Најекономично греење и ладење

Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Баш сега резгледав ИЦС го продава и доста скапо но доколку се разгледа на алибаба кинеската веб страница може да се најде за доста ефтини пари и тоа со квалитетни компресори, како Панасоник, Тошиба.... го има за цени од 300 - 1000 $
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
pred pet dena ja montirav klimata,pa eve denes na toplovo pustena na ladno,mozam da kazam deka nadvoresnata edinica e recisi necujna,vnatresnata isto taka,malku pobucna na najgolema brzina,temperaturata si ja odrzuva odlicno.ce vidime kako ce se pokaze zimovo.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Со постојано отворена врата очекувај разлика на температура на воздух од 7-8 степени. Но предметите во собата, посебно надворешните ѕидови ќе бидат и уште поладни и повеќе од можно е да ти се јавува кондензација - а со тоа и мувла.
Да знам и јас очекувам да има поголема температурна разлика во собата. Јас би бил презадоволен да го исполни очекуваното, да грее солидно во дневната и кујната. Собата воопшто нема надворешни зидови бидејќи се наоѓа веднаш под покривот на куќата некаде веднаш под средината на кровот. Има уште околу 15 квадрати празен простор под кровот кој што е одвоен со гипс картон и изолација од внатрешноста. Сега здравје ќе се види зимава како ќе се покаже целава оваа игра со инвертерот. Ќе споделам секако.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
По недела дена како е намонтирана редно е и ја да се пофалам со нова клима :)
O1.jpg O2.jpg
Како бонус на фалењево мeрење потрошувачка на +35надвор, во период од 13:30 до 20:30, просторот е 40м2отворен простор +7m2 ходник, зададена 24C.
На почеток со Турбо укључено знае да повлече нешто над 1Kw.
TurboON.jpg
Без турбо влечеше околу 500W
Prosek.jpg
По 4 часа работа 2.2Kw е потрошувачката
Za4Casa1.jpg Za4Casa2.jpg
После овие 4 часа ја пуштив на ECONO COOL, е тогаш троши најмалку ама и дува минимално
EcoCooling-mod.jpg za7casa1.jpg za7casa2.jpg
Тотал потроши за 7часа 2.8Kw што е Ок, е сеа не ми се допаѓа што неможе да покаже T на сензорот од внатрешната како што кај Грее бев навикнат а има куп безвезе опции за подесување на насока на дување, па сејвање на истите подесувања а кои не се ни користат кога е во AUTO. Турбо модот самиот се искључува после одреден (краток) период и неможе да се подесува температурата кога е на Турбо(Powerfull mode), тоа исто не ми се допага за зимно време кога турбото би го гасел откако ке постигне 22 или 23 а не кога неа ке и текне. Се надевам долго ке ме служи и пред се малку ке троши.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
со здравје и среќа да ја користиш и нека долго те служи, многу добра клима ама не се гледа што модел е не ја зголемува сликата кај мене
инаку мислам дека имаш лоша изолација од старт, многу потрошени киловати на ладење
пример денеска и јас се ладев на 24 пошто во соба ми беше 25.5 после 13 часот, и во тие мои 20м2 до 19.30 колку што ја работев потроши 0.8КW сакаш верувај сакаш не
сега ја гледам зголемена сликата, топ модел над 1000 евра е без монтажа сигурно
ако се распрашуваше за цени сигурно знаеш кој им е најевтиниот инвертер, кај мене и тој ќе биде оверкил што се вели, планирам оваа да ја преселам во друга соба од 15м2, таму ептен растур ќе прави :D
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
По недела дена како е намонтирана редно е и ја да се пофалам со нова клима :)
Прегледај го приврзокот 128851 Прегледај го приврзокот 128852
Како бонус на фалењево мeрење потрошувачка на +35надвор, во период од 13:30 до 20:30, просторот е 40м2отворен простор +7m2 ходник, зададена 24C.
На почеток со Турбо укључено знае да повлече нешто над 1Kw.
Прегледај го приврзокот 128853
Без турбо влечеше околу 500W
Прегледај го приврзокот 128854
По 4 часа работа 2.2Kw е потрошувачката
Прегледај го приврзокот 128855 Прегледај го приврзокот 128856
После овие 4 часа ја пуштив на ECONO COOL, е тогаш троши најмалку ама и дува минимално
Прегледај го приврзокот 128866 Прегледај го приврзокот 128857 Прегледај го приврзокот 128858
Тотал потроши за 7часа 2.8Kw што е Ок, е сеа не ми се допаѓа што неможе да покаже T на сензорот од внатрешната како што кај Грее бев навикнат а има куп безвезе опции за подесување на насока на дување, па сејвање на истите подесувања а кои не се ни користат кога е во AUTO. Турбо модот самиот се искључува после одреден (краток) период и неможе да се подесува температурата кога е на Турбо(Powerfull mode), тоа исто не ми се допага за зимно време кога турбото би го гасел откако ке постигне 22 или 23 а не кога неа ке и текне. Се надевам долго ке ме служи и пред се малку ке троши.
Dolgo ke te sluzi i bogami ekonomicna e.
:)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
првата сигурно знам дека ќе те загрее пошто имам таква од 2.5KW во соба од 20м2, поголем дел од времето не работи кога ја постигнува Т и е во режим на одржување, а за овие другите не знам, многу убав изглед има тој вториот како камин што е, да ми треба мене јас би го зел него иако е малку скапичок
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Баш сега резгледав ИЦС го продава и доста скапо но доколку се разгледа на алибаба кинеската веб страница може да се најде за доста ефтини пари и тоа со квалитетни компресори, како Панасоник, Тошиба.... го има за цени од 300 - 1000 $
Dosta ja zborat i prodavaat ovaa od kineskite..MEETING MD30D 12KW so Copeland scroll kompresor e, ima i poslaba edinica ama so Panasonicov kompresor. U srbija moze da se najde pod 2000evra, vo polska i za 1300 (bez ddv) eve nekoj srpski cenovnik. Iskustvo so pumpata i sliki imas na elitemadzone, 180m2 great so nea ama vo kombinacija so podno greenje i bafer.
Dosta se pobucni kineskive pa za vo stan prasanje dali komsiite ke ja trpat.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Пошто сум лаик за овие работи, ме интересира дали стан на поткровје (со плоча, и изолација) би бил помалку енергетски ефикасен од да кажеме стан на меѓуспрат поради тоа што над тебе нема стан? Во разговор со еден пријател, ми посочи дека напротив, поради тоа што топлината идела нагоре, би требало да биде поефикасен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.694
^^
Според таа логика во стратосферата е најефикасно можно место за живеалиште. Или на некој 100ти спрат и нагоре, не се седи од топло... ;)

Ефикасноста е директно поврзана со топлинските загуби, затоа велат дека со доволно изолација - може и со сијалица да се загреваш. Затоа теоретски гледано, два еднакво изолирани стана - со таа разлика дека едниот го другиот стан над него, а другиот стан има плафон кој е под кровот: станот доле ќе биде полесен за загревање затоа што горниот стан над него се загрева (па нема да има поголеми топлински загуби кон плафонот).

Се разбира другар ти може да биде во и право, ако двата простора директно се споени - па топлината од едниот оди непречено нагоре кон вториот стан.
Му ја разбирам логиката на размислувањето, но проблемот всушност треба да се гледа дека едниот од двата стана ќе има поголеми топлински загуби (кон плафонот). Точно е дека горниот стан ќе добива нешто топлина од долниот, но ќе има и доста поголеми загуби кон плафнот кој е директно под плафонот. Сето ова иззема ситуација со многу добра изолација на сите 6 страни (пошто тогаш ирелевантно е кој стан е погоре или подолу).



По недела дена како е намонтирана редно е и ја да се пофалам со нова клима :)
Прегледај го приврзокот 128851 Прегледај го приврзокот 128852
Како бонус на фалењево мeрење потрошувачка на +35надвор, во период од 13:30 до 20:30, просторот е 40м2отворен простор +7m2 ходник, зададена 24C.
На почеток со Турбо укључено знае да повлече нешто над 1Kw.
Прегледај го приврзокот 128853
Без турбо влечеше околу 500W
Прегледај го приврзокот 128854
По 4 часа работа 2.2Kw е потрошувачката
Прегледај го приврзокот 128855 Прегледај го приврзокот 128856
После овие 4 часа ја пуштив на ECONO COOL, е тогаш троши најмалку ама и дува минимално
Прегледај го приврзокот 128866 Прегледај го приврзокот 128857 Прегледај го приврзокот 128858
Тотал потроши за 7часа 2.8Kw што е Ок, е сеа не ми се допаѓа што неможе да покаже T на сензорот од внатрешната како што кај Грее бев навикнат а има куп безвезе опции за подесување на насока на дување, па сејвање на истите подесувања а кои не се ни користат кога е во AUTO. Турбо модот самиот се искључува после одреден (краток) период и неможе да се подесува температурата кога е на Турбо(Powerfull mode), тоа исто не ми се допага за зимно време кога турбото би го гасел откако ке постигне 22 или 23 а не кога неа ке и текне. Се надевам долго ке ме служи и пред се малку ке троши.
Со заштеда (и со здравје) да се користи... ;)
Колку кошта, и од каде?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ако малку ја пролисташ Темава подобро е набавиш една клима, за да плакаш три пати помалку струја, во истата продавница, а има и други продавници:
http://setec.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Split-systems/TCL-ST-TAC-12CHSA-BF-12000BTU65622
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Со заштеда (и со здравје) да се користи... ;)
Колку кошта, и од каде?
Од Енергосистем за 60240ден, тоа е со 5% попуст кој го даваат за во готово инаку е 63400. Монтажа Енергосистем не прават, од нив само ја земав климата, у кола и дома, а за да важи гаранцијата можело да ја изведе било кој што се бави со тоа и ке удри печат од фирма за монтажата, па така ја си го избрав Зоки за монтажа., а пошто со @matej2007 во истовреме ги земавме и кај него ја измонтира :)
Иако се води како 3.5ка реално е барем добра 4ка, за таа цена е единствена 3.5ка со твин ротари компресор , дува со 800m3/h (или како 5.5ка), заради твинот дава сигурни 3.6Kw на -10 што 5.5ките со цена околу 50000 (и без еуровент) прашање колку ке извадат на -10 и ред други можности од филтри, тајмери, плазма итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom