Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Здраво јас сум нов на форумов заинтересиран сум за купување на инвертер клима и тоа Грее Хансол 18000 http://www.gree.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=74:change&catid=50:2012-12-11-15-26-33&Itemid=89 помогнете ми дали некој ја има намонтирано или дали знае некој како се покажани овие клими! Поздрав!
Sto strani nanazad e pisuvano za Hansol (Vivax Gexi, Geyi), mnogu polesno ti da procitas nego li pak da se pisuvaq istoto.
Koja cena i od kade bi ja zel
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Поздрав до сите членови.
Имам едно прашање. Се работи за спална соба од 15 метри квадратни.
Двоумењето ми е помеѓу Gree Lомо 3.5 kw i Carrier i-plus so 2.7 kw ладење и 2,9 kw греење.
Благодарам.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
6
Прашање до @Strelec и други познавачи:
Пред некоја недела постирав дека сакам да купам инвертер за греење/догревање на 20кв2 соба, буџетот ми беше 30к и се одлучив за Lomo. Сега во последен миг ми понудија половна клима Fonko од 6kw, сплит систем, за да не речам џабе пари.(100 евра). Не можам да најдам перформанси за овие, па ако некој е поупатен, да ме посоветува што да правам, и ако може да ми најде перформанси, за кој модел точно станува збор не знам, само дека е 6 kw обична.
Фала однапред.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Uopste ne e taka, skroz e razlicno. Mislam deka nieden inverter ne raboti na maksimala 10 minuti, raboti 1-2 min. najmnogu dodeka do gree i komprimira freonot valjda na maksimum i potoa opaga potrosuvackata. Raboti podolgo vreme (10 minuti) okolu nominala, a potoa paga i pod toa na primer na 500 vati. Kolku sto se priblizuva do zadadenata temperatura vo prostorijata ja namaluva potrosuvackata na primer na 16 stepeni veke pocnuva da kalkurira so potrosuvackata i postepeno ja kacuva temperaturata koja moze da trae od pola saat do saat na primer vo ovoj slucaj na nadvoresna +7 so potrosuvacka od 300-350 vati. Principot vo osnova e ovoj so rabota na inverter, iako sekoj model si ima razlicen softver kako da dojde do zadadenata temperatura, valjda e toa nekoj vid zastita na kompresorot od preopteretuvanje. Skoro sekoja klima ima turbo mod koga treba da raboti nad nominalata no i toj trae ograniceno vreme(2-3min) i otkako ke zavrsi ne ti dava odma da go ukljucis.
Мојот работи баш така како што го опишав во претходниот пост. Околу 10 минути на максимум, после на номинална додека не ја постигне бараната температура и на крај намалува. Вака е кога е голема разликата помеѓу бараната и моменталната температура, односно ако е многу ладно во собата. При помали разлики, нормални и времињата се помали.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.762
Поени од реакции
31.701
Прашање до @Strelec и други познавачи:
Пред некоја недела постирав дека сакам да купам инвертер за греење/догревање на 20кв2 соба, буџетот ми беше 30к и се одлучив за Lomo. Сега во последен миг ми понудија половна клима Fonko од 6kw, сплит систем, за да не речам џабе пари.(100 евра). Не можам да најдам перформанси за овие, па ако некој е поупатен, да ме посоветува што да правам, и ако може да ми најде перформанси, за кој модел точно станува збор не знам, само дека е 6 kw обична.
Фала однапред.
Ако е исправна климата, ќе загрева повеќе од успешно... дури и кога температурите ќе паднат под нула (пошто е бајаги предимензионирана за тој простор).

Но таму престануваат добрите работи, еден ОГРОМЕН проблем е фактот дека 6киловатен уред, и тоа ОН-ОФ сплит систем - кога ќе почнува и застанува да дува, во собата урагани ќе ти дуваат и торнада ќе ти се прават.
Летно време за ладење ќе биде ужасно да се седи во таква просторија. Зиме за греење исто ќе биде непријатно со толкава промаја, посебно ако моментално е релативно ладно во собата. Никако не го занемарувај ова, тоа е една од главните предности на инвертор климите - удобноста на користење.


Тоа кажано, за тие пари ако е исправен - вреди уредот. Но не за да го користиш во просторија од 20м2.
Ако не го купуваш, пиши ми приватна порака. Можеби би можел да искористам таква обична стара клима, за еден направи-сам проект.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Прашање до @Strelec и други познавачи:
Пред некоја недела постирав дека сакам да купам инвертер за греење/догревање на 20кв2 соба, буџетот ми беше 30к и се одлучив за Lomo. Сега во последен миг ми понудија половна клима Fonko од 6kw, сплит систем, за да не речам џабе пари.(100 евра). Не можам да најдам перформанси за овие, па ако некој е поупатен, да ме посоветува што да правам, и ако може да ми најде перформанси, за кој модел точно станува збор не знам, само дека е 6 kw обична.
Фала однапред.
Imav takva 7 kw za pogolem prostor pred da ja smenam letovo so inverter. Ke ti vrshi rabota do kaj 0 C I ke pocne da ledi nadvoreshnata,,,potoa pocnuva da duva mlako I ako troshi 2.5 kw a dava 1 kw... :) normalno, ja gasih. Ako ti e za dogrevanje ke ti vrshi rabota.
Mal ti e prostorot za takva klima....ama koga ke vkluici( temperature da e vo plus) isfrla mnogu topol vazduh I ke zgreesh za mig. So otvoren hodnik moze da zgreesh pogolem prostor...
Jas I stavav I elektricen grejac na Tacna pred 2 godini, potoa ja staviv na sprat pogore koj ne beshe zatvoren I podobro raboteshe-na poniski temperature. Deklarirani se do -7C za greenje, ama koga ke fati led nadvor veke okolu 0C gubi drasticno od kapacitetot.
Ako idesh na privremeno reshenie zemi ja....za podolgorocno drugata varijanta.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Здраво јас сум нов на форумов заинтересиран сум за купување на инвертер клима и тоа Грее Хансол 18000 http://www.gree.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=74:change&catid=50:2012-12-11-15-26-33&Itemid=89 помогнете ми дали некој ја има намонтирано или дали знае некој како се покажани овие клими! Поздрав!
За која квадратура ти треба? Ако ти е за до 40м2 земи ја 12ката Хансол таа е со Санио компресор твин-ротари 18ката има обичен ротари па по топлинска моќ се тука негде да не речам исти. Иста моќ ке имаш а повеќе ке ти троши 18ката.[DOUBLEPOST=1443527766][/DOUBLEPOST]
Прашање до @Strelec и други познавачи:
Пред некоја недела постирав дека сакам да купам инвертер за греење/догревање на 20кв2 соба, буџетот ми беше 30к и се одлучив за Lomo. Сега во последен миг ми понудија половна клима Fonko од 6kw, сплит систем, за да не речам џабе пари.(100 евра). Не можам да најдам перформанси за овие, па ако некој е поупатен, да ме посоветува што да правам, и ако може да ми најде перформанси, за кој модел точно станува збор не знам, само дека е 6 kw обична.
Фала однапред.
@Lenta убаво ти одговори пошто имал таква слична, потрошувачка од 2.5KW е многу за 20м2 ако ти се плаќа толку струја земи ја :)
Вероватно е и на стариот R22 фреон и слабо греат тие, арно ти рекоа до 0C...под 0 слабо грее мшина на R22 а многу троши.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Прашање до @Strelec и други познавачи:
Пред некоја недела постирав дека сакам да купам инвертер за греење/догревање на 20кв2 соба, буџетот ми беше 30к и се одлучив за Lomo. Сега во последен миг ми понудија половна клима Fonko од 6kw, сплит систем, за да не речам џабе пари.(100 евра). Не можам да најдам перформанси за овие, па ако некој е поупатен, да ме посоветува што да правам, и ако може да ми најде перформанси, за кој модел точно станува збор не знам, само дека е 6 kw обична.
Фала однапред.
toa treba da e KFR50GW modelot......"treba" ako ne se lazam
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
Denovive ve citam i se rasprasuvam za inverter,za okolu 30m2 i mislam deka se resiv za Mitsubishi
VTORATA ILI TRETATA 25 ZM-S ILI 35ZM-S????
isto taka vtorata ili tretata 25zmx-s ili 35 zmx-s, STO MISLITE?????
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Mk formula1-Pisi ceni za mitsubishi koi ti gi davaat?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!![DOUBLEPOST=1443553164][/DOUBLEPOST]
ne deka e "losa" klimata ama za tie pari i ova e zver :)
http://www.gree.rs/u_crown.html
koja e cenata na ovaa???
pa neli se kazuva deka japan e japan zatoa ne za drugo i ovaa e inaku cool!!!!!![DOUBLEPOST=1443553223][/DOUBLEPOST]
Mk formula1-Pisi ceni za mitsubishi koi ti gi davaat?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!!
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
U crown Greenje i na -30.neznam ova kolku e tocno.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!![DOUBLEPOST=1443553164][/DOUBLEPOST]
koja e cenata na ovaa???
pa neli se kazuva deka japan e japan zatoa ne za drugo i ovaa e inaku cool!!!!!![DOUBLEPOST=1443553223][/DOUBLEPOST]
za prvite cena so montaza 900 i 1000e,a za vtorite modeli 200-250 e poveke!!!!!
utre tocno ke ti kazam koja cenata.. da vidam sto popust mozam da ti napravam...inaku top e klimata[DOUBLEPOST=1443553506][/DOUBLEPOST]
U crown Greenje i na -30.neznam ova kolku e tocno.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
tocno e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom