) ако сензорите и софтверот и пресметаат дека температурите се такви да нема потреба од Турбо.....да пукнеш!
Досегашнот искуство ми е со Грее клими, таа ко ке ја пуштев ако има разлика 2 или повеке степена мушки ке залауфа до максимум дур не ја постигне, па тек после ке почне да намалува. Електриков се плашам дека може и во ладното на минус надвор така мрзливо да си дувка у прва и со саати да ја брка зададената Т. Наводно решението било ако сакам на Ауто да ми работи со менување брзини на дување да и зададам 28 или 30 за да дува прво на појако па после да намали :)
Е сега ова со дувањево на спора брзина има и добри и лоши страни, добро е тоа што секогаш ке дувка топличко и ке го нема оној филлинг како ветар дека те дува со ладен(млак) воздух кој знае да смета. За помали квадратури ова е идеално добро(ем тихо ем топло), во поголем простор ке се јавува разлика од 3 степена од едниот до другиот крај на просторијата па ке мора рачно да се става во појака брзина.
Грито знае да дува и на појака брзина ама со поладен воздух а за да се одржи Т истиот ефект се добива, било да дува споро а топло.....или да дува брзо ама млако(ладно).
Е сеа искрено ни хевито незнам како работи и дали е поразлично или исто, кој ке земе хеви ке кажува :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom