Најекономично греење и ладење

Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Ме интересира дали во најголемиот студ преку ноќ додека се спие би било добро (препорачливо) да се користи "8 C heating function" знаејќи дека значително ќе се намали температурата во просторијата и дали ќе му создаде проблем на инвертерот да дополни кога ќе се стане од спиење и исклучи оваа функција и пушти на стандардниот AUTO heating кој би се очекувало да надополни до 22-23-24 степани во собата. Или во најголемиот студ воопшто да не се користи оваа функција и да се намали само инвертерот на 17-18 степени на пример....???? Има ли некој искуство со оваа функција во најладните денови...???? Како се однесува инвертерот ????
8C.JPG
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Reseno za pogolemata prostorija so so Mitsa FH35, a za pomalata neznam sto da zemam inaku malata prostorija mi e 17m2 so305visina, GREE LOMO 12ka-30000+ za montaza, VIVAX 12 AECI 32000 so vklucena montaza ili MITSA MSZ-SF25VE-41000bez montaza
Ajde ako moze za uste malku pomos
Зошто не размислиш за даикин од ИЦС груп. На промоција им е за некој 40.000 со монтажа. Сериозна фирма со сериозна подршка.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Овој ценовник од сликава? :) како е можно за една недела да ја качат за 9к?
За различни јачини споредувате цени :) Цената на nekojtamu е за моделот над заокружениот.

Ме интересира дали во најголемиот студ преку ноќ додека се спие би било добро (препорачливо) да се користи "8 C heating function" знаејќи дека значително ќе се намали температурата во просторијата и дали ќе му создаде проблем на инвертерот да дополни кога ќе се стане од спиење и исклучи оваа функција и пушти на стандардниот AUTO heating кој би се очекувало да надополни до 22-23-24 степани во собата. Или во најголемиот студ воопшто да не се користи оваа функција и да се намали само инвертерот на 17-18 степени на пример....???? Има ли некој искуство со оваа функција во најладните денови...???? Како се однесува инвертерот ???
Јас мојот инвертер го вклучувам во октомври-ноември на одредена температура и го исклучувам април-мај. Никакви намалувања/зголемувања преку ден или ноќ. Зошто? Затоа што ако ја намалиш температурата навечер, просторијата ќе се олади. Кога ќе ја зголемиш наутро за да се загрее, ќе треба да работи посилно за да ја испорача потребната топлина. Според мерењата за моите простории, ќе потроши малку помалку струја отколку да работи цела ноќ. А со оглед дека ноќта троши струја во ноќна тарифа, излегува дека е поевтино да работи цела ноќ отколку да се намалува/зголемува температурата. Од друга страна цела ноќ е топло во просториите. А оваа функција за 8 степени (кај мене е 10) е во случај ако не ја загреваш воопшто просторијата, ако подолг период нема никој дома. Да не дозволи да паѓа температурата накај 0. Никојпат ја немам искористено.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@vocko Druze taa funkcija 8C ti e ako otides nekade na zimuvanje na nedela dena ili 2 pa da ne ti smrzne stanot ili voda u cevki ako T padne pod 8. Ako vo prostorot imas primer 22C i ja ukljucis funkcijava, klimata ke iskljuci i ke bide u stend bay a toa znaci perkata na vnatresnata ke e otvorena a neduva i nadvor motorot ke ugasi....ke ceka T vo prostorijaa da padne na 8C za da ukljuci. Ama toa u nasive uslovi so mlaki zimi tolku da se oladi prostorot do 8C nikad nema da se sluci pa i da otides 2-3nedeli na zimuvanje. Epten kocan treba da e za da se sluci da ukljuci.
Za edna vecer za spienje ic da ne racunas deka ke ukljuci :)
Ti navecer treba da ja stavas nekolku stepena pod taa na koja ke gres, primer ako grees na 23, navecer stavi ja na 20 ili 19 kolku da namali a da ne iskljuci skroz zaso moze da e mnogu ladno i gjabe ke i pravis Stop/Start....kompresorite najveke stradat od toa pali/gasi t.e Start/Stop ciklusi, sto pomalku pali gasi i pravis podolgo ke ti trae.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
јас лани зимото приметив,беше -7 до -10,ја оставив цела ноќ да работи обична клима.
правеше дифрост ама моторот нонстоп работеше.и за среќа моја си дуваше топло :)
сега рачнунам да и ставам грејач позади на испаривач.има еден што става па ќе видиме како ќе биде зимово :)[DOUBLEPOST=1441621566][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 128117
Eve i jas da pisam. Si se podnoviv so inverter 3.5ka model Gree Cozy.
Cena so vklucena montaza 27k.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
со здравје да си ја користиш.
пиши битни карактеристики за моделов.и зошто се одлучи за овој модел а не за Ломо?
има ли твојата i feel функција,грејачи како кај ломото?
на бугарски сајт гледам scop 3.8 на ломо а 4.0 на кози.
еве во грција грее кози

lomo неможам да го најдам ни кај бугарскиот ни кај грчкиот сајт.незнам зошто?
кај србиве има,и убаво си пишува грејач на компресор.....
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
@fllpps
Zagubite ti se okolu 3-3.2 KW na 0/20 stepeni optimisticna varijanta (dokolku tavanot nad tebe e ploca so monti i blokovi) do 4-4.5 KW ako e armirana ploca. Dvete varijanti se vo slucaj dokolku nad tebe ima prostorija koja ne se gree. Dokolku prostorijata se gree zagubite bi trebalo da se namalat za okolku 1KW.
Sekoj otvor (aspirator vo kujna i slicno) ja znacitelno ja zgolemuva zagubata.
Eve i da kazeme deka zagubata na toplina ti e 3.5KW.

Prasanjeto e dali inverter od 3.5 bi rabotel celo vreme na maksimum za da ja odrzuva temperaturata i dali vo vakov slucaj bi funkcioniral kako prosta on/off klima?

Duri i da treba da raboti celo vreme i mislam deka e pak poistplatliva varijanta od peleti.
Ako trosi po 1KW i ne ja isklucuvas nikogas bi plakal okolku 3500 smetka samo za klimata.
Kaj peletite pak gi imas istite operacii kako i kaj greenjeto na drva samo sto gi plakas znacitelno poskapo.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
386
Поени од реакции
177
@fllpps
Zagubite ti se okolu 3-3.2 KW na 0/20 stepeni optimisticna varijanta (dokolku tavanot nad tebe e ploca so monti i blokovi) do 4-4.5 KW ako e armirana ploca. Dvete varijanti se vo slucaj dokolku nad tebe ima prostorija koja ne se gree. Dokolku prostorijata se gree zagubite bi trebalo da se namalat za okolku 1KW.
Sekoj otvor (aspirator vo kujna i slicno) ja znacitelno ja zgolemuva zagubata.
Eve i da kazeme deka zagubata na toplina ti e 3.5KW.
.
да над мене е просторија која не се грее и е плоча со монти и блокови

Prasanjeto e dali inverter od 3.5 bi rabotel celo vreme na maksimum za da ja odrzuva temperaturata i dali vo vakov slucaj bi funkcioniral kako prosta on/off klima?
.[/quote]
ова прашање не го разбрав

Duri i da treba da raboti celo vreme i mislam deka e pak poistplatliva varijanta od peleti.
Ako trosi po 1KW i ne ja isklucuvas nikogas bi plakal okolku 3500 smetka samo za klimata.
Kaj peletite pak gi imas istite operacii kako i kaj greenjeto na drva samo sto gi plakas znacitelno poskapo.[/quote]
благодарам на одговорот.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Зошто не размислиш за даикин од ИЦС груп. На промоција им е за некој 40.000 со монтажа. Сериозна фирма со сериозна подршка.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
40k ама не е со монтажа.
од каде ти е информацијата дека е со монтажа?

едит:сега прашав,акцијата е помината.најниско што може да се земе е 42000 со монтажа,комфорт серијата.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Дали е нормално да во гарантен лист не е наведено колку години/месеци важи гаранцијата за климата??
и дали тоа значи дека е 1год пошто толку била по закон?
Инаку по телефон беше договорена 2год но на гаранцискиот лист никаде не пишува колкав период е гаранцијата.
Исто така, нормално ли е да не ти обезбедат монтажери и наведат во гаранцијата кои фирми се може да монтираат , а знаат да ти пикнат реченица дека нема да важи гаранцијата доколку не е соодветна монтажата и е изведена од НЕсоодветни монтери.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
@fllipps

Prasanjeto ne bese nameneto konkretno za tebe, nego za celiot forum.
Jas ne sum ekspert za klimi megutoa logikata mi veli deka klimata zasteduva koga ke se postigne temperaturata i koga ke se namalat obrtaite/naponot/kapacitetot i sl, odnosno koga klimata ke pomine vo mod na odrzuvanje na temperaturata. Vo toj slucaj raboti so na primer 50% od kapacitetot i trosi 50% pomalku elekticna energija na primer (iako ne veruvam deka namaluvanjeto na kapacitetot e potrosuvackata e proporcionalno).
Problemot kaj tebe, spored moe mislenje e visokata zaguba. Samo za odrzuvanje na temperaturata tebe bi ti trebale 3.5KW. 3.5KW znaci deka poslaba klima ke treba da raboti celo vrema na 100% i bas nema da napravi zastedi osven soodnosot el.energija/toplinska energija.
Od druga strana 5.5 nesomneno ke ja zagree prostorijata, i ke se prefrli na mod na odrzuvanje na tempraturata koga ke isporacuva 3.5KW. Odnosno ke raboti so nekoi si 60% od vkupniot kapacitet. Problemot e kolku el. energija ke trosi vo toj rezim?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Zdravo na site ,cestitki za novite klimi so zdravje da gi sluzite[DOUBLEPOST=1441630500][/DOUBLEPOST]Moabetov na strelec me zamisli pa malku zirnav u garancijata vaka pisuva[DOUBLEPOST=1441630694][/DOUBLEPOST] DSC_2542.JPG
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Mene mi e dilemata dali e 12 ili 24meseci po zakon t.e. kolku iznesuva vo slucaj koga ne e navedena. Vremetraenjeto na grancijata se vika Garanten Rok koj vo slucajov ne e naveden, no ako po zakon e 2godini nemoze da sporat deka e pomalku od toa. Sve podolgo od toj po zakon odreden najkratok rok spagja pod zakonot za oblligacioni odnosi, kako vo slucajov sto @viktort38 so Daikin ima dogovor na 36meseci t.e sigurno podolgo od zakonskiot minimalec.
Fintata e sto uredot prvin se plakja a odposle se dobiva garancijata koja ovaa "renomirana" firma si zema za pravo da ja iskoristi bez naveduvanje na garantan rok koj mislam mora da go navedeno vo sekoja garancija.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Mene mi e dilemata dali e 12 ili 24meseci po zakon t.e. kolku iznesuva vo slucaj koga ne e navedena. Vremetraenjeto na grancijata se vika Garanten Rok koj vo slucajov ne e naveden, no ako po zakon e 2godini nemoze da sporat deka e pomalku od toa. Sve podolgo od toj po zakon odreden najkratok rok spagja pod zakonot za oblligacioni odnosi, kako vo slucajov sto @viktort38 so Daikin ima dogovor na 36meseci t.e sigurno podolgo od zakonskiot minimalec.
Fintata e sto uredot prvin se plakja a odposle se dobiva garancijata koja ovaa "renomirana" firma si zema za pravo da ja iskoristi bez naveduvanje na garantan rok koj mislam mora da go navedeno vo sekoja garancija.
Aj majkata me zamisli sea za ova so go kaza sea ke prasam za garancija ako ne e navedena vo garancijata[DOUBLEPOST=1441638900][/DOUBLEPOST]
Aj majkata me zamisli sea za ova so go kaza sea ke prasam za garancija ako ne e navedena vo garancijata
Pravnickava mi rece deka e 12 meseci ako ti e od nekakva pomos po zakon
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Samo za info ako nekoj go zanima vo Srbija kubik bukovi drva seceni i cepeni se 30-35e. I za 25e moze da se najde. So politika se bistri kaj nas i zaso se ovaka napumpani cenite samo gospod znae.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom