Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dali znaj nekoj koga ke poddaj dopolnitelni dok za kolku vreme se razgleduvaat ili nema pravilo poso gleam sekoj razlicno iskustvo ima...Odnesov vo petoko krstenica od bg egzarhija (1943 god) i izvodi za povrzuvanje prevedeni i legalizirani
 
Член од
6 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
10
Zdravo mozi li nekoj da mi odgovori dali preku konzulat ima dobieno nekakov odgovor za dokumenti podneseni posle 18 dek 2014 od konzulat bitola nikako ne mi krevaat tel da ne se na odmor blagodaram za bilo kakva informacija
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
Dali znaj nekoj koga ke poddaj dopolnitelni dok za kolku vreme se razgleduvaat ili nema pravilo poso gleam sekoj razlicno iskustvo ima...Odnesov vo petoko krstenica od bg egzarhija (1943 god) i izvodi za povrzuvanje prevedeni i legalizirani
Jas cekav 4,5 meseci[DOUBLEPOST=1439816584][/DOUBLEPOST]Dali nekoj moze da mi kazi sto dokumenti treba da nosam koga ke go podigam ukazot t.e drzavjanstvoto. Nekoj sto bil ako moze da mi odgovori. Mozi i vo poraka da mi pisi. Pozdrav[DOUBLEPOST=1439816621][/DOUBLEPOST]Dali nekoj moze da mi kazi sto dokumenti treba da nosam koga ke go podigam ukazot t.e drzavjanstvoto. Nekoj sto bil ako moze da mi odgovori. Mozi i vo poraka da mi pisi. Pozdrav
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Poddrzi go mislenjeto so dokaz ne so zborovi, pred toa i procitaj go proektot za promena na zakonot :)
Ne me svajkaj pogresno daj boze da ispadne taka ama zborot mi bese sto statijata ne go tolkuva zakonot(seuste neznaeme za sigurno kako kje go protolkuvaat zakonot i dali stvarno kje moze samo so potvrda da se vadi drzavjanstvo) tuku se osvrnuva na nekojsi tip sto imal emisija u bugarija i sakal site makedonci da se bugari...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Чисто да прашам информативно, како оди сега - дали полесно излегуваат пасошите или уште има некои заебанции?

Јас имам поднесено во 2013, имам однесено документи од прв братучед и ми рекоа дека до крај на година би требало да излезат? Бројчето ми е 163хх.

Кој има информација, нека сподели :)
 
Член од
18 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Zdravo na site

Bi sakal da prasam za iskustvo dokolku nekoj znae. Jas sum Rom, dedo mi ima sluzeno za Bugarska vojska no nemam nikakov dokument.

Kakvi se sansite da zemam BG pasos? Fala unapred.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Zdravo na site

Bi sakal da prasam za iskustvo dokolku nekoj znae. Jas sum Rom, dedo mi ima sluzeno za Bugarska vojska no nemam nikakov dokument.

Kakvi se sansite da zemam BG pasos? Fala unapred.
Isprati email do arhiv so tocni podatoci - ime, prezime, datum na radjanje, mesto, godina koga bil vojnik, kade sluzel vojska, vo koj voena edinica i nesto slicno i ce ti ispratat dokument so koj sto posle ce mozes da apliciras.
Od ona sto citam na forumov, site so takvi dokumenti, dobivaat proishod i drzavjanstvo. Ne sum posrednik i ne znam tocno, ali po nekoja logika ako sluzel vo BG vojska e dovolno kako dokument za da mozes da apliciras za BG drzavjanstvo. Na dokumentot ne pisuva deka bil rom, tuku deka sluzel BG vojska.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Isprati email do arhiv so tocni podatoci - ime, prezime, datum na radjanje, mesto, godina koga bil vojnik, kade sluzel vojska, vo koj voena edinica i nesto slicno i ce ti ispratat dokument so koj sto posle ce mozes da apliciras.
Od ona sto citam na forumov, site so takvi dokumenti, dobivaat proishod i drzavjanstvo. Ne sum posrednik i ne znam tocno, ali po nekoja logika ako sluzel vo BG vojska e dovolno kako dokument za da mozes da apliciras za BG drzavjanstvo. Na dokumentot ne pisuva deka bil rom, tuku deka sluzel BG vojska.
се согласувам и се е точно :)
по default секој еден кој служел бугарска војска се смета за бугарин според нив без разлика што во документот не е нагласено тоа, така да од искуство барајте си го дедо то во архивот има доста сочувани информации
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам и југословенска но јас успеав да го најдам дедо ми во архивот Велико Трново
Ми рекоја дека доволно е тоа и книшката дека не ми требала и не ја поднесов
мислам дека иако е југословенска треба да ти заврши работа
Кога бараше документ од Велико Трново, ти го дадоа документот без проблем? Јас имам дедо починат е таму, а немам тука никаков документ од него и треба да вадам од Велико Трново.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
165
Поени од реакции
91
Втор братучед на татко ми има бугарски пасош, дали е можно на таа основа да извадам бугарски пасош, со оглед на тоа дека пред 4 месеци со произход од 2011 година од ДАБЧ молбата беше одбиена..???
Ве молам за помош...:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom